תיק מב"ד

תיק מב"ד עלול לגרום נזק רב לאזרח שנחקר במשטרה. מהו תיק מב"ד? אילו נזקים הוא גורם? ואיך ניתן לסגור תיק מב"ד? עו"ד פלילי אלעד שאול מסביר:

מהו תיק מב"ד?

תיק מב"ד הוא תיק פלילי פתוח. כאשר מוגשת נגד אדם תלונה במשטרה על כך שעבר עבירה פלילית הוא מזומן לחקירה באזהרה בחשד לביצוע העבירה. הדבר נכון גם אם התקבל מידע מודיעיני שיכול אף הוא להוביל לפתיחה בחקירה. לאחר חקירת החשוד באזהרה מגבשת המשטרה את הראיות שנאספו על ידה ומעבירה את התיק לאחת מרשויות התביעה:

 1. התביעה המשטרתית.
 2. פרקליטות המחוז.

הגוף התובע לומד את חומר הראיות ומחליט אם להעמיד את החשוד לדין ולהגיש נגדו כתב אישום. ההחלטה אם להגיש כתב אישום היא מורכבת וכוללת בתוכה מרכיבים ושיקולים רבים. במכלול השיקולים של הרשות התובעת נמצאת שאלת האם ישנו "סיכוי סביר להרשעה", שאם לא כן התיק ייגנז. מעבר לכך שוקל התובע הפלילי גם את קיומו של העניין לציבור בניהול ההליך והאם הגשת כתב האישום תועיל לציבור או תגרום נזק מיותר. תהליך החקירה אורך לעיתים חודשים ארוכים ולאחריו התיק יכול לשבת על שולחנו של התובע הפלילי חודשים נוספים. מרגע החקירה ועד קבלת החלטה בתיק הוא מוגדר כתיק מב"ד שמופיע במרשם הפלילי.

ראשי התיבות של מב"ד

ראשי התיבות הן ממתין לבירור דין – משמע, תיק שטרם הוכרע על ידי שופט. תיקי חקירה מצויים בסטטוס מב"ד ואף לאחר הגשת כתב אישום התיק מוגדר כמב"ד.

בעצם כל תיק פלילי הוא מב"ד עד לאחת ההחלטות הללו:

 1. סגירת התיק במשטרה או בפרקליטות (גניזה).
 2. פסק דין מזכה.
 3. הכרעת דין מרשיעה.

מב"ד: השלכות ומשמעויות

תיק מב"ד עלול לגרום נזקים רבים לחשוד, בעיקר אם מדובר בחשוד נורמטיבי שזוהי הסתבכותו הראשונה עם המשטרה. בניגוד לחשוד נורמטיבי – עבריין "מקצועי" עם רישום פלילי עשיר פחות יושפע מקיומו של תיק מב"ד מעבר לחשש שיוגש נגדו כתב אישום. אלו מקצת הנזקים שיכולים להיגרם בעקבות תיק מב"ד פתוח:

נזק תעסוקתי

אחד הנזקים המרכזיים, אם לא המרכזי שבהם, הוא הנזק התעסוקתי. אדם נורמטיבי שקיים לחובתו תיק מב"ד לא יכול לקבלת תעודת יושר.

המב"ד נרשם במחשבי המשטרה והוא חשוף לעיני גורמים רבים ובניהם:

 • משטרת ישראל
 • משרדי ממשלה
 • רשויות מקומיות (עיריות ומועצות)
 • לשכת עורכי הדין
 • רשויות זרות לצורך בקשת הגירה

רישום זה עלול למנוע מאותו אדם להתקבל לעבודות מסוימות שתנאי הקבלה אליהן הוא רישום פלילי נקי. מעבר לכך, עבודות רבות דורשות מהעובד בהן לשאת רישיון לנשק. ייתכנו מצבים בהם אדם שעובד כמאבטח הסתבך על לא עוול בכפו בתיק חקירה ופתיחת תיק מב"ד תוביל לביטול הרישיון. במצב שכזה הנשק ילקח מהעובד עד שיוחלט אם להעמיד אותו לדין ולפעמים גם לאחר מכן. דוגמה נוספת היא עובדי מדינה ורשויות מקומיות שחשופים והליכי משמעת ופיטורין בגין תיקי מב"ד. יחידת ביטחון מידע במשטרה (יחב"ם) מקבלת דיווח על תיקי מב"ד ומדווחת לרשות המקומית ולנציבות שירות המדינה.

נזק נפשי ופגיעה בשם הטוב

מעבר לנזק התעסוקתי קיים גם נזק נפשי ופגיעה בשם הטוב. רשויות המדינה מודעות לתיק הפתוח ומונעות מהחשוד זכויות רבות. החשוד סובל מעוגמת נפש ומתח רב בין אם הוגשה נגדו תלונת שווא ובין אם תלונה שיש בה אמת. החשוד מצוי במצב של חוסר ודאות לגבי עתידו וישנה סכנה מציאותית להגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. לא בכדי נקרא המצב בו מתמשך הליך משפטי זמן רב 'עינוי דין'. עינוי הדין רלוונטי בעיקר לאנשים נורמטיביים שהסתבכו עם המשטרה לראשונה ולא מצליחים להמשיך בחייהם. לקוחות רבים בהם אני מטפל משתפים אותי בתחושה שעצם קיומו של תיק המב"ד המרחף מעל ראשם מהווה "עונש" בפני עצמו. דו"ח מבקר המדינה קבע שתיקי מב"ד רבים לא מטופלים ונגרם לחשודים נזק נפשי חמור.

האם בכל אינטראקציה עם המשטרה נפתח מב"ד?

לא. לפעמים אדם מחייג למוקד 100 ומבקש מניידת משטרה להגיע למקום. ייתכנו מצבים בהם שוטרי הסיור שהגיעו לזירה מחליטים שלא לעכב אף אחד לתחנה ולסיים את האירוע. החלטה כזו צריכה להיעשות בתיאום עם קצין חקירות. יחד עם זאת, גם מקרה כזה מקבל מספר אירוע, מתועד בדו"ח פעולה ומשאיר אחריו רישום מסוים. רישום זה הוא רישום משטרתי פנימי שחשוף אך ורק לעיני המשטרה. לא מדובר בתיק מב"ד ואף ניתן למחוק את הרישום הזה בנסיבות מסוימות. חשוב לדעת – כל אירוע שנתקבל במוקד 100 של המשטרה מקבל מספר אירוע. מספר האירוע חשוב להמשך תיעוד תלונה שתוגש בתחנה ותהיה לו משמעות עתידית בניהול התיק.

כיצד ניתן להביא לסגירתו של תיק מב"ד

כאמור תיק מב"ד גורם נזק רב לחשוד ולעיתים גם עינוי דין. לכן חשודים רבים פונים לעורך דין פלילי שיפעל לסגירת התיק. יש מספר דרכים לסגור תיק מב"ד:

בקשה לסגירת תיק פלילי

על מנת שיפעל לסגירת תיק המב"ד ניתן לפנות לתובע ולשכנע אותו לסגור את התיק. פניה כזו צריכה להתבצע אך ורק באמצעות עו"ד פלילי מנוסה שיודע מה לטעון ומה לא לטעון. חלק מהטיעונים האפשריים לבקשה כזו הוא נזק כלכלי ונפשי שנגרמו לחשוד, אך זה לא מספיק. יש צורך לנתח את חומר הראיות ואת נסיבות המקרה ולהוכיח לתובע שאין סיכוי להגשת כתב אישום. לחילופין אפשר לשכנע שאין אינטרס ציבורי בהגשת כתב אישום.

הטיפול בבקשה לסגירת תיק מבוצע בזהירות ומתוך היכרות עם הנחיות פנימיות של המשטרה והפרקליטות. רוב הבקשות לסגירת תיק מב"ד מוגשות בתיקים בהם החשוד הכחיש את החשד והוא טוען לחפותו. עם זאת, טיפלנו בתיקים בהם החשוד הודה ואף הצלחנו לשכנע את התובע שלמרות קיומן של ראיות – יש לסגור את המב"ד בעילת חוסר עניין לציבור.

סגירת תיק בהסדר מותנה

במקרים מתאימים אפשר לבקש לסגור תיק מב"ד בהסדר מותנה. בהסדר מותנה החשוד מודה בביצעו העבירה ומתחייב לנקוט צעדים מסוימים כדי שלא יוגש נגדו כתב אישום.

בין אמצעי הענישה בהליך ההסדר המותנה:

 1. תשלום קנס לאוצר המדינה.
 2. פיצוי למתלונן.
 3. התחייבות להימנע מעבירה.
 4. פיקוח של שירות מבחן.
 5. ביצוע שעות לתועלת הציבור.
 6. ועוד.

החשוד יודה ולא יוגש נגדו כתב האישום תיק המב"ד ייסגר וייחשב לתיק משטרתי סגור. עו"ד פלילי בוחן אפשרות של הסדר מותנה בעבירות קלות שמצויינות בחוק ככאלו שמאפשרות סגירת מב"ד בהסדר. בנוסף לכך בוחנים את הנסיבות האישיות של החשוד ואת נסיבות ביצוע העבירה.

עורך דין לטיפול בתיק מב"ד

כפי שציינתי בהרחבה, קיומו של תיק פתוח ממתין לבירור דין מעיד על סיכון להעמדה לדין פלילי. בחלק מהמקרים, גם לאחר חודשים רבים החשוד יכול לקבל זימון להשלמת חקירה או לביצוע עימות מול המתלונן. לכן יש צורך להתייעץ עם עו"ד פלילי ולשקול קבלת ליווי וייצוג עד לסגירת התיק. יש מערך שיקולים שלם של "סיכוי מול סיכון" בייצוג חשוד מול המשטרה. כך למשל יש בקשות שלא כדאי להגיש ויש טיעונים שלא כדאי לטעון בנקודת זמן מסוימת.

יש תיקים בהם לא מומלץ להאיץ במשטרה לחקור ועדיף לתת למשטרה להתמהמה ולעשות טעויות. בתיקים אחרים אינטרס הלקוח הוא לכוון את המשטרה לאיסוף הראיות שיפריכו את החשד במהירות האפשרית. איך יודעים מתי כדאי 'למרוח את הזמן' ומתי כדאי לטפל באופן אקטיבי במב"ד? עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות' יוצאי רשויות התביעה ומכירים את המערכת מבפנים. השאירו פרטים בטופס ועורך דין פלילי יחזור אליכם לשיחת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

תיק מב"ד

5 מתוך 5 - (4 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תיק מב"ד?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
תיק מב"ד הוא תיק חקירה פלילי תלוי ועומד שבו המשטרה חוקרת או שהועבר לפרקליטות וטרם התקבלה החלטה אם להגיש כתב אישום או לא, או שכבר הוגש בו כתב אישום אך ההליך המשפטי טרם הסתיים.
ראשי התיבות בתיק מב"ד הן: ממתין בירור דין. זאת אומרת, תיק פלילי פתוח.
יש לפנות לעורך דין פלילי ולשכור את שירותיו. בהתאם לשלב שבו התיק הפלילי הפתוח מצוי, יחליט עורך הדין הפלילי על דרך הפעולה הנכונה.
תיק מב"ד הוא תיק פלילי פתוח, הוא מופיע ברישום הפלילי של החשוד ומפריע לו במגוון תחומים בחיים. פרטים נוספים במאמר.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה