עורך דין סייבר

עבירות סייבר הן תוצאה של השימוש הנרחב במחשבים ובאינטרנט. מדובר בעבירות שכיחות כאשר האופי האנונימי של השימוש במחשב וברשת משרת את עברייני הסייבר.  העבירות הפליליות מבוצעות באמצעות המחשב והופכות בכך גם לעבירות מחשב. (למשל חדירה לחומרי מחשב כדי לגנוב פרטי חשבון בנק).

 

יש לחלק את עבירות הסייבר לשתי קבוצות:

 1. עבירות מחשב שכוללות פגיעה במחשב ובתכנים שבו. מדובר בעבירות נגד חוק המחשבים.
 2. עבירות פליליות שמבוצעות באמצעות המחשב. מדובר בעבירות על פי חוק העונשין.

 

עבירות שפוגעות במחשב

החוק הרלוונטי לעבירות של פגיעה בתכני המחשב והשיבוש שלו הוא חוק המחשבים, התשנ"ה 1995. החוק מפרט עבירות שעניינן פגיעה במחשב עצמו כמו :

חדירה ופריצה למחשב (למאגרי מידע);

שיבוש והפרעה למחשב (מדובר במחיקת קבצים, השחתת חומרים, שיבוש תוכנות, הפרעה לשימוש במחשב וגרימת היזק ליכולתו לפעול);

מידע כוזב (כתיבת תכנים והעברת מידע לצרכי הפקת פלט או מידע כוזב. בעבירה זו יש להוכיח כוונה מצד כותב התוכנה),;

חדירה לחומרי מחשב כדי לעבור עבירה אחרת (מדובר בעבירה בנסיבות מחמירות, כלומר מטרת החדירה למחשב היא לעבור עבירה אחרת ובין היתר : חדירה לחומר מחשב כדי לפגוע בפרטיות או גניבת פרטי חשבון בנק, ופרטי אמצעי תשלום וכולי);

פעולות אסורות בתוכנות המחשב (שתילת וירוסים שמבוצעת בעיקר על ידי האקרים המשבשים את עבודת המחשב, משנים תכנים, מפיקים מידע כוזב, וכולי).

 

המחוקק קבע על עבירות לפי חור המחשבים עונשי מאסר של 3 – 5 שנים, ובנוסף קנסות כספיים.

 

כניסה לחומר מחשב "שלא כדין"

חוק המחשבים אוסר לחדור לחומרי מחשב "שלא כדין". בפסיקה נקבעו משמעויות שונות של הביטוי "כניסה שלא כדין" למחשב, ובין היתר, פריצה לתיבת דואר אלקטרוני, לאתר אינטרנט, לחשבונות, לתוכן ומידע שבמחשב, הוצאת חומרים מהמחשב כמו גניבת תוכנה, הוצאת מידע וקבצים מהמחשב, פעולות לא חוקיות ואסורות בחומרי תוכנה, גניבת נתונים חשבונאיים ובנקאיים, ועוד.

חדירה לחומרי מחשב שלא כדין כדי לבצע עבירה אחרת

שאלה זו נבחנה ברע"פ 8464/14 מדינת ישראל נגד ניר עזרא (נדון בפני הרכב השופטים  א' רובינשטיין המשנה לנשיאה, השופט ח' מלצר, השופט מ' מזוז. ניתן ביום 15.12.2015)

 

בית המשפט נתן פרשנות רחבה למונח "חדירה לחומרי מחשב לא כדין" שבחוק המחשבים, לפיה המונח כולל כל דבר "שנכנס" למחשב על ידי משתמש אחר, או על ידי מחשב אחר. נקבע שכל חדירה למחשב או לחומר שבו, גם אם נעשתה ללא מיומנות טכנית, מהווה עבירה לפי חוק המחשבים.

 

במקרה הנדון מדובר בשתי בקשות רשות ערעור שהוגשו לבית המשפט העליון על פסק דינו של בית המשפט המחוזי.

 

עובדות המקרה

המשיב ניר עזרא נכנס למספר חשבונות בנק, עשה שימוש בסיסמאות אותן קיבל שלא כדין, וכן פרסם גם פרטי חשבונות וכרטיסי אשראי באתר של האקרים.

 

בית המשפט המחוזי השאיר את ההרשעה שלו בעבירות על חוק הגנת הפרטיות וחוק העונשין, וביטל את הרשעתו בעבירת חדירה לחומר מחשב שלא כדין לפי חוק המחשבים.

 

המדינה ערערה על הזיכוי בעבירת חדירה לחומר מחשב שלא כדין. המשיב מנגד הגיש בקשת רשות ערעור על ההרשעה שלו בעבירת רישום מאגר מידע ושימוש בו על פי חוק הגנת הפרטיות.

 

בית המשפט העליון בחן האם מעשיו של המשיב עולים בגדר חדירה לחומר מחשב על פי חוק המחשבים.

 

נקבע, שהמשיב עשה שימוש בפרטים של חשבון הבנק שחדר אליו, והורה להעביר כסף מחשבון זה ללא רשות – ובכך הוא פעל שלא כדין. חדירה לחשבונות בנק היא עבירה חמורה מאוד מאחר ויש צורך בפרטי החשבון ובסיסמא, ולקיחתם שלא ברשות מהווה גניבה.  נקבע שבמקרה כזה תחול העבירה של חדירה לחומר מחשב על פי חוק המחשבים, כדי לעבור עבירת אחרת לפי חוק העונשין, והעונש על כך הוא מאסר 5 שנים.

 

הנאשם למעשה חדר לחומר מחשב כדי לעבור עבירת גניבה. בית המשפט העליון קיבל את הערעור שהגישה המדינה, והרשיע את המשיב בעבירת חדירה לחומר מחשב שלא כדין.

 

המשיב זוכה מעבירת רישום מאגר מידע ושימוש בו לפי חוק הגנת הפרטיות.

 

עבירות פליליות שמבוצעות באמצעות המחשב ורשת האינטרנט

עבירות מחשב משמשות כר פורה לביצוע של עבירות פליליות ופשיעה. מדובר בין היתר בעבירות של מרמה והונאה, עבירות בהן מבצע העבירה מבקש לקבל כסף או מיד, עבירות מין, סחיטה מינית, ועוד.

בין היתר מדובר ב:

 •  התחזות במטרה להונות (מדובר בחדירה לחומר של מחשב כדי לעבור עבירה אחרת שבה אדם שולח חומר בשם בעל המחשב)
 • כניסה לחשבונות בנק
 • הונאה בכרטיסי חיוב
 • הימורים ברשת
 • קבלת דבר במרמה
 • הלבנת הון
 • איומים
 • סחיטה מינית (איום לחשוף  בפני אחרים תמונות אינטימיות או צילומים של סיטואציות מיניות תוך שיחת וידאו ודרישת כופר)
 • גניבת מידע דיגיטלי
 • הטרדות מיניות
 • עבירות פדופיליה נגד קטינים
 • זיוף
 • וכולי.

 

עורך דין מומחה לעבירות סייבר

עבירות סייבר משמשות פעמים רבות לביצוע עבירות פליליות, ועל כן, עורך דין סייבר הוא עורך דין שמתמחה בעבירות מחשב וגם בעבירות פליליות  שבוצעו באמצעות המחשב. עורך דין שמומחה לעבירות סייבר יתמודד גם עם ניהול משא ומתן מול הגורמים הסוחטים, מול גורמי אכיפה, עם בעליהם של אתרי אינטרנט וכולי.

 

כמו כן אדם שנפגע מעבירות סייבר צריך לפנות בהקדם לעורך דין מומחה בתחום כדי למצות את זכויותיו, וכדי לנסות למנוע הפצת מידע רגיש ונזקים.

 

עבירות סייבר רבות דורשות תכנון קפדני וידע. אם יש נגדך חשד או  אישום בעבירת סייבר, אל תתמודד בכוחות עצמך שכן אתה עלול להסתבך ולמצוא עצמך במעצר, או נאשם בכתב אישום וכולי. חשוב שתתייעץ בהקדם עם עורך דין סייבר המומחה בייצוג בעבירות אילו ובעבירות פליליות. עורך דין מומחה בתחום יתכנן לך  אסטרטגיית הגנה, לאחר שיבחן את קבילות הראיות  וחומרי החקירה שהושגו נגדך. במקרה שראיות הושגו שלא כדין הדבר יכול להביא למחיקת האישום.

 

עורך הדין אלעד שאול מטובי עורכי הדין הפליליים בישראל, מומחה בדין  הפלילי, בעבירות הסייבר, ועבירות צווארון לבן. הוא מעודכן בשינויים בחוק בפסיקה בנושא הסייבר, ומחויב בכל מאודו לטיפול מסור וקפדני בלקוח. עבירות הסייבר נחשבות ברוב המקרים גם לעבירות מחשב וגם לעבירות פליליות והעונשים עליהם אינם פשוטים. מדובר בעונשי מאסר ובקנסות. לפיכך, חשוב לשכור את שרותיו של עורך דין פלילי אשר בקיא בכל הקשור לעבירות מחשב. אם הסתבכת בעבירות סייבר, הדבר המתאים ביותר עבורך הוא לפנות לעורך הדין אלעד שאול ולקבל ממנו את הטיפול המשפטי המתאים והנכון ביותר עבורך תוך שמירה על פרטיות ודיסקרטיות מלאים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
עבירות סייבר כוללות עבירות מחשב שיש בהן פגיעה במחשב ובתכנים שבו על פי חוק המחשבים, וכן עבירות פליליות על פי חוק העונשין שמבוצעות באמצעות המחשב.
מדובר בעבירות על פי חוק המחשבים התשנ"ה 1995, ובין היתר : חדירה ופריצה למחשבים, שיבוש והפרעה לפעילותו התקינה של המחשב, הפקת פרט או מידע כוזב, חדירה לחומרי מחשב במטרה לעבור עבירה אחרת, ביצוע פעולות אסורות במחשב כמו שיבוש שלו על ידי וירוסים, וכולי.
בית המשפט קבע כי המונח  "חדירה למחשב שלא כדין", כולל כל דבר "שנכנס" למחשב על ידי משתמש אחר, או על ידי מחשב אחר. נקבע שכל חדירה למחשב או לחומר שבו, גם אם נעשתה ללא מיומנות טכנית, מהווה עבירה לפי חוק המחשבים.
מאחר ועבירות סייבר משמשות לא אחת גם לביצוע של עבירות פליליות, עורך דין סייבר הוא עורך דין שמתמחה בעבירות מחשב וגם בעבירות פליליות  שבוצעו באמצעות המחשב.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין סייבר?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה