תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב אישום? עו"ד אלעד שאול מסביר.

 

מהו תיק פל"א?

החל משנת 2012 עברה משטרת ישראל להשתמש במערכת ממוחשבת חדשה המכונה פל"א, היא כוללת את כל תיקי החקירה הפליליים שנפתחו במדינת ישראל (תיקי פ"א – פרטי אירוע), תיקים שהוגשו בהם תלונות והוחלט שלא לחקור בהם (תיקי א"ת – אי תביעה) ומידע נוסף ממערך החקירה, תביעה והמודיעין המשטרתי.

תיק פל"א הוא למעשה תיק חקירה משטרתי שנפתח בגין חדש לביצוע עבירה פלילית אחת או יותר, בין אם עבירה קלה או חמורה. כשאזרח נכנס לתחנת המשטרה לצורך הגשת תלונה פלילית הוא מוסר את תלונתו ולעיתים מצרף מסמכים, נתונים וראיות נוספות. כל אלו נשמרים במערכת המשטרתית ונפתח תיק פל"א שמקבל מספר סידורי שכולל את מספר התיק ואת שנת פתיחתו – למשל תיק שנפתח בשנת 2022 מספרו יהיה xxxx/2022.

לאחר קבלת התלונה, יזומן החשוד בביצעו העבירות לחקירה תחת אזהרה הוא ייחקר על העבירות המיוחסות לו, הגרסה שלו והנתונים שימסור בחקירתו יצורפו גם הם לתיק פל"א המשטרתי. כמובן, שלחובת החשוד בשלב זה יהיה רישום פלילי שמטיל אות קלון, כתם מוסרי וחברתי שמלווה כל מי שנפתח נגדו תיק פלילי במשטרה.

תיק פל"א יכלול את כל המסמכים הבאים: הודעת המתלונן, עדויות של עדים וחקירת החשוד. בנוסף לאלו, בתיק ישנם זכרים שכתבו חוקרים, דוחות פעולה, דוחות עיכוב ומעצר, דוחות חיפוש, צווי בית משפט, דוח קצין ממונה, מזכרים ודוחות צפייה, דיסקים, סרטונים וקבצי שעה וכדומה.

מסמכים נוספים שייכללו הם הודעה על זכות התייעצות עם סנגור, דוח נטיל אמצעי זיהוי, תנאי שחרור בערובה וטופס הודעה בדבר מעצר עבור הסנגוריה הציבורית. בעצם, תיק פל"א הוא תיק החקירה המשטרתי והוא אמור לכלול את כל חומר הראיות הרלוונטי.

על מנת שיהיה ניתן לעקוב אחרי הימצאות חומר החקירה בתיק פל"א משטרתי – הוא יכלול גם תוכן עניינים המכונה "רשימת חומר חקירה", כחלק מהטיפול שלנו כעורכי דין פליליים בתיקי חקירה, אנו מוודאים שרשימת חומר החקירה ערוכה כדין ושכל הראיות המפורטות בה נמצאות בתיק החקירה.

 

העתקת חומרים מתיק פל"א משטרתי

במהלך חקירת המשטרה החשוד לא זכאי לעיין בחומרים מתוך תיק הפל"א המשטרתי. ישנם 3 דרכים מרכזיות להעתיק או לעיין בתיק פל"א משטרתי:

 

במסגרת שימוע לפני העמדה לדין

לאחר סיום חקירת המשטרה, התיק עובר לפרקליטות או לתביעה המשטרתית שתבחן אם להגיש כתב אישום נגד החשוד. בעבירות מסוג פשע, קמה לחשוד זכות לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום במסגרתו הוא יכול לשכנע את התובע שלא להעמידו לדין. על מנת שהשימוע יהיה הוגן ואפקטיבי, עורך דין פלילי מטעם החשוד רשאי להעתיק את עיקרי חומר הראיות מתוך תיק הפל"א המשטרתי.

 

לאחר הגשת כתב אישום

סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי מקנה לנאשם בעבירה פלילי זכות לעיין בחומרי החקירה שנמצאים בידי משטרת ישראל – הזכות הזו קיימת רק אחרי שהוגש נגד החשוד כתב אישום לבית המשפט. לפי פקודת המטה הארצי שכותרתה "חומרי חקירה – החובה לתת לנאשם לעיין בו ולהעתיק אותו", הגדרתו של חומר חקירה הוא כל דבר ששוטר אסף, רשם, תפס או הפיק לצורך חקירתו של נאשם או במהלך חקירה כזו.

מדובר בחומר שסביר שיהיה רלוונטי בצורה כזו או אחרת למשפט שייערך בעניינו של הנאשם. על כן, מוטלת על התובע חובה לאפשר לנאשם או לבא כוחו לעיין ולהעתיק את חומרי החקירה בעניינו, זאת על מנת לשמר את השוויון בין בעלי הדין בהליך, ולוודא ששניהם פועלים בהתאם לסט עובדות זהה.

 

לצורך ניהול הליך אחר

גם אם לא הוגש כתב אישום ולא נערך שימוע, ניתן להגיש בקשה להעתיק את חומר החקירה המצוי בתיק פל"א באמצעות הגשת בקשה ליחידת החקירות או לגוף התובע שאחראי על התיק. הבקשה תיבחן על סמך הנחיות פרקליט המדינה שכוללות קריטריונים שרק בהתקיימם תהיה זכות להעתקת חומרי חקירה.

הקריטריונים נוגעים בזהות מבקש החומר והזיקה שלו לתיק, פרטיותם של המעורבים, האינטרס הציבורי ונתונים נוספים. הליכים אחרים בהם מוגשות בקשות להעתקת תיק פל"א הן: להגשת תביעה אזרחית, להגשת בקשה לשינוי עילת סגירה או ערר מתלונן על החלטה שלא להעמיד לדין, לצורך פרסום חומרי החקירה באמצעי התקשורת ועוד.

העתקת חומר חקירה מתוך התיק מבוצעת על ידי היחידה התובעת, התביעה המשטרתית, פרקליטות המחוז במשרד המשפטים, רשות המסים ורשויות תביעה נוספות. ניתן להעתיק את חומר החקירה באופן פיזי או לקבלו באופן מקוון בכפוף להגשת בקשה מטעם עו"ד ובצירוף ייפוי כוח.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

איך אפשר לסגור תיק פל"א שנפתח?

כשמעוניינים לסגור תיק פל"א שנפתח, יש צורך לפנות לעורך דין פלילי, אנו מנתחים את האירוע ואת חומר הראיות ופועלים כדי לשכנע את הגוף החוקר או הגוף התובע שצריך לסגור את התיק באחת מעילות הסגירה, כגון, חוסר ראיות, חוסר אשמה או היעדר עניין לציבור (עילה זו חטפה ביקורת חריפה, משום שניתן לפרש אותה בתור חוסר אכפתיות כלפי הפגיעה וכלפי עוגמת הנפש שחווה הנפגע.

עקב כך, הוחלט לשנות את ניסוח עילה זו ל"מכלול נסיבות העניין אינו מצדיק הגשת כתב אישום"). במקרים אחרים אנו מצליחים להסב את התיק לסגירה בדרך של הסדר מותנה.

תיק פלא משטרתי

4.2 מתוך 5 - (5 הצבעות)
שאלות ותשובות
תיק פל"א משטרתי הוא תיק חקירה שכולל את תלונת המתלונן, גרסת החשוד, עדויות של עדי הראיה וכל חומר הראיות שנאסף.
יש 3 דרכים להעתיק את החומר: במסגרת שימוע לפני כתב אישום, לאחר הגשת כתב אישום ולצורך הליך משפטי אחר. פרטים נוספים במאמר.
באמצעות פניה לעורך דין פלילי שיפעל לסגירתו.
תיק פל"א פתוח בו נחקרת כחשוד מותיר רישום משטרתי, כך גם תיק פל"א שנסגר בעילת חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור או הסדר מותנה.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תיק פל"א?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה