בקשת חנינה מהנשיא

בקשת חנינה מוגשת לנשיא המדינה ועשויה, בנסיבות הנכונות, להוביל לקיצור עונש מאסר, קיצור תקופת פסילה רישיון נהיגה, קיצור תקופת ההתיישנות רישום פלילי, מחיקת רישום פלילי ועוד. נשיא המדינה רשאי לחון את מבקש החנינה על פי חוק יסוד: נשיא המדינה אשר מעניק לו את הסמכות לחון עבריינים ולהקל בעונשם באמצעות הפחתת העונש או המרתו בעונש אחר.

הסמכות להורות על מחיקת רישום פלילי נתונה גם היא לנשיא המדינה מכוח חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. עורך דין פלילי אלעד שאול מסביר כל מה שצריך לדעת על הליך החנינה.

מי רשאי להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה?

כל אדם רשאי להגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה. אולם יש לזכור, כי נשיא המדינה לא נוהג להעניק חנינה לכל מבקש. יש לעמוד במספר תנאים מיוחדים וחריגים על מנת לזכות בקיצור העונש או בהמרתו בעונש קל יותר.

כלל מפתחת הוא, כי מוסד החנינה הוא לא ערכאת ערעור על בתי המשפט, אלא גוף מקביל למערך בתי המשפט אשר עוסק בשיקולים אחרים. הקושי בקבלת חנינה מהנשיא מחזק את הצורך לבצע את הליך בקשת החנינה באמצעות עורך דין המתמחה בהליכי חנינה מהנשיא.

עורך דין מנוסה בחנינות יעריך את סיכויי הבקשה, ינחה אתכם בהשגת המסמכים הנכונים וינסח עבורכם את בקשת החנינה באופן משפטי, הגיוני ומשכנע, כמצופה מבקשה כה חשובה וגורלית.

בשונה מהדעה הרווחת בקרב אזרחים רבים, הליך החנינה הוא מרכב ביותר וכולל העברת הבקשה למתן חוות דעת משפטית ממשרד המשפטים, בירור מעמיק של עובדות המקרה, התיק הפלילי, מצבו של המבקש והחזרת התיק למחלק החנינות בבית הנשיא אשר מבצעת אף היא פעולות רבות ומגוונות.

מורכבות ההליך והתנאים הרבים החלים על מבקש החנינה מצריכים פניה לבעל מקצוע לקבלת הכוונה, ייעוץ וסיוע אשר עשויים להגדיל את הסיכוי לזכות בחנינה מנשיא המדינה.

 

סוגי החנינה שבסמכות נשיא המדינה

קיצור פסילת רישיון נהיגה: נאשמים שרישיונם נשלל לתקופה ארוכה, בדרך כלל בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה בתאונת דרכים, רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה. במסגרת הבקשה, נוהגים לבקש את קיצור תקופת שלילת רישיון הנהיגה. לחילופין, מבקשים המרת שלילת הרישיון בעונש אחר. ניתן לפנות רק לאחר שתמו כל ההליכים המשפטיים, לרבות הליכי ערעור וכדומה.

קיצור עונש מאסר: נאשמים שהורשעו ונגזר עונשם למאסר בפועל או מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה ממאסר, קיצור תקופת המאסר או המרתו בעונש אחר. גם כאן, ניתן לפנות רק בתום כל ההליכים המשפטיים, לרבות הליכי ערעור פלילי.

קיצור תקופת התיישנות ומחיקת רישום פלילי: נאשמים שהורשעו בבית המשפט רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לקיצור תקופת ההתיישנות על העבירה בה הורשעו או למחיקת הרישום הפלילי. הקלה בקנסות בית משפט ובקנסות תעבורה: נאשמים עליהם נגזרו עונשים כספיים, רשאים לפנות לבקשת חנינה לנשיא לאחר שמוצו כל ההליכים במרכז לגביית קנסות.

בקשת אסיר עולם לקציבת העונש: אסירים שנשפטו למאסר עולם מגישים בקשה לנשיא המדינה שיחון אותם ויורה על קציבת עונשם לתקופת בעלת מספר מוגדר. יש לציין, שלנשיא המדינה אין סמכות להורות על מחיקת רישום משטרתי של תיקים סגורים והסמכות הזו נתונה למדור המידע הפלילי במשטרת ישראל. לצורך בחינת האפשרות למחוק תיקי משטרה סגורים לחץ למעבר למאמר בעניין מחיקת רישום משטרתי.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

כמה זמן לוקח לקבל חנינה מהנשיא?

הבקשת חנינה מהנשיא מוגשת ללשכת נשיא המדינה או לשר המשפטים. מחלקת החנינות אוספת מידע רלוונטי אודות המבקש, ומצרפת את המידע למידע אשר צורף לבקשת החנינה. בין היתר, נאסף מידע הקשור לתיק בית המשפט הרלוונטי, רישום פלילי של המבקש, מידע מודיעיני מגופים שונים ובינהם שירות בתי הסוהר ומשטרת ישראל ורשויות מדינה נוספות.

לאחר קבלת מכלול הנתונים, נבחנת בקשת החנינה לעומקה על ידי המחלקה המשפטית ובהתחשב במכלול שיקולים מוגשת המלצה לנשיא המדינה אם לחון את המבקש או לסרב לבקשת החנינה. לאחר מכן, עובר נשיא המדינה על הבקשה ומחליט האם ליתן חנינה או לסרב לבקשת החנינה לנשיא.

המחלקה המשפטית בלשכת נשיא המדינה ובמשרד המשפטים מוצפות במאות ובאלפי בקשות לחנינה מסוגים שונים. אשר על כן, תהליך קבלת חנינה מהנשיא אורך תקופה ממושכת אשר יכולה לנוע בין חודשים בודדים בתיקים חמורים ודחופים ועד שנה בתיקים פחות דחופים.

לאור העובדה כי יש להמתין זמן ממושך עד להחלטה סופית בבקשת החנינה, מומלץ לבצע את ההליך באמצעות עורך דין העוסק בבקשות חנינה לנשיא המדינה, וזאת על מנת לבצע את ההליך באופן יסודי, מקצועי ואיכותי, ובכך להגדיל את הסיכוי לקבל חנינה מנשיא המדינה. במידה ונשיא המדינה סרב לבקשת החנינה, ניתן להגיש בקשה נוספת לאחר 6 חודשים.

 

עורך דין מומחה בחנינות לנשיא המדינה

משרד עורכי דין אלעד שאול ושות' מתמחה במשפט פלילי על כל רבדיו וסוגיו. בין היתר, אנו מייצגים לקוחות חשודים ונאשמים בהליכים פליליים שונים ומורכבים.

אנו מנוסים בהגשת בקשות ללשכת נשיא המדינה למתן חנינה, קיצור תקופת פסילת רישיון נהיגה בגין עבירות תעבורה כגון הריגה וגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים, קיצור עונש מאסר והמרת עונש מאסר לעונש בעבודות שירות, בקשה לנשיא המדינה למחיקת רישום פלילי ובקשות אסירי עולם לקציבת העונש למספר שנות מאסר מוגדר.

בקשת חנינה לנשיא המדינה עשויה להשפיע על עתידכם, ובשים לב לכך שהליך החנינה אורך מספר חודשים ארוכים, כדאי לעשות את התהליך כמו שצריך ולא לקחת סיכונים מיותרים. פנו לעו"ד מומחה בבקשת חנינה לנשיא וקבלו ייעוץ עוד היום.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, מייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המייצגים את לקוחות המשרד ומעניקים יעוץ וטיפול משפטי מן השורה הראשונה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מייצגים במספר רב של בקשות לחנינה מנשיא המדינה בנחישות ובהצלחה.
בקשת חנינה מנשיא המדינה
5 מתוך 5 - (11 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא בקשת חנינה מהנשיא?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
בקשת חנינה מהנשיא מוגשת, ברוב המקרים, כדי למחוק רישום פלילי שנרשם לחובת אזרח. ישנם מקרים נוספים בהם ניתן לבקש חנינה מהנשיא כגון הקלה בעונש מאסר, הקלה בקנסות פליליים וקיצור פסילת רישיון נהיגה.
הבקשה מוגשת למחלקה המשפטית בבית הנשיא. משם היא עובר מספר תחנות לצורך הכנת חוות דעת עד שלבסוף תחזור לבית הנשיא לקבלת החלטה.
פרק הזמן הממוצע לקבלת החלטה בבקשה חנינה עומד על שנה. במקרים דחופים ניתן להגיש בקשה דחופה ולפעול לקדם את קבלת ההחלטה.
אפשר, אך לא מומלץ. הנשיא מעניק מספר מצומצם ביותר של חנינות בכל שנה. הסיכוי לקבל חנינה מהנשיא בבקשה שהוגשה עצמאית הוא נמוך בצורה קיצונית. מומלץ לפנות לעורך דין ולבצע את התהליך באמצעותו.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה