שימוש לרעה בכוח המשרה

עבירת השימוש לרעה בכוח המשרה היא אחת מעבירות הצווארון הלבן המנויות בסימן ד' לחוק העונשין. עובדי ציבור רבים נחשדים ונחקרים בעבירה זו במסגרת חקירה פלילית לביצוע עבירות במסגרת מילוי תפקידם – בין היתר, ראשי ערים, בכירים במועצות מקומיות, קציני צה"ל, שוטרים ועוד.

עו"ד אלעד שאול, מומחה למשפט פלילי ועבירות צווארון לבן, שותף בפירמת עורכי הדין אלעד שאול ושות', במאמר אודות העבירה, העונש הקבוע בגינה ופסיקת בתי המשפט הנוהגת:

 

סעיף 280 לחוק העונשין, שימוש לרעה בכוח המשרה

חוק העונשין קובע כי עובד ציבור העושה שימוש לרעה בכוח משרתו צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר בפועל, כדלקמן:

280. עובד הציבור העושה אחת מאלה, דינו – מאסר שלוש שנים:
(1) תוך שימוש לרעה בסמכותו הוא עושה או מורה לעשות מעשה שרירותי הפוגע בזכותו של אחר;
(2) נכנס למגוריו של אדם נגד רצונו, כשאין הדבר מותר לו על פי דין, או שלא לפי הסדרים שנקבעו לכך בדין.

האיסור הפלילי על עובד הציבור לעשות שימוש לרעה בכוח משרתו נועד להגן על הציבור מפני ניצול לרעה ושרירותיות של בעל הסמכות, לו מוענק כוח רב מעצם תפקידו. כך למשל, בת"פ 36669-07-14 מדינת ישראל נ' גרנביץ' נדון עניינו של קצין משטרה שהורשע, בין היתר, בשימוש לרעה בכוחו כקצין מודיעין משטרתי בכך שגרם לאדם למסור את רכבו הפרטי לגורם עברייני.

אחד הערכים המוגנים החשובים במערכת המשפט הישראלית היא ההגנה על אמון הציבור בעובדי הציבור, שכן עובד ציבור אשר מנצל את כוחו ופוגע בזכויותיהם של אזרחים – גורם, מניה וביה, לאובדן אמון הציבור במערכות המדינה.

 

חקירה בלהב 433 בגין שימוש לרעה בכוח המשרה

עבירות מסוג זה נחקרות, בדרך כלל, ביחידות העילית של משטרת ישראל ובניהן להב 433, תחתיה מספר יחידות עילית כגון יאל"כ, יאחב"ל, יאח"ה, אתגר ועוד. עם זאת, יתכנו חקירות גם בגופים אחרים, בהתאם לזהותו של החשוד; כך למשל שוטרים יחקרו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ואילו סוהרים ביחידה לחקירות סוהרים (יח"ס) אשר סופחה לאחרונה גם היא ללהב 433.

במרבית המקרים, חשד לשימוש לרעה בכוח המשרה נבדק בעניינם של פוליטיקאים, ראשי מועצות דתיות, ראשי ערים, עובדי קרן קיימת לישראל, עובדי מדינה בכירים ועוד. עם זאת, לעיתים נחקרים גם עובדי ציבור זוטרים בחשד לביצוע העבירה ואף מועמדים לדין ומוגשים נגדם כתבי אישום חמורים.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה העונש על שימוש לרעה בכוח המשרה?

סעיף 280 לחוק קובע כי עבירה זו עשויה להוביל את מבצעה לבית הסוהר לתקופה שלא תעלה על 3 שנים – אולם בסופו של יום קובע בית המשפט את העונש הראוי בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי העומד בפניו, חומר המעשה ונסיבותיו והעבירות הנוספות שביצע הנאשם ובניהן:

  • מרמה והפרת אמונים – עבירה לפי סעיף 284 לחוק העונשין.
  • אי מילוי חובה רשמית – עבירה לפי סעיף 285 לחוק העונשין.
  • שוחד – עבירה לפי סעיף 290 לחוק העונשין.
  • קשירת קשר לביצוע פשע – עבירה לפי סעיף 449 לחוק העונשין.

 

כתבי אישום רבים מוגשים כנגד עובדי ציבור בגין העבירות המנויות לעיל, נסקור בקצרה כמה פסקי דין עדכניים בתחום עבירות הצווארון הלבן:

  1. ת"פ 60872-06-17 מדינת ישראל נגד דורון מועד ורנא נוגידאת (בית משפט השלום בחיפה) – הנאשמים שירתו כשוטרי משטרת ישראל במועד ביצוע העבירה. הנאשם התווכח עם נהג שנסע בצורה לא זהירה והפחיד אותו כך שאותו נהג הגיש תלונה כנגדו. הנאשמת ניסתה לסייע לנאשם והוציאה ממחשבי המשטרה מידע אודות המתלונן והעבירה לידי הנאשם. הנאשם, שוטר במקצועו, יצר קשר עם המתלונן באמצעות גורם שלישי וניסה להניא אותו מלהתלונן. בית המשפט גזר על השוטר 6 חודשי מאסר על תנאי והותיר את הרשעתו, ואילו על הנאשמת הטיל צו שעות לתועלת הציבור וביטל הרשעתה.
  2. ת"פ 7132-05-16 מדינת ישראל נגד אהרון הנרי קדוש (בית המשפט המחוזי חיפה) – הנאשם שימש כרכז מודיעין במשטרה והורשע בקבלת שוחד, שימוש לרעה בכוח המשטרה ועבירות נוספות. הנאשם קיבל שוחד כספי ומיני מאזרחים תוך שהציג מצג שווא לפיו יוכל למנוע אכיפה משטרתית בבתי העסק שלהם. בית המשפט גזר עליו מאסר בפועל למשך 21 חודשים.
  3. ע"פ 9710-08-17 מוחלט חטיב נגד מדינת ישראל – הנאשם הוא שוטר לשעבר אשר עצר נהגת לבדיקה שגרתית. אגב הבדיקה, השתמש לרעה בכוח המשרה וביצע בה מעשה מגונה. בית המשפט גזר עליו מאסר בפועל למשך 5 חודשים.

 

אם כן, שימוש לרעה בכוח המשרה עלולה בהחלט הוביל להטלת עונש חמור ביותר כגון מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. עם זאת, ניתן למזער את הנזק באמצעות ייעוץ משפטי ותכנון קו הגנה ראוי תוך ייעוץ עם עורכי דין פליליים מנוסים בייצוג עובדי ציבור ובכירים החשודים בעבירות צווארון לבן.

 

שימוע לפני הגשת כתב אישום כנגד עובד ציבור

סעיף 60א לחוק העונשין מקנה לחשוד זכות לערוך שימוע, טרם הגשת כתב אישום, ובכך לנסות ולשכנע את גוף התביעה שלא להעמיד אותו לדין פלילי. זכות זו מוקנית לחשוד בעבירה מסוג פשע בלבד, אולם הפרקטיקה הנוהגת מאפשרת קיום שימוע או מעין שימוע, גם בעבירות מסוג עוון ובניהן שימוש לרעה בכוח המשרה.

עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות' יוצאי פרקליטות מחוז תל-אביב, פרקליטות מחוז המרכז ורשויות המס (מס הכנסה ומע"מ), מנהלים תיקים מורכבים מתחום העבירות טוהר המידות ומייצגים אישי ציבור, בכירים ואנשי תקשורת. במקרים רבים, הצליחו עורכי הדין ממשרדנו למנוע הגשת כתב אישום פלילי כנגד לקוחות המשרד וזאת בשלב השימוע לפני הגשת כתב אישום.

 

עורכי דין לייצוג עובדי ציבור בעבירות צווארון לבן

זומנת לחקירה במשטרה, במח"ש או בכל גוף אחר בחשד לשימוש לרעה בכוח המשרה? פנה בדחיפות לייעוץ לפני חקירה במשרד אלעד שאול ושות', ממשרדי עורכי הדין הפליליים המובילים בתחום עבירות הצווארון הלבן בישראל. ייצגנו בעשרות תיקי חקירה ותיקים פליליים מתוקשרים ובניהם תיק 4000 בו נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' וכן מקורביו ויועציו של ראש הממשלה.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא שימוש לרעה בכוח המשרה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!