מה ההבדל בין רצח להריגה?

מה ההבדל בין רצח להריגה? עד שנת 2019 עבירות ההמתה בישראל נחלקו לשלוש עבירות:

 1. רצח.
 2. הריגה.
 3. גרימת מוות ברשלנות.

 

בשנת 2019 חוקקה רפורמת עבירות ההמתה בישראל ושינתה את פני התמונה על בסיס המלצות ועדת קרמניצר. אז מה ההבדל בין רצח להריגה והאם עבירת ההריגה בוטלה? עו"ד פלילי אלעד שאול מסביר:

 

עבירת ההריגה

גם בעבירת ההריגה וגם בעבירת הרצח התוצאה היא זהה, מותו של אדם. השוני בין שתי עבירות הוא היסוד הנפשי של הנאשם בביצוע העבירה. בעבירת רצח היסוד הנפשי הדרוש הוא כוונה תחילה להרוג את הקורבן. בעבירת הריגה היסוד הנפשי הדרוש הוא מודעות לכך שהפעולה עלולה להוביל להרג הקורבן. עבירת ההריגה הקלאסית נועדה למקרים בהם אדם הרג אדם אחר, מבלי לתכנן זאת, מתוך קינטור למשל.

המקרים הבולטים בהם הוגשו כתבי אישום בגין הריגה הם קטטה בין הנאשם לבין הקורבן או התגרות מוקדמת של הקורבן. עבירת ההריגה נקבעה בסעיף 298 לחוק העונשין ודינה עד 20 שנות מאסר בפועל. בשנת 2019 בשל הרפורמה בעבירות ההמתה בישראל בוטלה עבירת ההריגה והיא אינה קיימת עוד בספר החוקים הישראלי.

 

עבירת הרצח

עבירת הרצח קבועה בסעיף 300 לחוק העונשין ודינה מאסר עולם. ההבדל בין רצח להריגה הוא שעבירת הרצח הצריכה כוונה תחילה לגרום למותו של אדם.

גם עבירה זו עברה שינוי משמעותי במסגרת הרפורמה כך שכיום ישנן מספר עבירות רצח:

 

1. רצח

בשונה מעבירת הרצח הישנה, כיום ניתן להרשיע ברצח גם אם הרוצח נהג באדישות ולא רק אם רצח בכוונה תחילה. העונש על רצח כיום הוא מאסר עולם, אך בית המשפט רשאי לקבוע עונש נמוך יותר לפי שיקול דעתו. כשאנו שואלים מה ההבדל בין רצח להריגה – צריך להבין: עבירות שנכללו בעבר תחת עבירת ההריגה, נכנסות כיום תחת קטגוריית עבירת הרצח.

למשל:

 1. גרימת מוות של אדם במסגרת תגרה יכולה להוות רצח אם הרצח נעשה באדישות (למשל: דקירה בסכין).
 2. משחק בנשק באדישות לאפשרות שאדם ייפגע מפליטת כדור.
 3. הכאת אדם בראשו באמצעות חפץ כהה.

 

2. רצח בנסיבות מחמירות

עבירת הרצח החמורה מכולן ודינה מאסר עולם בלבד! אין לבית המשפט שיקול דעת בעבירות אלו והוא חייב לגזור מאסר עולם אם יחליט להרשיע את הנאשם. גם רצח בנסיבות מחמירות ניתן לבצע בכוונה תחילה או באדישות לאפשרות שהקורבן ימות. אז מה ההבדל בין רצח לרצח בנסיבות מחמירות? ההבדל נעוץ בנסיבות ביצוע העבירה.

אלו הנסיבות שיכולות להפוך רצח לרצח בנסיבות מחמירות:

 1. תכנון מוקדם: אם הרצח נעשה לאחר תכנון או שקילה ממשית.
 2. רצח כדי לאפשר עבירה: אם הרצח נעשה כדי לאפשר עבירה, לבצע אותה או להסתיר את ביצועה על ידי אחר.
 3. רצח ממניע גזעני: אם הרוצח הונע מגזענות או שנאה כלפי ציבור מסוים.
 4. פעולה עונשית: במקרה בו הרצח נעשה כדי להפחית ציבור מסוים.
 5. לאחר התעללות במשפחה: אם מדובר ברצח בתוך המשפחה לאחר התעללות שיטתית וממושכת.
 6. אכזריות מיוחדת: אם המעשה נעשה תוך התעללות או באכזריות קשה.
 7. רצח חסר ישע: אם הקורבן קטין מתחת ל-14 שנה או חסר ישע.
 8. פעולת טרור: אם המניע לרצח הוא מעשה טרור לאומני.
 9. רצח של עד להליך משפטי: רצח של עד מתוך כוונה למנוע את עדותו במשפט.
 10. סיכון חיי אדם אחר: אם ביצוע הרצח סיכן אדם אחר למעט הקורבן.
 11. ארגון פשע: רצח שבוצע במסגרת ארגון פשע.

 

במקרים חריגים החוק מאפשר לבית המשפט להרשיע את מי שביצע רצח בנסיבות לעיל, בעבירת רצח "רגיל". כך ניתן להימנע מהטלת מאסר עולם חובה בעבירת רצח בנסיבות מחמירות.

 

3. המתה בנסיבות של אחריות מופחתת

עבירת המתה בנסיבות של אחריות מופחתת ניתן לבצע גם בכוונה וגם באדישות, בשונה מעבירת ההריגה הקלאסית. העונש על המתה בנסיבות של אחריות מופחתת נע בין 15 שנות מאסר עד 20 שנות מאסר. אם הנאשם הרג את מי שהתעלל בו במשך שנים במסגרת המשפחה או במסגרת אחרת – דינו מאסר 15 שנים בלבד. בנסיבות אחרות העונש הוא 20 שנות מאסר.

אלו הנסיבות:

 1. ההמתה נעשתה מיד לאחר התגרות שמצדיקה בנסיבות העניין אובדן שליטה.
 2. המעשה נעשה במצב של הגבלה נפשית או שכלית חמורה.
 3. הנאשם כמעט הוכיח הגנה עצמית, צורך או צידוק.

 

עבירה זו החליפה את עבירת ההריגה, העונש בגינה דומה אך היא כוללת הרבה יותר מקרים.

 

4. המתה בקלות דעת

עבירה שדינה 12 שנות מאסר ונוגעת למקרים בהם ההמתנה נעשתה בקלות דעת. מהי קלות דעת? לקיחת סיכון בלתי סביר תוך תקווה שלא ייגרם מוות. לקריאה נוספת ומרחיבה על העבירה ניתן לעבור למאמר "המתה בקלות דעת".

 

5. גרימת מוות ברשלנות

העבירה נותרה כפי שהייתה בעבר. גרימת מוות ברשלנות תוך התנהגות רשלנית ורצון שלא להרוג את הקורבן. העונש הוא עד 3 שנות מאסר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

אז מה ההבדל בין רצח להריגה?

לאחר הרפורמה עבירת ההריגה בוטלה והתמוסס בשאר העבירות החדשות. בעבר גרימת מוות באדישות נחשב להריגה בעוד היום מדובר ברצח לכל דבר. השינוי יאפשר לבתי משפט להטיל עונש מאסר עולם גם במקרים שבעבר נחשבו להריגה בלבד.

עד לתיקון החוק, היה קשה מאוד להרשיע נאשמים בעבירת רצח שכן רובם היו טוענים:

 1. קינטור מצד הקורבן.
 2. היעדר תכנון מוקדם.
 3. התפרצות רגעית.

 

בשל רף ההוכחה הגבוה במשפט הפלילי, נאלצה הפרקליטות להוכיח שנאשם ברצח תיכנן את המעשה. יתרה מכך, עליה להוכיח שהוא התכוון לגרום למוות ורצה בכך. לאחר הרפורמה ניתן להרשיע בעבירת רצח גם במקרים בהם לא היה תכנון מוקדם או שהקורבן קינטר.

 

מהי אדישות?

אדישות היא חוסר אכפתיות אם הקורבן ימות או לא. כך במקרה בו אדם תוקף אדם אחר במכות נמרצות לראשו – ניתן לטעון שהיה אדיש לאפשרות מות הקורבן. אין צורך להוכיח שהתוקף רצה דווקא שהקורבן ימות, אך מספיק שהיה אדיש לאפשרות מותו. במקרה של אדישות ההרשעה תהיה בעבירת רצח שדינה מאסר עולם. בעבר, ניתן היה להרשיע אותו בעבירת הריגה בלבד שעונשה עד 20 שנה.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מה ההבדל בין רצח להריגה??
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!