מאסר עולם בישראל

כמה זמן נמשך מאסר עולם בישראל והאם ניתן לקצוב את העונש?

מאסר עולם הוא העונש הכבד ביותר שניתן להטיל על נאשם בפלילים בישראל, למעט עונש ההוצאה להורג שהוטל פעמים ספורות בהיסטוריה של מדינת ישראל – עו"ד פלילי אלעד שאול מסביר:

 

באילו עבירות ניתן לגזור עונש מאסר עולם בישראל?

עונש מאסר עולם בישראל, כשמו כן הוא, עונש מאסר שנמשך עד יום מותו של הנאשם, לכל החיים – מתוך כוונה להרתיע את הציבור מביצוע עבירות דומות ולגמול לנאשם על עבירה בלתי נסלחת שביצע.

באיזה עבירות אפשר לגזור על נאשם מאסר עולם בישראל? אלו רוב העבירות:

 1. רצח בנסיבות מחמירות.
 2. פגיעה בריבונות המדינה.
 3. גרימת מלחמה תוך כוונה לסייע לאוייב.
 4. סיוע לאוייב בזמן מלחמה.
 5. מרידה במדינה בכוונה לסייע לאוייב.
 6. עבירות ריגול.
 7. פגיעה ביחסי חוץ.
 8. עבירות לפי חוק עשיית דין בנאצים ועוזריהם.

 

ניתן ללמוד על מערכת המשפט בישראל לפי סוגי העבירות שהדין עליהם מאסר עולם – רובן נוגעות לפגיעה במדינה, שלמותה או סיוע לאוייב בעת מלחמה. בלא מעט מדינות, מאסר העולם נחשב לעונש החמור ביותר שיכול להינתן לאדם המורשע בפלילים. מנגד, במדינות אחרות כגון ארה"ב עונש מאסר עולם נגזר כחלופה לגזר דין מוות – בחלק ממדינות ארה"ב נהוג עונש מאסר עולם ללא אפשרות לחנינה או שחרור מוקדם (Life In Prison).

הטלת עונש מוות בישראל היא אקט נדיר ביותר שהוחל בעבר במקרים יוצאי דופן, דוגמת הוצאתו להורג של אדולף אייכמן בגין פשעים נאציים נגד יהודי אירופה בתקופת השואה.

 

האם ניתן לגזור על אדם מספר מאסרי עולם?

התשובה היא כן. במקרים בהם מורשע אדם במספר מעשי רצח יוטלו עליו מספר מאסרי עולם בהתאם למספר הרציחות שביצע. מדוע להטיל על נאשם 5 מאסרי עולם? הרי חיים רק פעם אחת – לא? הטלת מספר מאסרי עולם משמעותית ביותר לעניין ההחלטה האם לקצוב את עונש מאסר העולם או שאסיר עולם ירצה את שארית ימי חייו מאחורי סורג ובריח.

החוק בישראל ברור וקובע שעל עבירת רצח העונש הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד – המשמעות היא, שאם בית משפט קובע שאדם רצח אדם אחר הוא חייב לגזור עליו מאסר עולם. לצד זאת, יש עבירות שהעונש בגינן מאסר עולם אך הוא לא חובה ובית המשפט יכול להמיר את העונש במאסר עולם של 20-30 שנה בפועל.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

קציבת עונש מאסר עולם – כיצד זה מתבצע?

חוק יסוד: נשיא המדינה מאפשר לנשיא המדינה לקצוב עונש מאסר עולם. לאורך השנים הגישו עורכי דין פליליים בקשות לקציבת עונשי מאסר עולם בישראל לנשיאי המדינה השונים – בחלק מהמקרים נשיא המדינה החליט לקצוב את עונש מאסר העולם או להעניק חנינה מהנשיא. לכמה זמן קוצב נשיא המדינה את עונש מאסר העולם?

מרבית מאסרי העולם בישראל נקצבו לתקופה שנעה בין 20 ל-25 שנים, כך שאם מדובר באסיר עולם למופת הרי שבניכוי שליש מתוקפת המאסר הוא יכול לצאת לחופשי בתוך 15 עד 17 שנים.

 

וועדת השחרורים המיוחדת לקציבת עונשי מאסר עולם

אסיר עולם שהורשע ומרצה מאסר עולם בישראל רשאי לפנות באמצעות עורך דין פלילי לוועדת השחרורים המיוחדת. הועדה מוסמכת להמליץ לנשיא על הקלות בעונש מאסר עולם שהוטל על אסיר עולם, שוחרר על תנאי, לקצוב את עונשו או לאפשר לו כל הקלה אחרת.

 

אילו שיקולים מנחים את ועדת השחרורים המיוחדת?

לתוך דיוני הוועדה נכללים מספר שיקולים שיעזרו לחברי הוועדה לקבוע האם להמליץ לקצוב את עונשו של אסיר העולם או לא.

ועדת השחרורים בוחנת את הקריטריונים הבאים:

 1. הסיכון הצפוי משחרורו של האסיר הספציפי.
 2. חומרת העבירה שביצע ונסיבות העבירה.
 3. שלום משפחתו של האסיר, הקהילה ושכניו אם ישוחרר.
 4. עמדת משפחת הקורבן והסיכון לשלומה.
 5. סיכויי השיקום של האסיר לאחר שחרור.
 6. נסיבותיו היאשיות של האסיר.
 7. התנהגותו במהלך שנות מאסרו בבית הכלא.

 

על מנת לקבל החלטה, הוועדה נעזרת בחוות דעת של גורמים רשמיים מתוך בית הסוהר ואף גורמים חיצוניים. הוועדה לא קוצבת את העונש בעצמה, אלא ממליצה לנשיא המדינה להעניק חנינה נשיאותית או לקצוב את העונש.

תוך כמה זמן יכולה להתכנס וועדת השחרורים המיוחדת?

בחלוף 7 שנים מיום תחילת מאסר העולם, או 15 שנים אם נגזרו שני מאסרי עולם או יותר.

ועדת השחרורים המליצה על קציבת העונש, האם אסיר העולם משתחרר מיד?

לא. לפי חוק שחרור על תנאי, הוועדה רשאית להמליץ על קציבת עונש מאסר עולם שלא יפחת מ-30 שנה. למעשה, אסיר עולם יכול להגיש בקשה לוועדת השחרורים המיוחדת לדון בעניינו והיא רשאית להמליץ לנשיא לקצוב את עונשו לתקופה שלא תפחת מ-30 שנה.

האם הוועדה יכולה להמליץ שלא לקצוב את העונש?

בהחלט. לכן מומלץ להגיש בקשה לקציבת עונש מאסר עולם אך ורק באמצעות עורך דין פלילי מומחה להליכי חנינה מנשיא המדינה.

 

אילו שיקולים מנחים את נשיא המדינה לקצוב עונש מאסר עולם?

מערכת המשפט מונעת משיקולים של צדק, הרתעה, שיקום וענישה. נשיא המדינה מונע משיקולי רחמים – כבר נקבע שנשיא המדינה הוא לא ערכאת ערעור ולכן יש לפנות אליו בטענות התואמות את מוסד הנשיאות. בית המשפט העליון קבע שאסיר עולם שלקח את חייו של אדם, לא יכול לדרוש קציבת העונש ולא מדובר בזכות קנויה.

נקודת המוצא של אסיר עולם צריך לרצות את מלוא מאסרו ולא להשתחרר מבית הסוהר לעולם – אך בפועל נשיא המדינה, בהתאם לשיקול דעתו, קוצב עונשים בתיקים שאין בהם חומרה היסטורית. כך למשל עד היום אף נשיא לא העז לקצוב את עונשו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, למרות שחלפו מיום הרצח כבר 25 שנה.

5 מתוך 5 - (7 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מאסר עולם בישראל?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה