סחיטה בכח – סעיף מס' 427 לחוק העונשין

עבירות סחיטה שלא כדין

ישנם סוגים שונים של עבירות סחיטה, כשההגדרה של סחיטה היא: הנעה של אדם לעשות מעשה מסוים או להימנע ממעשה מסוים שהוא רשאי לעשות באמצעות שימוש באיומים או כוח כלפיו. בעבירת הסחיטה הן החירות והן חופש הבחירה של הקורבן נפגעים בצורה משמעותית.

 

מה ההבדל בין סחיטה לאיום?

מטרתו של האיום היא להפחיד את הקורבן, ואילו מטרתה של הסחיטה היא לא רק להפחיד אלא גם, ובעיקר, לגרום לאדם אותו מנסים להפחיד, לבצע או לא לבצע מעשה מסוים, בניגוד לרצונו החופשי. המשותף לשתי העבירות הללו הוא הרצון להפחיד את הקורבן, ולפגוע בשלוותו וברצונו החופשי.

סוגי סחיטה

חשוב לדעת כי סחיטה יכולה להתבצע בכל מקום ובכל זמן, וכן היא יכולה להיות חמורה מאוד או פחות. כעת אפרט מעט על סוגי הסחיטה שיש בחוק:

סחיטה מינית – קרי, איום להפיץ תמונות חושפניות או קטע מווידיאו בעל תוכן מיני, על – מנת לקבל טובת הנאה כלשהי. סחיטה באיומים – סחיטה זו עשויה להתבצע במגוון דרכים: בכתב, בעל – פה, בהתנהגות ואפילו בשפת גוף. משמעות סחיטה באיומים היא איום לפגוע בגופו, חירותו, רכושו, בפרנסה, בצנעת הפרט, או שמו הטוב של אדם מסוים, וזאת במטרה להשיג טובת הנאה מסוימת. הסוג האחרון המופיע בחוק הוא סחיטה בכוח, ועל כך נרחיב מיד.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

סחיטה בכוח – מה היא למעשה סחיטה בכוח?

ההגדרה החוקית של בחיטה בכוח מופיעה בסעיף 427 לחוק העונשין. בסעיף החוק מצוין כי לעבירה זו ישנם 2 חלופות – הראשונה הינה שימוש שלבסוף אינו הביא לעשיית המעשה או לחלופין להימנעות מעשיית מעשה זה. העונש לחלופה זו, עומד על 7 שנות מאסר.

על – אף שהשימוש בכוח לא הביא לכל פעולה הן סעיף החוק והן הפסיקה מאותתים לנו, שעצם הניסיון להניע אדם מפעולה, וכן הניסיון לגרום לו לעשות פעולה מסוימת, מספיקים בכדי להרשיע בסעיף. כמו כן, לא נדרש הקורבן יהיה מודע לכך שיש קשר בין השימוש בכוח לבין הניסיון לגרום לו לבצע או לא לבצע מעשה מסיים.

וכך נכתב בפסק -דין 2406\09 אלבנו נ' מדינת ישראל: " …המערער טוען כי לא הוכח שהמתלוננים באישומים השונים קישרו בין מעשי ההתנכלות לבין הדרישות הכספיות שהציב להם, ומכאן שלא הוכחו יסודותיה של עבירת הסחיטה בכוח לפי סעיף 427 לחוק העונשין. דינה של טענה זו להידחות, הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה העובדתית.

ראשית, מלשונו של סעיף 427 עולה בבירור כי לא נדרש שהאדם נגדו משתמשים בכוח יהיה מודע לכך שהשימוש בכוח נעשה לשם הנעתו לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה, אלא די בכך שמבצע העבירה ישתמש בכוח על מנת להניע את אותו אדם." החלופה השנייה מתייחסת למקרים בהם השימוש בכוח הצליח. במקרה זה, עונש המאסר עשוי להגיע אף ל 9 שנים.

יש משפטנים הסוברים כי כל אחת מהחלופות המוזכרות (קרי, שימוש עקר בכוח והצלחת השימוש בכוח) – מהווה עבירה עצמאית, כשהחלופה הראשונה היא עבירת התנהגות, ואילו החלופה השנייה מבטאת עבירת תוצאה.

 

באיזה סוגי כוח מדובר?

על – מנת להיות מורשעים בעבירה זו, יש להראות שימוש בכוח פיזי כנגד קורבן העבירה, או לחלופין שימוש בכוח מכני, שימוש בחומרים משכרים, לרבות סמים, כאמצעי המכוון נגד הקורבן, כשאין זה משנה האם החומרים הללו הינם חוקיים או שלא. אמצעי הלחץ המוזכרים פוגעים ביכולת של הקורבן להתנגד, ומשכך הסכמתו לבצע פעולה מסוימת או לא לבצע פעולה מסוימת, הינה הסכמה פגומה, שנשלטה בידי הסוחט.

עבירת הסחיטה בכוח מטילה אימה ופחד על הקורבן והיא למעשה מנצלת את החולשה שלו על – מנת להשיג דבר מסוים. עבירת הסחיטה בכוח הינה חמורה מאוד והיא פוגעת בסדר החברתי, ומשכך הענישה על עבירה זו חמורה.

 

פסק – דין ת"פ 55487-03-15

בפסק – דין זה הנאשם הורשע במספר עבירות: סחיטה באיומים, איומים וכן עבירת סחיטה בכוח. הנאשם הכיר את התובע זמן מה, ובתחילת שנת 2015 הוא התקשר לתובע וסיפר לו כי בגללו בחורה הסתבכה בפלילים, שכן גילו שיש בחזקתה סמים. כמו – כן, הנאשם אמר שבמידה והוא יגלה שהדברים הללו נכונים, הוא "יעלים אותו".

לאחר זמן מה, הנאשם סחט את הקורבן, כשביקש להיפגש עימו וכן הציג בפניו מצג שווא לפיו הוא כביכול זקוק לעזרה ולכן הוא רוצה שהוא יבוא עימו ועם אשתו ברכב לנסיעה קצרה. הקורבן הסכים וכך השלושה נסעו לטייבה והתיישבו באחת מחצרות הבתים. לאחר מכן, הנאשם לקח לקורבן את הפלאפון הסלולרי שלו, כך גם הוא בעט בפנים של הקורבן, ונתן לו אגרופים חזקים בגוף, תוך שהוא מאיים על חייו.

הנאשם המשיך לאיים על הקורבן וכן המשיך להפעיל עליו כוח כשבמקביל הוא טוען כי בגללו הבחורה עם הסמים נתפסה. על – אף שהקורבן הכחיש כל קשר לכך, הנאשם המשיך להטיח בו, ודרש ממנו ללכת למשטרה ולמסור הודעה כוזבת, שכביכול הסמים שהיו אצל הבחורה, למעשה שייכים לו.

הסיפור לא נעצר כאן, והנאשם המשיך לאיים על הקורבן ולהכות אותו, עד שלבסוף המשטרה הצליחה להגיע לנאשם, הנאשם נעצר, ונגזר עליו עונש מאסר בפועל של עשרים וארבע חודשים, וכן מאסר על תנאי לתקופה של שניים – עשר חודשים.

 

החשש בציבור

מכיוון שלרוב עבירות הסחיטה מתבצעות על – ידי עבריינים, פעמים רבות הקורבנות חוששים ומפחדים להגיש תלונה במשטרה, מתוך פחד שהעבריינים יתנקמו בהם על זה. בגלל חשש זה, בית – המשפט רוצה להגביר את ההרתעה בקרב העבריינים וברגע שהוכח כי אדם סחט אדם אחר, בית – המשפט יעניש אותו על כך בחומרה.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא סחיטה בכח – סעיף מס' 427 לחוק העונשין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה