החזקת סכין שלא כדין

סעיף 186 לחוק העונשין

החזקת סכין שלא כדין קבועה בסעיף 186 לחוק העונשין. הסעיף קובע שהחזקת סכין שלא כדין היא אסורה והעובר על הוראות סעיף זה עובר עבירה פלילית חמורה. גופי התביעה מרבים להגיש כתבי אישום בגין עבירת החזקת סכין במסגרת ניסיון מתמיד למגר את תופעת הסכינאות והבריונות בחברה הישראלית.

מה העונש על החזקת סכין? איך מבטלים כתב אישום על החזקת סכין? והאם חקירה על החזקת סכין משאירה רישום פלילי? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה במשפט פלילי מסביר כיצד לשמור על חפותך.

מה העונש על החזקת סכין או אגרופן?

סעיף 186(א) לחוק העונשין קובע:

186. (א) המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים.

(ב) לענין סעיף זה, חזקה היא כי החזקת אולר הנה למטרה כשרה. החזקה לפי סעיף קטן זה לא תחול על החזקת אולר במוסדות חינוך או במקומות אחרים, הכל כמפורט בתוספת השניה, או בסמוך אליהם.

כפי שניתן לראות, החוק קובע כי המחזיק סכין או אגרופן שלא כדין דינו עד 5 שנות מאסר. אמנם מדובר בעונש מקסימלי, ובמרבית המקרים נגזרים עונשים מקלים בהרבה, אולם עבירת החזקת סכין שלא כדין היא עבירה חמורה ובתי המשפט לא מקלים בה ראש כלל וכלל.

בית המשפט העליון קובע בזו אחר זו כי יש להחמיר עם עונשם של נושאי סכינים ואף כינה את תופעת החזקת הסכין "תת תרבות הסכין" (ראה למשל ע"פ 2056/15 ולדימיר רוז'קוב נגד מדינת ישראל). בתי המשפט רואים באדם שמסתובב עם סכין כמי שלוקח חלק מתופעת הבריונות ברחוב הישראלי, תופעה שיש למגר על ידי ענישה חמורה ביותר כפי שנקבע בע"פ 6910/09 הדרה נ' מדינת ישראל:

"אחת המטרות המרכזיות של הענישה הפלילית היא כאמור הרתעת עבריינים בכוח, למען יראו ויראו. תופעה זו של סכינאות יש להדביר. המסר חייב להיות ברור, למען ידע כל איש ונער כי נטילת סכין היא נטילת סיכון… בדמות ענישה מחמירה… תרבות הסכין היא תרבות של אניתן לגלות כלפיה סובלנות".

הנה כי כן, החזקת סכין או אגרופן היא עבירה חמורה ביותר, הגם אם מדובר ב החזקת סכין להגנה עצמית, מעשה שהוא לא חוקי במדינת ישראל בשום פנים ואופן.

 

האם מותר להחזיק סכין להגנה עצמית?

חד משמעית לא. סעיף 186(א) לחוק העונשין קובע:

186. (א) המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים. ההנחה בבתי המשפט היא חדה וברורה, מי שמחזיק סכין מחוץ לתחומי ביתו עושה זאת לשם מטרה אסורה. לעניין זה "הגנה עצמית" לא מהווה עילה להחזקת סכין מחוץ לבית בשום פנים ואופן.

מי שנתפס ובכליו סכין ייאלץ לשכנע את המשטרה ואת בית המשפט כי החזיק סכין למטרה כשרה. רבים נוטים לחשוב שיוכלו להסתובב עם סכין וכאשר יעצור אותם שוטר הם ימציאו 'סיפור' על כך שהסכין משמשת לעבודה. ברוב המקרים – התירוצים הללו לא יסייעו והחשוד יועמד לדין.

 

מהי החזקת סכין למטרה כשרה?

על מחזיק הסכין הנטל להוכיח כי החזיק את הסכין מחוץ לתחומי ביתו לשם מטרה כשרה וזאת ברמה של מאזן הסתברויות (מעל 51%) ולא מעבר לכל ספק סביר. לא מומלץ להתחכם ולהחזיק סכין במחשבה כי בבוא היום תירוץ כזה או אחר יציל אתכם! רשויות התביעה נוהגות להגיש כתבי אישום ברוב המקרים בהם נתפסו חשודים וברשותם סכין, במנותק מהסברי החשוד.

עם זאת, ישנם אנשים אשר משתמשים בסכין במהלך היום יום למטרה כשרה לחלוטין ועליהם לשאת עימם סכין. כך למשל, בעל מקצוע אשר נושא עמו ארגז כלים ובתוכו סכין המשמשת לצרכי עבודה (למשל: סכין יפנית), עשוי בהחלט לספק הסבר סביר להחזקה ולהוכיח כי החזיק סכין למטרה כשרה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

האם מותר להחזיק אולר ?

סעיף 184 לחוק העונשין קובע מה הוא 'אולר':

"אולר" – סכין מתקפלת שאורך להבה אינו עולה על עשרה סנטימטרים ושלא ניתן להפכה, בעזרת קפיץ או באמצעי אחר, לסכין שלהבה קבוע; בניגוד לסכין, מותר להחזיק אולר במובן זה שהחזקת האולר תחשב למטרה כשרה אלא הם המשטרה תצליח להוכיח אחרת, בדיוק ההיפך מהמצב המשפטי בהחזקת סכין.

לכן, גם מי שנושא אולר חייב לספק הסבר סביר לעצם החזקתו אולר בכיס ולעניין זה "הגנה עצמית" עשויה להיחשב אף היא למטרה אסורה. במילים אחרות – אסור בתכלית האיסור להציג את החזקת האולר ככלי פוטנציאלי לדקירה ופציעה של אדם בכל נסיבה שהיא. חשוב להדגיש, כי אסור להחזיק אולר במספר מקומות המנויים בתוספת לחוק ובניהם מוסדות חינוך, מסעדות, פאבים, מועדוני בילוי, אצטדיונים ועוד. שימו לב לסייגים הקבועים.

 

חקירה במשטרה על החזקת סכין

כלל ברזל בכל הליך פלילי פנה לעורך דין פלילי מיד עם זימונך לחקירת משטרה ואל תאמר דבר לפני התייעצות עם עו"ד פלילי. שים לב, כל מה שתגיד בחקירתך ואף דברים שתגיד לשוטר שעיכב אותך או עצר אותך, יתועדו בדרך כזו או אחרת וישמשו נגדך בבית המשפט.

כמו כן, לחוקרי המשטרה שלל טכניקות ותרגילי חקירה באמצעותם הם עשויים להפיל אתכם, למשוך אתכם בלשונכם ולשכנע אתכם למשל כי "רק תגיד שהחזקת סכין ואני סוגר לך את התיק". יש להישמר ולזכור כי חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך והאינטרס שלו מנוגד לאינטרס שלך.

ולכן, קריטי בהחלט לא לומר דבר, לא לנסות להתחכם ולחייג בדחיפות לעורך דין המומחה בעבירות החזקת סכין בטלפון 03-7775555 (24/7). קבלת יעוץ לפני החקירה עשוי לסייע לכם במסירת גרסה שלא תפליל אתכם, תשמור על הזכויות שלכם, ובסופו של יום אף עשויה למנוע את העמדתכם לדין והטלת עונשים כבדים בשלב מאוחר יותר. זומנת לתחנת משטרה? פנה בדחיפות לעורך דין פלילי.

 

כתב אישום בגין החזקת סכין שלא כדין

כתב אישום פלילי מוגש על ידי רשויות התביעה של מדינת ישראל כנגד הנאשם ומייחס לו ביצוע עבירה פלילית, במקרה זה, של החזקת סכין שלא כדין. עבירה זו היא מהחמורות בספר החוקים ובתי המשפט מתייחסים אליה בחומרה יתרה.

אנו מקווים כי קיבלת ייעוץ לפני חקירתך בגין החשד להחזקת סכין, אך בכל מקרה מיד עם קבלת כתב אישום על החזקת סכין עליך לפנות בהקדם לעורך דין פלילי על מנת שיחל במלאכת הייצוג ויגדיל את הסיכויים לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום או להוביל את ההליך הפלילי להסדר טיעון מקל או לזיכוי בעבירת החזקת סכין.

 

עורך דין פלילי מומלץ לעבירות החזקת סכין

עו"ד אלעד שאול וצוות המשרד יוצאי הפרקליטות וכיום מייצגים חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרד אלעד שאול ושות' עורכי דין יוצאי המשטרה ומשרד המשפטים בלבד (!) המייצג לקוחות נורמטיביים מן הישוב במסגרת ההליך המשפטי.

5 מתוך 5 - (15 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא החזקת סכין שלא כדין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!