תחומי התמחות

  • home
  • גניבה ממעביד

גניבה ממעביד

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

סעיף 391 לחוק העונשין

עבירת גניבה ממעביד היא עבירת גניבה בנסיבות מחמירות. אדם אשר גנב 1,000 ש”ח ממעסיקו, דינו חמור בהרבה מאדם אחר אשר גנב את אותו הסכום מאדם שאינו מעסיקו.

מהי גניבה ממעביד? מה העונש על גניבה ממעביד? ומדוע עבירה זו חמורה יותר מגניבה רגילה? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה בניהול תיקי גניבה ממעביד מסביר כיצד לשמור על חפותך ולהתגונן בחקירת משטרה ומפני כתב אישום.

גניבה ממעביד

מה העונש על גניבה ממעביד?

סעיף 391 לחוק העונשין קובע:

391. עובד הגונב דבר שהוא נכס מעבידו, או שהגיע לידי העובד בשביל מעבידו, וערכו עולה על אלף שקלים חדשים, דינו – מאסר שבע שנים.

החוק קובע רף ענישה חמור במיוחד של עד 7 שנות מאסר בגין גניבה ממעביד, בעוד שגניבה רגילה עונשה הוא 3 שנות מאסר. נשאלת השאלה, מדוע העונש על גניבה ממעביד הוא חמור כל כך ביחס לעבירת הגניבה הרגילה?

המחוקק החליט להחמיר עם עובד אשר גונב ממעסיקו לאור חובת האמון שיש לעובד כלפי מעבידו. המעסיק סומך על העובד, הוא מפקיד בידיו את בית העסק שלו, את כספו ואת מפעל חייו, לכן גניבה ממעביד היא גניבה בנסיבות מחמירות שנעשתה תוך פגיעה ביחסי האמון הרגישים בין העובד ובין המעסיק.

מדוע העונש על גניבה ממעביד כל כך חמור?

הענישה בעבירת הגניבה ממעביד היא חמורה ונועדה להרתיע עובדים מלשלוח ידם ולמעול בכספי אלו שמפרנסים אותם וסומכים עליהם. לדוגמה, גניבה בידי מורשה דינה עד 7 שנות מאסר שהרי בידי מורשה אנו מפקידים נכסים תוך מתן אמון באותו מורשה. כאשר המורשה מועל באמון של בעל הנכס המחוקק קבע שיש להעניש בחומרה.

כמו בגניבה ממעביד ובגניבה על ידי מורשה, גניבה על ידי עובד ציבור דינה עד 10 שנות מאסר. הרציונל מאחורי הענישה המחמירה דומה, הציבור מפקיד בידי עובד הציבור את רכושו, את אמונו, את משאבי הציבור ואת האינטרס הציבורי – כל מעילה באמון הרגיש הזה מצדיקה, לדעת המחוקק, ענישה מחמירה.

הנה כי כן, המחוקק קבע רף ענישה גבוה מאוד בעבירות גניבה על ידי עובדים, מורשים, ועובדי ציבור – שהרי יש לאותם עובדים חובת נאמנות מוגברת, ובעצם הגניבה הם מפרים ברגל גסה את חובת האמון הזו.

בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הגונב ממעסיקו, יילקחו בחשבון נסיבות שונות ומגוונות ובניהן סכום הכסף שנגנב, אופי בית העסק, תפקידו של הנאשם בבית העסק בזמן ביצעו הגניבה מבית העסק, והנזק שנגרם למעסיק מעצם הגניבה.

כך למשל, גניבת 100 שקלים מקופת בית קפה על ידי מלצר, היא עבירה חמורה בהחלט, אולם דינה הוא לא כדין עובד בנק אשר מועל בכספי הבנק במיליוני שקלים וגורם נזקים עצומים לבית העסק, למערכת הבנקאית ולקהל הלקוחות.

עבירת גניבה ממעביד

קיימות מספר עבירות גניבה על פי חוק העונשין, הבסיסית היא עבירת הגניבה לפיה נטילת נכס שלא בהסכמת בעליו, במטרה לשלול אותו שלילת קבע היא גניבה פלילית.

על עבירת הגניבה הוסיפו עבירות נוספות “בנסיבות מחמירות” ובניהן גניבה בידי עובד (גניבה ממעסיק), גניבה בידי עובד הציבור (גניבה מנכסי המגינה או הציבור), גניבה בידי מורשה (מי שהופקד בידיו נכס והוא מועל בו), וגניבה בידי מנהל (היושב בעמדת שליטה וגונב מכספי התאגיד).

עבירת הגניבה הרגילה היא עבירת רכוש לכל דבר ועניין ובתי המשפט מביעים סלידה ושאת נפש מעבירות רכוש המעידות על תאוות בצע והעדר גבולות. אולם עבירות רכוש המלוות גם בפגם מוסרי ופגיעה באמון, נתפסות על ידי בתי המשפט בחומרה כפולה ומכופלת.

מטרת מערכת המשפט היא הכוונת התנהגות אזרחי המדינה, לכן בהטלת עונשים כבדים על גניבה ממעסיק בתי המשפט מעבירים מסר מרתיע לציבור – חל איסור על ניצול האמון שמעניק המעסיק לעובד בית העסק, וכי ניצול האמון הזה לשם גנבת כספו או נכסיו של המעסיק, תיתקל בענישה מחמירה ביותר.

חקירה פרטית לגילוי גניבה ממעסיק

מעסיקים רבים חוששים שעובדי בית העסק גונבים מהם ולכן מפעילים חוקרים פרטיים אשר בודקים את עובדי המקום אחר ראיות בדבר גניבה מבית העסק.

לעיתים קרובות, החקירה הפרטית מניבה תוצאות ומגלה שעובד גנב מעבודתו, אולם החוקרים הפרטיים נוהגים לחרוג מסמכותם לשים עצמם כחוקר משטרה ללא סמכות חוקית.

כך למשל, החוקר הפרטי יכול להושיב את העובד בחדר חקירות מאולתר ולגבות ממנו “אמרות” כאילו היה העובד בחקירת משטרה של ממש.

לעתים, העובד אומר לחוקר הפרטי את מה שהוא רוצה לשמוע תוך שהחוקר הפרטי מבטיח לעובד שהפרשיה לא תדווח למשטרה והכל ייסגר בין כתלי בית העסק, או להיפך, איום שאם לא ישתף פעולה העניין יועבר למשטרה.

האם מותר לחוקר פרטי מטעם המעסיק לחקור עובד?

החוקרים הפרטיים מטעם המעסיקים חוצים, במקרים רבים, את גבולות המותר. עורך דין פלילי מומחה, המנוסה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירת הגניבה ממעסיק, ידרוש לקבל לידיו את פרוטוקול החקירה הפרטית ויבחן היטב את הנעשה.

כמו כן, יזמין את החוקר הפרטי להעיד בבית המשפט ויחקור אותו נמרצות בדבר אופן ה”חקירה” הפרטית וכן מהלך החקירה.

הסנגור יכול לטעון בחלק מהמקרים שהודאת העובד בגניבה נגבתה ממנו בכוח ולא מרצונו החופשי, בהפעלת לחץ לא מידתי ולא חוקי מצד החוקר הפרטי, מבלי שקיבל העובד זכות להתייעץ עם עורך דין לפני ה”חקירה” תוך בפגיעה בזכויותיו כאדם, כנחקר וכחשוד בעבירה פלילית.

זומנתי לחקירה על ידי חוקר פרטי של המעסיק, מה עלי לעשות?

יש לפנות מיד לעורך דין! קשה להסביר במילים עד כמה חשוב לפנות לעורך דין לייעוץ וליווי משפטי בתהליך כולו! שגיאות שעושה החשוד במהלך החקירה, הן מול חוקר פרטי והן בתחנת המשטרה, עלולות לפגוע בחפותו ולעלות לו ביוקר.

אם אתה חשב שאתה נמצא תחת חקירה סמויה במקום העבודה וחושדים בך שגנבת ממעסיק, פנה מיד לעורך דין פלילי והתייעץ, למד את זכויותיך והגן על עצמך.

זימון לחקירה במשטרה על גניבה ממעסיק

השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא שלב החקירה במשטרה. אם קיבלת הזמנה לסור לתחנת המשטרה, עליך לפנות לעורך דין פלילי מיד. יש לך זכות להתייעץ עם עורך דין ולהסתייע בו במהלך החקירה, אל תוותר על הזכות הזו.

חשוב להזכיר, עבירת הגניבה ממעסיק היא עבירה חמור ולצידה עונשי מאסר ארוכים ומרתיעים. קבלת יעוץ משפטי מעורך דין פלילי לפני החקירה או מיד עם תחילת החקירה יכולה לקדם את סיכוייך לסגור את התיק, להגן על חפותך ולא לעמוד לדין.

מה צפוי לי במהלך החקירה המשטרתית?

זכור, כל מה שתגיד בחקירתך ישמש נגדך בבית המשפט, ומה שהיית אמור לציין במהלך החקירה ולא ציינת, לא תוכל לטעון במועד מאוחר יותר.

נתון נוסף שחשוב לדעת, חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך, החוקר הוא בעל מקצוע מיומן ומטרתו להוציא ממך את האמת במקרה הטוב, ולהוביל להרשעתך המהירה במקרה הרע.

לצורך כך לחוקר המשטרה ישנם כלים רבים, תרגילי חקירה ותחבולות אשר עשויות לגרום להפללה של הנחקר בגין עבירת הגניבה ממעביד.

בין יתר התכסיסים ותרגילי החקירה ישנם “השוטר הטוב והשוטר הרע”, “הפעלת לחץ נפשי”, “תרגילים פסיכולוגיים” וכדומה.

זומנת לסור לתחנת המשטרה? פנה לעורך דין פלילי ליעוץ לפני חקירה בטלפון 03-7773333, או באמצעות הטופס המצורף ועורך דין פלילי מומחה בייצוג חשודים בעבירת גניבה ממעסיק ישוב אליך למתן הסבר ראשוני לקראת חקירה במשטרה, מה צפוי לך בחדר החקירות, מה עליך לברר בהגיעך לתחנת המשטרה וכיצד עליך להתמודד עם החשדות. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

כתב אישום גניבה ממעביד וביטול כתב אישום בגין גניבה ממעביד

כתב אישום פלילי מוגש לבית המשפט השלום או לבית המשפט המחוזי ומייחס לנאשם ביצוע עבירה פלילית במהלכה הנאשם גנב ממעסיקו. עסקינן בעבירה חמורה ולצידה עונשי מאסר ממושכים.

עליך לקבל ייצוג משפטי איכותי ומקצועי על מנת לוודא שהאינטרס שלך מיוצג בבית המשפט, יש עורך דין שפועל בשמך לצורך הקטנת הנזק, הוכחת חפותך וחשיפת הכשלים בחומר הראיות של התביעה המשטרתית או הפרקליטות.

ככל שתקדים לפנות לעורך דין פלילי מנוסה כך יגדל הסיכוי לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום, לקדם אפשרות של זיכוי מעבירת גניבה ממעביד או להשיג עסקת טיעון מקלה.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, ניסח והגיש כתבי אישום בשם מדינת ישראל בעבירות גניבה ועבירות שונות. 

במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המוכנים להעניק יעוץ משפטי וטיפול מן השורה הראשונה לקהל לקוחות המשרד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מנהלים תיקים רבים בתחום הגניבה, המרמה, הזיוף וההונאה, בנחישות וביעילות, כמצופה מעורך דין פלילי פרטי.

חייג עכשיו