תחומי התמחות

  • home
  • החזקת סמים לצריכה עצמית

החזקת סמים לצריכה עצמית

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

החזקת קנאביס, גראס, חשיש, מריחואנה, היידרו

עבירות סמים בדין הישראלי עלולות להוביל את החשוד או את הנאשם לענישה משמעותית וכואבת. עו”ד פלילי אלעד שאול, עו”ד פלילי אלעד רן וצוות עורכי הדין במשרד שאול – רן מתמחה בניהול תיקי סמים מעל 10 שנים. משרדנו מטפל במאות תיקי החזקת סמים לצריכה עצמית , החזקת סם שלא לצריכה עצמית, יבוא סמים מחו”ל, אספקת סמים או גידול סם ומציג תוצאות מעולות לטובת לקוחותיו.

סמים

אי הפללה ואי הרשעה בגין החזקת סמים

משרדנו מלווה את קהל הלקוחות החל משלב החיפוש על ידי שוטר, דרך החקירה בתחנת המשטרה, בהגשת בקשה לסגירת תיק החקירה, שימוע לפני כתב אישום לפי סעיף 60א במסגרתו משכנעים את התביעה המשטרתית או את הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום, ובמקרה הצורך – גם בניהול התיק הפלילי בפני בית המשפט אליו הוגש האישום בגין עבירת סמים.

בין הצלחותינו הבולטות, לקוחות שנתפסו עם כמויות סם (נטו) של כ-350 גרם, 180 גרם ו-70 גרם סמים מסוג קנאביס [ברוטו], לאחר משא ומתן עיקש עם התביעה המשטרתית תוקן כתב האישום ל”צריכה עצמית” והתיקים נסגרו באי הרשעה בפלילים. בשים לב לכמות ולמצב הראייתי בתיק, מדובר בהצלחה משמעותית בגין עבירות סמים בסדר גודל כזה.

החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית

הגדרת הסמים בחוק הישראלי מוסדרת בפקודת הסמים המסוכנים. מדי תקופה מוסיף המחוקק חומרים נוספים לרשימת החומרים האסורים, מה שהלכה למעשה הופך אותם ל- “סם מסוכן” לכל דבר ועניין. פקודת הסמים עורכת הפרדה ברורה בין החזקת סמים לשימוש עצמי ולצריכה עצמית ובין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, למטרות סחר וכדומה.

טבלת כמויות סמים לצריכה עצמית

באיזו כמות ייחשב סם מסוכן להחזקה לשימוש עצמי או לצריכה עצמית? מצורפת טבלה ובה הכמויות הקבועות בחוק שכל עוד לא עברתם את הכמות המצוינת בטבלה, החזקת הסמים תחשב לצריכה עצמית:

סוג הסםכמות הסם
קנבוס (מריחואנה, גראס)עד 15 גרם
שרף של קניבוס (חשיש)עד 15 גרם
אופיוםעד 2 גרם
lsdעד 3 יחידות
קוקאיןעד 0.3 גרם
הירואיןעד 0.3 גרם
מתדוןעד 0.15 גרם
מורפיןעד 0.3 גרם
מתאמפטמין (קריסטל מת’)עד 0.2 גרם

כמויות הסם המצוינות בטבלה הן כמויות נטו. על מנת לבחון את כמות הסם “נטו” יש לשלוח את המוצג למעבדת הסמים במטה הארצי של המשטרה, שם מנוקה כל חומר שהוא אינו סם מסוכן ונותר המשקל של הסם המסוכן עצמו. כך למשל, בשקילת סם מסוכן מסוג קנבוס, יש להסיר את הגבעולים, שורשים, אדמה ושאר אלמנטים שאינם נחשבים לסם המסוכן עצמו.

עוד חשוב לשים לב, שהחזקת סמים בכמות לעיל לא בהכרח תחשב לצריכה עצמית, אלא מדובר בחזקה משפטית אשר ניתנת לסתירה. זאת אומרת, שאם אדם נתפס עם כמות קטנה יותר, אך נסיבות המקרה מוכיחות שההחזקה היא שלא לצריכה עצמית, אז ניתן להעמיד את האדם לדין בגין סעיפי אישום חמורים יותר. לדוגמה, החזקת 2 גרם חשיש לצורך העברתם לאדם אחר, היא לא החזקה לשימוש עצמי, אלא לכל הפחות החזקה שלא לשימוש עצמי.

מה העונש על החזקת סמים?

פקודת הסמים מסדירה את גובה הענישה בגין כל עבירת סמים. עבירת החזקת סם לצריכה עצמית היא עבירה שלצידה עד 3 שנות מאסר, בעוד שהחזקת סם שלא לצריכה עצמית היא עבירה שלצידה עונד של עד 20 שנות מאסר. נוסף על כך, בית המשפט רשאי להורות על חילוט רכוש, קנסות כספיים ושלילת רישיון נהיגה בגין נהיגה תחת השפעת סמים.

בעבירות סמים בתי המשפט בוחנים כל מקרה לגופו, בעוד שהחזקת סמים לשימוש עצמי על ידי בחור צעיר ללא עבר פלילי יכולה להסתיים בענישה מקלה יחסית, החזקת סמים לשימוש עצמי על ידי מי שיש לו עבר פלילי מכביד עלולה להוביל לעונש חמור יותר. כך המצב גם בעבירות חמורות יותר – בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית בכמות של 235 גרם נטו הצליח משרדנו להוביל להסדר טיעון לפיו הלקוח יודה בעובדות כתב אישום מתוקן והתיק יסתיים ללא הרשעה בפלילים.

כמו כן, לקוח המשרד נתפס ובכיסו סמים בכמות לצריכה עצמית. במהלך החקירה הלקוח לא התייעץ עם עורך דין וסיבך את עצמו כך שבסופה של חקירה הוגש נגדו כתב אישום בגין שימוש בסמים מסוכנים בעשרות מקרים שונים. לאחר משא ומתן בין עורך דין פלילי שאול ובין תביעות מחוז פתח-תקווה, הוחלט על סיום ההליך הפלילי באי הרשעה בפלילים ובחתימת הנאשם על התחייבות להפסקת השימוש בסמים.

עורך דין מומחה בעבירות סמים

אם זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת סמים, עליך לפנות לעורך דין פלילי המומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מן הסוג הזה. משרד שאול – רן ושות’, מומחה בניהול תיקי סמים מורכבים. בין היתר, מייצג משרד עו”ד פלילי את לקוחותיו בעבירות סמים קלים וקשים כגון החזקת סמים לשימוש עצמי, החזקה שלא לשימוש עצמי, תיווך בסם, סחר בסמים, הפקה וגידול של סמים, שידול קטין לצריכת סם ועבירות דומות.

חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין בהקדם האפשרי, עוד לפני שמוסרים גרסה למשטרה, עוד לפני שמשוחחים עם השוטר שלוקח אתכם לתחנה וזאת על מנת לשמור על זכויותיכם! זכרו! חוקר המשטרה הוא לא חבר שלכם, מטרתו היא להוכיח את אשמתכם. הגנו על זכויותיכם וצרו קשר מיד עם עורך דין פלילי לייעוץ לפני חקירה או לייצוג בפני בית המשפט בכתב אישום בעניין סמים.

חייג עכשיו