צו למניעת הטרדה מאיימת

עורך דין מומחה צו הרחקה וצו למניעת הטרדה מאיימת

אם אתה חש מאוים או את חשה מאוימת, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה למתן צו למניעת הטרדה מאיימת על פי חוק למניעת הטרדה מאיימת, התשס"ב – 2001. באילו מקרים אפשר להוציא צו הרחקה? לדוגמה כאשר אדם מתקשר בלי הפסקה, בולש אחריכם, עוקב אחריכם, מאיים עליכם מילולית או פיזית. במקרה כזה, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה בהליכי מניעת הטרדה מאימת, צווי הרחקה וצווי הגנה מפני אלימות במשפחה. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן להגיש במעמד צד אחד, מבלי שהמאיים נוכח באולם, דיון במעמד שני הצדדים יתקיים לא יאוחר מ-7 ימים מיום הגשת הבקשה. עו"ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת אלעד שאול ושות' מסביר אודות הליך ההטרדה המאיימת.

מהי הטרדה מאיימת?

לפי סעיף 2 לחוק מניעת הטרדה מאיימת, הטרדה מאיימת היא:

"2. (א) הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו."

הטרדה יכולה להתבטא במגוון מובנים ולבוא לידי ביטוי במגוון מעשים ובניהם, בילוש אחר המתלונן, מארב, התחקות אחר המתלונן, פגיעה בפרטיותו בכל אופן ודרך, באיומים על פגיעה במתלונן, ביצירת קשר בעל פה, בכתב או בכל אמצעי אחר, פגיעה ברכוש בשם הטוב בחופש התנועה של המתלונן ובמגוון זכויות אחרות שלו. החוק כולל כמעט כל פעולה שיכולה להוביל להטרדה של אדם, החל מהטרדה אלימה ומאיימת ועד איום מרומז ומציצנות.

איזה סעד יכול בית המשפט לתת לי במסגרת צו הטרדה מאיימת?

לבית המשפט יש סמכות לפסוק קשת רחבה של סעדים בהליך למניעת הטרדה מאיימת. בין היתר רשאי בית המשפט לצוות על המטריד:

  1. לא ליצור קשר עם המתלונן בכל דרך ,בעל פה, בכתב או בכל אמצעי אחר.
  2. להימצא במרחק מסוים מדירת מגורי המתלונן, מרכבו, ממקום עבודתו, לימודיו או מכל מקום אחר בו הוא נמצא (צו הרחקה).
  3. לא להטריד את המתלונן בכל דרך באופן, בעל פה, בכתב, במישרין או בעקיפין.
  4. ביטול רישיון הנשק של המטריד.
  5. להורות על כל סעד שימצא לנכון על מנת להבטיח את שלומו של המתלונן.

לבית המשפט סמכויות רחבות בבואו להגן על מגיש הבקשה, החל מהרחקה, דרך איסור יצירת קשר, ועד לביטול רישיון אקדח והעברת התיק לעיון המשטרה.

מה צריך להוכיח כדי לקבל צו הרחקה?

כל מקרה לגופו, ולשם כך מומלץ להתייעץ עם עורך דין המומחה בהליכי מניעת הטרדה מאיימת. על פניו, על המבקש להוכיח שהמטריד ביצע אקט שמהווה "הטרדה מאיימת" כהגדרתו בחוק, כי האקט בוצע בסמוך למועד בקשת הצו, וכי האקט מהווה מטרד של ממש או סיכון לחיי המתלונן או הקרובים אליו. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן להגיש גם כאשר בוצעה עבירת מין בסמוך למועד בקשת הצו או שיש חשש שהמאיים עומד לבצע עבירת מין נגד המתלונן.

איך מגישים בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת?

מומלץ להגיש באמצעות עו"ד מומחה שיעניק יעוץ משפטי למתלונן, יבדוק האם אכן מתקיימות הוראות החוק במקרה הספציפי, האם יש סיכוי לקבל צו הרחקה ועוד. במידה שאכן יש בסיס להגשת בקשה למתן צו מניעת הטרדה, יש לכתוב בקשה מנומקת ומפורטת, המתבססת על ראיות, להחתים את המבקש על תצהיר, ולגשת אל בית המשפט על מנת להביא את הבקשה בפני שופט תורן.

חשוב להדגיש! הטענות שיכתבו בבקשה לקבלת הצו, ובתצהיר המתלונן, יעמדו לנגד עיניו של בית המשפט ולאחר מכן גם לעיני המטריד. למטריד ישנה זכות לטעון טענות נגד ואף לחקור את המתלונן על תצהירו! לכן, מומלץ להסתייע בעורך דין בניהול הליך זה.

במעמד הדיון בבית המשפט, יעיין השופט בבקשה שנוסחה על ידי עורך הדין ובתצהיר המתלונן, ישאל את עורך הדין ואת המתלונן שאלות על מנת להבהיר את המצב ויבחן האם יש מקום למתן צו שיפוטי. אם ימצא בית המשפט שיש מקום למתן צו, יעניק צו זמני למניעת הטרדה מאיימת במעמד צד אחד. מכיוון שמדובר בצו שניתן ללא נוכחות המטריד, הוא תקף ל- 7 ימים בלבד, ועל בית המשפט לקבוע דיון בנוכחות הצדדים. המתלונן והמאיים יגיעו לדיון בפני בית המשפט, לרוב מלווים בעורכי דין, וינהלו הליך משפטי זה מול זה שבסופו יכול בית המשפט לתת צו למניעת הטרדה מאיימת לתקופה של עד 6 חודשים, לבטל את הצו הזמני , ואף להורות על תשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

הפרת צו למניעת הטרדה מאיימת

הפרת צו למניעת הטרדה מאיימת, בין אם מדובר בצו זמני ובין אם בצו קבוע, מהווה עבירה פלילית מסוג "הפרת הוראה חוקית". במידה והמאיים הפר את צו בית המשפט ויצר קשר, איים או הטריד את המתלונן, ניתן לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה אשר עשויה להוביל למעצרו של המאיים ולהגשת כתב אישום נגדו.

עורך דין מומחה להליכי הטרדה מאיימת

עורך דין פלילי אלעד שאול וצוות המשרד יוצאי הפרקליטות, מלווים מתלוננים / מתלוננים בהליכי הטרדה מאיימת וצו הגנה מפני אלימות במשפחה. במשרדנו עורכי דין מנוסים, יוצאי רשויות התביעה, המעניקים שירות איכותי וקשוב – במקרים דחופים גם 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. שימו סוף להטרדות אחת ולתמיד!

להתרשמותכם – מספר נצחונות מוחצים של לקוחותינו בהליכי צו הרחקה ומניעת הטרדה מאיימת!

4.7 מתוך 5 - (15 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא צו למניעת הטרדה מאיימת?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה