מאמרים

ביטול כתב אישום נגד קטין

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

סגירת תיק סמים בבית משפט לנוער

כנגד לקוח המשרד הוגש כתב אישום לבית משפט השלום לנוער בתל אביב המייחס לו החזקה ושימוש בסמים.  הנאשם שכר את שירותי משרדנו ולאחר 3 שבועות בוטל כתב האישום נגדו והלקוח נהנה מסגירת תיק פלילי בבית המשפט לנוער. עו”ד פלילי אלעד שאול מסביר כיצד לבטל כתב אישום כנגד קטין בבית המשפט לנוער.

ביטול כתב אישום נגד קטין

מהו כתב אישום נגד קטין והיכן מתנהל משפט נגד קטין?

כתב אישום מוגש על ידי הרשות התובעת של מדינת ישראל לבית המשפט ובו מואשם הנאשם בביצוע עבירה פלילית מסוימת. כאשר הנאשם הוא קטין, מוגש כתב האישום אל בית המשפט לנוער אשר מנהל את ההליך המשפטי על פי חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), (להלן: “חוק הנוער”) אשר מסדיר את האופן והכלים המיוחדים בהם יש להשתמש בזמן העמדה לדין פלילי של קטין.

כאשר העבירה מבוצעת יחד עם נאשם נוסף שהוא בגיר, או כאשר מדובר בעבירה חמורה במיוחד, יכולה המאשימה להגיש את כתב האישום נגד הקטין גם לבית המשפט השלום או לבית המשפט המחוזי אשר ינהג בקטין על פי “חוק הנוער”. למרות שבית המשפט השלום או המחוזי נוהגים בנאשם במסגרת חוק הנוער, העדיפות העליונה היא לנהל את התיק בבית המשפט לנוער, שכן שם יושבים שופטים אשר מנהלים אך ורק תיקים פליליים נגד קטינים והדבר מתבטא ביחסם לנאשם הקטין וסבלנותם בניהול ההליך.

במידה וילדכם קיבל כתב אישום והזמנה לדיון בבית המשפט, זה הזמן לפנות אל עורך דין פלילי לנוער אשר מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים קטינים ובעל ניסיון בהליכים פליליים המתנהלים נגד קטינים. עו”ד אלעד שאול הוא סנגור פלילי העוסק בייצוג קטינים ונערים בהליך הפלילי.

איך לבטל כתב אישום נגד קטין?

ההמלצה הטובה ביותר שיוכל עורך דין פלילי לנוער לתת ללקוחותיו היא לפנות לעו”ד על מנת לקבל יעוץ לפני חקירה עוד בטרם הוגש כתב אישום ואם לא כן, אז בשלב השימוע לפני הגשת כתב האישום לפי סעיף 60 א לחוק. אך גם אם כבר הוגש כתב אישום נגד קטין ניתן להוביל לביטול כתב אישום, מחיקת כתב אישום, חזרה מהאישום וכדומה.

עו”ד פלילי לקטינים בעל ידע ויצירתיות יכול להוביל לביטול כתב אישום נגד הקטין במסגרת של משא ומתן עם הפרקליטות או עם התביעה המשטרתית, תוך ניסיון לשכנע אותם לחזור בהם מהאישום ולהפסיק מניהול ההליך המשפטי נגד הקטין. לא אחת הגיעו למשרדנו תיקים שנוהלו לשווא על ידי עורכי דין אחרים ולאחר משא ומתן עיקש מצד משרדנו חזרה בה התביעה מכתב האישום והתיק נסגר.

עורך הדין אלעד שאול, שותף מנהל במשרד שאול-רן ושות׳, עורך דין פלילי המתמחה בייצוג קטינים ונערים בפני בית המשפט לנוער ובתי המשפט השונים – בוגר רשויות התביעה של מדינת ישראל ובעברו עבד בפרקליטות מחוז ת”א. עורך דין פלילי אלעד שאול, מקפיד לנהל את הליכי המשא ומתן עם רשויות התביעה באופן מושכל ומתוך ניסיון מהותי והיכרות עם האופן שבה מתנהל הצד השני.

מחיקת כתב אישום נגד קטין ואי העמדה לדין

על מנת למחוק את כתב האישום יש לפנות לרשות התובעת או לבית המשפט בנימוקים המתאימים ולדרוש למחוק את כתב האישום נגד הקטין. מאידך, ישנה דרך טובה לא פחות להימנע מהעמדה לדין והיא ניהול ההליך עוד בשלב חקירת הקטין במשטרה. בשלב זה, גובה עורך הדין מהקטין את גרסתו, מסייע לו להבין את זכויותיו ומשתמש בנסיונו הרב על מנת להוכיח למשטרה ולרשות התובעת , עוד בזמן החקירה , שהנער אינו אשם בביצוע העבירה, שאין ראיות בתיק החקירה או שאין כל אינטרס ציבורי להעמיד את הקטין לדין.

ככל שיקדים הקטין לפנות לעו”ד פלילי לנוער ולהגן על זכויותיו – כך יגדל הסיכוי להימנע מהעדה לדין וסגירת התיק עוד בתחנת המשטרה או בהגיעו לרשות התובעת. מעבר לכך שמדובר בדיני נפשות ובהצלת חיים של ממש, סגירת תיק פלילי לקטין עוד לפני שהוגש כתב אישום תחסוך להורים עוגמת נפש רבה, עיכוב בגיוס הילד לצבא, וכסף רב בהוצאות משפט ושכר טרחת עו”ד.

אי העמדה לדין של קטין תתבצע על ידי הגשת בקשה מנומקת לקצין החקירות, לתביעה המשטרתית או לפרקליטות המחוז ובה ינומקו מירב הנימוקים המוצדקים, הן מבחינה משפטית והן מבחינה אישית, לפיהם אין להעמיד את הקטין לדין. אם יצליח עורך הדין המומחה בייצוג נוער לשכנע את התביעה שלא להעמיד לדין, יסגר תיק המשטרה באחת מהעילות המנויות בחוק: חוסר ראיות, חוסר אשמה, או נסיבות המקרה אינן מצדיקות העמדה לדין (הידוע גם כ- “חוסר עניין לציבור).

ביטול כתב אישום נגד קטין בעבירת החזקת סמים

כאמור, נגד לקוח המשרד, נער בן 16, הוגש כתב אישום לבית המשפט לנוער בתל אביב המייחס לו החזקת סמים ושימוש בסמים. התיק נוהל על ידי סנגור מהסנגוריה הציבורית ונמרח על פני שנה שלמה. בסופו של יום, פנתה אימו של הקטין לעורך דין אלעד שאול, מומחה במשפט פלילי וייצוג נערים וקטינים, ושכרה את שירותיו. מיד פעל עורך הדין על מנת ללמוד את חומר הראיות ולתאם פגישת הידברות עם התביעה המשטרתית.

לאחר פגישה בה טען עו”ד שאול את כל טענותיו לעניין הכשלים בחומר הראיות וטענותיו לעניין הנסיבות האישיות של הנער, החליטה התביעה המשטרתית בתביעות ת”א לנוער – לחזור בה מהאישום ולסגור את התיק נגד הלקוח. אחד הרגעים המרגשים ביותר לסנגור הוא הרגע בו הוא מודיע למשפחה על ביטול כתב אישום נגד הבן שלהם ועל כך שהנער יוכל לחזור לשגרה, לעבור צו ראשון, להתגייס לצבא וכדומה.

עורך דין פלילי מומחה בייצוג נוער וקטינים

עורך דין פלילי אלעד שאול, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל ופרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), חבר הוועדה לעניינים פליליים בלשכת עורכי הדין מחוז ת”א, בעל משרד עורכי דין פליליים במרכז הארץ המתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי ובין היתר בייצוג נוער וקטינים. משרדנו פועל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, על מנת לייצג את קהל לקוחותיו באופן הראוי והמקיף ביותר. למשרדנו סיפורי הצלחה רבים ובניהם ביטול כתבי אישום נגד קטינים, אי העמדה לדין של קטינים ונעור וזיכוי מכל אשמה בהליך פלילי נגד קטין.

חייג עכשיו