אלימות משטרתית במעצר

משטרה היא גוף ביצועי של הממשלה, האחראי על אכיפת החוק ושמירה על הסדר הציבורי. לעיתים, כדי לשמור על הסדר ולאכוף את החוק, שוטרים נדרשים להשתמש בכוח. עם זאת, אין בכך כדי להתיר לשוטרים להפעיל אלימות בכל זמן ובכל מצב. לכן, כוח שמופעל בזמן מעצר יכול להיחשב לאלימות משטרתית במעצר האסורה על פי חוק. מתי הפעלת כוח במעצר נחשבת לאלימות אסורה? מה יכול לעשות נפגע אלימות משטרתית שכזו? כל זאת ועוד להלן.

 

מה נחשב לאלימות משטרתית במעצר?

כפי שהקדמנו, לעיתים שוטרים צריכים להשתמש בכוח. לא אחת, לצורך פיזור הפגנה בלתי חוקית, מעצר של אדם שעומד לבצע פשע או השתלטות על עבריין במנוסה, על השוטרים להפעיל כוח כדי להשיב את הסדר לכנו. גם מעצר חשודים דורש, במקרים מסוימים, הפעלת כוח. ככל שהחשוד לא משתף פעולה עם השוטרים, מנסה להתחמק מהם ואף תוקף אותם, השוטרים רשאים להשתמש בכוח כדי לתפוס את אותו אדם.

 

שימוש בכוח סביר בלבד

עם זאת, השוטרים רשאים להפעיל כוח באופן סביר בלבד ואך ורק כאשר הדבר הכרחי. עצם היותו של אדם חשוד בעבירה, לא מקנה לשוטרים זכות להפעיל כנגדו כוח לא סביר ולא מידתי. כך, למשל, אם חשוד בגניבה מנסה לברוח משוטרים שבאו לעצור אותו, השוטרים לא יהיו רשאים לירות בו כדי לתפוס אותו. זאת, מאחר שירייה בגנב נחשבת להפעלת כוח לא מידתית ואסורה.

לעומת זאת, ירייה בחשוד ברצח הנמצא במנוסה יכולה להיחשב לסבירה שכן אותו רוצח מסכן את שלום הציבור, מה שמצדיק את הירייה בו. אולם גם כאן, על השוטרים לירות ברגליו וירייה לגופו יכולה להיחשב אף היא ללא סבירה וללא מידתית.

 

שימוש בכוח נחוץ

דרישה נוספת הנדרשת מהשוטרים, היא להפעיל כוח כאשר הדבר נחוץ בלבד. לצורך העניין, לפיתה של חשוד בגניבה כדי לאזוק אותו יכולה להיות סבירה ומידתית. עם זאת, לאחר שהחשוד נאזק, שוב אין צורך ונחיצות בלפיתה שלו. לכן, הפעלת אלימות, ולו הקלה ביותר כלפיו, בשלב זה תיחשב לאלימות משטרתית במצער האסורה על פי חוק.

אם כן, אלימות משטרתית מעצר תתרחש כאשר שוטרים יפעילו כוח בלתי סביר כנגד החשוד או כאשר הפעלת הכוח אינה נחוצה. כפי שבוודאי הבנתם, לא ניתן לקבוע במסמרות מראש מה ייחשב לאלימות משטרתית במעצר ומה ייחשב להפעלת כוח סבירה וכשרה. יש לבחון כל מקרה לגופו ולהכריע על פי נסיבות המקרה האם התרחשה אלימות משטרתית במעצר אם לאו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

איך מוכיחים אלימות משטרתית במעצר?

דרך מצוינת להוכיח אלימות משטרתית במעצר היא לצלם את האירוע. תיעוד ויזואלי של המעצר האלים יוכל לשמש כראיה לאלימות המשטרתית. עם זאת, חשוב לי להדגיש כי צילומים מגמתיים וחלקיים של האירוע עלולים להיפסל בבית המשפט.

אני מניח שיצא לכם לשמוע על מצלמות הגוף של השוטרים – חידוש מהשנים האחרונות המקנה תיעוד לכל אירוע ישירות מגופו של השוטר. ככל שהסרט ממצלמת הגוף יציג תמונה שונה מזו שצילמתם, בית המשפט יכול להעדיף את תצלום הגוף של השוטר. ובכל זאת, תיעוד שלכם של האירוע יכול להעיד על התנהגות השוטרים ועל האלימות הלא מידתית ולא סבירה שהפעילו. כפי שנראה מיד, ראיות אלו ישמשו אתכם בהליכים שייפתחו כנגד השוטר.

 

נפגעתי מאלימות משטרתית במעצר – מה אפשר לעשות?

נפגעי אלימות משטרתית במעצר יכולים לפעול בשני ערוצים מרכזיים – הערוץ הפלילי והערוץ האזרחי. במסגרת הערוץ הפלילי, נפגעי האלימות יוכלו להגיש תלונה כנגד השוטר שהפעיל נגדם אלימות לא סבירה, לא מידתית או לא נחוצה. התלונה, כמובן, לא תוגש למשטרה עצמה אלא למח"ש – הגוף האמון על חקירות שוטרים.

מח"ש יחקרו את אירוע האלימות ויחליט כיצד לפעול בעניינו. חוקרי ופרקליטי מח"ש יוכלו להגיש כתב אישום כנגד השוטר על הפעלת אלימות שלא כדין במעצר, לפתוח בהליך משמעתי כנגד השוטר הסורר או לסגור את התיק. חשוב לי להדגיש כי לאחר הגשת התלונה, היכולת שלכם להשפיע על ההליך במח"ש מוגבלת למדי.

הערוץ השני בו תוכלו לפעול הוא הערוץ האזרחי. נפגעי האלימות המשטרתית יוכלו להגיש תביעה נזיקית כנגד המשטרה וכן כנגד השוטר שנהג בהם באלימות באופן אישי. במסגרת התביעה, תדרשו מהשוטר ומהמשטרה פיצויים על הנזק שנגרם לכם מאותה אלימות.

אני ממליץ לכם בהחלט לפעול בשני הערוצים במקביל – הגישו תלונה כנגד השוטר וכן תביעה אזרחית לקבלת פיצויים. זאת, מאחר שרצוי בהחלט למצות את הדין הפלילי כנגד השוטר אך אין לכם שליטה על התקדמות ההליך. לעומת זאת, התקדמות התביעה האזרחית תלויה בכם במידה רבה הרבה יותר. הפיצויים לא רק יסייעו לכם מבחינה כלכלית אלא גם יענישו את השוטר על האלימות הפסולה שהפעיל כנגדכם.

 

ייצוג משפטי אל מול המשטרה

המשטרה בישראל היא גוף חזק, הקשור בקשר הדוק לרשויות התביעה ולמערכת המשפט. חוזקה של המשטרה עלול להקשות עליכם בהגשת תביעות נגדה. מכיוון שכך, חשוב להגיש תביעה על ידי עורך דין מומחה ומקצועי שלא יירתע מעוצמתה של המשטרה ויפעל נגדה כמו שצריך לקבלת הפיצויים המגיעים לכם.

סיכויי הצלחת התביעה תלויים, במידה רבה, באיכות הייצוג המשפטי שלכם. ככל שהייצוג המשפטי שלכם יהיה טוב יותר, כך סיכויי הזכייה שלכם בתביעה יעלו. במציאות של ימינו, איכות הייצוג המשפטי משפיעה על סיכויי הצלחת התביעה לא פחות מעובדות המקרה!

 

משרד עו"ד אלעד שאול

מחפשים ייצוג מהשורה הראשונה לתביעות על אלימות משטרתית? נפגעתם מאלימות משטרתית ורוצים ייעוץ לגבי הפעולות הנכונות במצבכם? הגעתם אל המקום הנכון. אנו במשרד עו"ד אלעד שאול נשמח לעמוד לרשותכם ולייצג אתכם בהליך. עו"ד שאול וצוות המשרד כולו בעל ניסיון עשיר בתיקים אלו. פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

דרגו את המאמר
שאלות ותשובות
אלימות משטרתית במעצר קורית כאשר שוטר מפעיל כוח לא סביר או לא נחוץ במעצר. שוטרים רשאים אומנם להפעיל כוח במעצרים, אך הם רשאים לעשות זאת באופן סביר בלבד ורק כאשר הדבר הכרחי. הפעלת כוח רב מידי או במקרים בהם הפעלת הכוח אינה הכרחית, הינה אסורה. הפעלת כוח שכזו תיחשב לאלימות משטרתית במעצר.
הסרטה של אירוע המעצר כולו, מראשיתו ועד אחריתו, תסייע לכם להוכיח כי הופעלה כנגדכם אלימות משטרתית במעצר. גם מצלמות הגוף של השוטרים יוכלו להעיד על כך. חשוב להסריט את האירוע באופן מלא ככל שניתן ולא באופן מגמתי, שכן השוטרים מצלמים אף הם את האירוע באמצעות אותן מצלמות גוף.
ראשית, פנה אל עורך דין המתעסק בתחום. לאחר מכן, יחד עם עורך הדין תגיש תלונה במח"ש על העבירה שבוצעה בך. במקביל, תגיש תביעה אזרחית לקבלת פיצויים מהמשטרה ומהשוטר האלים.
שוטר שהפעיל אלימות לא מוצדקת יכול להיות מואשם בתקיפה. העונש המקסימלי על תקיפה עומד על שנתיים מאסר. אם התקיפה גרמה לחבלה, העונש המירבי יעלה ל-3 שנות מאסר. כמו כן, ניתן יהיה לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד השוטר שיכולים אף להוביל להדחתו מהמשטרה או להורדה שלו בדרגה. לבסוף, תוכלו לקבל פיצויים מהשוטר הפוגע במסגרת תביעה אזרחית כנגדו.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא אלימות משטרתית במעצר?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד בין החריפים בארץ. נלחם עם השיניים (והשכל) כדי להוציא אותך מכל צרה!
Tomer A.
Tomer A.
08:09 24 Jul 24
שירות מצויין !שנון, חברותי והכי חשוב - מקצוען !
Marom A.
Marom A.
08:00 24 Jul 24
עו"ד בהחלט מקצועי. יחס מאוד מקצועי. בעל ידע רב
Orit E.
Orit E.
07:36 24 Jul 24
העו"ד מספר 1
הדר ו.
הדר ו.
07:16 24 Jul 24
אלוף העולם בהתגלמותו
Ygal T.
Ygal T.
07:01 24 Jul 24
משרד עו״ד הכי מיקצועי שתכירו. אמין עם שרות ברמה הכי גבוהה שיש!!
Dor M.
Dor M.
06:57 24 Jul 24
תותח!!!
Yinon B.
Yinon B.
06:54 24 Jul 24
אני ממליץ בחום רב על עו"ד אלעד שאול.אדם רב תושייה, חכם מאוד, נבון, ויעיל מאוד מאוד.ממליץ בכל פה
מאור ו.
מאור ו.
06:50 24 Jul 24
אדם מיוחד עם ידע מדהים והמון אכפתיות ורצון לעזור בגובה העיניים.. תצליח תמיד
נטלי ס.
נטלי ס.
06:48 24 Jul 24
העו"ד בתחום הפלילי הכי מקצועי שיש.
אור ל.
אור ל.
06:47 24 Jul 24
משרד איכותי ורציני. בקיאים בחומר החוקתי ברמה גבוהה. אדיבים ושמחים לענות לשאלות. בהחלט משרד שאפשר לסמוך עליו. המשיכו כך! עלו והצליחו!
Eilon H.
Eilon H.
06:45 24 Jul 24
עו"ד ברמה גבוההמתן שירות אישי ואיכותי.
Renana Amiel Ben H.
Renana Amiel Ben H.
06:45 24 Jul 24
שירות מקצועי ביותר ואדיבות רבה,יחסי אנוש מעולים.ממליצה בחום.
תהל ע.
תהל ע.
06:41 24 Jul 24
עו״ד אלוף משכמו ומעלה וכל מילה מיותרת!
Meital D.
Meital D.
06:41 24 Jul 24
איש נדיר וטובנהנה לעקוב אחריו
חזקי ג.
חזקי ג.
06:39 24 Jul 24
ע"וד דין אם לב ונשמה נותן הרבה מעבר לע"וד אין עלייך תודה אלעד שאול
ישי ר.
ישי ר.
06:10 24 Jul 24
אלעד היקר ושות' מקצועיים ביותר בתחום. השירות אדיב, מסביר הכל באופן מפורט ומאפשר ללקוח להבין את התיק ואת ההשלכות של כל צעד שיעשה.מי שכבר נכנס לסיפור שמצריך עו"ד בסמיכות אליו, שיזכור את השם אלעד שאול, וכבר חצי מהבעיה נפתרה.מומלץ בחום.
אוהד כ.
אוהד כ.
05:55 24 Jul 24
עורך דין שאול ממה שלמדתי להכיר ולעקוב עורך דין רציני שחושב מחוץ לקופסא ותמיד דואג ללקוחות שלו ותמיד יעשה הכל בשבילם במסגרת החוק בכל שעה .
דודו ס.
דודו ס.
05:37 24 Jul 24
חד כמו תער, שירות מקצועי, מספר 1 בתחום.
דוד ה.
דוד ה.
05:14 24 Jul 24
עו''ד מהשורה הראשונה, אנושי ומקצוען!מומלץ ביותר
מנדי ב.
מנדי ב.
04:56 24 Jul 24
מקצוען, חד וברור. כל מה שצריך מעו"ד בתחום הזה.מומלץ!
בן פ.
בן פ.
04:53 24 Jul 24
מקצועי ורהוט , שנון ובעל קריזמה שחסרה לכמה מעו״ד שאני מכירה
Shira C.
Shira C.
04:43 24 Jul 24
בכל יום רואים אלפי עורכי דין אבל לא בכל יום רואים עורך דין שתופס את תשומת הלב שלך, שמדבר ממקום כנה ואמיתי, שמשדר רצינות חכמה ומקצועיות, אחד כזה שעושה למקצוע עריכת הדין שם טוב.מבחינתי ככה צריך להיות הסטנדרט של כל עורך דין, קודם כל בנאדם אחרי זה עורך דין ממולח מקצוען. תודה שבאנו.
Gal B.
Gal B.
00:08 24 Jul 24
מספר 1 בתחומו! עו״ד מקצועי, יסודי ואנושי.נותן שירות ברמה גבוהה וקפדנית, ממליצה בחום.
אורלי ג.
אורלי ג.
23:30 23 Jul 24
אם אתם מחפשים עו״ד מבריק, מקצועי, סופר שירותי וכנה אלעד זה האיש!ממליץ בחום.
Zevi P.
Zevi P.
23:14 23 Jul 24
אלוף, קשוב, ומקצועי
לאה מ.
לאה מ.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מקצוען שנותן את האמת בפרצוף בלי מסכות.
שמואל ב.
שמואל ב.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מס׳ 1!!!!!🏆
rozan A.
rozan A.
22:50 23 Jul 24
נאמן לדרכו, ולטובת עמו. בין העו"ד הבודדים עם עקרונות שלא מתייפיפים.
שרה ש.
שרה ש.
22:41 23 Jul 24
מקצועניות וכנות
ריקי רוזנפלד // א.
ריקי רוזנפלד // א.
22:40 23 Jul 24
עורך דין ענייני שלא מפחד להגיד את האמת גם אם היא כואבת!
ori Z.
ori Z.
22:40 23 Jul 24
משדר ידע רב ומקצועיות
ruchami E.
ruchami E.
22:33 23 Jul 24
אלוף!!
Batsheva B.
Batsheva B.
22:25 23 Jul 24
משרד של מקצוענים
שמעון ב.
שמעון ב.
22:21 23 Jul 24
כריש ללא ספק
מיכל ק.
מיכל ק.
22:00 23 Jul 24
לא צרכתי את שירותיו של אלעד שאול כעו״ד אך התרשמתי מתכונותיו הבולטות שודאי מעידות על בעל המקצוע שהוא. ניכר שמדובר באדם ישר והגון.
Shira B.
Shira B.
21:58 23 Jul 24
אלעד היקר עורך דין הגון וישר,פניתי אליו לצורך ייעוץ וקיבלתי מענה מהיר, חד ומקצועי ביותר.ממליצה בחום רב!
keren S.
keren S.
21:55 23 Jul 24
מקצוען, יסודי ואנושי!
Roni C.
Roni C.
21:53 23 Jul 24
לא תמצאו בן אדם ישר אמין ומקצועי כמו אלעד!שווה כל שקל!
נתן ל.
נתן ל.
21:45 23 Jul 24
עו״ד אלעד וירטואוז, מקצועי, יסודי, חד וידען!!ובי באופן אישי הוא מעורר השראה רבה..
רינת בן ש.
רינת בן ש.
21:45 23 Jul 24
אין כמו אלעד. איש יקר, ישר ואמיתי עם הלב במקום הנכון.
Dan S.
Dan S.
21:44 23 Jul 24
מספר 1
lulu
lulu
21:37 23 Jul 24
עו"ד מקצועי חד מיומן ואמין! שאפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. ממליצה בחום!
נוי נ.
נוי נ.
21:33 23 Jul 24
עורך דין פלילי מהמקצועים שיש!
אליהו ז.
אליהו ז.
21:29 23 Jul 24
עו"ד מספר 1 בתחומו ומעבר לכל בנאדם ישר שמדבר בגובה העיניים לא תתחרטו
Alon K.
Alon K.
21:29 23 Jul 24
רמה אחת מעל כולם 🏆מומלץ בחום!!
Shimon D.
Shimon D.
21:29 23 Jul 24
עו"ד אלעד שאול, ערכי, מוסרי ענייני ,מקצועי ומדוייק. 🎯
אלין י
אלין י
21:25 23 Jul 24
אמנם לא הייתי לקוחה שלו, אך כעוקבת באינסטוש התרשמתי מאוד מהשירות המעולה שהוא מעניק ללקוחותיו ומהיותו אדם אינטליגנטי ומרשים. אלעד משדר מקצועיות ובקיאות בתחום המשפטי, ומצטייר כאדם נעים ומסביר פנים. אז אם אתם מחפשים עו"ד פלילי תותח עם יחס אישי ואנושי, נראה כי עו"ד אלעד הוא הבחירה הטובה ביותר!!!
הודיה א.
הודיה א.
21:22 23 Jul 24
היי,שירות מדהים ומקצועי!אדם אנושי,מקצוען ברמות ועושה את עבודתו על הצד הטוב ביותר❤️🫶
חזן א.
חזן א.
21:22 23 Jul 24
שילוב מנצח של מסירות, רגישות, אינטליגנציה ומקצועיות שיא. אפשר לסמוך עליו בלב שקט.
Yael M.
Yael M.
21:19 23 Jul 24
אלעד שאול הינו עו״ד מצויין אשר שמו הולך לפניו, אם תצטרכו את שירותיו - אתם בידיים טובות! אדם משכמו ומעלה.
ליאל ר.
ליאל ר.
21:18 23 Jul 24
מקצועיות ואמינות שיא, לצד יחס מכיל ומכבד.
יוסי בן ח.
יוסי בן ח.
21:17 23 Jul 24
מקצועי מאוד, הפליליסט הטוב ביותר בפער.
גיא ש.
גיא ש.
21:16 23 Jul 24
עו''ד אמין, מקצועי ויסודי.אחד לדןר!
Miri V.
Miri V.
21:13 23 Jul 24
עו"ד תותח!
שמעון מ.
שמעון מ.
21:12 23 Jul 24
עו״ד אלעד שאול מקצועי ובעל ניסיון רב!! ממליצה
חלי ע.
חלי ע.
21:11 23 Jul 24
עורך דין אלוף ומקצועי שהוא קודם כל בן אדם טוב.מומלץ!!!
שני נ.
שני נ.
21:10 23 Jul 24
עו"ד מצוין, מבריק ומוכשר..
Amiel L.
Amiel L.
21:05 23 Jul 24
עורך דין מקצועי ברמות, אחלה יחסי אנוש יודע לעשות את העבודה!ממליץ בחום
גל כ.
גל כ.
21:00 23 Jul 24
עו''ד מקצועי ואמין ממליץ בחום
יצחק ז.
יצחק ז.
20:59 23 Jul 24
אלעד איש חד, עבודה יסודית בלי לפספס כלום בדרך.ישר כח
ishaia R.
ishaia R.
20:54 23 Jul 24
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!