ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית

ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית יכול להוביל למצב בו אדם עבר עבירה מסוימת, הראיות מוכיחות זאת, ובכל זאת כתב האישום שיוגש כנגדו יבוטל. זאת, בעקבות פגמים בכתב האישום המונעים את הגשתו. חוק סדר הדין הפלילי מפרט מהן אותן טענות מקדמיות אשר יכולות להוביל לביטול כתב האישום. במאמר זה אפרט אודות טענות משפטיות מקדמיות אלו.

 

הגשת כתב אישום

לפני שנצלול אל ביטול כתב אישום עקב טענות משפטיות מקדמיות, חשוב להזכיר מהו כתב האישום ומתי הוא מוגש. ראשיתו של ההליך הפלילי בחקירה פלילית שמנהלת המשטרה. חומרי החקירה מועברים לפרקליטות, אשר מגבשת, על בסיס ממצאי החקירה, כתב אישום כנגד החשוד. כתב האישום מוגש לבית המשפט והוא מהווה כתב תביעה כנגד הנאשם. בבית המשפט יתנהל דיון על העבירות המיוחסות לנאשם בכתב האישום.

כתב האישום הוא, אם כן, כתב התביעה המפרט מהן העבירות שביצע הנאשם ואילו ראיות תומכות בכך שהנאשם אכן ביצע עבירות אלו. כמו כן, כתב האישום מפרט מהן העונשים אותם דורשת הפרקליטות מבית המשפט להטיל על העבריין. ככל שעמדת הפרקליטות תתקבל, יוטלו על העבריין עונשים בהתאם לכתוב בכתב האישום.

הגשת כתב אישום כנגד אדם פוגעת בו באופן ממשי משלל זוויות. שמו הטוב מוכתם, יכולתו להתנהל בעולם נפגעת, הרישום הפלילי שלו חמור ועלול להקשות עליו במסלול חייו. לכן, הנאשם ירצה לא רק לקבל זיכוי במשפט אלא גם לבטל את כתב האישום מלכתחילה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

אופציית ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית

אחת האופציות לביטול כתב אישום עוד לפני תחילת הדיונים, היא ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית. חוק סדר הדין הפלילי מפרט מהן העילות לביטול כתב אישום על סמך טענות משפטיות מקדמיות. בכל אחת מהעילות והדוגמאות, התוצאה תהיה ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית:

העילה תוכן העילה דוגמה
1. חוסר סמכות מקומית כתב האישום הוגש לבית משפט שאינו מוסמך לדון במקרה העבירה בוצעה בחו"ל, על ידי אדם שאינו ישראלי וכנגד אדם שאינו ישראלי וללא זיקה לארץ.
2. חוסר סמכות עניינית כתב האישום הוגש לבית משפט שאינו מוסמך עניינית לדון במקרה כתב האישום הוגש לבית משפט שלום למרות שכתב האישום דורש הטלת עונש מאסר של 5 שנים על הנאשם (סמכות עניינת למחוזי ולא לשלום).
3. פגם מהותי בכתב האישום סעיף רחב, נפל פגם משמעותי בכתב האישום המצדיק את ביטולו על הסף כתב האישום הוגש כנגד אדם לא נכון שהוא אינו מי שביצע את העבירה על פי כתב האישום.
4. כתב האישום אינו מתאר את מהות העבירה הראיות מתארות עבירה אחת בעוד שכתב האישום מאשים בעבירה אחרת הנאשם מואשם באונס אך ראיות כתב האישום מצביעות על בעילה אסורה בהסכמה.
5. זיכוי או הרשעה קודמת על אותה עבירה העבירה כבר נידונה בבית משפט בעבר מוגש כתב אישום כנגד פלוני לאחר שכבר הוגש בעניינו בעבר כתב אישום על אותה העבירה ממש, פוגם בסופיות הדיון.
6. קיים הליך משפטי מקביל בנוגע לאותה העבירה כבר מתנהל הליך פלילי על אותה עבירה מוגש כתב אישום כנגד אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית אחרת על אותה העבירה.
7. חסינות הנאשם נהנה מחסינות המונעת הגשת כתב אישום כנגדו הנאשם הינו חבר כנסת והעבירה נעברה במהלך עבודתו הפרלמנטרית.
8. התיישנות עבר זמן רב מידי מיום ביצוע העבירה הוגש כתב אישום על גניבה של פלוני שקרתה לפני 12 שנה.
9. חנינה הנשיא חנן את הנאשם על אותה העבירה מוגש כתב אישום כנגד פלוני, שהנשיא חן אותו על אותה העבירה למרות שהוא ביצע אותה.
10. הגנה מן הצדק שיקולי צדק לביטול כתב האישום פלוני סבל מאכיפה בררנית. למשל, כמה רכבים נסעו באור אדום ורק כנגדו הוגש כתב אישום.

 

סיכום

לסיכום, ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית קורה כאשר כתב אישום מוגש עם פגם מהותי. הפגם יכול להיות פרוצדורלי, דוגמת הגשתו בבית משפט שאין לו סמכות עניינית או שהעבירה התיישנה, או מהותי, דוגמת הגשת כתב אישום שאינו מתאר את העבירה.

מעוניינים בחוות דעת על כתב האישום שהוגש כנגדכם? סבורים כי ניתן לבטל אותו על סמך טענות מקדמיות? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. עו"ד אלעד שאול וצוות המשרד כולו מתמחים במשפט הפלילי ובסדר הדין הפלילי ויעניקו לכם שירותי ייעוץ וייצוג משפטיים מהשורה הראשונה בתחום. צרו קשר לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

ביטול שכזה קורה כאשר נפל פגם מקדמי בכתב האישום. הפגם יכול להיות פרוצדורלי (התיישנות, חסינות, חוסר סמכות עניינית), או מהותי (פגם מהותי בכתב האישום, הגנה מן הצדק ועוד). הביטול לא יושג בנקל אלא בעזרת עבודה משפטית נכונה ומאומצת של עורך הדין הפלילי המייצג אתכם.

לאחר ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית, הפרקליטות תוכל לתקן את כתב האישום ולהגיש אותו מחדש. לחלופין, בית המשפט יכול לאפשר לה לבצע את התיקונים הדרושים ולהמשיך לנהל את המשפט על בסיס כתב האישום המתוקן. אולם לא אחת, הטענות המקדמיות יכולות להוביל לביטול כתב האישום באופן שהפרקליטות לא תתקן אותו אלא תוותר כליל על הגשתו.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא ביטול כתב אישום עקב טענה משפטית מקדמית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!