מחדלי חקירה

חקירה משטרתית נפתחת בשתי דרכים מרכזיות – האחת היא בעקבות תלונה שהוגשה אליה, והשנייה היא ביוזמת המשטרה עצמה, במקרים בהם בוצעו מעשים פליליים או כאשר עולה חדש לכך. במהלך החקירה, המשטרה אוספת מידע ממגוון מקורות על מנת לגבש תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום כנגד החשוד. וישנם מקרים לא מעטים בהם מתרחשים מחדלי חקירה.

 

חובת ההוכחה

במידה ואכן נאספות מספיק ראיות, תובע מוסמך מטעם היועץ המשפטי לממשלה – שוטר, פרקליט, ובמקרים מסוימים גם עורך דין – מגבש כתב אישום כנגד החשוד (שהופך כעת לנאשם) ומגישו לבית המשפט.

בדין הישראלי, ברירת המחדל היא כי אדם זכאי עד שמוכחת אשמתו. זה מכבר נקבע בע"פ 721/80 כי מטרת העל של עבודת החקירה המשטרתית היא להגיע לחקר האמת – בין אם תוצאתה תביא למסקנה כי הנאשם אשם, ובין אם תוצאתה תהא שהוא זכאי.

מכאן נובע כי זכותו של הנאשם להליך תקין והוגן, תלויה במידה רבה בעבודה משטרתית יסודית ואובייקטיבית. במצב בו עבודת החקירה המשטרתית נעשית תוך כדי רשלנות, ראיות שעשויות היו לזכות את החשוד מההאשמות התלויות כנגדו לא מובאות בפני בית המשפט. אלו הם מחדלי חקירה.

 

הסיבות להיווצרותם של מחדלי חקירה

חוקרי המשטרה אמונים על מטלה חשובה ביותר במסגרת ההליך הפלילי, אך יש לזכור שגם הם בני אנוש ומועדים לטעות. לרוב, מחדלי חקירה נובעים מעומס רב המוטל על המערכת וכן ממשאבים מוגבלים העומדים לרשותם (מחסור בכוח אדם, תקציב נמוך וכדומה).

בנוסף, ישנם מצבים בהם השוטרים החוקרים לוקים בדעות קדומות והטיות קוגניטיביות, שגורמות להם להאמין מראש באשמתו של החשוד. הטיות אלו גורמות, בתורן, לחקירה לא מעמיקה מספיק שעלולה לפגוע בהגנת הנאשם.

 

מקרים נפוצים של מחדלי חקירה

נאשם המבקש לטעון כי המשטרה לקתה במחדל חקירה בעניינו (למשל, נמנעה מלבצע פעולות מסוימות, ביצעה אותן ברשלנות או באופן חלקי), עליו מוטל נטל ההוכחה להראות כי אכן נפל פגם מהותי בהתנהלותה של המשטרה ושפגם זה עומד בקשר ישיר לפגיעה בהגנתו. קרי, יש להוכיח כי במידה ופעולות אלו היו מבוצעות כראוי, היה בתוצר שלהן להביא להטיית הכף לטובת הנאשם ולעתים אף לזיכויו המלא.

אחד ממחדלי החקירה הנפוצים הוא אי עריכת בדיקה של טביעות אצבעות בחפץ טעון השימוש לביצוע העבירה – למשל, אי בדיקת טביעות האצבע על האקדח שנטען על ידי עדים כי שימש לרצח. במידה והיו נבדקות טביעות האצבעות – הליך שגרתי ביותר בחקירה משטרתית כיום – יכול להיות שהנאשם היה מזוכה ולכן מדובר במחדל חקירה חמור.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

מקרים נוספים

מקרים נוספים של מחדלי חקירה נוגעים למצבים בהם עדים למעשה לא נחקרו על ידי המשטרה, כאשר עדותם יכולה הייתה לשפוך אור נוסף על הפרשה ולהוביל אולי לחשיפת עובדות הפועלות לטובת הנאשם, וכן מצבים בהם חוקרי המשטרה לא אספו ראיות מזירת הפשע, למשל במקרה בו אדם מואשם בפריצה לבית אך אין שום תיעוד וראיות שנאספו מהבית עצמו להוכחת הפריצה.

בנוסף לאלו, ישנם מחדלי חקירה הנוגעים להליך החקירה ביחס לעדים או לקורבן העבירה. מדובר במצבים בהם המתלונן לא נבדק גופנית, למשל במקרי תקיפה ואונס, שאז לא קיימות ראיות ביחס לשאריות ד.נ.א של הנאשם על או בגופו/ה של המתלונן/ת או ראיות למאבק פיזי כלשהו; במקרים בהם המשטרה לא ערכה מסדר זיהוי קולות – הליך במסגרתו החוקרים משמיעים לעד או למתלונן הקלטה של מספר קולות של חשודים פוטנציאליים, בדיוק באותה העוצמה ובאותה איכות, על מנת שינסה לזהות את האשם במעשה.

מחדלים נוספים נוגעים להתנהלות המשטרה מול החשוד עצמו. אלו הם מצבים בהם גרסת החשוד, כפי שניתנה בחקירתו בתחנת המשטרה, לא נבדקה כלל, או מצבים בהם הוא לא נחקר בנושא מסוים שחשוב מאוד להשלמת התמונה הכללית.

בנוסף, מדובר במצבים בהם החשוד העיד על קיומו של אליבי שמסיר ממנו את החשד וזה לא נבדק, וכן מצבים בהם לא נבדקה ההיסטוריה הרלוונטית למקרה (למשל יחסי חברות, מערכת יחסים אינטימית). כל אלו פוגעים אנושות בזכותו להליך תקין והוגן.

 

מחדלי חקירה עקב התנהגות לא אתית

לבסוף, ישנם מחדלי חקירה הנוגעים להתנהלות אתית לא תקינה של המשטרה. אלו הם מצבים בהם המשטרה נעזרת בשיטות חקירה מניפולטיביות, שהגם שחלקן הוכרו כחוקיות, אופן השימוש בהן פוגע בעשיית הצדק, או שהפר את זכותו של החשוד להימנע מהפללה עצמית – למשל, הכנסת מדובב לתא המעצר של החשוד במטרה לבצע עליו מניפולציה רגשית שתגרום לו להיפתח בפני המדובב ולהודות במעשה בפניו, הגם שלא ביצע אותו בהכרח או שיש נסיבות מקלות לביצועו שלא נחשפות במסגרת הדיבוב.

מחדלי חקירה חמורים יותר בתחום זה נוגעים לשימוש בשיטות חקירה לא חוקיות על הנאשם.

 

חשיבות מחדלי החקירה להליך הפלילי

עת שצוות ההגנה של הנאשם נערך למשפט בעניינו ומכין את כתב ההגנה, עליו לבדוק ביסודיות את התנהלותה של המשטרה ולפעול נמרצות לשם חשיפת מחדלי חקירה, אם קרו כאלה. במידה ואכן נחשף מחדל חקירה, על ההגנה להראות כי קיים קשר ישיר בינו לבין הפגיעה בהגנת הנאשם.

כלומר, בניית הטיעון של מחדל חקירה נעשה כבר בשלבים הטרומיים למשפט, שכן הוא מגדיר את כיוונו של קו ההגנה כולו ומטיל ספק בעצם מהותו של המשפט הפלילי בעניינו של הנאשם. התוצאה החמורה ביותר של מחדל חקירה – והוא המצב שסנגורו של הנאשם ירצה להוכיח – היא קביעת אשמתו של הנאשם למרות שהוא זכאי, וזאת בגלל המחדל.

יחד עם זאת, יש לציין כי לא כל התנהלות לקויה במסגרת החקירה המשטרתית תביא לזיכוי הנאשם. לא תמיד נגרם נזק ראייתי מליקוי שכזה, וגם אם נגרם – לא תמיד מדובר בנזק שמביא לזיכוי מלא, אלא לזיכוי מסעיף כזה או אחר בכתב האישום. בנוסף, הימנעות מחקירה היא לעתים מכוונת ולא מהווה התנהגות רשלנית  העולה כדי מחדל.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מחדלי חקירה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה