עורך דין עבירות נוער

אחת ההבנות החשובות שהבין המחוקק בעניין המשפט הפלילי היא ההבחנה בין בגירים לצעירים. אין דומה תחום עבירות הנוער, לעבריינות "רגילה" של בגיר. עורך דין עבירות נוער ידע לעמוד על המשמר בנוגע לזכויותיכם, ולסייע לכם בכל דרך משפטית שיוכל. מה ההגדרה ל"נוער"? מה מיוחד בעבירות נוער? מה יעזור לכם עורך הדין? ואיך תדעו לבחור את עורך הדין הטוב ביותר? כל התשובות במאמר שלפניכם.

עבירות נוער

כשמדברים על עבירות נוער, הכוונה בדרך כלל לעבירות אותן מבצעים קטינים. קטין הוא אדם שטרם מלאו לו שמונה עשרה, ביום ביצוע העבירה. אם אנחנו עוסקים בקטינים, ההליך הפלילי קצת שונה. אחד הביטויים לשוני זה, הוא בכך שכל ההליך עובר לחסות בצל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול). חוק הנוער, בסעיפיו הראשונים, מתווה מספר עקרונות כללים ביחס לקטינים, שנכונים לכל שלב ההליך הפלילי לגבי קטינים, נביא כמה מהם.

  • שמירה על זכויות והתחשבות בשיקולי שיקום – סעיף 1א לחוק הנוער קובע כי "מימוש זכויות של קטין, הפעלת סמכויות ונקיטת הליכים כלפיו ייעשו תוך שמירה על כבודו של הקטין, ומתן משקל ראוי לשיקולים של שיקומו, הטיפול בו, שילובו בחברה ותקנת השבים, וכן בהתחשב בגילו ובמידת בגרותו"
  • זכות השתתפות – סעיף  1ב  לחוק הנוער קובע את זכותו של הקטין להשתתף ולהביע את דעתו בנוגע לכל החלטה שתינתן לגביו. לצורך זה הוא גם מאור לקבל מידע שמותנה במספר עקרונות שמפורטים שם.
  • שפת ההליך – סעיף 1ג קובע שכלל ההליכים צריכים להתקיים בשפתו של הקטין, או שיהיה לו תרגום לשפתו.
  • שופט נוער – שפיטת קטין תתקיים אצל שופט נוער, שעבר הכשרה מיוחדת לשמש כשופט נוער, לצורך דיון בהליכים הקשורים לקטינים.

 

הקטין בזמן המעצר והחקירה

לקטין, כלומר הנער בין גיל 12, גיל האחריות הפלילית, לגיל 18, בו הוא הופך לבגיר, ישנן מספר זכויות ייחודיות שרלוונטיות גם לחקירה וגם להליך המעצר לאחר מכן. כמובן שזכויות אלה נגזרות מהעקרונות הכללים שהזכרנו. בין השאר:

  • חלופת מעצר – אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך שאינה מעצר בבית סוהר, תועדף האופציה האחרת.
  • יידוע ההורים על חקירה – יש ליידע את ההורים או קרוב משפחה אחר על זימון לחקירה. כמובן שגם קטין זכאי להיוועצות עם עורך דין לפני החקירה.
  • נוכחות הורה בזמן חקירה – קטין זכאי לנוכחות של הורה או בגיר אחר במהלך החקירה, וזאת למעט מספר חריגים.
  • איסור לחקור בשעות הלילה – החוק קובע שאין לחקור קטין בשעות הלילה, אלא במקרים חריגים ובאישור מיוחד של קצין חקירות. קטין מתחת לגיל 14 לא ייחקר החל מהשעה 20:00 בערב, ואילו קטין מעל גיל 14, לא ייחקר החל מ22:00 בלילה.
  • מקום מעצר ייעודי – אסור להחזיק קטינים בתא מעצר עם בגירים, ואין לכבול קטין במקום ציבורי.
  • מסירת הודעה על מעצר לשירות מבחן – יש למסור הודעה על מעצר לשירות מבחן, ואם הוא נעצר עד תום הליכים, זה יוגבל לשישה חודשים, אלא אם בית המשפט הורה על הארכת המעצר, בתנאים מיוחדים. אם הקטין שוחרר למעצר בית, יתקיים דיון כל שלושה חודשים בתנאי השחרור, ואסור להאריכם מעבר לתשעה חודשים.

 

השיקול המרכזי – שיקום

בעוד שיקולי הענישה בדין הפלילי ה"רגיל", לבגירים, הם שיקולים של הלימה לעונש, גמול, והרתעה, אצל קטינים השיקול המרכזי הוא שיקול השיקום. האינטרס לשקם את הקטין הוא במעמד עליון, ואם ישנה החלטה להגיש כתב אישום, כלל ההליך מתנהל בבית המשפט לנוער, בנוכחות שירות מבחן שיסייע לגבש דרכי טיפול ושיקום וזאת במקום ענישה.

אם הקטין ישתף פעולה עם שירות מבחן, בכלל סיכוי גבוה שלא יורשע בבית המשפט, ועונשו יהיה בכלל דרך אפיק שיקומי, כמו שירות לתועלת הציבור, כשהוא תחת פיקוח שירות מבחן או צו מבחן.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עורך דין עבירות נוער

גם במקרה הזה, אם בכל עבירה יש חשיבות לעורך דין מקצועי שמבין את המסגרת המשפטית, בהליכים של עבירות נוער, עורך דין שמתעסק עם נוער, ומבין בתחום, ידע לרתום את הרשויות, את שירות המבחן, את התובעים, ואת בית המשפט, כדי לשקם את הקטין ללא צורך בהרשעה ובטח שללא עונש מאסר, בעבודות שירות או בפועל.

 

שירות מבחן

שירות מבחן באמת קריטי בכל הקשור להליכים נגד קטינים. קצין המבחן ילווה כבר מהחקירה את הקטין, ובמהלך כל ההליך ינסה לשלב אותו בהליכים טיפוליים ולמצוא את המסגרת המתאימה ביותר עבורו. קצין המבחן לא טוען בשם הקטין בבית המשפט, ואינו מייצג אותו, תפקידו הוא להמליץ לבית המשפט, וכמובן שפעמים רבות בית המשפט מקבל את המלצתו.

 

איסור פרסום הליכי קטינים

חוק הנוער קובע שבאופן כללי, כלל הדיונים של הקטינים יתקיימו בדלתיים סגורות, כלומר, לא ניתן לפרסם את פרטי הקטין, גם אם אינו קטין כבר. המטרה היא להגן על הקטינים, שיוכלו בבוא היום לפתוח דף חדש, ללא תיוג כבעלי רישום פלילי, וללא הכתם הזה שילווה אותם לכל החיים.

 

ההתייחסות השונה לקטינים

צריך להבין שההתייחסות לקטינים באופן שונה קריטית משום שמדובר בשנים המעצבות של חייהם. עורך דין פלילי המנוסה לענייני עבירות נוער, שידע להבהיר לשופט שיש הבדל דרמטי בין קטין שנתפס גונב כשהוא בין 14, לאחד בין 17. כל שנה ושנה של קטין מהווה שלב אחר לגמרי בחייו, דווקא בגלל שאל והשנים בהן הוא מעצב את אישיותו.

בית משפט לנוער בדרך כלל מבין זאת, וגם מתייחס לנאשמים בצורה יותר נינוחה ובגובה העיניים, לפחות כך אמור לנהוג השופט. כמובן שבעבירות חמורות יותר, יתנהל ההליך בבית משפט מחוזי, אך אין זה אומר שהוא לא כפוף להגדרות חוק הנוער.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות נוער?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
בשל ייחודיות ההליך בבית משפט לנוער, העובדה שיש לנאשם או חשוד קטין זכויות מיוחדות, גורמות לעורך דין להיות מאוד משמעותי בהליך. אם עורך הדין יכיר את האופציות העומדות בפניו, ידע לדחוף את הקטין לשיתוף פעולה ושיקום, הקטין יקבל טיפול טוב בהרבה.
הדרך הכי טובה להגיע לעורך דין טוב הוא דרך משפחה וחברים, אתם זקוקים לעורך דין? זומנתם לחקירה באזהרה, אתם או בנכם הקטין? פנו לחברים ותקבלו המלצות. בסוף, עורך דין מקצועי ויסודי, שמצליח להוביל את הקטין ואת המערכת לשיקום, יכול להוציא את הקטין לחיים חדשים.
הדבר הראשון שעליך לעשות זה כמובן ללוות את הבן שלך ולהיות אתו ברגעים קשים כגון זה. לאחר מכן, פנה בדחיפות לעורך דין לענייני עבירות נוער, להתייעץ אתו ולבקש ממנו שייעץ גם לקטין עצמו בדיוק מה לעשות. שמירה על זכות השתיקה לא תמיד עוזרת.
כפי שניתן כבר היה להבין, בעוד הדגש אצל בגירים הוא הרתעתם, או ניסיון לגמול להם על המעשה שביצעו, באופן שיהלום את חומרתו, המטרה אצל קטין היא לגרום לכך שיפתח דף חדש וילך בדרך אחרת. ההבנה ששליחתו למאסר בפועל כנראה תדרדר אותו לחיים של פשע, גורמת למערכת לנסות לדאוג לו לדרכי טיפול אחרות, ובכך לחיים אחרים, חיוביים.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה