עבירות מע"מ

עורך דין מע"מ

כל עוסק מורשה, בעל עסק או חברה מחויבים בתשלום מס ערך מוסף (מע"מ) למדינת ישראל. בתי העסק גובים את המס מקהל הלקוחות ומעבירים אותו למדינת ישראל. בתמורה לשירות המשלוחים הזה, בעלי העסקים זכאים לקזז סכומי כסף ששילמו למע"מ בעצמם במסגרת עבודתם ולקבלם בחזרה.

מדובר בסכומי כסף גדולים ומשכך לעתים מתבצעות עבירות מע"מ, ניסיונות להונות את מע"מ, להעלים מס ולא לדווח תקבולים. עורך הדין אלעד שאול, שותף מייסד במשרד אלעד שאול ושות', מומחה לעבירות מע"מ ומיסוי מסביר על עבירות מע"מ.

 

עבירות מע"מ – אי דיווח תקבולים למע"מ

מס ערך מוסף (מע"מ) הוא מס עקיף אשר מוטל על כל אזרחי המדינה במסגרת רכישת כל מוצר או ביצוע כל עסקה. מס ערך מוסף מגולם במחיר המוצרים שכולנו רוכשים ביום יום, כך שגם אם אדם קונה מוצר במכולת הוא משלם 17% מע"מ למדינת ישראל.

אותו בעל מכולת אחראי על העברת 17% המס למדינת ישראל, כאשר בתמורה לכך ועל מנת לעודד בתי עסק לשלם מיסים כחוק, מותר לאותו בעל עסק לקזז הוצאות מע"מ שהוא שילם בעצמו במסגרת המחזור העסקי. אקט הקיזוז המדובר במתבצע באמצעות דיווח חשבוניות לרשויות המס כאשר בעל העסק מדווח למע"מ על הכנסותיו, מהן גוזרים 17% ומסכום המס המדובר ניתן לקזז סכומים לפי דיווח של בעל העסק.

הבעיה מתחילה כאשר בעלי עסקים לא מדווחים תקבולים למע"מ ובעצם מקבלים "כסף שחור", בלי הוצאת חשבונית מס ובעצם גורעים מקופת רשות המיסים ומשרד האוצר את כספי המע"מ. מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין אשר עשויה להיחשף באמצעות ביקורת של מפקחי מע"מ או על ידי הלשנה של לקוח או יריב עסקי.

בעיה נוספת היא כאשר אותם בעלי עסקים מוציאים חשבוניות פיקטיביות, עבור הוצאות שלא היו ועסקאות שלא נעשו, וזאת על מנת לקזז מה שיותר מסכום המע"מ אותו הם צריכים להעביר לרשות המיסים.

 

עבירות מס – הוצאת חשבוניות מס פיקטיביות

דרך נוספת להונות את מס ערך מוסף היא באמצעות הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות. באמצעות חשבונית פיקטיבית יכול בעל העסק לדווח כי קיבל לידיו סכום קטן יותר מזה שקיבל במציאות, או לחילופין לקבל חשבונית מס פיקטיבית עבור הוצאות שלא באמת התרחשו וזאת על מנת לקזז את תשלומיו למע"מ מבלי שהוא רשאי לעשות כן.

לדוגמה, עבריין מס עשוי להנפיק חשבונית מס פיקטיבית ובה לדווח למע"מ שלקוח שילם לו 100 ש"ח, כאשר בפועל הלקוח שילם 1,000 ש"ח. לפיכך, בעל העסק שלשל לכיסו את ההפרש, 900 ש"ח נטו נקי ממס, ישלם למע"מ רק 17 ש"ח כאשר במקור היה עליו לשלם 170 ש"ח. מן העבר השני, בעל עסק יכול לקבל חשבוניות פיקטיביות עבור הוצאות שלא באמת הוציא במטרה לקזז תשלומים למע"מ.

פעולה זו מתבצעת לעתים קרובות באמצעות חברות קש, משמע, חברות שאין בהן פעילו עסקית והן נפתחו בעיקר על מנת להונות את רשויות המס ולהוציא חשבוניות שישמשו בתי עסק לקיזוז תשלומים למס ערך מוסף.

 

עבירות טכניות במע"מ

חוקרי מע"מ עשויים להגיע לביקורת מע"מ בבית עסק בכל רגע נתון. לעתים במהלך הביקורת מגלים חוקרי המע"מ עבירות מע"מ טכניות בבית העסק ולעתים עבירות אלו מתגלות לבדן. עבירות מע"מ טכניות אלו מתאפיינות בדרך כלל בהעדר כוונה פלילי מצד בעל העסק.

בין שלל עבירות מע"מ טכניות שניתן לבצע מבחינת רשויות מס ערך מוסף ניתן למנות את אי רישום תקבולים, אי ניהול פנקסי חשבונות, הוצאת חשבוניות מס ללא זכות, אי הגשת דו"ח במועד, סירוב למסור מסמכים, ידיעות או מסמכים לדרישת מע"מ, סירוב להתייצב לחקירה במע"מ, אי הוצאת חשבונית מס מקום שחובה להוציאה או אי הוצאת חשבונית מס במועד הקבוע וכדומה.

עבירות טכניות בעניין מס ערך מוסף עשויות להוליד חקירה במע"מ ובהמשך לכך גם הגשת כתב אישום לבית המשפט, הטלת קנסות ועיצומים כספיים לצד הרשעה בפלילים ועונשי מאסר.

 

מה העונש על עבירת מע"מ טכנית?

סעיף 117(א) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 קובע עונש מאסר של עד שנת מאסר. ישנן מספר נסיבות אשר עשויות להשפיע על גובה העונש, אך חשוב להדגיש כי באמצעות ייצוג משפטי הולם בידי עורך דין עבירות מע"מ, ניתן לדאוג להסרת המחדלים, הסדר טיעון מול מע"מ ותשלום קנסות בתמורה לקבלת ענישה מקלה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עבירות מע"מ מהותיות

עבירות מע"מ מהותיות הן עבירות בעלות כוונה פלילית מצד העבריין להונות את שלטונות המס. כמובן, שעבירות אלו חמורות בהרבה מעבירות טכניות והן כוללות בדרך כלל זיוף מסמכים והגשתם למע"מ, מסירת ידיעות כוזבות, הוצאת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי תשומות בניגוד לחוק ושלל מעשים פליליים חמורים שכל מטרתם היא הונאת רשות המיסים והעלמת מס ממדינת ישראל.

כך למשל, כתבי אישום רבים מוגשים בגין זיוף פנקסי חשבוניות, השמדת פנקסים ומסמכים על מנת להתחמק מתשלום מס או רישום כוזב במטרה להונות את מס ערך מוסף.

 

מה העונש על עבירת מע"מ מהותית?

בניגוד לעבירות טכניות, בעבירות מהותיות (מטריאליות) בולטת הכוונה הפלילית ולפיכך מתייחסים לעבירות אלו בחומרה יתרה. סעיף 117(ב) לחוק מס ערך מוסף קובע ענישה מוחשית של עד 5 שנות מאסר בעבירות מע"מ מהותיות ועד 7 שנות מאסר כאשר מדובר בעבירת מע"מ בנסיבות מחמירות.

 

כופר מס – כופר כסף

במקרים מסוימים ובעבירות מסוימות ניתנת לחשוד או לנאשם האפשרות לפדות את העבירות שביצע מול מע"מ באמצעות תשלום סכום כסף כאלה ואחרים לרשות המיסים. תשלום זה מכונה "כופר".

נשאלת השאלה, מה ההבדל בין כופר כסף ובין קנס מנהלי? במסגרת משא ומתן ובייצוג של עו"ד מומחה לעבירות מע"מ, יכולה רשות המיסים לאפשר לחשוד או לנאשם תשלום כופר כסף בעבירות מס מהותיות כגון שימוש בחשבוניות פיקטיביות וזיוף מסמכים במע"מ. כאשר מדובר בעבירות מע"מ טכניות, יבקשו במע"מ להטיל קנס מנהלי על החייב.

לרשות המיסים שיקול דעת נרחב יחסית בכל הנוגע להסדרי טיעון ובניהם לסגירת תיק בכופר כסף, לכן כדאי ומומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לעבירות מע"מ על מנת שיפעיל את מלוא הכלים המשפטיים וינהל עבורכם מו"מ מול מס ערף מוסף במטרה לסיים את ההליך המשפטי בתשלום כספי בלבד וללא עונשי מאסר.

 

זימון לחקירה במע"מ

חקירת מע"מ עשויה להתפתח לכדי תיק פלילי ולהגשת כתב אישום נגד החשוד בעבירות מס. כמו כן, תיקי מע"מ מסוימים מובילים למעצר מאחורי סורג ובריח ולבקשה להארכת מעצר לצורכי חקירה, מעמד לא נעים אשר עשוי להימשך מספר ימים.

משרדנו מייצג חשודים רבים בעבירות מע"מ ובין היתר בעלי חברות ועוסקים אשר נחשדו ואף הואשמו בהעלמות מס בהיקפים של עשרות מליוני שקלים. באחד מתיקי המשרד נחשד לקוח, בעל חברה גדולה, בהעלמת מס בסך 25,000,000 ש"ח. עו"ד אלעד שאול, ייצג את הלקוח בדיוני המעצר והוביל לשחרורו בהפקדת ערבויות מתאימות, וזאת חרף התנגדות רשות המיסים ובקשתם להאריך את המעצר לתקופה ארוכה.

זכור! חוקרי רשות המיסים הם בעלי מקצוע מנוסים, אל תנסה להתמודד איתם לבדך, שמור על זכויותיך ופנה לייעוץ לפני חקירת מע"מ על ידי עורך דין לעבירות מס.

 

כתב אישום בגין עבירת מע"מ

אם הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מע"מ (סעיף 117(א) או 117(ב)) עליך לפנות בדחיפות לייעוץ משפטי ולשכור שירותי עורך דין לעבירות מס אשר ייצג אותך ויגן על זכויותיך מול רשות המיסים בבית המשפט.

חשוב לציין, כי כתב אישום בעבירת מס הוא כתב אישום פלילי לכל דבר ועניין ועשוי להשפיע באופן חמור על חירותו של הנאשם בצורה של עונש מאסר בפועל או עבודות שירות, כמו גם עשוי לכלול ענישה כלכלית ממשית בדמות קנסות מנהליים, עיקולים וכדומה.

דרגו את המאמר
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירות מע"מ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!