עורך דין עבירות נוער

אחת ההבנות החשובות שהבין המחוקק בעניין המשפט הפלילי היא ההבחנה בין בגירים לצעירים. אין דומה תחום עבירות הנוער, לעבריינות "רגילה" של בגיר. עורך דין עבירות נוער ידע לעמוד על המשמר בנוגע לזכויותיכם, ולסייע לכם בכל דרך משפטית שיוכל. מה ההגדרה ל"נוער"? מה מיוחד בעבירות נוער? מה יעזור לכם עורך הדין? ואיך תדעו לבחור את עורך הדין הטוב ביותר? כל התשובות במאמר שלפניכם.

 

עבירות נוער

כשמדברים על עבירות נוער, הכוונה בדרך כלל לעבירות אותן מבצעים קטינים. קטין הוא אדם שטרם מלאו לו שמונה עשרה, ביום ביצוע העבירה. אם אנחנו עוסקים בקטינים, ההליך הפלילי קצת שונה. אחד הביטויים לשוני זה, הוא בכך שכל ההליך עובר לחסות בצל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול). חוק הנוער, בסעיפיו הראשונים, מתווה מספר עקרונות כללים ביחס לקטינים, שנכונים לכל שלב ההליך הפלילי לגבי קטינים, נביא כמה מהם.

  • שמירה על זכויות והתחשבות בשיקולי שיקום – סעיף 1א לחוק הנוער קובע כי "מימוש זכויות של קטין, הפעלת סמכויות ונקיטת הליכים כלפיו ייעשו תוך שמירה על כבודו של הקטין, ומתן משקל ראוי לשיקולים של שיקומו, הטיפול בו, שילובו בחברה ותקנת השבים, וכן בהתחשב בגילו ובמידת בגרותו"
  • זכות השתתפות – סעיף  1ב  לחוק הנוער קובע את זכותו של הקטין להשתתף ולהביע את דעתו בנוגע לכל החלטה שתינתן לגביו. לצורך זה הוא גם מאור לקבל מידע שמותנה במספר עקרונות שמפורטים שם.
  • שפת ההליך – סעיף 1ג קובע שכלל ההליכים צריכים להתקיים בשפתו של הקטין, או שיהיה לו תרגום לשפתו.
  • שופט נוער – שפיטת קטין תתקיים אצל שופט נוער, שעבר הכשרה מיוחדת לשמש כשופט נוער, לצורך דיון בהליכים הקשורים לקטינים.

 

הקטין בזמן המעצר והחקירה

לקטין, כלומר הנער בין גיל 12, גיל האחריות הפלילית, לגיל 18, בו הוא הופך לבגיר, ישנן מספר זכויות ייחודיות שרלוונטיות גם לחקירה וגם להליך המעצר לאחר מכן. כמובן שזכויות אלה נגזרות מהעקרונות הכללים שהזכרנו. בין השאר:

  • חלופת מעצר – אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך שאינה מעצר בבית סוהר, תועדף האופציה האחרת.
  • יידוע ההורים על חקירה – יש ליידע את ההורים או קרוב משפחה אחר על זימון לחקירה. כמובן שגם קטין זכאי להיוועצות עם עורך דין לפני החקירה.
  • נוכחות הורה בזמן חקירה – קטין זכאי לנוכחות של הורה או בגיר אחר במהלך החקירה, וזאת למעט מספר חריגים.
  • איסור לחקור בשעות הלילה – החוק קובע שאין לחקור קטין בשעות הלילה, אלא במקרים חריגים ובאישור מיוחד של קצין חקירות. קטין מתחת לגיל 14 לא ייחקר החל מהשעה 20:00 בערב, ואילו קטין מעל גיל 14, לא ייחקר החל מ22:00 בלילה.
  • מקום מעצר ייעודי – אסור להחזיק קטינים בתא מעצר עם בגירים, ואין לכבול קטין במקום ציבורי.
  • מסירת הודעה על מעצר לשירות מבחן – יש למסור הודעה על מעצר לשירות מבחן, ואם הוא נעצר עד תום הליכים, זה יוגבל לשישה חודשים, אלא אם בית המשפט הורה על הארכת המעצר, בתנאים מיוחדים. אם הקטין שוחרר למעצר בית, יתקיים דיון כל שלושה חודשים בתנאי השחרור, ואסור להאריכם מעבר לתשעה חודשים.

 

השיקול המרכזי – שיקום

בעוד שיקולי הענישה בדין הפלילי ה"רגיל", לבגירים, הם שיקולים של הלימה לעונש, גמול, והרתעה, אצל קטינים השיקול המרכזי הוא שיקול השיקום. האינטרס לשקם את הקטין הוא במעמד עליון, ואם ישנה החלטה להגיש כתב אישום, כלל ההליך מתנהל בבית המשפט לנוער, בנוכחות שירות מבחן שיסייע לגבש דרכי טיפול ושיקום וזאת במקום ענישה.

אם הקטין ישתף פעולה עם שירות מבחן, בכלל סיכוי גבוה שלא יורשע בבית המשפט, ועונשו יהיה בכלל דרך אפיק שיקומי, כמו שירות לתועלת הציבור, כשהוא תחת פיקוח שירות מבחן או צו מבחן.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עורך דין עבירות נוער

גם במקרה הזה, אם בכל עבירה יש חשיבות לעורך דין מקצועי שמבין את המסגרת המשפטית, בהליכים של עבירות נוער, עורך דין שמתעסק עם נוער, ומבין בתחום, ידע לרתום את הרשויות, את שירות המבחן, את התובעים, ואת בית המשפט, כדי לשקם את הקטין ללא צורך בהרשעה ובטח שללא עונש מאסר, בעבודות שירות או בפועל.

 

שירות מבחן

שירות מבחן באמת קריטי בכל הקשור להליכים נגד קטינים. קצין המבחן ילווה כבר מהחקירה את הקטין, ובמהלך כל ההליך ינסה לשלב אותו בהליכים טיפוליים ולמצוא את המסגרת המתאימה ביותר עבורו. קצין המבחן לא טוען בשם הקטין בבית המשפט, ואינו מייצג אותו, תפקידו הוא להמליץ לבית המשפט, וכמובן שפעמים רבות בית המשפט מקבל את המלצתו.

 

איסור פרסום הליכי קטינים

חוק הנוער קובע שבאופן כללי, כלל הדיונים של הקטינים יתקיימו בדלתיים סגורות, כלומר, לא ניתן לפרסם את פרטי הקטין, גם אם אינו קטין כבר. המטרה היא להגן על הקטינים, שיוכלו בבוא היום לפתוח דף חדש, ללא תיוג כבעלי רישום פלילי, וללא הכתם הזה שילווה אותם לכל החיים.

 

ההתייחסות השונה לקטינים

צריך להבין שההתייחסות לקטינים באופן שונה קריטית משום שמדובר בשנים המעצבות של חייהם. עורך דין פלילי המנוסה לענייני עבירות נוער, שידע להבהיר לשופט שיש הבדל דרמטי בין קטין שנתפס גונב כשהוא בין 14, לאחד בין 17. כל שנה ושנה של קטין מהווה שלב אחר לגמרי בחייו, דווקא בגלל שאל והשנים בהן הוא מעצב את אישיותו.

בית משפט לנוער בדרך כלל מבין זאת, וגם מתייחס לנאשמים בצורה יותר נינוחה ובגובה העיניים, לפחות כך אמור לנהוג השופט. כמובן שבעבירות חמורות יותר, יתנהל ההליך בבית משפט מחוזי, אך אין זה אומר שהוא לא כפוף להגדרות חוק הנוער.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
בשל ייחודיות ההליך בבית משפט לנוער, העובדה שיש לנאשם או חשוד קטין זכויות מיוחדות, גורמות לעורך דין להיות מאוד משמעותי בהליך. אם עורך הדין יכיר את האופציות העומדות בפניו, ידע לדחוף את הקטין לשיתוף פעולה ושיקום, הקטין יקבל טיפול טוב בהרבה.
הדרך הכי טובה להגיע לעורך דין טוב הוא דרך משפחה וחברים, אתם זקוקים לעורך דין? זומנתם לחקירה באזהרה, אתם או בנכם הקטין? פנו לחברים ותקבלו המלצות. בסוף, עורך דין מקצועי ויסודי, שמצליח להוביל את הקטין ואת המערכת לשיקום, יכול להוציא את הקטין לחיים חדשים.
הדבר הראשון שעליך לעשות זה כמובן ללוות את הבן שלך ולהיות אתו ברגעים קשים כגון זה. לאחר מכן, פנה בדחיפות לעורך דין לענייני עבירות נוער, להתייעץ אתו ולבקש ממנו שייעץ גם לקטין עצמו בדיוק מה לעשות. שמירה על זכות השתיקה לא תמיד עוזרת.
כפי שניתן כבר היה להבין, בעוד הדגש אצל בגירים הוא הרתעתם, או ניסיון לגמול להם על המעשה שביצעו, באופן שיהלום את חומרתו, המטרה אצל קטין היא לגרום לכך שיפתח דף חדש וילך בדרך אחרת. ההבנה ששליחתו למאסר בפועל כנראה תדרדר אותו לחיים של פשע, גורמת למערכת לנסות לדאוג לו לדרכי טיפול אחרות, ובכך לחיים אחרים, חיוביים.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות נוער?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה