תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב אישום? עו"ד אלעד שאול מסביר.

מהו תיק פל"א?

החל משנת 2012 עברה משטרת ישראל להשתמש במערכת ממוחשבת חדשה המכונה פל"א, היא כוללת את כל תיקי החקירה הפליליים שנפתחו במדינת ישראל (תיקי פ"א – פרטי אירוע), תיקים שהוגשו בהם תלונות והוחלט שלא לחקור בהם (תיקי א"ת – אי תביעה) ומידע נוסף ממערך החקירה, תביעה והמודיעין המשטרתי.

תיק פל"א הוא למעשה תיק חקירה משטרתי שנפתח בגין חדש לביצוע עבירה פלילית אחת או יותר, בין אם עבירה קלה או חמורה. כשאזרח נכנס לתחנת המשטרה לצורך הגשת תלונה פלילית הוא מוסר את תלונתו ולעיתים מצרף מסמכים, נתונים וראיות נוספות. כל אלו נשמרים במערכת המשטרתית ונפתח תיק פל"א שמקבל מספר סידורי שכולל את מספר התיק ואת שנת פתיחתו – למשל תיק שנפתח בשנת 2022 מספרו יהיה xxxx/2022.

לאחר קבלת התלונה, יזומן החשוד בביצעו העבירות לחקירה תחת אזהרה הוא ייחקר על העבירות המיוחסות לו, הגרסה שלו והנתונים שימסור בחקירתו יצורפו גם הם לתיק פל"א המשטרתי. כמובן, שלחובת החשוד בשלב זה יהיה רישום פלילי שמטיל אות קלון, כתם מוסרי וחברתי שמלווה כל מי שנפתח נגדו תיק פלילי במשטרה.

אילו מסמכים נמצאים בתיק פל"א?

תיק פל"א יכלול את כל המסמכים הבאים: הודעת המתלונן, עדויות של עדים וחקירת החשוד. בנוסף לאלו, בתיק ישנם זכרים שכתבו חוקרים, דוחות פעולה, דוחות עיכוב ומעצר, דוחות חיפוש, צווי בית משפט, דוח קצין ממונה, מזכרים ודוחות צפייה, דיסקים, סרטונים וקבצי שעה וכדומה. מסמכים נוספים שייכללו הם הודעה על זכות התייעצות עם סנגור, דוח נטיל אמצעי זיהוי, תנאי שחרור בערובה וטופס הודעה בדבר מעצר עבור הסנגוריה הציבורית. בעצם, תיק פל"א הוא תיק החקירה המשטרתי והוא אמור לכלול את כל חומר הראיות הרלוונטי.

על מנת שיהיה ניתן לעקוב אחרי הימצאות חומר החקירה בתיק פל"א משטרתי – הוא יכלול גם תוכן עניינים המכונה "רשימת חומר חקירה", כחלק מהטיפול שלנו כעורכי דין פליליים בתיקי חקירה, אנו מוודאים שרשימת חומר החקירה ערוכה כדין ושכל הראיות המפורטות בה נמצאות בתיק החקירה.

העתקת חומרים מתיק פל"א משטרתי

במהלך חקירת המשטרה החשוד לא זכאי לעיין בחומרים מתוך תיק הפל"א המשטרתי. ישנם 3 דרכים מרכזיות להעתיק או לעיין בתיק פל"א משטרתי:

במסגרת שימוע לפני העמדה לדין

לאחר סיום חקירת המשטרה, התיק עובר לפרקליטות או לתביעה המשטרתית שתבחן אם להגיש כתב אישום נגד החשוד. בעבירות מסוג פשע, קמה לחשוד זכות לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום במסגרתו הוא יכול לשכנע את התובע שלא להעמידו לדין. על מנת שהשימוע יהיה הוגן ואפקטיבי, עורך דין פלילי מטעם החשוד רשאי להעתיק את עיקרי חומר הראיות מתוך תיק הפל"א המשטרתי.

לאחר הגשת כתב אישום

סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי מקנה לנאשם בעבירה פלילי זכות לעיין בחומרי החקירה שנמצאים בידי משטרת ישראל – הזכות הזו קיימת רק אחרי שהוגש נגד החשוד כתב אישום לבית המשפט. לפי פקודת המטה הארצי שכותרתה "חומרי חקירה – החובה לתת לנאשם לעיין בו ולהעתיק אותו", הגדרתו של חומר חקירה הוא כל דבר ששוטר אסף, רשם, תפס או הפיק לצורך חקירתו של נאשם או במהלך חקירה כזו. מדובר בחומר שסביר שיהיה רלוונטי בצורה כזו או אחרת למשפט שייערך בעניינו של הנאשם. על כן, מוטלת על התובע חובה לאפשר לנאשם או לבא כוחו לעיין ולהעתיק את חומרי החקירה בעניינו, זאת על מנת לשמר את השוויון בין בעלי הדין בהליך, ולוודא ששניהם פועלים בהתאם לסט עובדות זהה.

לצורך ניהול הליך אחר

גם אם לא הוגש כתב אישום ולא נערך שימוע, ניתן להגיש בקשה להעתיק את חומר החקירה המצוי בתיק פל"א באמצעות הגשת בקשה ליחידת החקירות או לגוף התובע שאחראי על התיק. הבקשה תיבחן על סמך הנחיות פרקליט המדינה שכוללות קריטריונים שרק בהתקיימם תהיה זכות להעתקת חומרי חקירה. הקריטריונים נוגעים בזהות מבקש החומר והזיקה שלו לתיק, פרטיותם של המעורבים, האינטרס הציבורי ונתונים נוספים. הליכים אחרים בהם מוגשות בקשות להעתקת תיק פל"א הן: להגשת תביעה אזרחית, להגשת בקשה לשינוי עילת סגירה או ערר מתלונן על החלטה שלא להעמיד לדין, לצורך פרסום חומרי החקירה באמצעי התקשורת ועוד.

העתקת חומר חקירה מתוך התיק מבוצעת על ידי היחידה התובעת, התביעה המשטרתית, פרקליטות המחוז במשרד המשפטים, רשות המסים ורשויות תביעה נוספות. ניתן להעתיק את חומר החקירה באופן פיזי או לקבלו באופן מקוון בכפוף להגשת בקשה מטעם עו"ד ובצירוף ייפוי כוח.

איך אפשר לסגור תיק פל"א שנפתח?

כשמעוניינים לסגור תיק פל"א שנפתח, יש צורך לפנות לעורך דין פלילי, אנו מנתחים את האירוע ואת חומר הראיות ופועלים כדי לשכנע את הגוף החוקר או הגוף התובע שצריך לסגור את התיק באחת מעילות הסגירה, כגון, חוסר ראיות, חוסר אשמה או היעדר עניין לציבור (עילה זו חטפה ביקורת חריפה, משום שניתן לפרש אותה בתור חוסר אכפתיות כלפי הפגיעה וכלפי עוגמת הנפש שחווה הנפגע. עקב כך, הוחלט לשנות את ניסוח עילה זו ל"מכלול נסיבות העניין אינו מצדיק הגשת כתב אישום"). במקרים אחרים אנו מצליחים להסב את התיק לסגירה בדרך של הסדר מותנה.

תיק פלא משטרתי

5 מתוך 5 - (4 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תיק פל"א?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
תיק פל"א משטרתי הוא תיק חקירה שכולל את תלונת המתלונן, גרסת החשוד, עדויות של עדי הראיה וכל חומר הראיות שנאסף.
יש 3 דרכים להעתיק את החומר: במסגרת שימוע לפני כתב אישום, לאחר הגשת כתב אישום ולצורך הליך משפטי אחר. פרטים נוספים במאמר.
באמצעות פניה לעורך דין פלילי שיפעל לסגירתו.
תיק פל"א פתוח בו נחקרת כחשוד מותיר רישום משטרתי, כך גם תיק פל"א שנסגר בעילת חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור או הסדר מותנה.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה