צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה פלילית, שכאילו לקוח מסרטי פשע אמריקאים. צילומי החשוד יישמרו במאגרי המשטרה ללא הגבלת זמן. עו"ד אלעד שאול מסביר על ההליך.

 

מהו הליך צילום חשוד במשטרה?

חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף ונטילת אמצעי זיהוי), התשנ"ו-1996 מסמיך את משטרת ישראל ליטול מאדם הנחשד, נאשם או מורשע בעבירה כלשהי, אמצעי זיהוי אחד או יותר במטרה לייצר מאגר נתוני זיהוי משטרתי שייסע למשטרה במימוש תפקידה על פי חוק.

אמצעי זיהוי יכול שיהיה כל אחד מהראיות הפורנזיות האלו:

  1. טביעות אצבעות – טביעת עשר אצבעות וכפות ידיים או טביעת אצבע בודדת (אצבע מורה).
  2. דגימה ביולוגית לשם הפקת DNA – למשל דגימת תאי לחי מחלקה הפנימי של הלחי, דגימת שיער וכן דגימת דם של עד חצי מיליליטר שתילקח מאצבע היד.
  3. טפסים ממוחשבים המכילים פרטי זיהוי.
  4. חיפוש פנימי בגוף על ידי בעל מקצוע רפואי – רופא או חובש, שהוסמכו על ידי קצין רפואה ראשי של משטרת ישראל.

אחד מאמצעי הזיהוי הנפוצים ביותר הוא תצלום פניו וגופו של אדם, שלא חושף את אבריו המוצנעים. נטילת תצלום של אדם תיעשה אך ורק על ידי שוטר ממערך הזיהוי הפלילי (מז"פ) או שוטר אח"מ שהוכשר לכך, בתחנת המשטרה או במקום המעצר. במידה ומדובר באדם מורשע, התצלום ייעשה בבית הסוהר בו שוהה האסיר. בכל מקרה, החוק מחייב את המשטרה לבצע את הצילום בדרך שתשמור באופן מיטבי על פרטיותו וכבודו של האדם.

 

מאגר התצלומים המשטרתי

מאגר נתוני הזהות המשטרתי כולל שלושה תתי-מאגרים – מאגר DNA, מאגר טביעות אצבעות, ומאגר תצלומים. המשטרה מוסמכת להשתמש במידע שבמאגרים אלו לטובת חקירת עבירות, מניעת עבירות וסיכולן, אימות או בירור זהותו של אדם חי או של גופה שזהותה איננה ידועה או מוטלת בספק, וכן לטובת איתור נעדרים ושבויים. השימוש במידע אסור לכל מטרה אחרת.

 

שימוש בתמונה מהמאגר המשטרתי לצרכי חקירה

למרות שהדבר פוגע בפרטיותו של אדם ועלול להסב גם פגיעה לכבודו, לעתים מתעורר הצורך בהצגת תצלומו של אדם לאדם אחר מהציבור על מנת לממש מטרות חקירתיות. שוטר מז"פ או שוטר אח"מ רשאים לעשות זאת כשמדובר בתצלום של אדם החשוד בביצוע עבירה ולצורך סיכולה, כשמדובר בתצלום של אדם חי או גופה ויש צורך לזהות או לאתר אותם, כאשר יש צורך בבירור קשר אפשרי בין האדם בתצלום לבין עבירה נחקרת כלשהי, או כאשר יש צורך להציג תמונתו במסדר זיהוי.

גם בהתקיימן של נסיבות אלו, יש לעמוד במספר תנאים על מנת להציג תצלומו של אדם לאדם אחר מן הציבור. כאשר שוטר מז"פ או אח"מ בוחר להציג לאדם מהרחוב את תמונתו של אדם, עליו לוודא כי האדם המצולם תואם את מינו של מבצע העבירה הנחקרת, נמצא בקבוצת גילו, תואם את תיאורו הגופני של החשוד בעבירה, ואף נמצא בזיקה גאוגרפית למקום ביצוע העבירה הנחקרת.

בנוסף, שוטר לא יציג תמונה של אדם מהמאגר המשטרתי לאדם מהציבור במידה ולמצולם ישנו רישום פלילי בגין עבירת פשע או עוון; במידה ופתוחים כנגדו שני הליכי חקירה לפחות מ-15 השנים שקדמו למועד הצגת תמונתו; במידה והאדם המצולם הוכרז כיעד מודיעיני בתוכנית המודיעין השנתית; וכן במידה והתצלום בן למעלה מ-10 שנים.

מטרת התנאים הללו היא להבטיח כי לא תיחשף תמונתו של אדם שלא תואם את פרופיל החשוד בעבירה שלא לצורך, ובכך לשמור על פרטיותו וכבודו. בכל מקרה, גם כאשר מוצגת תמונתו של אדם, השוטר לא יחשוף פרטי זיהוי נוספים ביחס למצולם וכן יציג את התמונה לאדם הרלוונטי בלבד.

יחד עם זאת, במקרים בהם בית המשפט התיר זאת בצו או במקרים בהם מדובר בתצלום של עצור או אסיר שנמלט ממשמורת חוקית או תצלום של אדם נעדר, קצין משטרה שהוסמך לכך מורשה לפרסם את תמונתו של אדם ברבים, ולא רק לאדם ספציפי. זאת, במטרה להסתייע בציבור הרחב באיתורו.

במקרים בהם מדובר בתצלומו של קטין, חשיפתו תיעשה אך ורק אם בית המשפט אישר זאת בצו, או כאשר מטרת החשיפה היא חקירת עבירה, חקירת מקרה מוות או איתור קטין נעדר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מחיקת צילומי פנים ממחשבי המשטרה

באילו מקרים אפשר למחוק צילומי פנים ממחשבי המשטרה? כשלא היה בסיס חוקי לפתוח בחקירה מלכתחילה, ניתן להגיש בקשה באמצעות עורך דין פלילי לעיון חוזר בהחלטה לנטילת אמצעי זיהוי. אם קצין משטרה המוסמך ישתכנע שנלקחו מהאדם תצלום או אמצעי זיהוי ללא בסיס חוקי, עליו להורות למנהל מאגר התצלומים המשטרתי שלא לכלול את התצלום במאגר, או למחוק אותו במידה וכבר הוכנס למאגר בתוך 14 יום ממועד קבלת ההוראה לכך.

כאשר מדובר בנתוני זיהוי של קטין, ההוראות מחמירות יותר. כאשר תיק חקירה בעניינו של קטין, שבמסגרתו ניטלו ממנו אמצעי זיהוי, נסגר בעילת "אין אשמה", או שתיקו נגנז, הקצין המורשה לכך מחויב להורות למנהל מאגר התצלומים המשטרתי שלא לכלול במאגר את תצלומו של הקטין וכן למחוק ממנו את התצלום במידה וכבר הוכנס אליו.

 

עורך דין למחיקת תצלומים ממחשבי המשטרה

אם נחקרת תחת אזהרה במשטרת ישראל, נשלחתם לבצע צילומי פנים ועבודות הטבעה (לקיחת טביעות אצבע). במקרים מסוימים אפשר להוביל למחיקת אמצעי הזיהוי ואי הכללתם במחשבי המשטרה. לשם כך ניתן לפנו אל עו"ד אלעד שאול וצוות המשרד, יוצאי הפרקליטות, לבחינת המצב המשפטי שלכם והגשת הבקשה המתאימה.

צילום חשוד במשטרה
צילום חשוד במשטרה
5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
כל אדם שנחקר תחת אזהרה נשלח לביצוע צילומי פנים ונטילת טביעות אצבע.
כל שימוש סביר לצורכי חקירה, לרבות הצגת התמונות למתלוננים או אזרחים לצורך גילוי עבירות וסיכולן.
כן, בנסיבות מסוימות. מומלץ לפנות לעורך דין פלילי אלעד שאול לייעוץ פרטני בנושא.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא צילום חשוד במשטרה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה