החזקת סכין שלא כדין

סעיף 186 לחוק העונשין

החזקת סכין שלא כדין קבועה בסעיף 186 לחוק העונשין. הסעיף קובע שהחזקת סכין שלא כדין היא אסורה והעובר על הוראות סעיף זה עובר עבירה פלילית חמורה. גופי התביעה מרבים להגיש כתבי אישום בגין עבירת החזקת סכין במסגרת ניסיון מתמיד למגר את תופעת הסכינאות והבריונות בחברה הישראלית.

מה העונש על החזקת סכין? איך מבטלים כתב אישום על החזקת סכין? והאם חקירה על החזקת סכין משאירה רישום פלילי? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה במשפט פלילי מסביר כיצד לשמור על חפותך.

מה העונש על החזקת סכין או אגרופן?

סעיף 186(א) לחוק העונשין קובע:

186. (א)  המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים.

          (ב)  לענין סעיף זה, חזקה היא כי החזקת אולר הנה למטרה כשרה. החזקה לפי סעיף קטן זה לא תחול על החזקת אולר במוסדות חינוך או במקומות אחרים, הכל כמפורט בתוספת השניה, או בסמוך אליהם.

כפי שניתן לראות, החוק קובע כי המחזיק סכין או אגרופן שלא כדין דינו עד 5 שנות מאסר. אמנם מדובר בעונש מקסימלי, ובמרבית המקרים נגזרים עונשים מקלים בהרבה, אולם עבירת החזקת סכין שלא כדין היא עבירה חמורה ובתי המשפט לא מקלים בה ראש כלל וכלל.

בית המשפט העליון קובע בזו אחר זו כי יש להחמיר עם עונשם של נושאי סכינים ואף כינה את תופעת החזקת הסכין "תת תרבות הסכין" (ראה למשל ע"פ 2056/15 ולדימיר רוז'קוב נגד מדינת ישראל). בתי המשפט רואים באדם שמסתובב עם סכין כמי שלוקח חלק מתופעת הבריונות ברחוב הישראלי, תופעה שיש למגר על ידי ענישה חמורה ביותר כפי שנקבע בע"פ 6910/09 הדרה נ' מדינת ישראל:

"אחת המטרות המרכזיות של הענישה הפלילית היא כאמור הרתעת עבריינים בכוח, למען יראו ויראו. תופעה זו של סכינאות יש להדביר. המסר חייב להיות ברור, למען ידע כל איש ונער כי נטילת סכין היא נטילת סיכון… בדמות ענישה מחמירה… תרבות הסכין היא תרבות של אניתן לגלות כלפיה סובלנות".

הנה כי כן, החזקת סכין או אגרופן היא עבירה חמורה ביותר, הגם אם מדובר ב החזקת סכין להגנה עצמית, מעשה שהוא לא חוקי במדינת ישראל בשום פנים ואופן.

האם מותר להחזיק סכין להגנה עצמית?

חד משמעית לא. סעיף 186(א) לחוק העונשין קובע:

186. (א) המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו – מאסר חמש שנים.

ההנחה בבתי המשפט היא חדה וברורה, מי שמחזיק סכין מחוץ לתחומי ביתו עושה זאת לשם מטרה אסורה. לעניין זה "הגנה עצמית" לא מהווה עילה להחזקת סכין מחוץ לבית בשום פנים ואופן.

מי שנתפס ובכליו סכין ייאלץ לשכנע את המשטרה ואת בית המשפט כי החזיק סכין למטרה כשרה. רבים נוטים לחשוב שיוכלו להסתובב עם סכין וכאשר יעצור אותם שוטר הם ימציאו 'סיפור' על כך שהסכין משמשת לעבודה. ברוב המקרים – התירוצים הללו לא יסייעו והחשוד יועמד לדין.

מהי החזקת סכין למטרה כשרה?

על מחזיק הסכין הנטל להוכיח כי החזיק את הסכין מחוץ לתחומי ביתו לשם מטרה כשרה וזאת ברמה של מאזן הסתברויות (מעל 51%) ולא מעבר לכל ספק סביר.

לא מומלץ להתחכם ולהחזיק סכין במחשבה כי בבוא היום תירוץ כזה או אחר יציל אתכם! רשויות התביעה נוהגות להגיש כתבי אישום ברוב המקרים בהם נתפסו חשודים וברשותם סכין, במנותק מהסברי החשוד.

עם זאת, ישנם אנשים אשר משתמשים בסכין במהלך היום יום למטרה כשרה לחלוטין ועליהם לשאת עימם סכין. כך למשל, בעל מקצוע אשר נושא עמו ארגז כלים ובתוכו סכין המשמשת לצרכי עבודה (למשל: סכין יפנית), עשוי בהחלט לספק הסבר סביר להחזקה ולהוכיח כי החזיק סכין למטרה כשרה.

האם מותר להחזיק אולר ?

סעיף 184 לחוק העונשין קובע מה הוא 'אולר':

"אולר" – סכין מתקפלת שאורך להבה אינו עולה על עשרה סנטימטרים ושלא ניתן להפכה, בעזרת קפיץ או באמצעי אחר, לסכין שלהבה קבוע;

בניגוד לסכין, מותר להחזיק אולר במובן זה שהחזקת האולר תחשב למטרה כשרה אלא הם המשטרה תצליח להוכיח אחרת, בדיוק ההיפך מהמצב המשפטי בהחזקת סכין. לכן, גם מי שנושא אולר חייב לספק הסבר סביר לעצם החזקתו אולר בכיס ולעניין זה "הגנה עצמית" עשויה להיחשב אף היא למטרה אסורה. במילים אחרות – אסור בתכלית האיסור להציג את החזקת האולר ככלי פוטנציאלי לדקירה ופציעה של אדם בכל נסיבה שהיא.

חשוב להדגיש, כי אסור להחזיק אולר במספר מקומות המנויים בתוספת לחוק ובניהם מוסדות חינוך, מסעדות, פאבים, מועדוני בילוי, אצטדיונים ועוד. שימו לב לסייגים הקבועים.

חקירה במשטרה על החזקת סכין

כלל ברזל בכל הליך פלילי פנה לעורך דין פלילי מיד עם זימונך לחקירת משטרה ואל תאמר דבר לפני התייעצות עם עו"ד פלילי. שים לב, כל מה שתגיד בחקירתך ואף דברים שתגיד לשוטר שעיכב אותך או עצר אותך, יתועדו בדרך כזו או אחרת וישמשו נגדך בבית המשפט.

כמו כן, לחוקרי המשטרה שלל טכניקות ותרגילי חקירה באמצעותם הם עשויים להפיל אתכם, למשוך אתכם בלשונכם ולשכנע אתכם למשל כי "רק תגיד שהחזקת סכין ואני סוגר לך את התיק". יש להישמר ולזכור כי חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך והאינטרס שלו מנוגד לאינטרס שלך.

ולכן, קריטי בהחלט לא לומר דבר, לא לנסות להתחכם ולחייג בדחיפות לעורך דין המומחה בעבירות החזקת סכין בטלפון 03-7775555 (24/7). קבלת יעוץ לפני החקירה עשוי לסייע לכם במסירת גרסה שלא תפליל אתכם, תשמור על הזכויות שלכם, ובסופו של יום אף עשויה למנוע את העמדתכם לדין והטלת עונשים כבדים בשלב מאוחר יותר. זומנת לתחנת משטרה? פנה בדחיפות לעורך דין פלילי.

כתב אישום בגין החזקת סכין שלא כדין

כתב אישום פלילי מוגש על ידי רשויות התביעה של מדינת ישראל כנגד הנאשם ומייחס לו ביצוע עבירה פלילית, במקרה זה, של החזקת סכין שלא כדין. עבירה זו היא מהחמורות בספר החוקים ובתי המשפט מתייחסים אליה בחומרה יתרה.

אנו מקווים כי קיבלת ייעוץ לפני חקירתך בגין החשד להחזקת סכין, אך בכל מקרה מיד עם קבלת כתב אישום על החזקת סכין עליך לפנות בהקדם לעורך דין פלילי על מנת שיחל במלאכת הייצוג ויגדיל את הסיכויים לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום או להוביל את ההליך הפלילי להסדר טיעון מקל או לזיכוי בעבירת החזקת סכין.

עורך דין פלילי מומלץ לעבירות החזקת סכין

עו"ד אלעד שאול וצוות המשרד יוצאי הפרקליטות וכיום מייצגים חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרד אלעד שאול ושות' עורכי דין יוצאי המשטרה ומשרד המשפטים בלבד (!) המייצג לקוחות נורמטיביים מן הישוב במסגרת ההליך המשפטי.

5 מתוך 5 - (14 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא החזקת סכין שלא כדין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה