הונאות רשת

הונאות רשת: הפשיעה החדשה

ככל שחולפות השנים, מגלים עבריינים ברחבי העולם את נפלאות רשת האינטרנט – הרשת מאפשרת לעבריינים לבצע עבירות פליליות בקלות, במהירות, בכל רחבי העולם ובאנונימיות כמעט מוחלטת.

אם בעבר פושע נאלץ לצאת לרחובות ולהסתכן במעצר או בעימות פיזי על מנת לגנוב כספים, הרי שהיום הוא יכול לבצע את זממו מבלי לצאת מהבית ובקלות יחסית.

עו"ד אלעד שאול, ממייסדי משרד אלעד שאול ושות', מומחה מהמובילים בישראל בתחום עבירות הסייבר והונאות רשת מסביר על העבירות הנפוצות וכיצד להתמודד איתן.

סוגי הונאות רשת נפוצות

במסגרת עבודתי השוטפת כעורך דין פלילי המתמחה בעבירות מחשב וסייבר, אני עד לעליה ברורה בכמות הונאות האינטרנט ולהפיכתן ליותר ויותר מורכבות וזדוניות. סוגי ההונאות הנפוצות ביותר הן:

 • חדירה לחומר מחשב – עבירה נפוצה ביותר שמבוצעת על ידי ארגוני פשיעה בינלאומיים כנגד בתי חולים, בנקים, מוסדות מדינה וחברות פרטיות בכל רחבי העולם. מטרתם היא להשבית את הארגון, לגנוב מידע, להוכיח יכולות פריצה (Hacking) וכדומה. המניעים הם בדרך כלל כלכליים, לאומניים (Terrorism) ואף אנרכיסטיים (ראו למשל מתקפת "אנונימוס" – OpIsrael). לעיתים העבירה אף מבוצעת על ידי האקרים "קטנים" יחסית כנגד אזרחים מהשורה, לרוב ממניעים כלכליים.
 • כופר (Ransomware) – אחת המתקפות המוכרות בתחום הונאות רשת, היא מתקפת הכופר במסגרתה הקורבן מתפתה ללחוץ על לינק או קובץ המכילים תוכנה זדונית שנועלת ומצפינה מידע חשוב במחשבו של הקורבן שיידרש לשלם כופר על מנת לשחרר את הקבצים. מתקפות כופר פוגעות באנשים פרטיים ובעסקים קטנים בדרישה לתשלום אלפי דולרים ואף בארגונים גדולים כמו חברות תעופה, בנקים ובתי חולים בדרישה לתשלום מיליוני דולרים (ראו למשל מתקפת הכופר על בנק יהב שבוצעה על ידי עובד לשעבר).
 • גניבת זהות (Identity Theft) – עברייני רשת נוהגים לקבל מידע אודות קורבנותיהם באמצעות האינטרנט, בין באמצעות חדירה לחומר מחשב ובין בתחבולות דיוג (Phishing) למניהן. לאחר קבלת זהות הקורבן ניתן לבצע שלל עבירות באמצעותה כגון הלבנת הון, הונאות ביטוח, סחיטה באיומים וכדומה.
 • דיוג "פישינג" (Phishing) – הונאה המתבססת על הסחת דעת, התחזות והנדסה חברתית. הקורבן יקבל הודעת טקסט או אימייל תמימה למראה מגוף מסחרי או ממשלתי מוכר (למשל: PayPal, בנק לאומי, Facebook, חברת ביטוח או משרד ממשלתי) – בהודעה יתבקש הקורבן לאמת את זהותו, לשנות סיסמה או להשאיר פרטים אישיים כגון כרטיס אשראי, שם משתמש וסיסמה ועוד. הקורבן יסבור שמדובר באימות פרטים לגיטימי מבלי לדעת שהפרטים מועברים ישירות לעברייני רשת.
 • סחיטה ברשת (Cyber Blackmail) – הונאה המתבססת על עולם ההיכרויות הווירטואלי והרשתות החברתיות. ברוב המקרים, יתחזה הסוחט לבחורה נאה או לגבר אטרקטיבי, ישוחח עם הקורבן וינווט את השיחה למקומות אינטימיים. ברגע שהקורבן יתפתה לשלוח תמונות או סרטונים מיניים לסוחט כגון שליחת תמונת דיק פיק – תחל הסחיטה תוך איום שאם לא ישולמו הכספים, התוכן האינטימי יופץ. העוקץ נקרא גם Sextortion.

צפו בתחקיר חדשות 12 בעניין עבירות מחשב בהשתתפות עו"ד אלעד שאול:

 

איך להתמודד עם הונאות באינטרנט?

ההתמודדות הטובה ביותר היא מודעות ומניעה מוקדמת. ככל שיותר אנשים יכירו בסכנות שאורבות להם ברחבי רשת האינטרנט, כך תפחת כמות ההונאות כפי שעולה מדו"חות רשמיים של הרשויות הפדראליות בארה"ב כגון ה-FBI.

אך מה ניתן לעשות אם כבר נפלת בפח? ההמלצה היא לפנות במהירות האפשרית לעורך דין מומחה לעבירות מחשב וסייבר. ניתן כמובן לפנות גם למשטרת ישראל, אך הניסיון מלמד שבחלק גדול מהמקרים היא לא ממהרת לסייע לקורבנות הונאה ומרמה באינטרנט.

עו"ד אלעד שאול יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי), מעורכי הדין המובילים והמוערכים בישראל בתחום עבירות המחשב. מטפל מזה שנים בקורבנות רבים בנחישות וביצירתיות יוצאי דופן.

צפו בתחקיר חדשות כאן 11 בעניין הונאות רשת בהשתתפות עו"ד אלעד שאול:

 

מה היתרון בייצוג על ידי עו"ד מומחה סייבר על פני חוקרי סייבר?

בשונה מחוקרי סייבר מקצועיים ככל שיהיו, אך ורק עו"ד מחוייב בחיסיון מוחלט כלפי הלקוח. חיסיון עורך דין – לקוח הוא החיסיון הגבוה ביותר במשפט הישראלי ולא ניתן להפר אותו אלא במקרים נדירים ביותר.

קורבן סחיטה ברשת, פישינג או גניבת זהות זקוק לדמות מוסמכת, מנוסה ודיסקרטית שתלווה אותו בשעתו הקשה ותייעץ נכונה כיצד להתמודד עם המשבר. לשם כך, הלקוח צריך לחוש בטוח ורגוע לשתף את עורך הדין במלוא הפרטים תוך הבטחה לחיסיון מוחלט.

עד כמה מוחלט החיסיון? אפילו משטרת ישראל ובתי המשפט לא יכולים לחייב את עורך הדין להפר את החיסיון מול הלקוח!

עורך דין מומחה להונאות רשת ומחשב

עורך דין אלעד שאול יוצא הפרקליטות, טיפל בתיקים פליליים מטעם מדינת ישראל ובניהם גם תיקי סייבר. כיום, עומד בראש משרד עורכי דין אלעד שאול ושות' המדורג בין המובילים בישראל לפי חברת הדירוג הבינלאומי BDi.

עו"ד שאול מתמחה בעבירות מחשב וסייבר ומוכר ככזה אף בכלי התקשורת ובקהילת עורכי הדין, בעל הסמכות וידע רב:

 • מוסמך תקנות הגנת הפרטיות לפי חוקי מדינת ישראל – מטעם לשכת עורכי הדין.
 • מוסמך תקנות GDPR האירופיות – מטעם מכון מוסמך של האיחוד האירופי.
 • מוסמך כקצין הגנת מידע – מטעם מכון מוסמך של האיחוד האירופי.
 • מוסמך לניהול משברי סייבר – מטעם המוסד לביטחון לאומי בארה"ב.
 • מוסמך דיני סייבר – מטעם לשכת עורכי הדין.
 • חבר וועדת הסייבר והטכנולוגיה – בלשכת עורכי הדין.
 • חברת הוועדות לעניינים פליליים ואיסור הלבנת הון – בלשכת עורכי הדין.
5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הונאות רשת?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!