עורך דין הגבלים עסקיים

רקע – הגבלים עסקיים

דיני ההגבלים העסקיים הוא אחד מתחומי המשפט המשפיעים ביותר על קהילת העסקים בחברה הישראלית.

משרד אלעד שאול ושות' מייצג לקוחות בכל שלבי ההליך אל מול הרשות להגבלים עסקיים בשימועים ובבקשות, אנו מייעצים ללקוחות המשרד במסגרת חקירות פליליות המתנהלות על ידי הרשות בחשד לביצוע עבירות על חוק ההגבלים העסקיים ומייצגים נאשמים בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים, בפני בית הדין להגבלים עסקיים בירושלים ובערכאות ערעור.

עורך דין אלעד שאול, שותף מייסד במשרד אלעד שאול ושות', נותן הצצה במאמר זה ומסביר מניסיונו על הגברת האכיפה הפלילית בתחום ההגבלים העסקיים, בשנים האחרונות. אכיפה פלילית היא כלי מרכזי של הרשות להגבלים עסקיים להרתעה מביצוע עבירות על חוק ההגבלים העסקיים.

המגמה הגדלה והולכת של פתיחת הליכים משפטיים פליליים עקב הפרת כללי ההגבלים העסקיים, העלייה בכמות התביעות הנזיקיות והתובענות הייצוגיות המלוות הפרות לכאורה של כללים אלה והתפתחותה של הרגולציה הנוגעת לתחום ההגבלים העסקיים, יוצרים הכרח בידע ובמקצועיות של עורך הדין המלווה את ההליך, על מנת לזכות בתוצאה הרצויה עבור הלקוח בהליכים אל מול הרשות להגבלים עסקיים.

מניסיוננו, קיימת חשיבות רבה להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי בעל מומחיות בתחום ההגבלים העסקיים, אשר יגן על זכויותיכם כבר בשלביו הראשונים של ההליך הפלילי אל מול הרשות להגבלים עסקיים.

אנו עדים להליכי חקירה הננקטים על ידי הרשות להגבלים עסקיים ורשויות אכיפה אחרות מכוחה, הליכים אשר שונים מהליכי החקירה ה״רגילים״ המתנהלים כנגד חשודים ונאשמים בהליכים פליליים בעבירות שאינן כלכליות ולפיכך, עורך דין צווארון לבן, בעל מומחיות בייצוג בעבירות הגבלים עסקיים ובליווי חקירות בתחום יגן על זכויותיכם כבר בשלביו הראשונים של ההליך הפלילי, הוא כלי חשוב בידיכם להגנה מיטבית על זכויותיכם ויכול להוות לא פעם מגן יחיד לזכויותיהם מול רשויות החקירה.

 

הגבלים עסקיים – הגברת האכיפה והענישה בעבירות הגבלים עסקיים

רשויות האכיפה ובהן הרשות להגבלים עסקיים, מגבירות בשנים האחרונות את האכיפה הפלילית כנגד עברייני צווארון לבן, במאבק הרשויות במי שנחשד או נאשם בביצוע עבירות פליליות וכלכליות. גם בתי המשפט נרתמים למשימה ובשנים האחרונות, אנו עדים לענישה מחמירה ביותר כנגד עברייני הצווארון הלבן ועבירות על חוק הגבלים עסקיים.

על ההחמרה בענישה בעבירות הגבלים עסקיים ניתן ללמוד מאמירתו של בית המשפט העליון בפרשת קרטל ״מדי המים״, פרשה שראשיתה לפני כ- 14 שנים ופסק הדין כנגד הנאשמים ניתן אך לפני חודשים ספורים.

שופטי העליון נתנו דגש בפסק דינם על הצורך במגמה של החמרת ענישה בעבירות כלכליות בכלל ועבירות הגבלים עסקיים בפרט, על ההחמרה בגישת בתי המשפט ניתן ללמוד מדברי שופטי בית המשפט העליון אשר פסק הדין שניתן על ידם מתווה מדיניות של ממש לרשויות האכיפה ובהם הרשות לניירות ערך:

"נקודת המוצא לענישה בתחום ההגבלים העסקיים חייבת להיות גישה מחמירה ברורה המתבטאת בהטלתם של עונשי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. זאת, על מנת לתת ביטוי הולם לפגיעה החמורה באינטרס הציבורי שנגרמת מביצוען של עבירות הגבלים עסקיים.

עבירות אלה, שחלק מבעלי הדין בהליך זה חזרו וטענו בעניינן כי אינן 'אינטואיטיביות', הן עבירות שפוגעות בחיי הכלכלה, ולכן גם בכל אחד ואחת מבני ובנות החברה. הן פוגעות בנשמת אפה של הכלכלה החופשית וברווחתם של יחידים כאחד".

לאור דברים אילו, קובע בית המשפט העליון כי כאשר מדובר בעבירות הגבלים עסקיים, אשר היקפן ובמידת פגיעתן בערכים המוגנים רבה יש להשית כנגד מבצעי העבירות על חוק הגבלים עסקיים עונשים חמורים ואף עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח.

שופטי בית המשפט העליון שינו אך מעט את הכרעותיו של בית המשפט המחוזי בתיק זה, ואולם בדרך הם ניצלו את ההזדמנות להעביר מסר חד לציבור הרחב בכלל ולקהילה העסקית בפרט, לפיו יש להחמיר בענישה של עברייני הגבלים וצדדים להסדרים כובלים הפוגעים בתחרות.

"עבירות כלכליות, בהן עבירות על חוק ההגבלים העסקיים, הן עבירות אינסטרומנטליות שמבוצעות, לרוב, לאחר שהעבריין ביצע תחשיב כלכלי של התועלת מול הנזק שייגרמו לו מביצוע העבירה", קבע העליון. "על כן, ניתן לייחס משנה תוקף להנחה שלמדיניות הענישה הנוהגת צפויה להיות השפעה על הכוונת ההתנהגויות בתחום ההגבלים העסקיים.

על כך יש להוסיף את הקושי הרב הכרוך בחשיפת עבירות הגבלים עסקיים, שמחייב קיומו של מסר הרתעתי הולם דרך קביעת מדיניות ענישה מחמירה.

 

שופטי בית המשפט העליון סיימו באמירה נחרצת כנגד מבצעי העבירות –

לפי מיטב שיפוטנו, חרף העובדה שהושתו במקרה זה עונשי מאסר בפועל, במישור העקרוני היה מקום לאימוצה של מדיניות ענישה מחמירה יותר שתתבטא בריצוים של עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופות ארוכות יותר. אנו מקבלים אפוא את עמדתה העקרונית של המדינה, הקוראת להחמרת הענישה בעבירות ההגבלים העסקיים

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

הגבלים עסקיים – עורך דין צווארון לבן מומחה בתחום ההגבלים העסקיים

מחלקת צווארון לבן במשרד אלעד שאול ושות' מזוהה כמובילה בתחומה. לאורך השנים, משרדנו רכש ניסיון רב במתן ייעוץ וייצוג בתיקי הגבלים עסקיים. משרדנו מעניק ליווי משפטי ללקוחות בכל שלבי ההליך הפלילי, ­החל בחקירות ופשיטות על ידי רשות ההגבלים העסקיים, הליכי שימוע בטרם הגשת כתב אישום, גיבוש צו מוסכם או הסדר טיעון חלף הגשת כתב אישום וניהול הליך משפטי פלילי בבית המשפט.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין הגבלים עסקיים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
הלבנת הון עונש
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

הלבנת הון עונש

מלחמת הרשויות בישראל בתופעת ההון השחור הובילה ליישום מדיניות ענישה מחמירה כלפי עברייני מס וכל אדם הנאשם ומורשע בביצוע עבירות כספים שמתעורר כנגדו חשד למעורבות

למאמר המלא »
הלבנת הון
פלילי
עורך דין אלעד שאול

הלבנת הון

הלבנת כספים, המהווה תהליך שמטרתו להסוות את מקורותיהם של כספים בלתי חוקיים, עומדת כאיום נרחב על שלמותן של מערכות פיננסיות ברחבי העולם. מסיבה זו, הוגברו

למאמר המלא »
עונשים על עבירות מס
הליכים ושירותים
עורך דין אלעד שאול

עונשים על עבירות מס

במדינת ישראל נהוגים אמצעים נוקשים כדי להרתיע ולהעניש אנשים או גופים החשודים בהעלמת מס, הונאה או עבירות מס אחרות. במסגרת ניסיוננו ארוך השנים בייצוג בתחום

למאמר המלא »
עורך דין מידע פנים
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

עורך דין מידע פנים

שימוש במידע פנים בחברה ציבורית הינו אסור על פי חוק. האיסור חל על מסירת מידע פנים, שימוש במידע פנים על ידי איש פנים של החברה

למאמר המלא »
עבירות
עורך דין אלעד שאול

הוצאת שיק ללא כיסוי

הוצאת שיק ללא כיסוי הינה עבירה פלילית לפי סעיף 432(א) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977. העבירה נמצאת תחת סימן ו', העוסק בעבירות מרמה, סחיטה ועושק.

למאמר המלא »
מיסים
עורך דין אלעד שאול

סעיף 220 לפקודת מס הכנסה

עבירה על סעיף 220 לפקודת מס הכנסה היא מהעבירות המרכזיות והחמורות ביותר בפקודת מס הכנסה. מדובר בעבירת מס חמורה, שנעשית בכוונה להתחמק מתשלום מס או

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה