תחומי התמחות

  • home
  • חקירה בביטוח לאומי מה עושים?

חקירה בביטוח לאומי מה עושים?

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

איך להתמודד בחקירת ביטוח לאומי

חקירה בביטוח הלאומי היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין ומשמעות הדברים היא ברוב המקרים שהנך חשוד בקבלת דבר במרמה מהביטוח הלאומי, זיוף מסמכים או שימוש במסמכים מזויפים על מנת לקבל קצבאות שאינן מגיעות לך או במטרה להתחמק מתשלומים המגיעים לביטוח הלאומי. עורך דין פלילי אלעד שאול, מומחה בניהול תיקי מרמה והנאה של הביטוח הלאומי מסביר את זכויות הנחקר בביטוח לאומי.

זומנתי לחקירה בביטוח לאומי, מה עלי לעשות?

חשוב להבין, הונאת ביטוח לאומי היא עבירה חמורה שבצידה עונשי מאסר ועונשים נלווים. זימון לחקירה בביטוח הלאומי אמורה להדליק לנחקר נורת אזהרה אדומה בוהקת ומהבהבת. כלל הברזל הראשון והחשוב מכולם – ברגע שזומנת לחקירה בביטוח הלאומי פנה מיד להתייעצות עם עורך דין פלילי המומחה בייצוג חשודים ונאשמים בהליכים מול ביטוח לאומי ומוסדות המדינה השונים.

דע לך, כל מה שתאמר בחקירה, ומה שתימנע מלהגיד עשוי לשמש נגדך לאחר מכן בבית המשפט. ולכן, חשוב להסתייע בעורך דין בשלב החקירה על מנת לוודא שדברים שחייבם להיאמר יאמרו , ודברים שאסור לומר לא יאמרו ! זומנת לחקירת ביטוח לאומי? פנה לעו”ד פלילי בטלפון 0522333730.

אגף חקירות בביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא אחת מקופות הכספים הגדולות במדינת ישראל, הביטוח הלאומי אמון על עשרות מיליארדי שקלים ובין היתר משלם מיליארדי שקלים לאזרחי המדינה בשעתם הקשה ביותר, בהגיעם לגיל זקנה, בשעת מחלתם או בתקופת אבטלה מהעבודה. מן העבר השני, גובה הביטוח הלאומי מיליארדי שקלים מאזרחי המדינה בכל שנה וזאת על מנת לממן את הוצאותיו המתוארות לעיל.

על מנת לצמצם את תופעת ההונאה בביטוח הלאומי, פועל אגף חקירות מקצועי אשר כולל חוקרים וחוקרות מיומנים אשר עושים ימים כלילות על מנת לאתר הונאות בביטוח הלאומי ולחקור את החשודים בביצוע העבירה. אגף החקירות פועל מכוח חוק הביטוח הלאומי אשר מקנה לחוקרי המוסד זכויות לחקור ואף לערוך חיפוש בביתם של נתמכי הביטוח הלאומי כאשר מתעורר חשד לביצוע עבירה של הונאה, זיוף או קבלת דבר במרמה. כל אימת שיחשדו באגף החקירות כי אזרח הונה את הביטוח הלאומי יפתח נגד אותו אזרח תיק חקירה והוא יזומן לחקירה בביטוח הלאומי.

האם חוקרי ביטוח לאומי יכולים להגיע אלי הביתה?

כן! מכוח סעיף 146 לחוק הביטוח הלאומי חוקרי הביטוח הלאומי רשאים להגיע לביתו של אדם בכל עת סבירה, וגם ללא כל חשד, ולבצע חקירה שלו ושל יושבי הבית. ככל שיתעורר חשד לביצוע עבירה, יכולים החוקרים לזמן את החשוד לחקירה בביטוח הלאומי ולפתוח תיק חקירה אשר בסופו עשוי החשוד לעמוד לדין.

במקרה שמתעורר חשד לביצוע עבירה, יכולים חוקרי הביטוח הלאומי לערוך חיפוש בביתו של החשוד ולתפוס חפצים ומסמכים במסגרת החקירה – ובחלק מן המקרים אף לערב את המשטרה שיכולה לבצע חיפוש ביבתו של הנחקר ללא צו ואף לעצור את הנחקר.

מה עלי לדעת לפני חקירה בביטוח לאומי?

ראשית, מדובר במעמד מלחיץ ומרתיע אשר עשוי להפוך לאישום והליך פלילי מייגע, יקר הכרוך בסיכונים לחירותו של הנחקר. על כן, מומלץ לנהל כל הליך של חקירה מן ההתחלה ועד לסוף בליווי צמוד של עורך דין פלילי. בין כה וכה, מצרף לכם עורך הדין הפלילי אלעד שאול מספר דגשים לקראת חקירה בביטוח הלאומי:

ראשית, דעו שחוקר הביטוח הלאומי מחויב להזהיר אתכם בתחילת החקירה שהנכם נחקרים תחת אזהרה בחשד לעבירה פלילית. כמו כן, עליו לציין באיזו עבירה אתם חשודים (זיוף, הונאה, שימוש במסמך מזויף וכדומה). לאחר מכן, על החוקר לומר לכם שזכותם להיוועץ עם עורך דין ואינכם חייבים לומר דבר. בשלב זה, בקשו לעצור את החקירה ולהתקשר לעורך דין בטלפון 0522333730. דעו, שיש לכם את הזכות לשמור על שתיקה ולא לומר דבר, וזאת על מנת שלא תפלילו את עצמכם. חשוב להבין, מה שתאמרו בחקירתכם ייכתב או יוקלט ויעמוד בפני בית המשפט בהמשך. לכן, חשוב מאוד להגיד את הדברים הנכונים, באופן הנכון ולהימנע מאמירות מפוקפקות, לא חכמות אשר עשויות להשתמע לשתי פנים ולסבך אתכם בפלילים.

האם חוקרי ביטוח לאומי יכולים ערוך חיפוש בביתי עקב חשד להונאת ביטוח לאומי?

בנסיבות מסוימות, כן! סעיף 383 לחוק הביטוח הלאומי מאפשר לחוקרי הביטוח הלאומי לערוך חיפוש בביתו של חשוד בהונאה, להיכנס לכל מקום בו החשוד נמצא, בין אם ביתו ובין אם מקום עבודתו, לבצע חקירה של החשוד, לחקור אנשים נוספים אשר קשורים אליו או נמצאים בקום, לתפוס מסמכים וחפצים אשר נחוצים לצורך ביצוע החקירה והכל בתנאי שניתן צו חיפוש על ידי שופט בית משפט השלום.

אם לא קיים צו כזה, החיפוש בביתו של מבקש הגמלה או הקצבה יכול להיערך באופן חוקי אך ורק בהסכמת החשוד. חשוב לציין בשלב זה, שאם אין צו של בית משפט, יכול החשוד לסרב לעריכת החיפוש מבלי שתהיה לכך כל השלכה לאחר מכן וחוקרי הביטוח הלאומי יאלצו לחזור על עקבותיהם ולבקש צו מבית המשפט.

עורך דין ליווי לחקירה בביטוח לאומי

אלעד שאול, עו”ד פלילי המתמחה בעבירות הונאה ומרמה בדגש על הביטוח הלאומי, מכיר את כל תרגילי החקירה של חוקרי הביטוח הלאומי מייעץ ללקוחותיו על בסיס יומי כיצד לשמור על חפותם בחקירת המשטרה או חקירת ביטוח לאומי. חשוב להבין, החוקר שעומד מולכם הוא בעל מקצוע מיומן אשר יודע בדיוק כיצד לתמרן אתכם לומר את מה שהוא רוצה שתאמרו. אשר על כן, דרשו להתייעץ עם עורך דין מיד עם זימונכם לחקירה.

חייג עכשיו