תחומי התמחות

  • home
  • חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות פיקטיביות

עו"ד אלעד רן   |   לייעוץ אישי 03-7773333

חוק מס ערך מוסף קובע כי עוסק רשאי לנכות תשומות מחשבוניות שהונפקו כדין. ישנם סוגים רבים של חשבוניות “פיקטיביות” כאשר כל אחד מהן עלול לסבך את העוסק או את בעל החברה בפלילים. עו”ד אלעד רן, עו”ד צווארון לבן, מומחה במיסים ופשיעה כלכלית, מסביר:

חשבוניות פיקטיביות

מה הן חשבוניות פיקטיביות?

אין הגדרה בחוק לחשבוניות פיקטיביות, עם השנים יצרו בתי המשפט את המושג ״חשבונית הפיקטיבית״ אשר ניתן להבינו כאשר מחפשים את הגדרת “החשבונית” בחוק.

סעיף 38 לחוק המע”מ קובע:

“עוסק רשאי לנכות תשומות מחשבוניות מס שהוצאה לו כדין”.

סעיף 42 לחוק המע”מ קובע כי חשבונית תונפק רק על ידי עוסק מורשה ורק בעקבות עסקה חייבת במס.

מכך ניתן להסיק כי חשבונית פיקטיבית היא כל חשבונית שהוצאה על ידי עוסק שהוא לא צד לעסקה, כאשר לא התקיימה עסקה כלל, כאשר העסקה שהתקיימה הייתה שונה מזו המפורטת או שמנפיק החשבונית כלל לא עוסק.

מודעות העוסק לעצם היות החשבונית פיקטיבית

אחת הסוגיות המהותיות במהלך חקירת מע”מ היא התשובה לשאלה האם העוסק ידע שהחשבונית פיקטיבית? ואם לא ידע, האם היה עליו לדעת? עד כמה רחוק צריך ללכת עוסק על מנת לוודא שהחשבונית שקיבל אינה פיקטיבית?

על מנת להתמודד עם טענות חוסר המודעות מצד חשודים בעבירות מס תוקן חוק המע”מ כך שעצם קיומה של חשבונית פיקטיבית מקים חזקה כי יש לפסול את ספריו של מוציא החשבונית וגם של מקזז התשומות עד אשר יוכיחו כי לא ידעו שמדובר בחשבונית פיקטיבית על פי שיקול הדעת של רשויות המס.

משמע, מספיק להוכיח כי החשבונית אינה כשרה – על מנת להעביר את נטל ההוכחה במלוא משקלו אל כתפי הנישום אשר יאלץ להוכיח כי פעל בהתאם לדין (בשונה מהליכים פליליים אחרים שם נטל ההוכחה על המדינה).

מה העונש על חשבונית פיקטיבית?

רשויות המס ובתי המשפט הנהיגו בשנים האחרונות מגמה בולטת של החמרה בענישה נגד עברייני מס.

גובה העונש שצפוי לעוסק או לבעל חברה נגזר באופן ישיר מסכום החשבוניות הפיקטיביות, היקף המרמה, מאופי העבירות שבוצעו על ידו ומרמת התחכום שבהן.

כך למשל הנפקת חשבוניות פיקטיביות במיליוני שקלים כאשר חלק מן החשבוניות מזויפות – תוביל לענישה מחמירה יותר מקבלת חשבוניות פיקטיביות בסכום נמוך יותר ומעוסק קיים.

בעבירות מס “טכניות” ניתן להמיר את ההליך הפלילי בקנס כספי המכונה “כופר”, במסגרתו העוסק משלם סכום כספי נכבד ובתמורה הוא לא עומד לדין פלילי.

בעבירות מס “מהותיות” מוגשים כתבי אישום חמורים ובתי המשפט גוזרים עונשי מאסר שנעים בין מספר חודשים בודדים מאחורי סורג ובריח ועד למספר שנות מאסר.

שימוע לפני הגשת כתב אישום בעבירות מס

בעבירות מסוג פשע רשויות המס מחויבות לאפשר לחשוד לקיים שימוע לפני הגשת כתב אישום באמצעות עורך דין מומחה לעבירות מס.

במסגרת השימוע מקבל עורך הדין את חומרי החקירה ומנהל משא ומתן עם התביעה על מנת לשכנע לא להגיש כתב אישום ו/או לפדות את העבירה בכופר ו/או להגיע להסדר טיעון מקל.

פניה לעו”ד פלילי מומחה לעבירות מס מוקדם ככל האפשר עשויה לסייע בסגירת התיק ללא כתב אישום, או לכל הפחות להקלה בעונש.

עורך דין לייצוג משפטי בתיקי חשבוניות פיקטיביות

עו״ד אלעד רן, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, מתמחה שנים רבות בדיני מיסים, משפט פלילי, עבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות.

עו״ד אלעד רן עבד במשרד המשפטים – פרקליטות מחוז מרכז וכן כעורך דין במחלקת המיסים בפירמת רו”ח קסלמן וקסלמן (Price Waterhouse Coopers). 

במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן,  והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד. בשנות עבודתו כעורך דין, צבר ניסיון משפטי רב בייעוץ וייצוג לקוחותיו מול רשויות המס וגופי חקירה שונים במדינת ישראל. 

עורך דין אלעד רן מייצג ביסודיות ובדיסקרטיות רואי חשבון, עורכי דין, אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה בפני רשויות המס בהליכים אזרחיים ופליליים.

בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. 

עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי בפורומים שונים, בפני עורכי דין ורואי חשבון.

חייג עכשיו