עבירות מע"מ

עורך דין מע"מ

כל עוסק מורשה, בעל עסק או חברה מחויבים בתשלום מס ערך מוסף (מע"מ) למדינת ישראל. בתי העסק גובים את המס מקהל הלקוחות ומעבירים אותו למדינת ישראל.

בתמורה לשירות המשלוחים הזה, בעלי העסקים זכאים לקזז סכומי כסף ששילמו למע"מ בעצמם במסגרת עבודתם ולקבלם בחזרה.

מדובר בסכומי כסף גדולים ומשכך לעתים מתבצעות עבירות מע"מ, ניסיונות להונות את מע"מ, להעלים מס ולא לדווח תקבולים.

עורך הדין אלעד שאול, שותף מייסד במשרד אלעד שאול ושות', מומחה לעבירות מע"מ ומיסוי מסביר על עבירות מע"מ.

אי דיווח תקבולים למע"מ

מס ערך מוסף (מע"מ) הוא מס עקיף אשר מוטל על כל אזרחי המדינה במסגרת רכישת כל מוצר או ביצוע כל עסקה.

מס ערך מוסף מגולם במחיר המוצרים שכולנו רוכשים ביום יום, כך שגם אם אדם קונה מוצר במכולת הוא משלם 17% מע"מ למדינת ישראל.

אותו בעל מכולת אחראי על העברת 17% המס למדינת ישראל, כאשר בתמורה לכך ועל מנת לעודד בתי עסק לשלם מיסים כחוק, מותר לאותו בעל עסק לקזז הוצאות מע"מ שהוא שילם בעצמו במסגרת המחזור העסקי.

אקט הקיזוז המדובר במתבצע באמצעות דיווח חשבוניות לרשויות המס כאשר בעל העסק מדווח למע"מ על הכנסותיו, מהן גוזרים 17% ומסכום המס המדובר ניתן לקזז סכומים לפי דיווח של בעל העסק.

הבעיה מתחילה כאשר בעלי עסקים לא מדווחים תקבולים למע"מ ובעצם מקבלים "כסף שחור", בלי הוצאת חשבונית מס ובעצם גורעים מקופת רשות המיסים ומשרד האוצר את כספי המע"מ.

מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין אשר עשויה להיחשף באמצעות ביקורת של מפקחי מע"מ או על ידי הלשנה של לקוח או יריב עסקי.

בעיה נוספת היא כאשר אותם בעלי עסקים מוציאים חשבוניות פיקטיביות, עבור הוצאות שלא היו ועסקאות שלא נעשו, וזאת על מנת לקזז מה שיותר מסכום המע"מ אותו הם צריכים להעביר לרשות המיסים.

הוצאת חשבוניות מס פיקטיביות

דרך נוספת להונות את מס ערך מוסף היא באמצעות הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות. באמצעות חשבונית פיקטיבית יכול בעל העסק לדווח כי קיבל לידיו סכום קטן יותר מזה שקיבל במציאות, או לחילופין לקבל חשבונית מס פיקטיבית עבור הוצאות שלא באמת התרחשו וזאת על מנת לקזז את תשלומיו למע"מ מבלי שהוא רשאי לעשות כן.

לדוגמה, עבריין מס עשוי להנפיק חשבונית מס פיקטיבית ובה לדווח למע"מ שלקוח שילם לו 100 ש"ח, כאשר בפועל הלקוח שילם 1,000 ש"ח.

לפיכך, בעל העסק שלשל לכיסו את ההפרש, 900 ש"ח נטו נקי ממס, ישלם למע"מ רק 17 ש"ח כאשר במקור היה עליו לשלם 170 ש"ח.

מן העבר השני, בעל עסק יכול לקבל חשבוניות פיקטיביות עבור הוצאות שלא באמת הוציא במטרה לקזז תשלומים למע"מ.

פעולה זו מתבצעת לעתים קרובות באמצעות חברות קש, משמע, חברות שאין בהן פעילו עסקית והן נפתחו בעיקר על מנת להונות את רשויות המס ולהוציא חשבוניות שישמשו בתי עסק לקיזוז תשלומים למס ערך מוסף.

עבירות טכניות במע"מ

חוקרי מע"מ עשויים להגיע לביקורת מע"מ בבית עסק בכל רגע נתון. לעתים במהלך הביקורת מגלים חוקרי המע"מ עבירות טכניות בבית העסק ולעתים עבירות אלו מתגלות לבדן.

עבירות טכניות אלו מתאפיינות בדרך כלל בהעדר כוונה פלילי מצד בעל העסק.

בין שלל העבירות הטכניות שניתן לבצע מבחינת רשויות מס ערך מוסף ניתן למנות את אי רישום תקבולים, אי ניהול פנקסי חשבונות, הוצאת חשבוניות מס ללא זכות, אי הגשת דו"ח במועד, סירוב למסור מסמכים, ידיעות או מסמכים לדרישת מע"מ, סירוב להתייצב לחקירה במע"מ, אי הוצאת חשבונית מס מקום שחובה להוציאה או אי הוצאת חשבונית מס במועד הקבוע וכדומה.

עבירות טכניות בעניין מס ערך מוסף עשויות להוליד חקירה במע"מ ובהמשך לכך גם הגשת כתב אישום לבית המשפט, הטלת קנסות ועיצומים כספיים לצד הרשעה בפלילים ועונשי מאסר.

מה העונש על עבירת מע"מ טכנית?

סעיף 117(א) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 קובע עונש מאסר של עד שנת מאסר.

ישנן מספר נסיבות אשר עשויות להשפיע על גובה העונש, אך חשוב להדגיש כי באמצעות ייצוג משפטי הולם בידי עורך דין עבירות מע"מ, ניתן לדאוג להסרת המחדלים, הסדר טיעון מול מע"מ ותשלום קנסות בתמורה לקבלת ענישה מקלה.

עבירות מע"מ מהותיות

עבירות מע"מ מהותיות הן עבירות בעלות כוונה פלילית מצד העבריין להונות את שלטונות המס.

כמובן, שעבירות אלו חמורות בהרבה מעבירות טכניות והן כוללות בדרך כלל זיוף מסמכים והגשתם למע"מ, מסירת ידיעות כוזבות, הוצאת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי תשומות בניגוד לחוק ושלל מעשים פליליים חמורים שכל מטרתם היא הונאת רשות המיסים והעלמת מס ממדינת ישראל.

כך למשל, כתבי אישום רבים מוגשים בגין זיוף פנקסי חשבוניות, השמדת פנקסים ומסמכים על מנת להתחמק מתשלום מס או רישום כוזב במטרה להונות את מס ערך מוסף.

מה העונש על עבירת מע"מ מהותית?

בניגוד לעבירות טכניות, בעבירות מהותיות (מטריאליות) בולטת הכוונה הפלילית ולפיכך מתייחסים לעבירות אלו בחומרה יתרה. סעיף 117(ב) לחוק מס ערך מוסף קובע ענישה מוחשית של עד 5 שנות מאסר בעבירות מע"מ מהותיות ועד 7 שנות מאסר כאשר מדובר בעבירת מע"מ בנסיבות מחמירות.

כופר מס – כופר כסף

במקרים מסוימים ובעבירות מסוימות ניתנת לחשוד או לנאשם האפשרות לפדות את העבירות שביצע מול מע"מ באמצעות תשלום סכום כסף כאלה ואחרים לרשות המיסים. תשלום זה מכונה "כופר".

נשאלת השאלה, מה ההבדל בין כופר כסף ובין קנס מנהלי? במסגרת משא ומתן ובייצוג של עו"ד מומחה לעבירות מע"מ, יכולה רשות המיסים לאפשר לחשוד או לנאשם תשלום כופר כסף בעבירות מס מהותיות כגון שימוש בחשבוניות פיקטיביות וזיוף מסמכים במע"מ.

כאשר מדובר בעבירות מע"מ טכניות, יבקשו במע"מ להטיל קנס מנהלי על החייב.

לרשות המיסים שיקול דעת נרחב יחסית בכל הנוגע להסדרי טיעון ובניהם לסגירת תיק בכופר כסף, לכן כדאי ומומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לעבירות מע"מ על מנת שיפעיל את מלוא הכלים המשפטיים וינהל עבורכם מו"מ מול מס ערף מוסף במטרה לסיים את ההליך המשפטי בתשלום כספי בלבד וללא עונשי מאסר.

זימון לחקירה במע"מ

חקירת מע"מ עשויה להתפתח לכדי תיק פלילי ולהגשת כתב אישום נגד החשוד בעבירות מס. כמו כן, תיקי מע"מ מסוימים מובילים למעצר מאחורי סורג ובריח ולבקשה להארכת מעצר לצורכי חקירה, מעמד לא נעים אשר עשוי להימשך מספר ימים.

משרדנו מייצג חשודים רבים בעבירות מע"מ ובין היתר בעלי חברות ועוסקים אשר נחשדו ואף הואשמו בהעלמות מס בהיקפים של עשרות מליוני שקלים. באחד מתיקי המשרד נחשד לקוח, בעל חברה גדולה, בהעלמת מס בסך 25,000,000 ש"ח.

עו"ד אלעד שאול, ייצג את הלקוח בדיוני המעצר והוביל לשחרורו בהפקדת ערבויות מתאימות, וזאת חרף התנגדות רשות המיסים ובקשתם להאריך את המעצר לתקופה ארוכה.

זכור! חוקרי רשות המיסים הם בעלי מקצוע מנוסים, אל תנסה להתמודד איתם לבדך, שמור על זכויותיך ופנה לייעוץ לפני חקירת מע"מ על ידי עורך דין לעבירות מס.

כתב אישום בגין עבירת מע"מ

אם הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מע"מ (סעיף 117(א) או 117(ב)) עליך לפנות בדחיפות לייעוץ משפטי ולשכור שירותי עורך דין לעבירות מס אשר ייצג אותך ויגן על זכויותיך מול רשות המיסים בבית המשפט.

חשוב לציין, כי כתב אישום בעבירת מס הוא כתב אישום פלילי לכל דבר ועניין ועשוי להשפיע באופן חמור על חירותו של הנאשם בצורה של עונש מאסר בפועל או עבודות שירות, כמו גם עשוי לכלול ענישה כלכלית ממשית בדמות קנסות מנהליים, עיקולים וכדומה.

דרגו את המאמר
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירות מע"מ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום

סעיף 220 לפקודת מס הכנסה

עבירה  על סעיף 220 לפקודת מס הכנסה היא מהעבירות המרכזיות והחמורות ביותר בפקודת מס הכנסה. מדובר בעבירת מס חמורה, שנעשית בכוונה להתחמק מתשלום מס או לסייע לאחר להתחמק מתשלום מס.

קרא עוד

עורך דין מיסים

במשרד אלעד שאול ושות' עורכי דין המתמחים במיסים, יוצאי רשות המיסים ומחלקות מיסים בפירמות מהגדולות בעולם. משרדנו מייצג נישומים, חשודים ונאשמים בעבירות מס ומספק ייעוץ מס ותכנון מס מורכב ללקוחות

קרא עוד

עבירות מע"מ

עורך דין מע"מ כל עוסק מורשה, בעל עסק או חברה מחויבים בתשלום מס ערך מוסף (מע"מ) למדינת ישראל. בתי העסק גובים את המס מקהל הלקוחות ומעבירים אותו למדינת ישראל. בתמורה

קרא עוד

חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות פיקטיביות הפכו מכת מדינה והוכרזה נגדן מלחמה על ידי רשות המיסים. חוק מס ערך מוסף קובע שעוסק רשאי לנכות תשומות (הוצאות) מחשבוניות שהונפקו כדין. ישנם סוגים רבים של חשבוניות

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה