חזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת

חזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת היא הסוף האופטימלי של כל חשד שיעלה כנגדכם. הרשות התובעת תחליט לחזור בה מהאישומים ולגנוז את כתב האישום. מהן הסיבות לחזרה מכתב אישום מצדה של הרשות התובעת? מה צריך לקרות לשם כך? מה קורה לאחר החזרה מכתב האישום? כל זאת ועוד – להלן.

 

סדר הדין הפלילי

חזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת קורית כאשר התביעה מחליטה לחזור בה מכתב אישום שהגישה כנגד נאשם. כדי להבין מתי הרשות התובעת תחליט החלטה שכזו, ברצוני לסקור בקצרה את עיקרי ההליך הפלילי בישראל.

ראשיתו של ההליך הפלילי בתלונה שהוגשה למשטרה על עבירה, בחקירה סמויה של המשטרה במסגרתה נאספו ראיות על ביצוע עבירה או כאשר מתעורר חשד לביצוע עבירה בדרכים אחרות. לאחר שמתעורר חשד לביצוע עבירה, המשטרה בוחנת את החשד וככל שייתכן כי יש בו ממש, היא תפתח בחקירה על המקרה.

במסגרת החקירה, תברר המשטרה את שאירע, תגיע למסקנה האם אכן קרתה העבירה ולא פחות חשוב מכך – תגבש ראיות לקרות העבירה. אני אזכיר את המובן מאליו – הרשעה במשפט הפלילי לא תסתמך על חשדות בעלמא אלא על ראיות מבוססות בלבד. כדי להרשיע אדם במשפט הפלילי נדרשת הוכחת אשמתו מעבר לכל ספק סביר. איסוף הראיות על ידי המשטרה בזמן החקירה מטרתה לספק ודאות זו.

עם תום החקירה, תעביר המשטרה את מסקנותיה לפרקליטות. על סמך מסקנות החקירה, תגבש רשות התביעה כתב אישום כנגד החשוד. כתב האישום יפרט מהן האישומים המופנים כנגד החשוד על בסיסם יתנהל הדיון בעניינו.

עוד לפני הגשת כתב האישום לבית המשפט, תינתן הזדמנות לנאשם לעיין, בעזרת בא כוחו, בכתב האישום. בשלב זה, תעמוד לחשוד זכות שימוע. הנאשם יוכל בעזרת עורך הדין שלו לטעון בפני הפרקליטות ולשכנע אותה כי המהלך הנכון מבחינתה הוא לא להגיש את כתב האישום אלא חזרה מכתב האישום מול הרשות התובעת.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

עילות לחזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת

עורך דינו של החשוד יוכל להעלות מספר עילות בשימוע לחזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת. שלוש העילות המרכזיות הן:

  1. היעדר אשמה;
  2. היעדר עניין ציבורי בהגשת כתב האישום;
  3. היעדר ראיות מספיקות.

 

טענת היעדר אשמה תתבסס על כך שהראיות כנגד החשוד אותו הוא מייצג הן מינימליות ולא מספיקות כדי להגיש כתב אישום. חשוב להדגיש כי מדובר על סף נמוך יחסית. על עורך הדין לטעון לא כי הראיות לא מספיקות להרשעה אלא כי הן אינן מספיקות לשם הגשת כתב אישום!

טענת היעדר עניין ציבורי תתבסס על כך שהאינטרס הציבורי במיצוי הדין אל מול הנאשמים לא מצדיק הגשת כתב אישום בנסיבות העניין. זאת, מפאת היות העבירה עבירה קלה, הזמן הממושך שעבר מאז ביצוע העבירה, המשאבים הלא – פרופורציונליים שיש להקדיש כדי לחקור את המקרה ועוד.

במסגרת טענת היעדר ראיות מספיקות, יטען עורך הדין כי ייתכן שהראיות מספיקות לכתב האישום, אך הן לא יספיקו להרשעה בבית המשפט. לכן, טוב תעשה הפרקליטות אם תחליט על סגירת כתב האישום.

 

סטטוס התיק לאחר החזרה מכתב האישום

עילת החזרה מכתב האישום מול הרשות התובעת קריטית לעניין סטטוס התיק לאחר החזרה מכתב האישום. בעוד שחזרה מכתב האישום בעילת חוסר אשמה תוביל למחיקת הרישום הפלילי, חזרה מכתב אישום בעילת היעדר ראיות מספיקות או חוסר עניין ציבורי תותיר רישום פלילי של תיק סגור.

ההשלכות של רישום זה יכולות להיות קריטיות. מי שהרישום הפלילי שלו הוא של תיק סגור, לא יוכל להוציא תעודת יושר, לקבל או לחדש רישיון נשק, וכן הלאה. לכן, רצוי מאוד שהתיק שלכם ייסגר בעילת היעדר אשמה.

 

איך מובילים לחזרה מכתב האישום

הדרך לחזרה מכתב האישום עוברת בבחירת עו"ד פלילי מהשורה הראשונה בתחום. משרדנו, משרד עו"ד אלעד שאול ושות', הינו מהמשרדים המצטיינים בארץ בתחום הפלילי, ייצג שורה ארוכה של לקוחות מרוצים בתחום והוביל לביטול כתבי האישום כנגדם.

עו"ד אלעד שאול העומד בראש המשרד שימש בעברו כפרקליט בפרקליטות תל אביב (פלילי), כך שהוא בעל ניסיון רב בתחום והיכרות מעמיקה עם רשויות התביעה. היכרות זו מאפשרת לו ולצוות המשרד כולו לדעת אילו טיעונים להעלות ואילו ראיות להציג כדי להשיג עבורכם את התוצאות הטובות ביותר בהליך הפלילי.

צרו קשר עם המשרד לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה. עשו זאת והצטרפו למאות הלקוחות המרוצים שלנו שהובלנו לחזרת רשויות התביעה מכתבי האישום שהן עמדו להגיש כנגדם.

חזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת קורית כאשר הפרקליטות משתכנעת כי לא נכון להגיש כתב אישום כנגד החשוד. לרוב, החלטה זו תגיע לאחר השימוע הפלילי של החשוד ושמיעת טענותיו של עורך דינו של החשוד. עורך הדין יצליח לשכנע את הפרקליטות כי הצעד הנבון מבחינתה הוא לחזור בה מכתב האישום כנגד הלקוח שלו.

ישנן מספר עילות לחזרה מכתב האישום מצדה של הפרקליטות. 3 העילות העיקריות הן חוסר אשמה, היעדר ראיות מספיקות וחוסר עניין ציבורי בהגשת כתב האישום. בעוד שהעילה הראשונה תוביל למחיקה מוחלטת של התיק הפלילי, שתי העילות האחרות יובילו לרישום פלילי בסטטוס של "תיק סגור" שלא יאפשר לחשוד להוציא תעודת יושר, לחדש רישיון נשק ועוד.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חזרה מכתב אישום מול הרשות התובעת?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה