עורך דין הפרת אמונים

מי מאיתנו לא שמע על עבירת הפרת האמונים, כשבדרך כלל כשמדברים עליה היא מכונה "מרמה והפרת אמונים". בשנים האחרונות אנו שומעים על נבחרי ציבור, וגורמים בכירים רבים בשירות הציבורי שמואשמים בה. מה עלי לעשות אם קיבלתי זימון לחקירה באזרה בחשד לעבירת הפרת אמונים? איך יודעים עם איזה עורך דין הפרת אמונים כדאי להתייעץ? ומה מקור העבירה? כל הפרטים כאן

 

עבירת מרמה והפרת אמונים

מקור העבירה בסעיף 284 לחוק העונשין:

"עובד הציבור העושה במילוי תפקידו מעשה מרמה או הפרת אמונים הפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשה כנגד יחיד, דינו – מאסר שלוש שנים". בעצם מדובר כאן במעשה של עובד ציבור, שמפר את האמון שהציבור נותן בו.

במהלך השנים הורחבה העבירה גם לנבחרי ציבור, שמואשמים בכך שמפרים את האמון שהבוחר נתן בהם, לעשות את תפקידם ללא משוא פנים. בסוף, עובד הציבור מחויב לפני הכל לציבור, ולכן עליו לגרום לאמון הציבור במערכת השלטונית להיות גבוה, וזאת על ידי שמירה על טוהר המידות ועל האינטרס הציבורי.

 

מה זה אומר אינטרס ציבורי? ואיך יכולה להתרחש הפרת אמונים?

הפסיקה הגדירה את יסודות העבירה, בין השאר בע"פ 884/80 מדינת ישראל נ' גרוסמן. באותו מקרה, היה מדובר בפקיד ציבור שקנה דרך המשפחה שלו אג"ח בהתאם למידע שהגיע לידיו כעובד ציבור. הוא השתמש בסמכותו שלא כהלכה וניצל אותה לרווחיו האישיים. השופטים ברק ובייסקי הרשיעו אותו.

באותו מקרה, הם טענו שאין לפרט מה זה בדיוק הפרת אמונים, דרך נסיבות, אלא טענו שמדובר בעיקרון, שיש ליישם, ועליו עומדת העבירה. הם לא רצו להיכנס לרזולוציה מדויקת כיוון שהם לא יכולים לחזות את כל התסריטים בהם היא תתקיים. במקרה הזה הם הרשיעו – בגלל האמון, הנראות וחשיבות אמון הציבור במערכת המתוקנת – אבל עדיין מעדיפים לא לקבוע מסמרות. באותה עבירה הם התמקדו בתוצאה.

 

פסק הדין המנחה בעבירת הפרת האמונים

פסק הדין, אליו מתייחסים כמנחה במסגרת פרשנות העבירה, הוא פסק הדין "שבס" שהפך את הלכת גרוסמן, וקבע שמדובר בעבירת התנהגות. כלומר, פחות חשובה התוצאה, אלא ההתנהגות של הנאשם, וכך נקבע בדנ"פ 1397/03 מדינת ישראל נ' שבס:

"הערכים המוגנים של העבירה הם אמון הציבור בעובדי הציבור, טוהר המידות של פקידי הציבור (שהוא ערך שזכה למעמד חוקתי במשפט הישראלי) ואינטרס הציבורי עליו מופקד עובד הציבור (שעניינו הבטחת פעילותו התקינה של המנהל הציבורי). כל אחד מערכים אלה עומד בפני עצמו, ואין דרישה כי בכל מקרה של הפרת אמונים ייפגעו שלושת הערכים גם יחד"

בעצם בית המשפט קבע 3 דברים מרכזיים לגבי העבירה:

  • מעבירה תוצאתית – מעבר לעבירה התנהגותית. אין צורך שעובד הציבור יבין את הפגם המוסרי – הפגיעה באמון הציבור קורית בעצם התרחשות העבירה. הפגיעה היא אמורפית ואין צורך לכמת אותה.
  • אין צורך בסמיכות זמנים – ככל שציר המרחק גדל הרבה יותר קשה להוכיח את הפגיעה שנעשתה. יש מסה קריטית של אירועים שלאחריה קשה מאוד לשקם את אמון הציבור. (מתן שוחד כ"שלח לחמך" כשבהמשך נתגלית התוצאה שלו).
  • לא כל הפרת אמונים היא פלילית – שבס מדבר על סיטואציה של ניגוד עניינים, בין האינטרס של האחים לאינטרס הציבורי. השופט ברק אומר שלא תמיד ניגוד עניינים יהווה עבירה פלילית. כדי ש"סטיה מן השורה" תהווה הפרת אמונים יש צורך בפן מחמיר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מהי הפרת אמונים?

מדובר במונח רחב, שעדיין מפרשים אותו בפסקי דין בבית השפט העליון:

  • שימוש בסמכויות וכוחות שניתנו לעובד הציבור שלא כדי לשרת את האינטרס, שהכוח והסמכות באו להגשים/אינטרס אחר כלשהו. עובד ציבור, המעמיד את עצמו במצב של ניגוד עניינים.
  • עובד ציבור, המשתמש במידע פנימי שבא לו במסגרת תפקידו למטרותיו הפרטיות
  • עובד הציבור הפועל "בדרך הנוגדת את התנאים, שעל פיהם עליו למלא את תפקידו הציבורי".
  • עובד הציבור הפועל בניגוד למדיניות עליה הופקד.

 

"במילוי תפקידו", מה זה?

בתחילת הדרך הפרשנות הייתה שהעבירה צריכה להיות ממש חלק ממילוי תפקידו. בגרוסמן ביהמ"ש שואל אם ההתנהגות היא הפרת אמון במילוי התפקיד. עם השנים, בשל הנסיבות, הרחיבו את הרכיב הזה. בגלל החשיבות שהמחוקק מייחס לערך המוגן של אמון הציבור ובשל העובדה שהדבר לא ניתן לכימות הייתה הרחבה זו. בימ"ש קבע שגם השימוש במעמד ובשם יכול להיות חלק מהעבירה.

כלומר, כאשר השר מטיל את מלוא עוצמתו, מעמדו ושמו כדי לקדם דברים לא ראויים – נפרש את התפקיד בצורה רחבה. השר ידע שניצול השם והמעמד יביא להתייחסות אחרת מצד אותם גורמים. כאמור, בהלכת שבס, שהזכרנו לעיל, בית המשפט קבע שאמון הציבור הוא חשוב, וכל אחד מהערכים עומד בפני עצמו.

 

מודעות לעניין העבירה

נדרשת מודעות – לא לפגיעה בציבור ולפסול שבמעשה, אלא לנסיבות: לכך שאתה עובד ציבור ולהתנהגות שלך. חשוב לזכור שלעובדי ציבור יש דין משמעתי, ולנבחרי ציבור אין. ניגוד עניינים הוא מדרון חלקלק. אלו חלק מהסיבות שוועדה בשם וועדת אשר תיקנה כללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים.

 

עורך דין הפרת אמונים

מדובר בעבירה מסובכת מאוד, וכפי שניתן לראות, גם בתי המשפט חלוקים ביחס להפעלתה במקרים מסוימים. הרבה מהמעשים שבגינן תזומנו לחקירה באזהרה נמצאים ב"תחום האפור", ולכן מומלץ לכם מאוד להיעזר בעורך דין פלילי שמתעסק בדיון בעבירות אלה, ובעל ניסיון ביישום הלכות בית המשפט והחוק.

בסוף, כל מילה שתאמרו, כל כוונה שתספרו עליה בחקירה, יכולה להיות רלוונטית ובעלת משמעות בניהול ההליך. העונש על עבירות אלה אמנם "רק" שלוש שנים, אך המכה הציבורית לנבחר הציבור שמורשע בעבירה ממין זה – קשה במיוחד.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
כשאתם מחפשים עורך דין לענייני הפרת אמונים, חשוב מאוד שתבדקו, כפי שנאמר לעיל, שיש לו ניסיון בתחום. עורך דין מקצועי, שעבר כמה תיקים דומים, ידע למצוא עבורכם את החורים בתזה של התביעה, וידע לעזור לכם להסביר את המעשים שלכם, כך שמצבכם יהיה טוב בהרבה.
כולנו שומעים בתקשורת שמות של עורכי דין, כמובן שככל שהם יותר מקצועיים ומפורסמים, שכר הטרחה שלהם יהיה מן הסתם גם יותר גבוה. בנוסף, מומלץ מאוד להיעזר במשפחה וחברים, חלקם מן הסתם נתקלו בשמות של עורכי דין לענייני צווארון לבן ועבירות הפרת אמונים ושוחד.
לפני הכל, עליך להיות מודע לזכויותיך, ולדעת שאתה זכאי להיוועצות עם עורך דין, ואף זכאי לשתוק בחקירה. עורך הדין ייעץ לך האם אכן כדאי לך לשתוק כבר בשלב זה, או דווקא כן למסור גרסה, שאולי דווקא תציג את הצד שלך, כך שהסיפור יראה חיובי יותר עבורך.
בסוף, אמנם המקסימום הוא 3 שנים, אך לעיתים קרובות לא תואשמו רק בעבירה זו, אלה גם בעבירות דומות, כמו "רישום כוזב במסמכי תאגיד", או עבירת ה"שוחד". וגם אם אתם מואשמים רק בעבירת הפרת האמונים, בשל הנסיבות, ומורכבות העבירה, קשה לשער האם תקבלו כמה חודשים של עבודות שירות, במקרה הטוב, או שנתיים וחצי מאסר, במקרה הפחות טוב.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין הפרת אמונים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה