תביעת לשון הרע

לשון הרע, הוצאת דיבה ושיימינג

בעידן המודרני רשת האינטרנט מלאה פרסומים פוגעניים ומשמיצים אשר עשויים לפגוע בשמו הטוב של אדם. אם שמך הטוב נפגע בעקבות פרסום משמיץ, או הפצת שקרים מצד אדם אחר, אתה זכאי להגיש תביעת לשון הרע ולזכות בפיצויי כספי משמעותי ללא הוכחת כל נזק.

כמו כן, ישנם סעדים נוספים אותם ניתן לקבל מבית המשפט כגון צו להסרת הפרסום המשמיץ, הסרת סרטונים וכתבות מרשת האינטרנט, מחיקת תוצאות חיפוש שליליות ממנוע החיפוש Google, ועוד. סכומי הפיצוי משתנים מתביעה לתביעה ונעים בדרך כלל בין 50,000 ש"ח ללא הוכחת נזק, ועד כדי מליוני שקלים בגין נזקים שנגרמו.

 

מהי תביעת לשון הרע?

לשון הרע מהווה עילה אזרחית לתביעת פיצויים נזיקית. אדם אשר סבל מפרסום לשון הרע כלפיו, עשוי לספוג פגיעה בשמו הטוב, בפרנסתו, בתדמיתו בפני משפחתו וחבריות – ואף תדמיתו העצמית. סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע מגדיר "לשון הרע" כפרסום אשר עלול להשפיל, לבזות או לפגוע באדם.

בהמשך לכך, קובע החוק מנגנון פיצוי כספי בגין הוצאת דיבה במדרגות של 50,000 ש"ח עבור כל פרסום משמיץ, מבלי שהתובע צריך להוכיח כי נגרם לו כל נזק. כך למשל, אם פלוני פרסם פרסום משמיץ אודותיך, אתה רשאי לתבוע פיצוי בסך 50,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

במידה ואותו פלוני פרסם 3 פרסומים משמיצים, הרי שאתה רשאי לתבוע 150,000 ש"ח ללא הוכחת נזק – וכן הלאה. כמובן, שבגין נזקים שנגרמו בפועל אתה רשאי להוסיף על הסכומים הללו כל סכום שמגלם את הנזק אשר נגרם בפועל. משרדנו מתמחה בייצוג תובעים ונתבעים בהליכי לשון הרע והוצאת דיבה, בגין עבירות על חוק איסור לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות.

בין היתר, מתמחה המשרד בהתמודדות עם הליכי הוצאת לשון הרע, הוצאת דיבה, פרסומים אסורים, פגיעה בפרטיות, פרסומים סרטונים אינטימיים ברשת האינטרנט, ״שיימינג״ ברשתות חברתיות ועוד.

 

מה עלי לבדוק לפני הגשת תביעת לשון הרע?

ראשית, יש להוכיח שהנתבע פרסם אודות התובע דבר המהווה "לשון הרע" כהגדרתו בחוק. בין היתר ניתן למנות כינויי גנאי, קללות, פרסום השמצות ושקרים ועוד. חשוב להדגיש, כי את אותן השמצות יש להוכיח בבית המשפט באמצעות ראיות של ממש, בין היתר, הקלטות, צילומי מסך, תצהירי עדים שראו או שמעו את הפרסום המשמיץ וכיוצ"ב.

שנית, יש להוכיח שהדברים שנאמרו או המעשים שנעשו, מהווים "פרסום" של לשון הרע כהגדרת פרסום בחוק. משמע, לא דיי שהנתבע יכנה את התובע בשמות גנאי או יאמר לו דברים מעליבים ופוגעניים. הפרסום חייב להיות מפורסם ברבים ולהגיע לעיניהם או לאוזניהם של אנשים נוספים. החוק קובע שלשון הרע צריך להגיע לידיעתו של אדם אחד לפחות זולת אותו קורבן עליו נאמרו הדברים.

זאת אומרת, שעל דבר לשון הרע להיות מפורסם בעיתון, בפוסט אינטרנטי, באמצעות הודעת טקסט או אפילו בעל פה – לאדם אחד לפחות שהוא לא התובע עצמו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

כיצד אפשר להתגונן מתביעת לשון הרע?

בחלק מן המקרים ניתן להתגונן מפני תביעת לשון הרע באמצעות הגנות הקבועות בחוק איסור לשון הרע. עמידה באחת ההגנות הקבועות בחוק עשויה להוביל לניצחון הנתבע בתיק והפסד התובע. על כן, בין אם בכוונתך לתבוע לשון הרע ובין אם עליך להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדך – מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה בתביעות לשון הרע בהקדם האפשרי.

הגנה אחת היא הגנת אמת דיברתי, לפיה יכול לטעון הנתבע כי פרסם דברים שיש בהם אמת. אם יצליח להוכיח כי דבריו אמת הם – הרי שהפרסום אינו מהווה לשון הרע והנתבע צפוי לנצח בתיק, גם אם הפרסום כולל עובדות מביכות ומשפילות אודות התובע. הגנה נוספת, היא הגנת אינטרס ציבורי בפרסום, גם כאן יכול הנתבע לטעון כי קיים אינטרס ציבורי חשוב בפרסום הדברים, משפילים ככל שיהיו ועל כן לא מדובר בהוצאת דיבה או לשון הרע.

 

בדיקת כדאיות תביעת דיבה

תביעת לשון הרע היא עניין מורכב, אשר כרוכות בו עלויות כספיות ואתגרים משפטיים מורכבים. לכן, יש לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה בתביעות לשון הרע, על מנת לבדוק בראש ובראשונה "האם בכלל כדאי להיכנס להליך הזה"? בין היתר, על עורך הדין להעריך את סיכויי הצלחת בתיק, את עלויות הייצוג בתיק, ואת סך הפיצוי אשר עשוי להפסק לך על ידי בית המשפט.

התייעצות מוקדמת עם עו"ד לשון הרע עשויה לחסוך לך כסף רב, זמן יקר, עגמת נפש והפסד כואב בבית המשפט.

אילו בדיקות, בין היתר, יערוך עורך הדין לפני שימליץ על הגשת תביעת דיבה?

  1. האם הפרסום המשמיץ עומד באחת ההגנות המשפטיות?
  2. האם הפרסום נוסח כדעה אישית של המפרסם או כעובדה מוגמרת?
  3. כיצד הציבור היה רואה את הדברים – כעובדה או כדעה?
  4. האם ובאיזו רמה נגרם נזק לאדם שהושמץ?
  5. מה הסיכוי לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק בבית המשפט?
  6. מה הסיכוי לקבלת פיצוי בגין נזק שנגרם?
  7. האם הפוגע פרסם התנצלות או ביצע פעולות למזעור הנזק?
  8. בהנחה של זכיה בתביעת לשון הרע, מה הסיכוי לגבות את הכסף מהצד השני?

 

פיצוי כספי בגין לשון הרע

מה הפיצוי הכספי בגין לשון הרע? בית המשפט רשאי לפסוק לנפגע מפרסום לשון הרע פיצוי בסך 50,000 ש"ח ללא הוכחת כל נזק. משמע, התובע לא יצטרך להוכיח באמצעות חוות דעת שנגרמו לו נזקים של ממש, ומספיק להוכיח כי פורסם דבר לשון הרע אודותיו.

סכום הפיצוי צמוד למדד כך שבפועל ניתן לתבוע 70,000 ש"ח ללא הוכחת נזק. בנוסף, אם יוכיח התובע שהנתבע פרסם לשון הרע מתוך מטרה של ממש לפגוע, יוכל התובע לתבוע כפל פיצוי, קרי 140,000 ש"ח ללא הוכחת נזק. חשוב להדגיש כי לא כל אמירה שאיננה נעימה לאוזן או פרסום גס ייחשבו על פי החוק כדבר לשון הרע, ולכן חשוב לבצע הבחנה מקצועית באמצעות עורך דין לתביעות לשון הרע.

כמו כן, חשוב לציין שתביעות לשון הרע יכולות להתנהל גם במישור הפלילי בדרך של קובלנה פלילית וזאת כאשר נסיבות הפרסום ועצמת ההכפשה היא ברמה הגבוהה ביותר.

 

עורך דין מומחה בלשון הרע

משרדנו מתמחה בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות, מייצג תובעים ונתבעים בהליכי לשון הרע, תביעות דיבה ותביעות לשון הרע. בין היתר, קצר משרדנו הצלחות רבות וזכיות בתביעות לשון הרע, צווי איסור פרסום, הסרת תוצאות חיפוש שליליות מ-Google, הסרת סרטונים מיניים מהרשת וקבלת צווי מניעה וצווים להסרת פרסומים משמיצים.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תביעת לשון הרע?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!