תביעת לשון הרע

לשון הרע, הוצאת דיבה ושיימינג

בעידן המודרני רשת האינטרנט מלאה פרסומים פוגעניים ומשמיצים אשר עשויים לפגוע בשמו הטוב של אדם. אם שמך הטוב נפגע בעקבות פרסום משמיץ, או הפצת שקרים מצד אדם אחר, אתה זכאי להגיש תביעת לשון הרע ולזכות בפיצויי כספי משמעותי ללא הוכחת כל נזק.

כמו כן, ישנם סעדים נוספים אותם ניתן לקבל מבית המשפט כגון צו להסרת הפרסום המשמיץ, הסרת סרטונים וכתבות מרשת האינטרנט, מחיקת תוצאות חיפוש שליליות ממנוע החיפוש Google, ועוד.

סכומי הפיצוי משתנים מתביעה לתביעה ונעים בדרך כלל בין 50,000 ש"ח ללא הוכחת נזק, ועד כדי מליוני שקלים בגין נזקים שנגרמו.

מהי תביעת לשון הרע?

לשון הרע מהווה עילה אזרחית לתביעת פיצויים נזיקית. אדם אשר סבל מפרסום לשון הרע כלפיו, עשוי לספוג פגיעה בשמו הטוב, בפרנסתו, בתדמיתו בפני משפחתו וחבריות – ואף תדמיתו העצמית.

סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע מגדיר "לשון הרע" כפרסום אשר עלול להשפיל, לבזות או לפגוע באדם. בהמשך לכך, קובע החוק מנגנון פיצוי כספי בגין הוצאת דיבה במדרגות של 50,000 ש"ח עבור כל פרסום משמיץ, מבלי שהתובע צריך להוכיח כי נגרם לו כל נזק.

כך למשל, אם פלוני פרסם פרסום משמיץ אודותיך, אתה רשאי לתבוע פיצוי בסך 50,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

במידה ואותו פלוני פרסם 3 פרסומים משמיצים, הרי שאתה רשאי לתבוע 150,000 ש"ח ללא הוכחת נזק – וכן הלאה. כמובן, שבגין נזקים שנגרמו בפועל אתה רשאי להוסיף על הסכומים הללו כל סכום שמגלם את הנזק אשר נגרם בפועל.

משרדנו מתמחה בייצוג תובעים ונתבעים בהליכי לשון הרע והוצאת דיבה, בגין עבירות על חוק איסור לשון הרע וחוק הגנת הפרטיות.

בין היתר, מתמחה המשרד בהתמודדות עם הליכי הוצאת לשון הרע, הוצאת דיבה, פרסומים אסורים, פגיעה בפרטיות, פרסומים סרטונים אינטימיים ברשת האינטרנט, ״שיימינג״ ברשתות חברתיות ועוד.

מה עלי לבדוק לפני הגשת תביעת לשון הרע?

ראשית, יש להוכיח שהנתבע פרסם אודות התובע דבר המהווה "לשון הרע" כהגדרתו בחוק. בין היתר ניתן למנות כינויי גנאי, קללות, פרסום השמצות ושקרים ועוד.

חשוב להדגיש, כי את אותן השמצות יש להוכיח בבית המשפט באמצעות ראיות של ממש, בין היתר, הקלטות, צילומי מסך, תצהירי עדים שראו או שמעו את הפרסום המשמיץ וכיוצ"ב.

שנית, יש להוכיח שהדברים שנאמרו או המעשים שנעשו, מהווים "פרסום" של לשון הרע כהגדרת פרסום בחוק. משמע, לא דיי שהנתבע יכנה את התובע בשמות גנאי או יאמר לו דברים מעליבים ופוגעניים.

הפרסום חייב להיות מפורסם ברבים ולהגיע לעיניהם או לאוזניהם של אנשים נוספים. החוק קובע שלשון הרע צריך להגיע לידיעתו של אדם אחד לפחות זולת אותו קורבן עליו נאמרו הדברים.

זאת אומרת, שעל דבר לשון הרע להיות מפורסם בעיתון, בפוסט אינטרנטי, באמצעות הודעת טקסט או אפילו בעל פה – לאדם אחד לפחות שהוא לא התובע עצמו.

כיצד אפשר להתגונן מתביעת לשון הרע?

בחלק מן המקרים ניתן להתגונן מפני תביעת לשון הרע באמצעות הגנות הקבועות בחוק איסור לשון הרע.

עמידה באחת ההגנות הקבועות בחוק עשויה להוביל לניצחון הנתבע בתיק והפסד התובע. על כן, בין אם בכוונתך לתבוע לשון הרע ובין אם עליך להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדך – מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה בתביעות לשון הרע בהקדם האפשרי.

הגנה אחת היא הגנת אמת דיברתי, לפיה יכול לטעון הנתבע כי פרסם דברים שיש בהם אמת. אם יצליח להוכיח כי דבריו אמת הם – הרי שהפרסום אינו מהווה לשון הרע והנתבע צפוי לנצח בתיק, גם אם הפרסום כולל עובדות מביכות ומשפילות אודות התובע.

הגנה נוספת, היא הגנת אינטרס ציבורי בפרסום, גם כאן יכול הנתבע לטעון כי קיים אינטרס ציבורי חשוב בפרסום הדברים, משפילים ככל שיהיו ועל כן לא מדובר בהוצאת דיבה או לשון הרע.

בדיקת כדאיות תביעת דיבה

תביעת לשון הרע היא עניין מורכב, אשר כרוכות בו עלויות כספיות ואתגרים משפטיים מורכבים. לכן, יש לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה בתביעות לשון הרע, על מנת לבדוק בראש ובראשונה "האם בכלל כדאי להיכנס להליך הזה"? בין היתר, על עורך הדין להעריך את סיכויי הצלחת בתיק, את עלויות הייצוג בתיק, ואת סך הפיצוי אשר עשוי להפסק לך על ידי בית המשפט.

התייעצות מוקדמת עם עו"ד לשון הרע עשויה לחסוך לך כסף רב, זמן יקר, עגמת נפש והפסד כואב בבית המשפט.

אילו בדיקות, בין היתר, יערוך עורך הדין לפני שימליץ על הגשת תביעת דיבה?

  1. האם הפרסום המשמיץ עומד באחת ההגנות המשפטיות?
  2. האם הפרסום נוסח כדעה אישית של המפרסם או כעובדה מוגמרת?
  3. כיצד הציבור היה רואה את הדברים – כעובדה או כדעה?
  4. האם ובאיזו רמה נגרם נזק לאדם שהושמץ?
  5. מה הסיכוי לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק בבית המשפט?
  6. מה הסיכוי לקבלת פיצוי בגין נזק שנגרם?
  7. האם הפוגע פרסם התנצלות או ביצע פעולות למזעור הנזק?
  8. בהנחה של זכיה בתביעת לשון הרע, מה הסיכוי לגבות את הכסף מהצד השני?

פיצוי כספי בגין לשון הרע

מה הפיצוי הכספי בגין לשון הרע? בית המשפט רשאי לפסוק לנפגע מפרסום לשון הרע פיצוי בסך 50,000 ש"ח ללא הוכחת כל נזק. משמע, התובע לא יצטרך להוכיח באמצעות חוות דעת שנגרמו לו נזקים של ממש, ומספיק להוכיח כי פורסם דבר לשון הרע אודותיו.

סכום הפיצוי צמוד למדד כך שבפועל ניתן לתבוע 70,000 ש"ח ללא הוכחת נזק. בנוסף, אם יוכיח התובע שהנתבע פרסם לשון הרע מתוך מטרה של ממש לפגוע, יוכל התובע לתבוע כפל פיצוי, קרי 140,000 ש"ח ללא הוכחת נזק.

חשוב להדגיש כי לא כל אמירה שאיננה נעימה לאוזן או פרסום גס ייחשבו על פי החוק כדבר לשון הרע, ולכן חשוב לבצע הבחנה מקצועית באמצעות עורך דין לתביעות לשון הרע.

כמו כן, חשוב לציין שתביעות לשון הרע יכולות להתנהל גם במישור הפלילי בדרך של קובלנה פלילית וזאת כאשר נסיבות הפרסום ועצמת ההכפשה היא ברמה הגבוהה ביותר.

עורך דין מומחה בלשון הרע

משרדנו מתמחה בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות, מייצג תובעים ונתבעים בהליכי לשון הרע, תביעות דיבה ותביעות לשון הרע.

בין היתר, קצר משרדנו הצלחות רבות וזכיות בתביעות לשון הרע, צווי איסור פרסום, הסרת תוצאות חיפוש שליליות מ-Google, הסרת סרטונים מיניים מהרשת וקבלת צווי מניעה וצווים להסרת פרסומים משמיצים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תביעת לשון הרע?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תביעת לשון הרע

לשון הרע, הוצאת דיבה ושיימינג בעידן המודרני רשת האינטרנט מלאה פרסומים פוגעניים ומשמיצים אשר עשויים לפגוע בשמו הטוב של אדם. אם שמך הטוב נפגע בעקבות פרסום משמיץ, או הפצת שקרים

קרא עוד
עורך דין לשון הרע

תביעת לשון הרע והוצאת דיבה חוק איסור לשון הרע קובע כי פגיעה בשמו הטוב של אדם עשויה להוות עילה לפיצוי כספי משמעותי, ללא הוכחת נזק. אם אתם חשים שאדם הוציא

קרא עוד
קובלנה פלילית בלשון הרע

האם ניתן להגיש קובלנה פלילית בגין לשון הרע? כן! חוק סדר הדין הפלילי קובע מספר תנאים שבהתקיימם ניתן להגיש קובלנה פלילית פרטית בגין לשון הרע והוצאת דיבה. סעיף 68 לחוק

קרא עוד
מחיקת תוצאות חיפוש מגוגל

הסרת תוצאות Google אדם פנה למשרדנו לאחר שהקשת שמו בגוגל הניבה תוצאות שליליות הנוגעות בהשמצה והכפשה של מי שמכנה עצמו "צייד הפדופילים". לאחר ביצוע שלל פעולות טכניות ופעולות משפטיות, הוסרו

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה