עורך דין סחיטה באיומים

זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו. מישהו שהחליט להשתמש בכוח ובצע סחיטה באיומים, שבעקבותיה אנחנו נצטרך עורך דין סחיטה באיומים. מה זה אומר בכלל סחיטה באיומים? במה עורך הדין יעזור לי במקרה שאהיה מעורב באירוע כזה? ואיך בוחרים את עורך הדין המתאים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

 

סחיטה באיומים – מה זה?

סחיטה בכוח

כשמדברים על המסגרת הנורמטיבית, כלומר, איפה בחוק מופיעה עבירת הסחיטה באיומים, אפשר ללכת לחוק העונשין. בסעיף 427 לחוק העונשין, מתייחס המחוקק לעבירת ה"סחיטה בכוח".

סעיף (א) של החוק קובע כי: "המשתמש שלא כדין בכוח כדי להניע אדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים; הביא השימוש  בכוח לידי עשיית המעשה או המחדל, דינו – מאסר תשע שנים. סעיף (ב) של החוק מגדיר שדין המאכיל או המשקה סמים או משקאות משכרים כדין המשתמש בכוח.


 

סחיטה באיומים

עבירת הסחיטה באיומים עצמה, עליה אנחנו מדברים כשכותבים על עורך דין סחיטה באיומים, מופיעה בסעיף 428, "המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות, בפגיעה שלא כדין בגופו או בגוף אדם אחר, בחירותם, ברכושם, בפרנסתם, בשמם הטוב או בצנעת הפרט שלהם, או מאיים על אדם לפרסם או להימנע מפרסם דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים; נעשו המעשה או המחדל מפני איום או הטלת אימה כאמור או במהלכם, דינו – מאסר תשע שנים".

 

אז מה זה אומר?

מדובר בעבירה חמורה מסוג פשע, כלומר, העונש הקבוע עליה בחוק מעל 3 שנים. אפשר לראות שיש שתי דרגות בעבירה זו, דרגה אחת, כשהסחיטה לא הניבה כלום, ואז העונש הוא 7 שנות מאסר, וסחיטה באיומים שגרמו למעשה כלשהו להתקיים, ואז העונש עד 9 שנות מאסר.

אם אתם מדברים על עורך דין סחיטה באיומים, מדובר בהבחנה חשובה, אם המעשה שלאחר האיום התקיים כתוצאה מהאיום, או לא, משום שזה מכניס למסגרת נורמטיבית אחרת. כלומר, יש הבדל גדול כאמור, לעניין העונש, אם האדם מורשע לפי הרישא, הראש של הסעיף, או הסיפא, הסוף.

 

רציונל העבירה – ומה אומרת הפסיקה?

העבירה בעצם מתייחסת לכל איום בכתב, בעל פה, או כל התנהגות אחרת שנועדה לפגוע באדם אחר, או בכל משהו שקשור אליו, וזה כדי לגרום לו להימנע מביצוע מעשה כלשהו, או להפך, לבצע מעשה כזה. כמובן שמדובר בניסוח רחב, שמכיל בתוכו התנהגויות רבות, שהמבצע אותן, יכול אולי להיכנס לגדר "סוחט באיומים".

הפסיקה, למשל בע"פ 5569/12 אמיר אבו שמאלה נ' מדינת ישראל, קבעה כי על התביעה להוכיח גם את היסוד העובדתי של העבירה, כלומר על פי מבחן אובייקטיבי של האדם הסביר, מדובר באיום אמתי ולא סתם איום, איום סרק, וגם את היסוד הנפשי, שלאדם הייתה כוונה לגרום למעשה.

 

פירוש הביטוי "איומים"

במקרה ההוא קבע בית המשפט, שכאשר בוחנים את רכיב האיומים בסעיף העבירה, יש לבחון על פי נקודת מבט האדם הסביר, על רקע מערך נסיבות קונקרטי, בין השאר, אופן מסירת הביטוי, האופן בו הוא נקלט אצל האדם עליו מאיימים.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

דוגמא לסחיטה באיומים

היום, בעולם הטכנולוגי והגלובלי בו אנו חיים, סחיטה באיומים יכולה להתבצע במגוון דרכים, החל ממכתבים וטלפון, דרך הודעות וואטסאפ, ועד ניסיונות ברשתות החברתיות. למשל, בשנים האחרונות מתבצעות סחיטות כספיות באינטרנט, כשחבורות האקרים מאיימת על תאגידים מסוימים כי אם לא יעבירו סכום כסף עד זמן מסוים, יפרסמו את פרטי הלקוחות שלהם.

או, מקרים נפוצים של סחיטה מינית – איום של אדם כי אם לא יועברו סכומי כסף, יופצו תמונות מסוימות של מישהי או אדם מסוים, תמונות העלולות להביכו, או לגרום לו לנזק אחר.

 

עורך דין סחיטה באיומים

למה בכלל צריך עורך דין במצב כזה? אם אתם מעורבים באירוע כזה, בין אם בתור נאשמים ובין אם בתור נפגעים, עורך דין לענייני סחיטה באיומים חיוני עבורכם. כשאתם נאשמים, עורך הדין יתן לכם ייעוץ משפטי ראשוני, ילווה אתכם לפני החקירה במשטרה, ואז לאחר מכן, בהתנהלות בהליך המשפטי כולו, החל משלב השימוע, שמתבצע אחר החקירה ולפני החלטה אם להגיש כתב אישום, דרך, ניהול התיק או משא ומתן להסדר, ועד גזר הדין, וערעור, אם זה רלוונטי.

ההבדל בין איום לבין סחיטה באיומים

המחוקק הגדיר את ההבדל בין איום "סתם" לסחיטה באיומים בשאלה מה המטרה של האיום. האם המטרה היא רק להפחיד את הקרבן, או האם מטרתו של המאיים היא גם לגרום לאדם לבצע מעשה מסוים, מעשה שכנראה לא היה מבצע אלמלא האיום.

בשני המקרים, יש רצון להפחיד את האדם ולפגוע בנפשו. בסוף, בית המשפט, כאמור, יבחן האם אכן היה מדובר באיום באמת בר ביצוע או סתם התרברבות. בכל מקרה עבירת האיומים קלה יותר בחומרתה מעבירת הסחיטה באיומים, כשעונש המקסימום בגינה עומד על 3 שנים.

 

שימוש בכוח לסחיטה לעומת סחיטה באיומים

כפי שראינו כבר, יש הבדל אם נעשה שימוש בכוח בעת האיום, לבין מצב של איום במטרה לגרום לביצוע מעשה, סחיטה באיומים, ללא הפעלת כוח. וגם פה, חשוב לראות כפי שנכתב בחוק, ששימוש באלכוהול או סמים מסוגים שונים כדי לגרום לאדם לבצע מעשה, עומד בגדר שימוש בכוח. יש לפנות לעורך דין פלילי מנוסה בהקדם האפשרי ולמנוע נזק בעת חקירות ומשפט.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
ישנם לא מעט עורכי דין בשוק, וגם בתחום הפלילי. עליכם לוודא עם עורך הדין, איתו יצרתם קשר, או עם החבר/ בן המשפחה שהמליץ לכם עליו, האם הוא אכן מקצועי? האם יש לו ניסיון בתחום? האם הוא אמין וזמין לשאלות הלקוח. בדקו גם את הכימיה האישית שלכם, לפני שאתם מפקידים בידיו את גורל חייכם.
אדם שנעצר בחשד לעבירה כזו יכול להיות עצור במשך 24 שעות. במהלך זמן זה, תבקש המשטרה כנראה להאריך את מעצרו כדי להשלים את החקירה. לאחר החקירות הראשונות, תעביר המשטרה את התיק לפרקליטות, עם המלצה להגיש כתב אישום, וזאת תחליט אם להגיש את כתב האישום ולבקש מבית המשפט להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, או לשחרר בתנאים.
כמעט כל אחד יכול למצוא את עצמו כנחקר במשטרה, מספיק סכסוך שכנים קטן שהסתבך. מה עושים במצב כזה? קודם כל כמובן, התייעצו עם עורך דין, יש לכם זכות לכך ואל תוותרו על זה. נסו להבין מהחוקרים במה מדובר, נסו לקבל מהם כמה שיותר אינפורמציה. כמובן שיש לכם זכות לשתוק, אבל מומלץ מאוד לגבש אסטרטגיה ברורה לפני שמשתמשים בה, משום שאם תרצו להתחיל לדבר לאחר מכן, או שתתחרטו על זה שלא נתתם את גרסתכם, זה יכול לפגוע בהמשך בהליך המשפטי.
על מנת להאריך את המעצר, יבדוק בית המשפט שיש ראיות לכאורה, שעומדות ברף המתאים כדי להשאיר את האדם במעצר, והאם הוא אכן נחשב כמסוכן. לאחר מכן, בלי קשר להליך המעצר, בית המשפט ידון בתיק עצמו, וזה הליך שיכול להימשך זמן רב, אם זה דיון בראיות עצמן, ואם זה בשאלה המשפטית האם אכן היה איום על פי נסיבות ביצוע העבירה. בכל מקרה, עורך דין לענייני סחיטה באיומים, קריטי בשלבים אלה. לקבלת סיוע משפטי, צרו קשר עם משרדנו מוקדם ככל הניתן.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין סחיטה באיומים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה