הצהרת תובע

הצהרת תובע הוא מושג מתחום דיני מעצרים במשפט הפלילי. מהי הצהרת תובע? מתי היא מוגשת וכיצד ניתן להתגונן מפניה? עו"ד אלעד שאול מסביר:

 

מהי הצהרת תובע?

החזקת אדם במעצר פוגעת קשות בזכויותיו. שלב המעצר הראשוני נקרא "מעצר ימים" או מעצר לצורכי חקירה. בית המשפט רשאי להאריך מעצרו של אדם בשלב מעצר ימים עד 30 ימים בסך הכול. המעצר יבוצע רק אם מתקיימות עילות מעצר בהתאם לחוק, אחרת העצור ישוחרר. ככלל, בסיום חקירת המשטרה החוק מחייב את המשטרה לשחרר את העצור.

בסיום החקירה התיק מועבר לתובע פלילי (פרקליט או תובע משטרתי) והוא רשאי להחליט:

  1. לבצע השלמת חקירה – להורות למשטרה להמשיך לחקור.
  2. לגנוז את התיק – לסגור את התיק בחוסר ראיות, חוסר אשמה או חוסר עניין לציבור.
  3. להגיש כתב אישום – אם יש מספיק ראיות וקיים עניין לציבור.

 

אם הוחלט על הגשת כתב אישום יתכן שהתובע ירצה לבקש מבית המשפט לעצור את הנאשם עד תום ההליכים. הבעיה היא שמעצר עד תום ההליכים ניתן לבקש רק אחרי הגשת כתב אישום. כמי שעבד בפרקליטות אני יודע שניסוח כתב אישום הוא מלאכה מורכבת שמצריכה כמה ימי עבודה. לכן "על התפר" שבין מעצר הימים לבין בקשת המעצר עד תום ההליכים – התובע רשאי לבקש מבית משפט הארכת מעצר מיוחדת המכונה "הצהרת תובע".

במילים פשוטות, התובע מבקש מבית המשפט לעצור את החשוד למספר ימים מצומצם כדי לאפשר לו להגיש כתב אישום ובקשת מעצר עד תום ההליכים.

 

מטרות הצהרת התובע

מטרת "מעצר ימים" הוא לאפשר למשטרה לחקור. אם כך, מדוע שבית המשפט יאריך מעצר של חשוד שהחקירה בעניינו הסתיימה רשמית? הסיבה המרכזית היא לאפשר לתביעה ללמוד את תיק החקירה ולהגיש כתב אישום כשהחשוד במעצר. אם התובע עיין בחומר הראיות והוא סבור שיש מקום לבקש מעצר עד תום ההליכים, הוא יכול להגיש לבית המשפט הצהרת תובע.

על התובע להתרשם שקיימת עילת מעצר שמצדיקה מעצר עד תום ההליכים, למשל:

  1. מסוכנות לציבור – אם הנאשם ביצע עבירה שיש בה מסוכנות כמו עבירות סמים, עבירות מין או אלימות במשפחה.
  2. חשש משיבוש הליכי משפט – אם יש אינדיקציה לכך שהנאשם ישמיד ראיות או ישפיע על עדים.
  3. הימלטות מהמשפט – חשש שהנאשם יימלט מהארץ או לא יופיע למשפט.

 

לפי סעיף 17(ד) לחוק המעצרים הצהרת תובע מקנה לתובע עד חמישה ימי מעצר נוספים להגשת כתב אישום.

 

מה דרוש כדי שהצהרת תובע תתקבל?

על התובע להצהיר שיש בידיו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום וכי קיימת עילת מעצר לפי הנוסח:

אני מאשר בזאת לאחר עיון בעיקרי חומר הראיות, כי יש מקום לכאורה להגיש בתיק זה כתב אישום ולבקש את מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. אם בית המשפט שוכנע שיש עילת מעצר הוא רשאי להאריך את המעצר בחמישה ימים נוספים עד שיוכן כתב האישום. ניתן להאריך את המעצר רק אם לא עברו את מכסת 30 הימים המותרת בשלב מעצר הימים.

 

שחרור עצור שהוגשה נגדו הצהרת תובע

ברוב המקרים יקבל בית המשפט את הצהרת התובע ויאריך מעצר במספר ימים. אסור לשכוח שהעצור מיוצג על ידי עורך דין פלילי והוא רשאי לטעון לשחרור העצור. כשחקירת המשטרה מסתיימת, פוקע החשש משיבוש החקירה (אחת מעילות המעצר). לכן ניתן לטעון שיש מקום לשחרר את העצור ולהסתפק בתנאים מגבילים. בית המשפט שוקל בכובד ראש אם להאריך מעצר בשל הפגיעה החמורה בחירות העצור.

כך לדוגמה בית המשפט יכול להורות לשחרר את החשוד או להאריך מעצר לתקופה קצרה יותר מ-5 ימים. כמי שניהל מאות הליכי מעצר אני ממליץ להגיע לבית המשפט עם חלופות מעצר ראויה כגון:

  • מעצר בית – מקום בו יכול החשוד לשהות במעצר בית.
  • מפקחים – אנשים נעדרי עבר פלילי שמוכנים לשמור על החשוד בבית.
  • ערבויות – הפקדה כספית או חתימה על ערבות.

 

מומלץ לפנות לעורך דין מעצרים מנוסה בדיני מעצרים.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

האם הצהרת תובע מחייבת הגשת כתב אישום?

לא. בפסק דין בדווי נקבע שניתן להגיש הצהרת תובע אם עיון בחומר הראיות מעלה שיש מקום להגשת כתב אישום. עם זאת, מלאכת ניסוח והכנת כתב האישום היא מורכבת, ארוכה ותלויה בגורמים רבים. תובע יכול להתרשם בסופו של דבר שאין מקום להעמיד את החשוד לדין. במקרה כזה הוא מחוייב להודיע לבית המשפט בדחיפות על החלטתו והחשוד ישוחרר לאלתר.

 

כמה ימי מעצר מאפשרת הצהרת תובע?

החוק מאפשר לתובע לבקש עד 5 ימי מעצר ובלבד שסך ימי המעצר לא עלו על 30 הימים המותרים בשלב "מעצר הימים". בפס"ד שימול הוארך באופן חריג מעצר גם אחרי הצהרת התובע, איך זה יתכן? נמצא חומר חקירה חדש שלא היה לעיני בית המשפט בשלב מעצר הימים. בית המשפט העליון קבע שיתכנו חריגים שיאפשרו הארכת מעצר לצורך השלמת חקירה גם אחרי הצהרת תובע.

הדבר אפשרי רק אם חלה התפתחות משמעותית בחקירה במהלך הצהרת התובע. התובע צריך לשכנע את בית המשפט שההתפחות הייתה בלתי צפויה ושהיא מצדיקה המשך מעצר. לדוגמה – אדם נעצר בחשד לרצח אך כלי הרצח לא נמצא. התובע הגיש "הצהרת תובע" ובמהלך ימי המעצר נמצא לפתע הכלי באמצעותו בוצע הרצח. במקרה חריג כזה, ניתן לבקש הארכת מעצר נוספת וחריגה.

 

מה לעשות במקרה של הצהרת תובע?

עומדים לפני הארכת מעצר? התובע הצהיר כי יגיש נגדכם כתב אישום? יש מה לעשות. עורך דין פלילי יוכל להגן עליכם בבית המשפט ולדרוש שחרור בתנאים מגבילים. עו"ד מעצרים מנוסה יפעל להראות שהראיות לא מספיקות להארכת מעצר או יוכיח שישנן חלופות מעצר טובות. הארכת מעצר בשל "הצהרת תובע" היא לא אוטומטית או שרירותית ובית המשפט לא משמש "חותמת גומי" של הפרקליטות.

השופט שוקל בכובד ראש אם להאריך מעצר או לשחרר את החשוד לביתו. בית המשפט יוכל להחליט להאריך מעצר בימים בודדים ואף לשחרר את החשוד למעצר בית או ללא תנאים בכלל.  משרד אלעד שאול ושות' מדורג בין המובילים בישראל במשפט פלילי. זקוקים לייעוץ בתחום המעצרים? פנו בכל עת.

5 מתוך 5 - (7 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הצהרת תובע?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!