עורך דין עבירות רכוש

פגיעות רכוש הן בין העבירות הנפוצות ביותר במשפט הפלילי. לא מעט מאתנו נתקלו במהלך חייהם בפריצה, שוד, או כל דבר שקשור ברכוש כזה או אחר. עורך דין עבירות רכוש, ידע מה לייעץ לכם במקרה שנעצרתם או זומנתם לחקירה באזהרה בחשד לעבירות רכוש. מה זה בכלל עבירות רכוש? במה יעזור לי עורך הדין? ואיך אני אבחר עורך דין כשיש כל כך הרבה כאלה בישראל? כל התשובות ממש כאן לפניכם.

 

עבירות רכוש

כשרוצים להגדיר מה זה בדיוק עבירות רכוש, מקובל לומר שמדובר על עבירות שמטרתן פגיעה ברכוש של אדם אחר, או פגיעה בכלל בזכויות הקניין שלו. פרק י"א בחוק העונשין מפרט את עבירות הרכוש השונות, ביניהן אפשר לראות למשל את עבירת הגניבה, גרימת נזק לרכוש, אחזקת רכוש גנוב, ופריצה.

כמובן שכל עבירה שונה מחברתה, וייחוס המעשה לסעיף העבירה נעשה על פי הנסיבות. למשל, אם מדובר בגניבה שהתרחשה תוך כדי אלימות, יכול להיות שכבר מדובר בשוד, עליו העונש חמור בהרבה. כלומר, אופן ביצוע העבירה, כמות הרכש שנגנבה או שהייתה מעורבת באירוע, והשאלה האם הייתה שם אלימות, הם הפרמטרים על פיהם ניתן להגדיר את העבירה.

 

סוגי עבירות הרכוש המוכרות

כאמור, ישנם מספר סוגים של עבירות, נביא דוגמא לכמה מהם.

  • גניבה – השאלה מה זה אומר גניבה, הוגדרה בסעיף 383 (א) לחוק העונשין, כשנכתב שם: "אדם גונב דבר אם הוא –

(1)   נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע;

(2)   בהיותו מחזיק כדין דבר הניתן להיגנב, בפיקדון או בבעלות חלקית, הוא שולח יד בו במרמה לשימושו שלו או של אחר שאינו בעל הדבר".

העונש על גניבה, לפי סעיף 384 לחוק העונשין הוא 3 שנים, אלא אם הגניבה הייתה בנסיבות מיוחדות שמפורטות בסעיף 384א לחוק

  • שוד – אם הגניבה הייתה מלווה גם באלימות, או איומים, מדובר כבר בשוד. סעיף 402 (א) לחוק העונשין מפרט מה זה בדיוק שוד, ומה העונש – 14 שנה: "הגונב דבר, ובשעת מעשה או בתכוף לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס כדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, הרי זה שוד, ודינו של השודד – מאסר ארבע-עשרה שנים".
    אם מדובר בשוד מזוין, כלומר, היה בו שימוש בנשק, או כל מכשיר שיכול לסכן, מדובר כבר בסעיף 402 (ב) לחוק העונשין, שהעונש עליו עומד על עשרים שנה.
  • פריצה – העבירות הנפוצות יותר כשמדברים על עבירות רכוש, וגם הקלות יותר. כשהסיפור העיקרי שלהן הוא, אם יש במהלך העבירה איזה שהוא רכיב של חדירה שאינה חוקית למקום כלשהו. סעיף 405 לחוק העונשין מפרט מה זה פורץ – אדם ששובר חלק חיצוני או פנימי של בניין, או פותח בכמה דרכים שמפורטות שם, דלת, חלון או תריס, נחשב כפורץ. אם מדובר בפריצה למקום תפילה, העונש עומד על חמש שנים. אם מדובר על פריצה כדי לגנוב, העונש יעמוד על שבע שנים. אם העבריין נושא עליו נשק חם או קר, לפי סעיף 408 לחוק, דינו יהיה כפליים מהעונש שקבוע מראש.
  • אחזקת רכוש גנוב – עבירות הרכוש כוללות גם אם אתם רק מחזיקים בידכם רכוש שקיים יסוד סביר להניח שהוא גנוב, ולא הצלחתם להוכיח שמדובר ברכוש שנרכש כדין וכחוק. יש לציין שלפי סעיף 413 לחוק העונשין, העונש על כך יחסית מינורי, לפחות ביחס לעבירות שהזכרנו – מאסר שישה חודשים.

 

עורך דין עבירות רכוש

כפי שניתן לראות עבירות רכוש זה שם כולל למתחם רחב של עבירות. כמובן שההבדלים בין החומרה שלהן גדולים. וזו הסיבה שעורך דין שיבצע עבודה טובה, וינתח את הראיות בצורה האופטימלית, יכול לשנות את דינו של הנאשם אותו הוא מייצג באופן דרמטי.

בסוף, יש הבדל גדול בין הרשעה בפריצה, גניבה, או שוד מזוין, ולעיתים מדובר בהבחנה שנעשית על פי ראיה אחת ויחידה. עורך דין לענייני רכוש, מקצועי ויסודי, ידע למצוא את הדרך לגרום לבית המשפט, או לתביעה כבר בשלבי ניהול ההליך לפני, לשנות את סעיף העבירה, או לפחות את העונש.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עבירות רכוש כעילה למעצר

צריך לדעת שמעצר עד תום הליכים בעבירות רכוש הוא דבר די נדיר. בסוף, לעומת עבירות אחרות, לעבירות אלה אין חזקת מסוכנות סטטוטורית. עבירות שכן יש להן חזקה כזו, כוללות בתוכן עילות מעצר מובהקות.

מה שכן, אם התביעה תוכיח כלפיכם שהיה שימוש באמצעים מיוחדים או כל תחכום אחר, שהיו מספר הזדמנויות בהן בוצעו העבירות, שהיקף הרכוש ניכר, ושיש פוטנציאל שתתפתח אלימות, וגם אם מדובר בפגיעה חמורה בפרנסת הבעלים, יכול להיות שהמעצר החריג כן יהיה אפשרי. הלכת רוסלן, בש"פ 5431/98 היא אחד מפסקי הדין המנחים לעניין מעצר עד תום הליכים. שם היה מדובר על נאשם בהונאת משרד החינוך, כשסך ההונאה כמעט 2 מיליון ₪.


המדרג בעבירות רכוש

אפשר לראות שיש מדרג קבוע מראש בעבירות הרכוש, ביחס לענישה, כשהמחוקק בכל עבירה כמובן התחשב בעובדה שהיו נסיבות מיוחדות, שהיה שימוש בנשק, או שהיה ביצוע בצוותא. על עבירת הגניבה אפשר לקבל עד שלוש שנות מאסר, על עבירות שוד אלימות, עד 14 שנות מאסר, ועל עבירת שוד כשיש נסיבה מיוחדת עד 20 שנות מאסר.

 

הרציונל של עבירות הרכוש

האיסור בחוק על עבירות רכוש מובן מאליו ונראה שאין צורך להסבירו. אך נאמר שהן נועדו להגן על שלום הציבור וביטחונו, וכן על זכות הקניין של האזרח. במקרה שעורך דין פלילי בקיא בדיני המשפט הישראלי בתחומי עבירות רכוש יראה שלא היתה פגיעה כזאת, הנאשם עשוי לצאת זכאי.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
בחירת עורך דין לענייני רכוש מאוד חשובה, עורך דין מעמיק ויסודי יכול לסייע לכם לצאת עם זיכוי, ולא לשבת בכלא עם הרשעה. התייעצו עם המשפחה וחברים, בדקו היטב שיש לו ניסיון בתחום עבירות הרכוש, ושהוא מקצועי ואמין. כמובן, חשוב שהאווירה ביניכם תהיה חיובית והוא יתאים לכם.
עורך דין לענייני רכוש מבין בדיוק את הדקויות שבית המשפט יבחן. הוא יודע אילו ראיות חשובות, יודע להגיש הודעות לבית משפט ולחקור עדים, ויודע לנהל את ההליך באופן כללי. לעיתים נקודה קטנה יכולה לשנות את כל מהלך התיק, ורק עורך דין מנוסה ומקצועי בתחום עבירות הרכוש, ידע למצוא את הנקודה הזו.
הדבר הראשון שעליך לדעת זה זכותך להתייעצות עם עורך דין עוד לפני החקירה. פנה מיד לעורך דין שמבין בתחום, וקבל ממנו ייעוץ והכוונה כיצד לנהוג בחקירה. נכון, יש לך זכות שתיקה, אך לעיתים מסירת גרסה שתציג אותך באור חיובי, יכולה לסייע לך יותר.
המשטרה מחליטה האם היא ממליצה על הגשת כתב אישום, ולאחר מכן מעבירה את חומר החקירה לגוף התביעה, או יחידת התביעות של משטרת ישראל, או לידי הפרקליטות, כשמדובר בעבירות שעונשן מעל 3 שנים. לאחר מכן מחליטה התביעה האם להגיש כתב אישום, ולהתחיל לנהל את ההליך
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות רכוש?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה