תיק מב"ד

תיק מב"ד עלול לגרום נזק רב לאזרח שנחקר במשטרה. מהו תיק מב"ד? אילו נזקים הוא גורם? ואיך ניתן לסגור תיק מב"ד? עו"ד פלילי אלעד שאול מסביר:

 

מהו תיק מב"ד?

תיק מב"ד הוא תיק פלילי פתוח. כאשר מוגשת נגד אדם תלונה במשטרה על כך שעבר עבירה פלילית הוא מזומן לחקירה באזהרה בחשד לביצוע העבירה. הדבר נכון גם אם התקבל מידע מודיעיני שיכול אף הוא להוביל לפתיחה בחקירה. לאחר חקירת החשוד באזהרה מגבשת המשטרה את הראיות שנאספו על ידה ומעבירה את התיק לאחת מרשויות התביעה:

 1. התביעה המשטרתית.
 2. פרקליטות המחוז.

 

הגוף התובע לומד את חומר הראיות ומחליט אם להעמיד את החשוד לדין ולהגיש נגדו כתב אישום. ההחלטה אם להגיש כתב אישום היא מורכבת וכוללת בתוכה מרכיבים ושיקולים רבים. במכלול השיקולים של הרשות התובעת נמצאת שאלת האם ישנו "סיכוי סביר להרשעה", שאם לא כן התיק ייגנז.

מעבר לכך שוקל התובע הפלילי גם את קיומו של העניין לציבור בניהול ההליך והאם הגשת כתב האישום תועיל לציבור או תגרום נזק מיותר. תהליך החקירה אורך לעיתים חודשים ארוכים ולאחריו התיק יכול לשבת על שולחנו של התובע הפלילי חודשים נוספים. מרגע החקירה ועד קבלת החלטה בתיק הוא מוגדר כתיק מב"ד שמופיע במרשם הפלילי.

 

ראשי התיבות של מב"ד

ראשי התיבות הן ממתין לבירור דין – משמע, תיק שטרם הוכרע על ידי שופט. תיקי חקירה מצויים בסטטוס מב"ד ואף לאחר הגשת כתב אישום התיק מוגדר כמב"ד.

בעצם כל תיק פלילי הוא מב"ד עד לאחת ההחלטות הללו:

 1. סגירת התיק במשטרה או בפרקליטות (גניזה).
 2. פסק דין מזכה.
 3. הכרעת דין מרשיעה.

 

מב"ד: השלכות ומשמעויות

תיק מב"ד עלול לגרום נזקים רבים לחשוד, בעיקר אם מדובר בחשוד נורמטיבי שזוהי הסתבכותו הראשונה עם המשטרה. בניגוד לחשוד נורמטיבי – עבריין "מקצועי" עם רישום פלילי עשיר פחות יושפע מקיומו של תיק מב"ד מעבר לחשש שיוגש נגדו כתב אישום. אלו מקצת הנזקים שיכולים להיגרם בעקבות תיק מב"ד פתוח:

 

נזק תעסוקתי

אחד הנזקים המרכזיים, אם לא המרכזי שבהם, הוא הנזק התעסוקתי. אדם נורמטיבי שקיים לחובתו תיק מב"ד לא יכול לקבלת תעודת יושר.

המב"ד נרשם במחשבי המשטרה והוא חשוף לעיני גורמים רבים ובניהם:

 • משטרת ישראל
 • משרדי ממשלה
 • רשויות מקומיות (עיריות ומועצות)
 • לשכת עורכי הדין
 • רשויות זרות לצורך בקשת הגירה

 

רישום זה עלול למנוע מאותו אדם להתקבל לעבודות מסוימות שתנאי הקבלה אליהן הוא רישום פלילי נקי. מעבר לכך, עבודות רבות דורשות מהעובד בהן לשאת רישיון לנשק. ייתכנו מצבים בהם אדם שעובד כמאבטח הסתבך על לא עוול בכפו בתיק חקירה ופתיחת תיק מב"ד תוביל לביטול הרישיון.

במצב שכזה הנשק ילקח מהעובד עד שיוחלט אם להעמיד אותו לדין ולפעמים גם לאחר מכן. דוגמה נוספת היא עובדי מדינה ורשויות מקומיות שחשופים והליכי משמעת ופיטורין בגין תיקי מב"ד. יחידת ביטחון מידע במשטרה (יחב"ם) מקבלת דיווח על תיקי מב"ד ומדווחת לרשות המקומית ולנציבות שירות המדינה.

 

נזק נפשי ופגיעה בשם הטוב

מעבר לנזק התעסוקתי קיים גם נזק נפשי ופגיעה בשם הטוב. רשויות המדינה מודעות לתיק הפתוח ומונעות מהחשוד זכויות רבות. החשוד סובל מעוגמת נפש ומתח רב בין אם הוגשה נגדו תלונת שווא ובין אם תלונה שיש בה אמת. החשוד מצוי במצב של חוסר ודאות לגבי עתידו וישנה סכנה מציאותית להגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי.

לא בכדי נקרא המצב בו מתמשך הליך משפטי זמן רב 'עינוי דין'. עינוי הדין רלוונטי בעיקר לאנשים נורמטיביים שהסתבכו עם המשטרה לראשונה ולא מצליחים להמשיך בחייהם. לקוחות רבים בהם אני מטפל משתפים אותי בתחושה שעצם קיומו של תיק המב"ד המרחף מעל ראשם מהווה "עונש" בפני עצמו. דו"ח מבקר המדינה קבע שתיקי מב"ד רבים לא מטופלים ונגרם לחשודים נזק נפשי חמור.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

האם בכל אינטראקציה עם המשטרה נפתח מב"ד?

לא. לפעמים אדם מחייג למוקד 100 ומבקש מניידת משטרה להגיע למקום. ייתכנו מצבים בהם שוטרי הסיור שהגיעו לזירה מחליטים שלא לעכב אף אחד לתחנה ולסיים את האירוע. החלטה כזו צריכה להיעשות בתיאום עם קצין חקירות. יחד עם זאת, גם מקרה כזה מקבל מספר אירוע, מתועד בדו"ח פעולה ומשאיר אחריו רישום מסוים.

רישום זה הוא רישום משטרתי פנימי שחשוף אך ורק לעיני המשטרה. לא מדובר בתיק מב"ד ואף ניתן למחוק את הרישום הזה בנסיבות מסוימות. חשוב לדעת – כל אירוע שנתקבל במוקד 100 של המשטרה מקבל מספר אירוע. מספר האירוע חשוב להמשך תיעוד תלונה שתוגש בתחנה ותהיה לו משמעות עתידית בניהול התיק.

 

כיצד ניתן להביא לסגירתו של תיק מב"ד

כאמור תיק מב"ד גורם נזק רב לחשוד ולעיתים גם עינוי דין. לכן חשודים רבים פונים לעורך דין פלילי שיפעל לסגירת התיק. יש מספר דרכים לסגור תיק מב"ד:

 

בקשה לסגירת תיק פלילי

על מנת שיפעל לסגירת תיק המב"ד ניתן לפנות לתובע ולשכנע אותו לסגור את התיק. פניה כזו צריכה להתבצע אך ורק באמצעות עו"ד פלילי מנוסה שיודע מה לטעון ומה לא לטעון. חלק מהטיעונים האפשריים לבקשה כזו הוא נזק כלכלי ונפשי שנגרמו לחשוד, אך זה לא מספיק. יש צורך לנתח את חומר הראיות ואת נסיבות המקרה ולהוכיח לתובע שאין סיכוי להגשת כתב אישום. לחילופין אפשר לשכנע שאין אינטרס ציבורי בהגשת כתב אישום.

הטיפול בבקשה לסגירת תיק מבוצע בזהירות ומתוך היכרות עם הנחיות פנימיות של המשטרה והפרקליטות. רוב הבקשות לסגירת תיק מב"ד מוגשות בתיקים בהם החשוד הכחיש את החשד והוא טוען לחפותו. עם זאת, טיפלנו בתיקים בהם החשוד הודה ואף הצלחנו לשכנע את התובע שלמרות קיומן של ראיות – יש לסגור את המב"ד בעילת חוסר עניין לציבור.

 

סגירת תיק בהסדר מותנה

במקרים מתאימים אפשר לבקש לסגור תיק מב"ד בהסדר מותנה. בהסדר מותנה החשוד מודה בביצעו העבירה ומתחייב לנקוט צעדים מסוימים כדי שלא יוגש נגדו כתב אישום.

בין אמצעי הענישה בהליך ההסדר המותנה:

 1. תשלום קנס לאוצר המדינה.
 2. פיצוי למתלונן.
 3. התחייבות להימנע מעבירה.
 4. פיקוח של שירות מבחן.
 5. ביצוע שעות לתועלת הציבור.
 6. ועוד.

 

החשוד יודה ולא יוגש נגדו כתב האישום תיק המב"ד ייסגר וייחשב לתיק משטרתי סגור. עו"ד פלילי בוחן אפשרות של הסדר מותנה בעבירות קלות שמצויינות בחוק ככאלו שמאפשרות סגירת מב"ד בהסדר. בנוסף לכך בוחנים את הנסיבות האישיות של החשוד ואת נסיבות ביצוע העבירה.

 

עורך דין לטיפול בתיק מב"ד

כפי שציינתי בהרחבה, קיומו של תיק פתוח ממתין לבירור דין מעיד על סיכון להעמדה לדין פלילי. בחלק מהמקרים, גם לאחר חודשים רבים החשוד יכול לקבל זימון להשלמת חקירה או לביצוע עימות מול המתלונן. לכן יש צורך להתייעץ עם עו"ד פלילי ולשקול קבלת ליווי וייצוג עד לסגירת התיק. יש מערך שיקולים שלם של "סיכוי מול סיכון" בייצוג חשוד מול המשטרה. כך למשל יש בקשות שלא כדאי להגיש ויש טיעונים שלא כדאי לטעון בנקודת זמן מסוימת.

יש תיקים בהם לא מומלץ להאיץ במשטרה לחקור ועדיף לתת למשטרה להתמהמה ולעשות טעויות. בתיקים אחרים אינטרס הלקוח הוא לכוון את המשטרה לאיסוף הראיות שיפריכו את החשד במהירות האפשרית. איך יודעים מתי כדאי 'למרוח את הזמן' ומתי כדאי לטפל באופן אקטיבי במב"ד? עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות' יוצאי רשויות התביעה ומכירים את המערכת מבפנים.

השאירו פרטים בטופס ועורך דין פלילי יחזור אליכם לשיחת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

תיק מב"ד

5 מתוך 5 - (4 הצבעות)
שאלות ותשובות
תיק מב"ד הוא תיק חקירה פלילי תלוי ועומד שבו המשטרה חוקרת או שהועבר לפרקליטות וטרם התקבלה החלטה אם להגיש כתב אישום או לא, או שכבר הוגש בו כתב אישום אך ההליך המשפטי טרם הסתיים.
ראשי התיבות בתיק מב"ד הן: ממתין בירור דין. זאת אומרת, תיק פלילי פתוח.
יש לפנות לעורך דין פלילי ולשכור את שירותיו. בהתאם לשלב שבו התיק הפלילי הפתוח מצוי, יחליט עורך הדין הפלילי על דרך הפעולה הנכונה.
תיק מב"ד הוא תיק פלילי פתוח, הוא מופיע ברישום הפלילי של החשוד ומפריע לו במגוון תחומים בחיים. פרטים נוספים במאמר.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תיק מב"ד?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!