הטרדה מינית ברשת

בשנים האחרונות הפך האינטרנט והעולם הווירטואלי למרכז המרחב הציבורי. בו מתנהלים הוויכוחים, היחסים החברתיים בין בני אדם, ובאופן כללי, כולנו מבלים ברשתות החברתיות שעות רבות במהלך היום שלנו. וכמובן שתחום ההטרדות גם הוא התרחב והטרדה מינית ברשת היא דבר נפוץ, ובהתאם לכך גם הפסיקה החמירה משמעותית בשנים האחרונות. כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

מהי הטרדה מינית ברשת?

מקור ההגדרה להטרדה מינית ברשת, מצוי בעצם בחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998. החוק מגדיר מספר סוגי התנהגות, כחמישה, המהווים הטרדה מינית. ביצוע מעשים אלו מהווה עבירה פלילית, והעונש על כך הוא מאסר. כמו כן, מדובר בעוולה אזרחית, שבית משפט יכול לפסוק פיצוי בעקבות קיומה, גם ללא הוכחות נזק, על ידי התובע. מקרים שיכולים להתרחש ברשת כוללים, בין השאר:

    • הצעות מיניות – כלפי מישהו שאינו מעוניין, הצעות שאף כוללות לעיתים איומים וניסיונות סחיטה.
    • ביזוי ולשון הרע – מהווה גם התנהגות העולה לכדי הטרדה מינית, כזה על רקע מיני ולשון הרע לגבי נטייה מינית.
    • הפצת תכנים – חל איסור על הפצת תכנים בעל אופי מיני של אנשים ללא הסכמה. יש בכך גם עבירה על החוק למניעת הטרדה מינית, וכמובן על חוק הגנת הפרטיות.


 

היכן מתבצעת הטרדה מינית ברשת?

אחד המאפיינים של הטרדה מינית ברשת, בשונה מהטרדה מינית רגילה, הוא העובדה שהיא יכולה להתרחש בקלות רבה מאוד, גם אם המרחק בין המעורבים רב, יכולים להיות מעורבים בהטרדה מספר רב של אנשים, אם למשל מדובר בהטרדה או ביטוי שנאמר בפורום או בתגובות לפוסט בפייסבוק, תמונה באינסטגרם, סרטון בטיק טוק, או אפילו סתם אמירה בקבוצת וואצאפ.

כולל הרשתות הללו, כולל גם אתרי ההיכרויות והאפליקציות הרבות הקיימות, כמו טינדר, באמבל, יכולות להוות כר נרחב לפעילות מטרידים, לעיתים גם באנונימיות.

 

באילו דרכים מתבצעת הטרדה מינית ברשת?

אחת הסיבות להחמרה בענישה של בתי המשפט ביחס לעבירות אלה בשנים האחרונות היא העובדה שניתן לבצע אותן בקלות רבה. בית המשפט התייחס לכך בעפ"ג 27720-12-19 כשקבע כי:

"לאור הקלות היתרה של ביצוע העבירות, הזמינות הרבה והנגישות הפשוטה של האינטרנט עבור קטינים, שגילם הולך ופוחת, הנזקים הפונטצייאליים הקשים הטמונים במעשים אלו, והצורך של החברה כולה בהגנה על שלומם הפיזי והנפשי של קטינים, מתחייבת תגובה עונשית קשה ולא מתפשרת כלפי מי שיורשע בעבירות אלו".

בהמשך לכך אף קובע בית המשפט כי התגובה העונשית ההולמת צריכה להיות ענישה במאסר מאחורי סורג ובריח עם התחשבות מזערית בנסיבותיו האישיות של העבריין. הטרדות כאלה עשויות להיות הצעות מגונות בצ'אטים באופן פרטי, שליחת הודעות הטרדה מילוליות ותמונות עירום בקבוצות רבות משתתפים, ואפילו תגובות לציוצים בטוויטר, או סרטונים בסנאפצ'ט. כל אלה הן רק חלק מהדרכים בהן מבצעים היום עבריינים הטרדות מיניות ברשת.

 

האם ניתן לחשוף את זהות מטרידן אלמוני?

ישנן מספר פעולות שניתן לבצע על מנת לחשוף מטרידים אלמוניים, לעיתים יש צורך בהוצאת צו בית משפט לצורך חדירה למחשב או לטלפון נייד, יש לבצע פעולות של המשטרה לאיתור כתובת IP של מחשבו של המטריד, ושלל פעולות חקירה נוספות שהמשטרה יודעת לעשות. לצורך כך נדרשת כמובן הגשת תלונה במשטרה, וזאת כדי שהיא תוכל להתחיל לחקור.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

אז מה עושים?

אחד הדברים שניתן לעשות כדי לא לעבור הטרדות, או לפחות לנסות למזער את התמונות והתכנים שאתם רואים הוא מניעה – בעזרת חסימת הגישה לאתרים בהם יש תכנים שאתם לא רוצים לראות. ישנו שירות סינון תכנים, שנקרא גם "בקרת הורים", ותוכלו לקבל אותו מספקיות האינטרנט בחינם, לרמה הבסיסית ביותר.

בתוספת תשלום, תוכלו כמובן להרחיב את הסינון. בנוסף, אם נסחטתם, אל תשלמו בדחיפות. המתינו. תשלום מהיר מדי, יגרום להם רק לסחוט עוד ועוד. תיעוד האירוע בעזרת צילומים רגילים וצילומי מסך, וזאת לצורך השלב הבא – הגשת התלונה במשטרה. לאחר הגשת התלונה, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין, לצורך ייעוץ בנוגע להמשך ההליך.

 

תביעה על הטרדה מינית ברשת

אז מה עורך דין יכול להשיג עבורכם לאחר שעברתם הטרדה מינית ברשת? עורך דין ידע להסביר לכם איך עובד ההליך הפלילי, אך במקביל, יכול גם לפנות לאפיק האזרחי, ולהגיש בשמכם תביעה אזרחית. שימו לב, במסגרת תביעה אזרחית, תוכלו לתבוע עד 120 אלף ₪, אפילו ללא הוכחת נזק.

כמובן אם תוכיחו נזק, אם זה בעזרת חוות דעת רפואיות או פסיכולוגיות, או בכל דרך אחרת שבית משפט יראה כהגיונית, תוכלו לקבל סכומים גדולים אף יותר. שימו לב שמשא ומתן במקביל להליך פלילי, יכול להיות משמעותי מאוד עבור נפגעי הטרדה מינית ברשת, ולכן כדאי מאוד לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום, שידע לנהל עבורכם את הפשרה, או הגישור, אם הולכים לאחד כזה.

 

מה הדברים החשובים שכדאי לבדוק?

כשאתם בוחרים עורך דין, בכל תביעה ונושא, בדקו שאכן הוא מקצועי, ומבין בתחום בו אתם מגישים את התביעה. עורך דין שמכיר את ההליך הפלילי, ידע להגיד לכם בדיוק מה מומלץ לעשות בכל שלב, וידע לתכנן עבורכם את אסטרטגיית הייצוג המתאימה לכם ביותר. בנושאים אלה ישנה חשיבות רבה שעורך הדין יהיה גם איש אנושי ואמפטי, ושידע כמובן לשמור על סודיות המקרה והלקוח.

 

אז מה העונש שהוא יקבל?

חוק העונשין מפרט לגבי כל עבירה מה העונש בצידה, וזאת אחרי שהחוק למניעת הטרדה מינית מפנה אליו. הטרדה שנחשבת מעשה מגונה, לפי סעיף 348 לחוק העונשין, או סעיף 349 כשמדובר בפומבי, דינה מאסר בין 3 ל – 7 שנים, כאשר במקרים מסוימים יכול להגיע גם לעשר שנים.

בעבירות של סחיטה באיומים, לפי סעיף 428 לחוק העונשין, העונש יכול להיות בין 7 ל -10 שנים. העונשים המפורטים פה כמובן אינם קבועים, ובסוף בית המשפט פוסק לכל מקרה בהתאם לנסיבותיו, ונסיבות הנאשם.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הטרדה מינית ברשת?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!