חקירה במצ"ח

חקירה במשטרה צבאית

המשטרה הצבאית החוקרת היא יחידת החקירות בחיל המשטרה הצבאית ותפקידה לחקור את מעורבותם של חיילים אשר עברו עבירות בניגוד לחוק השיפוט הצבאי, חוק סדר הדין הפלילי וחוקים נוספים. משרד עו"ד אלעד שאול מתמחה בתחום המשפט הפלילי והצבאי, מייצג בנאמנות חיילים בפני מצ"ח והפרקליטות הצבאית בבדי הדין הצבאיים ובתי המשפט השונים.

זומנת לחקירה במצ"ח, מה עליך לעשות?

חקירה במצ"ח עשויה לנבוע מתוך חשד לביצוע עבירות סמים בצבא, עבירות מין, זיוף מסמכים צבאיים, עבירות בנשק ועוד. על מנת להעמיד חייל לדין בגין עבירה פלילית שביצע יש לאסוף מספיק ראיות במסגרת חקירה פלילית המתנהלת באמצעות חוקים והוראות המוסדרים בחוק.

לכל נחקר במצ"ח, ובכלל, יש חובות וזכויות – על מנת למזער את הנזק העצום שעלול להגרם לחייל מחקירתו במשטרה הצבאית מומלץ להתייעץ עם עו"ד צבאי על מנת להבין את זכויותיך ואת מה שאתה עתיד לעבור בחדר החקירות.

ייעוץ נכון לפני חקירת מצ"ח עשוי להוביל לסגירת תיק החקירה ולאי העמדה לדין. חייל שלא פנה לקבלת ייעוץ והחליט להגיע לחקירה לבדו – מסתכן בהפללה, בהרשעה ובעונשים שונים לרבות עונשי מאסר.

יחידות המשטרה הצבאית החוקרת

המשטרה הצבאית החוקרת פרוסה בכל רחבי הארץ ונותנת מענה לכלל יחידות צה"ל, מחיל הרגלים ועד חיל הים והאוויר. יחידות מצ"ח המוכרות ביותר הן:

מצ"ח דן – הידוע בכינויו גם מצ"ח צריפין, בו נחקרים חיילים ביחידות הממוקמות במרכז הארץ, שמקום מגוריהם במרכז הארץ או שהם חשודים בביצוע עבירה שהתרחשה במרכז הארץ.

מצ"ח יואב – הידוע גם בגינויו מצ"ח בר לב, בו נחקרים חיילים המשרתים ביחידות המצויות בסביבת צומת קסטינה, אשדוד, קרית מלאכי והסביבה.

מצ"ח ירושלים – הממוקם במחנה ענתות הסמוך לירושלים, בו נחקרים חיילים תושבי ירושלים, או חיילים המשרתים בבסיסים באיזור ירושלים והסביבה.

מצ"ח שרון – הידוע בכינויו מצ"ח בית ליד, ביחידה זו נחקרים חיילים המשרתים באיזור השרון או שביצוע עבירה לכאורה בתחום השיפוט של היחידה.

מצ"ח ב"ש – הידוע בכינויו מצ"ח מחנה נתן, מרכז את תחום החקירות של חיילים מאיזור הדרום, באר שבע והסביבה להוציא את הדרום הרחוק אשר מרוכז על ידי מצ"ח ערב ממחנה עובדה.

למצ"ח מספר יחידות מיוחדות ובניהן היחידות המרכזיות במשטרה הצבאית (ימ"ר) היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) אשר עוסקת בתיקים מיוחדים תוך הפעלת זרועות בילוש, חקירה ומודיעין מיוחדות. כמו כן היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) חוקרת פרשות צבאיות הנוגעות לעבירות כלכליות, מרמה והונאה.

כתב אישום על ידי מצ"ח

כאשר תמה החקירה במשטרה הצבאית מועבר התיק לעיונה של הפרקליטות הצבאית. אם מצאה הפרקליטות הצבאית כי יש דיי ראיות היא עשויה להגיש כתב אישום לבית הדין הצבאי ולדרוש להרשיע את החייל ולהטיל עליו עונשים שונים.

קיבלתי כתב אישום צבאי מה עלי לעשות?

יש לפנות בהקדם לעורך דין צבאי לבדיקת כתב האישום ומכלול הנסיבות סביבו. עו"ד פלילי המתמחה בדין הצבאי יכול לסייע בביטול כתב אישום צבאי, הגעה להסדר טיעון מקל ואף לניהול הליך השימוע בטרם הגשת כתב האישום – הליך חשוב מאין כמותו במסגרתו ניתן לשכנע את הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום נגד החייל.

עו"ד צבאי מומלץ

עורך דין אלעד שאול, עו"ד פלילי המתמחה בתחומי המשפט הצבאי זמין יחד עם צוות משרדו המונה עורכי דין צבאיים מומחים – ליעוץ ולייצוג חיילים במסגרת ההליך הפלילי, בחקירות מצ"ח ובניהול ההליך הפלילי בפני הפרקליטות הצבאית ובתי הדין.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חקירה במצ"ח?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
מעשה מגונה
מעשה מגונה

מעשה מגונה היא אחת מעבירות המין הנפוצות והחמורות בחוק הפלילי הישראלי. במאמר שלפניכם נסקור את העבירה, היסודות שלה והעונש הצפוי למי שמבצע את עבירת המין החמורה הזו, בהתאם לנסיבות השונות

קרא עוד
שינוי תנאי מעצר בית

קיומו של הליך פלילי נגד חשוד או נאשם עלול לשבש בהחלט את שגרת חייו ולפגוע בחירותו. אחד האמצעים בהם משתמשים בהליך הפלילי הוא שחרור החשוד או הנאשם למעצר בית. אך

קרא עוד
יבוא סמים
יבוא סמים

יבוא סמים מסוכנים לישראל היא עבירה פלילית שהעונש עליה יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כשמסתכלים על הוראות פקודת הסמים המסוכנים, יבוא סמים נמצא יחד עם עבירות חמורות כגון סחר,

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה