עורך דין פלילי נוער: ייצוג קטינים בהליך הפלילי

קטינים בהליך הפלילי נהנים ממספר זכויות מיוחדות שאין לבגירים, החל משלב החקירה, העיכוב והמעצר, הגשת כתב האישום לבית המשפט והאפשרות לסיים את ההליך המשפטי ללא הרשעה פלילית. עורך דין אלעד שאול מומחה לעבירות קטינים ונוער מסביר על זכויותיהם ועל החשיבות בליווי משפטי של הקטין לאורך ההליך כולו.

מיהו קטין

הדין הפלילי מגדיר קטין כמי שנמצא בין הגילאים 12 ועד 18. מי שנמצא מתחת לגיל 12, נהנה מהגנה מפני אחריות פלילית בחוק. עבירה שבוצעה על ידי קטין לפני שהגיע לגיל 18 תחקר על ידי מחלקת הנוער במשטרת ישראל, על ידי חוקרי נוער והתיק הפלילי יידון בבית המשפט לנוער, אם יוגש כתב אישום.

חשוב לדעת, ממש כמו בגירים גם הליכים פליליים בעניינם של קטינים ונוער מתחילים בחקירת קטין במשטרה, מה שמכונה לפעמים על ידי השוטרים "תשאול קטין". לאחר החקירה או התשאול, התיק עובר לעיון תובע שרשאי להחליט על הגשת כתב אישום לבית המשפט לנוער.

מעבר לאי הנעימות שבחקירת קטין במשטרה, החשש העיקרי הוא מהעמדה לדין והרשעה פלילית שתפגע בעתידו של הקטין, תמנע ממנו את האפשרות להתגייס לצה"ל ולהתקבל למקומות עבודה מסוימים.

 

חוק הנוער: שפיטה, ענישה ודרכי טיפול

החוק המרכזי שחל בהליכים פליליים נגד קטינים הוא חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) שחוקק בשנת 1971 ותוקן בהדרגה עד היום. החוק מקנה סל של זכויות שמוענקות לקטין ולהוריו בהליך החקירה ובהליך המשפטי בכלל. נסקור את הזכויות המרכזיות:

 

זכות הקטין להביע את דעתו בענייניו

סעיף 1ב לחוק קובע שהקטין רשאי להביע את דעתו בענייניו הפליליים, את רצונותיו ורגשותיו, בדרך שמתאימה לגילו ולמידת בגרותו. על המשטרה למסור לקטין מידע על ההליך הפלילי בשפה המובנת לו כדי שיוכל להביע את דעתו בצורה ראויה. לצערנו, לעיתים קרובות המשטרה לא מקיימת את חובתה ומקבלת החלטות בלי לשמוע את דעתו של הקטין. לשם כך, אנו כעורכי דין פליליים לנוער מלווים את הקטין ונלחמים על זכותו להתבטא.

 

החובה ליידע את הורי הקטין על חקירתו

החוק מחייב את חוקרי הנוער במשטרה לדווח להורי הקטין או לבן משפחה אחר על זימון הקטין לחקירה תחת אזהרה. ישנם מקרים חריגים בהם המשטרה רשאית לחקור קטין מבלי לעדכן את הוריו, למשל:

 1. אם הקטין ביקש שהמשטרה לא תעדכן את ההורים.
 2. אם קצין החקירות במשטרה החליט שעדכון ההורים יסכל את החקירה או ישבש אותה.
 3. קצין החקירות שוכנע שטובת הקטין היא לא לעדכן את הוריו.

 

החריגים הללו צריכים להיבחן בצורה קפדנית וישנם כללים ונהלים לגבי חקירת קטין בלי ידיעת הוריו. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין פלילי לנוער על מנת שילווה את הקטין ויפקח על התקדמות החקירה ושמירה על זכויות הקטין.

 

נוכחות הורה בחקירה

לקטין קיימת זכות להיות מלווה במהלך החקירה על ידי הורה או אדם אחר שקרוב אליו. לבגירים אין זכות לשבת בחדר החקירות יחד עם אדם נוסף והם נאלצים להיחקר לבד לאחר קבלת ייעוץ לפני החקירה. קטינים מנגד, רשאים לשבת בחדר החקירות ממש בליווי הורה.

ההורה המלווה נדרש לשבת בשקט, לא להתערב ולא לענות בשם הקטין, לא לצאת מחדר החקירות ללא אישור החוקר ועוד. לאחר שחוקר הנוער הזהיר את ההורה, הוא רשאי להוציאו מהחדר ולהמשיך את חקירת הקטין לבד.

 

חקירת קטין ללא נוכחות הורה

באילו מקרים רשאית המשטרה לבצע מלכתחילה חקירת קטין ללא נוכחות הורה? החוק מאפשר למשטרה להחליט לחקור את הקטין לבדו ולהשאיר את ההורה מחוץ לחדר החקירות במקרים אלו:

 1. אם הקטין התנגד לנוכחות ההורה.
 2. אם נוכחות ההורה תפגע בחקירה או בקטין עצמו.
 3. חשש מפני פגיעה בפרטיות של הקטין או אדם אחר.
 4. לא ניתן לאתר את ההורה במאמץ סביר.

 

ישנן סיבות ועילות נוספות שיכולות לאפשר חקירת קטין ללא נוכחות הורה. אנו ממליצים שלא לוותר על הזכות ללוות את בנכם או ביתכם לחקירה ולשבת איתם בתוך חדר החקירות. נוכחות ההורה מפחיתה דרמתית תופעות פסולות כגון הפעלת לחץ כבד על הקטין, צעקות, איומים ואלימות שמופנית כלפי קטינים במסגרת חקירת המשטרה.

 

חקירת קטין בלילה

הכלל הוא שקטין לא ייחקר בשעות הלילה על פי החלוקה הזו:

 1. קטין מתחת ל-14 שנים: בין השעה 20:00 ועד 7:00 בבוקר.
 2. קטין מעל 14 שנים: בין השעות 22:00 ועד 7:00 בבוקר.

 

גם בעניין חקירת קטין בשעות הלילה, החוק מאפשר לקצין משטרה להחליט כן לחקור קטין בשעות הלילה ממגוון שיקולים אותם צריך עורך הדין הפלילי לבדוק. חקירת קטין בשעה מאוחרת בניגוד להוראות החוק, ובלי סיבה מוצדקת, עשויה להשפיע על קבילות עדותו ולהחליש את הראיות בתיק הפלילי.

 

מעצר קטין כמוצא אחרון

מעצר של קטין במסגרת שלב החקירה או לאחר שהוגש כתב אישום, ייעשה אך ורק אם אין שום דרך אחרת למנוע מהקטין לפגוע בעצמו, בסביבה, לשבש את החקירה או להימלט. החוק מחייב את המשטרה לעשות כל שביכולתה כדי להימנע ממעצר של קטין ולשקול, בין היתר, את השפעת המעצר על הקטין, על שלומו הגופני והנפשי, על התפתחותו ועוד.

לפני מעצר של קטין ניתנת לו זכות להשמיע טענותיו באמצעות עורך דין פלילי נוער המייצג אותו. מדובר באחד הרגעים החשובים בחקירת נוער במשטרה, אם עורך הדין יצליח לשכנע את הקצין שלא לעצור את הקטין, ניתן יהיה להמשיך ולטפל בתיק "בנחת" יחסית ולא להישאב להליכי מעצר פוגעניים ומלחיצים שגורמים לקטינים רבים להודות בדברים שלא ביצעו.

 

כבילת קטין עצור במקום ציבורי

כבילה של קטין באזיקים תיעשה, גם היא, כמוצא אחרות. בזמן כבילת קטין באזיקים יש לוודא ששומרים על פרטיותו באופן מקסימלי, כובלים אותו למשך פרק זמן קצר ככל האפשר, לאחר שהסבירו לקטינים שעומדים לאזוק אותו באזיקים ולאחר שלקחו בחשבון את ההשפעה של האיזוק על שלומו הפיזי והנפשי.

גם במקרה זה, לצערנו, המשטרה כושלת במקרים רבים ואוזקת קטינים שלא לצורך, בניגוד להוראות החוק. כעורכי דין פליליים המלווים קטינים ונוער בהליכי חקירה ומשפט – אנו מוחים באופן אקטיבי ומונעים מהשוטרים לחלל את כבודם של לקוחותינו הצעירים.

 

קיום דיון בבית המשפט לנוער בדלתיים סגורות

סעיף 9 לחוק קובע שבית המשפט לנוער ידון בדלתיים סגורות באופן מוחלט וחד משמעי. דיונים בהליך מעצר או לאחר הגשת כתב האישום יבוצעו כשהקטין ועורך הדין הפלילי המייצג אותו נמצאים באולם יחד עם התובע שהעמיד את הקטין לדין, קצינת מבחן מטעם שירות המבחן ובמקרים מסוימים גם הורי הקטין רשאים לנכוח באולם.

חשוב לדעת, שאם מדובר בתיק שבו יש נפגע עבירה, כמו בתיקי עבירות מין למשל, נהוג לאפשר לנפגע העבירה או לעורך דין מטעמו להשתתף בדיון ולקבל מידע על מה שקורה באולם.

 

מעצר קטין

כשמדברים על מעצר קטין יש להבדיל בין מעצר בשלב החקירה (לפני שהוגש כתב אישום) לבין מעצר לאחר הגשת כתב אישום. מעצר לפני הגשת כתב אישום מכונה "מעצר ימים" והוא מבוצע לצורכי חקירה בלבד. מעצר אחרי הגשת כתב אישום הוא מעצר "עד תום ההליכים" והוא משמש בעיקר על מנת להרחיק את הקטין מהסביבה ממגוון סיבות. נדבר על שני סוגי המעצרים:

 

מעצר קטין בשלב החקירה

במעצר קטין בשלב החקירה, קיימים שני תרחישים אופציונאליים: מעצר ללא צו שופט או מעצר בצו שופט.

 1. מעצר קטין ללא צו שופט: שוטר רשאי לעצור קטין מעל גיל 14 לתקופה מקסימלית של 24 שעות. קצין משטרה רשאי להחזיק את הקטין בעיכוב עוד 24 שעות נוספות לצורך ביצוע פעולות חקירה דחופות ואז חובה להביאו בפני שופט מעצרים לנוער. קטין בין הגילאים 12 ל-14 ניתן להחזיק במעצר ללא צו שופט במשך 12 שעות בלבד.
 2. מעצר קטין בצו בית משפט: בית המשפט רשאי לעצור קטין למשך 10 ימים ולהאריך את התקופה ב-10 ימים נוספים. בתום 20 הימים, אפשר להאריך את מעצרו של הקטין ב-20 ימים נוספים רק באישור היועץ המשפטי לממשלה. כל תקופה מאוחרת מכך מצריכה מעורבות של דרגים גבוהים במערכת המשפט.

 

מעצר קטין לאחר הגשת כתב אישום

בקשה למעצר עד תום ההליכים תידון בפני שופט שישמע טענות הצדדים, תובע משטרתי או פרקליט מצד המדינה ועורך דין פלילי נוער מטעמו של הקטין. מעצר עד תום ההליכים אפשרי רק בעניינם של נאשמים קטינים שמלאו להם 14 שנה. משהוגשה בקשה למעצר קטין עד תום ההליכים, יורה בית משפט על הכנת תסקיר מעצר בעניינו של הקטין או לחילופין יאפשר לקצין מבחן להשמיע עמדתו בעניין המעצר.

 

תסקיר מעצר לקטינים ושירות המבחן לנוער

שירות המבחן לנוער מעורב בכל שלבי המעצר של קטין. במקרים מסוימים אנו כעורכי דין פליליים לנוער, מבקשים מבית המשפט להורות לשירות המבחן לנוער לערוך תסקיר מעצר בעניין הקטין על מנת שיהיו לבית המשפט את כל הכלים להעריך את הנזק העצום שנגרם לקטין מההליך המשפטי.

לשירות המבחן סמכות להגיש תסקיר בעניין הקטן גם בשלבים מאוחרים יותר של ההליך ואלו מכונים "תסקיר מעקבי", "תסקיר מצבי", ולבסוף "תסקיר לעניין העונש" שבו תינתן המלצה לבית המשפט האם להרשיע את הקטין או לא ומה העונש שיש לגזור עליו, אם בכלל.

במסגרת ליווי הקטין, אנו עומדים בקשר מתמיד עם קציני וקצינות המבחן ומוודאים שהקטין מקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו ושקצין המבחן מעדיף את האפשרות הטיפולית והשיקומית על פני אפשרויות ענישה והרתעה.

 

חוק הנוער: טיפול והשגחה

לצד חוק הנוער שעוסק בשפיטה וענישה ורלוונטי לבני 12 עד 18, קיים גם חוק הנוער בעניין טיפול והשגחה שחל על קטינים מגילאי 0 עד 18 ומקנה לבית המשפט לנוער לטפל בקטינים שמוגדרים "קטין נזקק".

 

מיהו קטין נזקק?

קטין נזקק הוא מי שלא נמצא אחראי עליו, או שהוחלט על ידי רשויות הרווחה שהוריו לא מסוגלים לטפל בו, להשגיח עליו או שהוא מוזנח. עוד ניתן להגדיר קטין נזקק כמי שנמצא משוטט, שנתון להשפעה רעה, שגר במקום המשמש לביצוע עבירות או שביצע עבירה פלילית ולא ניתן להעמידו לדין מפאת גילו (למשל קטינים מתחת לגיל 12).

הכרזה על קטין כקטין נזקק מבוצעת על ידי בית המשפט, במעורבות של שירות המבחן ופקידות סעד ורווחה וחשוב לוודא שעורך דין פלילי לנוער מייצג אתכם ואת הקטין בהליך זה כדי לא להישאב, חלילה, למערכת הסעד השנויה במחלוקת בעיני רבים.

 

דרכי טיפול והשגחה

עובד סוציאלי רשאי לפנות לבית משפט לנוער ולבקש לנקוט בדרכי טיפול כלפי קטין, כגון:

 1. להוציא צו שמורה לקטין או להוריו לבצע את הוראותיו של העובד הסוציאלי בעניין טיפול, השגחה, לימודים, חינוך או שיקום נפשי.
 2. למנות אדם שיהווה יועץ להורה של הקטין ולקבוע את הסמכויות שלו בצו שופט.
 3. להעמיד את הקטין תחת השגחת עובד סוציאלי.
 4. להוציא את הקטין ממשמורת הוריו ולהעבירו לרשויות הסעד.
 5. להורות על בדיקה וטיפול בקטין בעניין רפואי.

 

בדיקה נפשית ואשפוז פסיכיאטרי של קטין

במסגרת סמכויות בית המשפט הוא רשאי להורות על בדיקת קטין במרפאה פסיכיאטרית במסגרת יומית או להורות על אשפוז פסיכיאטרי של הקטין למשך תקופה הקצובה בחוק. האשפוז נעשה בהסכמת הקטין ואם הוא לא מסכים, ניתן להורות על אשפוז כפוי.

 

אמצעי חירום

עובד סוציאלי רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה דחופה להוציא את הקטין מביתו, להפנות אותו לפסיכיאטר המחוזי או להביאו לבית חולים – אם התרשם שהקטין זקוק לכך בצורה דחופה. על כל החלטות בית המשפט לעניין אשפוז, בדיקה רפואית, מינוי אפוטרופוס והוצאה מהבית ניתן לערער לבית המשפט המחוזי באמצעות עורך דין פלילי לנוער.

אנו ממליצים בחום להיות מיוצגים לאורך כל הדרך כדי לשמור על זכויות הקטין ועל שלמות התא המשפחתי.

 

ההנחיות לגבי קטינים בפקודות משטרת ישראל

לצד ההוראות בחוק יש הוראות מנהליות בפקודות המטה הארצי של המשטרה בעניין קטינים וגם הן נועדו להגן על שלום הקטין במסגרת חקירת ילדים במשטרה. אלו ההוראות המרכזיות בפקודת מטא"ר 14.01.05 בעניין חקירת קטין:

 1. בכל תחנה יש יחידת נוער עם קצין נוער.
 2. מעצר יזום של קטין יבוצע על ידי חוקרי נוער מוסמכים, ללא מדי שוטר, הנוסעים ברכב שאינו ניידת משטרתית מסומנת והכל כדי לשמור על כבוד הקטין ולא להבהילו.
 3. אין לבצע מעצר יזום בשעות הלילה, אלא אם הדבר דרוש בדחיפות.
 4. אין לבצע מעצר של קטין בבית הספר, אלא במקרים מיוחדים וחריגים.
 5. ראוי לנקוט אמצעים שלא ימשכו תשומת לב במעצר קטין.
 6. אין לכבול קטין באזיקים בעת מעצרו אלא במקרים חריגים.
 7. אין לעצור קטין מתחת לגיל 12. ניתן לעכב אותו לתחנה לחקירה והזמנת פקידת סעד.
 8. אסור להחזיק קטין עצור יחד עם בגירים ואין להוביל אותו יחד עם עצורים בגירים.
 9. אין לצלם למאגר המשטרתי ילד שטרם מלאו לו 14. לגבי ילד מעל גיל 14 יש הנחיות מיוחדות.
 10. חיפוש משטרתי אצל קטין יעשה על ידי חוקר נועם מוסמך.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

שימוע לפני הגשת כתב אישום בתיקי נוער וקטינים

כמו בעניינים של בגירים, לפני הגשת כתב אישום בעבירות מסוג פשע הפרקליטות חייבת לקיים שימוע לפני הגשת כתב אישום ולאפשר לחשוד באמצעות עורך דין פלילי המייצג אותו, לשכנע את הפרקליטות שלא להעמיד לדין.

כשמדובר בחקירת ילדים במשטרה שהועברה לעיון הפרקליטות, קיימת חשיבות מוגברת לייצוג משפטי וניצול מלא של זכות השימוע לפני הגשת כתב האישום בשל ההשלכות החמורות שיש לעתידו של הקטין ולשמו הטוב מהעמדתו לדין. בשונה מבגירים, ניתן לקבל תסקיר של שירות המבחן בשלב השימוע ולקצין המבחן סמכות להמליץ לפרקליטות לא להגיש כתב אישום.

אנו עומדים מול קציני המבחן בקשר כמו גם מול הפרקליטים והתובעים במשטרת ישראל ועושים את כל המאמצים כדי לאפשר לקטין לחזור לחייו, להמשיך בלימודים, להתגייס ולהפוך לבגיר איכותי בעל עבר נקי. גם לאחר שהוגש כתב אישום אנו מצליחים במקרים רבים לבטל את כתב האישום נגד הקטין לאחר בדיקה מעמיקה של חומר הראיות וחשיפת ליקויים, כשלים ופגיעה בזכויות הקטין. נסקור כמה דוגמאות.

 

ביטול כתב אישום נגד קטין בעבירות סמים

כתב אישום בעבירות סמים הוגש נגד קטין בן 16 אותו ייצגנו לבית משפט השלום לנוער בתל אביב. מהו כתב אישום? מדובר במסמך המוגש על ידי רשויות התביעה, אל בית המשפט, ובו מאשימים את הקטין בביצוע עבירות פליליות ומבקשים להטיל עליו עונש. בעניין בן ה-16, התיק נוהל על ידי עורך דין פלילי מהסנגוריה הציבורית שהגיע לדיונים במשך שנה שלמה.

לבסוף, אימו של הקטין שכרה את שירותינו ולאחר שלושה שבועות בלבד בוטל כתב אישום בהסכמת המשטרה. בפגישה העלה עו"ד אלעד שאול טענות רבות לגבי כשלים בחומר הראיות ונסיבות אישיות של הקטין, לאורם הסכימה התביעה המשטרתית במחוז תל אביב לחזור בה מכתב האישום, בין היתר, כדי לאפשר לקטין להמשיך בהליכי מיון ליחידה עילית בצבא.

עורך דין פלילי לנוער וקטינים יכול להוביל לביטול כתב האישום נגד הקטין במסגרת משא ומתן עם הפרקליטות או עם התביעה המשטרתית, העלאת נימוקים משפטיים מתאימים והפניה לתקדימים ותיקים אחרים בהם ביטלנו כתבי אישום בנסיבות דומות. ככל שיקדים הקטין לפנות לקבלת ייעוץ משפטי כך יגדל הסיכוי לסגירת התיק עוד בתחנת המשטרה מבלי שיוגש בו כתב אישום.

 

ביטול כתב אישום נגד קטין בעבירות תקיפה

תיק נוסף שניהלנו בבית משפט לנוער הסתיים בביטול כתב אישום בטענת "הגנה מן הצדק". כתב האישום הוגש בסמוך למועד ההתיישנות, בשיהוי משמעותי ולאחר שזכויות הקטין בחקירה נפגעו קשות. הוא נחקר שלא בנוכחות הוריו, ללא סיבה מוצדקת, ונמנעה ממנו הזכות להתייעץ לפני החקירה עם עורך דין פלילי מומחה לנוער.

לבסוף, הורה בית המשפט לנוער על ביטול כתב האישום בשל "הגנה מן הצדק" מכיוון שהקטין נחקר לבדו, ללא נוכחות הוריו ולא התייעץ עם עורך דין פלילי לנוער לפני החקירה. מדובר בתוצאה נהדרת, אולם טוב אם לא היה מוגש כתב האישום מלכתחילה. אנו מאמינים שאם הקטין היה פונה אלינו באמצעות הוריו עוד בשלב החקירה, התיק היה מסתיים במהירות וביעילות ללא העמדה לדין.

 

שיהוי בהגשת כתב האישום

חוק הנוער קובע שלא ניתן להגיש כתב אישום נגד קטין אם חלפה שנה מיום ביצוע העבירה, אלא באישור היועץ המשפטי לממשלה. במילים אחרות עבירה שבוצעה על ידי קטין מתיישנת בתוך שנה מיום הביצוע! עורכי דין רבים לא מכירים את הוראת החוק ואת ההנחיות הרלוונטיות ולא בודקים אם העבירה שמיוחסת לקטין במהלך החקירה במשטרה התיישנה.

כמובן שאם העבירה התיישנה אי אפשר להעמיד את הקטין לדין וחובה על המשטרה לסגור את התיק.

 

עורך דין פלילי נוער: ייצוג קטינים ונוער בהליכים פליליים

קיימת חשיבות מכרעת לליווי קטין ומשפחתו על ידי עורך דין פלילי מנוסה הבקיא בחקיקה הרלוונטית ובייצוג קטינים – בשלב החקירה תחת אזהרה במשטרה, מתן ייעוץ לפני חקירה, ייצוג בהליכי המעצר ובבית המשפט אל מול רשויות התביעה ועד לסיום ההליך לטובת הקטין.

במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים, המייצגים באופן שוטף קטינים ונוער בהליכים פליליים בבתי המשפט לנוער. כל עורכי הדין הפליליים במשרד מומחים בייצוג ילדים, קטינים ונוער בחקירות משטרה ובבית המשפט, כולנו יוצאי רשויות התביעה, הפרקליטות והמשטרה ואף ניהלנו תיקי נוער כתובעים פליליים.

5 מתוך 5 - (24 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין פלילי נוער: ייצוג קטינים בהליך הפלילי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
החוק אוסר על המשטרה לחקור קטין ללא נוכחת הורה, אלא במקרים מיוחדים. ילדכם נחקר בחקירת ילדים ללא נוכחות הורה? פרטים מלאים במאמר.
המשטרה רשאית לחקור קטינים מגיל 12 ועד לגיל 18. קטינים בין הגילאים 12 ועד 14 זכאים לזכויות מיוחדות בשל היותם צעירים במיוחד. קטינים בין הגילאים 0 עד 12 לא אחראיים בפלילים למעשיהם, אך ניתן לטפל בהם בהליכים משפטיים אחרים.
לא. אסור לחקור קטין בשעות הלילה אלא באישור מיוחד. פרטים נוספים במאמר.
יש לבחור בעורך דין פלילי מומחה לנוער, עדיפות ליוצאי הפרקליטות והמשטרה. מומלץ גם לקרוא ביקורות ברחבי הרשת. פרטים נוספים במאמר.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה