הטרדה מינית בצבא

במדינת ישראל מחויבים על פי חוק כלל אזרחי המדינה להתגייס ולשרת בצבא ההגנה לישראל למשך פרק זמן מוגדר, המשתנה לפי תנאים שונים כגון אופי השירות, גיל המתגייס וכן הלאה. גיוס החובה לצבא יוצר מעצם טבעו מגוון סיטואציות מורכבות הדורשות התמודדות מיוחדת המותאמת לתנאי הצבא, אחד מנושאים אלו הוא תחום ההטרדות המיניות בצה"ל.

 

רקע כללי

כאמור, החוק המחייב את אזרחי המדינה בגיוס לצבא, חל על צעירים בשנתם ה18, אשר מייד עם גיוסם נכנסים למערכת אינטנסיבית ביותר של הכשרות, אימונים ופעילויות מבצעיות שונות ומגוונות. החוק בישראל מטיל חובת גיוס על נשים ועל גברים כאחד, ולאורך עשרות השנים האחרונות צורפו נשים שגויסו ליחידות לוחמות לכל דבר. מצב זה, בנוסף על התנאים האופייניים לכל שירות צבאי יוצר חשש מוגבר מפני תופעת הטרדות מיניות בצבא.


 

מטבע הדברים, החיילים המגויסים מתגוררים יחד בבסיסי הצבא, וגם החיילים המשרתים ביחידות עורפיות נדרשים לעבודה קשה עד שעות מאוחרות, עם כלל המשרתים איתם יחד ביחידה. על אף השילוב הגובר והולך של נשים בעמדות מפתח בצבא, כיום מרבית התפקידים הבכירים בו עדיין מאוישים על ידי גברים. דבר זה, לצד המבנה ההיררכי והקשיח של הצבא מציב את החיילות המשרתות בעמדה פגיעה יחסית לניצול מצד מפקדיהן.

בנוסף על כל אלו, המצב בו צעירים בשנות העשרה לחייהם נדרשים לפעול יחד במסגרת צפופה ואינטנסיבית, לצד אווירה קשוחה של לחץ ותובענות, מעודדת גם היא תופעות של "חציית גבול" מצד החיילים והחיילות, באופן שעשוי להביא למצבים לא מבוטלים של פגיעה או הטרדה על רקע מיני.

 

הטרדות מיניות בצה"ל

חוקי מטכ"ל קובעים במפורש (סע' 17 לחוק השיפוט הצבאי) כי כל כללי חוק העונשין האזרחי יחולו גם בתחומי השיפוט הצבאי, ובכלל זאת כמובן גם החוק למניעת הטרדה מינית (תשנ"ח). החוק מגדיר בהרחבה מהי הטרדה מינית, ובין היתר מונה את המקרים הבאים:

  • מעשים מגונים, כפי שהוגדרו בחוק העונשין.
  • הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני כלפי אדם שהראה למציע/ה שאינו מעוניין בכך.
  • התייחסות בעלת אופן מיני המופנית שוב ושוב כלפי אדם שהראה שאינו מעוניין בהתייחסות זו (מחמאות, בדיחות וכד').
  • ביזוי או השפלה על רקע מינו או נטייתו המינית של אדם
  • סחיטה באיומים על רקע מיני

 

בנוסף על אלו יש לזכור שאסור גם פרסום כל מדיה הקשורה באופן כלשהו למיניותו של אדם בנסיבות בהן הפרסום ישפיל או יבזה את האדם, וללא הסכמתו. ובהתחשב בתנאי השירות הצבאי חשוב לזכור שעל פי חוק אסור גם קיום יחסים מיניים בין אדם בעל סמכות כלפי אדם אחר, אלו הם "יחסי מרות".

לפי נתונים שפורסמו בשנה האחרונה, בשנת 2020 נרשמו בצה"ל למעלה מאלף וחמש מאות תלונות על מקרי הטרדה מינית. ברובם של המקרים המדווחים (כמעט 50 אחוזים) המטרידים היו גברים בשירות חובה, ורובם היו מקרים של נגיעה פיזית. מספר לא מבוטל של דיווחים תיארו הטרדות מסוג אחר כגון מעשים מגונים, דיבור בוטה או הפצת חומרי מדיה ועשרים ושישה מהמקרים שדווחו היו מקרי אונס.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

ההתמודדות עם הטרדה מינית

כחלק מהתמודדות עם סוגיית ההטרדות המיניות בצבא וכדי להסדיר באופן כללי את היחסים בין בני המינים השונים בו הוקמו כמה גופים שמטרתם לסייע בסיטואציות מעין אלו. ראשית, מחלקת יועצת הרמטכ"ל לענייני המגדר (היוהל"ם) שתחת אגף כוח האדם בצה"ל, מופקדת על פרסום כללי ההפרדה בין נשים וגברים בצבא, ועל מינוי ממונות יוהל"ם שונות ביחידות שתעבורנה הכשרה כדי לשמש ככתובת לפנייה במקרי הטרדה.

מלבד זאת, כל חייל המשרת בצבא מחויב על פי חוקי מטכ"ל לעבור הדרכה מסודרת מטעם ממונה היוהל"ם בנושא הטרדה מינית כל שישה חודשים. בהדרכה זו מודגשים בפני החיילים הוראות החוק, והם מוזהרים מפני מגוון סיטואציות אשר עשויות לגרום לתחושה בעייתית של הטרדה ופגיעה.

כל חיילת או חייל אשר חש שחווה הטרדה מינית, יכול לפנות למספר גורמים ולדווח על האירוע. למעשה, גם אם האירוע התרחש מחוץ לגבולות הצבא כליל, כל עוד המוטרד באירוע משרת בצבא – הוא יוכל לקבל סיוע בנושא מהגורמים המוסמכים לכך בצבא.

במקרה של הטרדה מינית החייל או החיילת יכולים להחליט לפנות אל מפקדיהם הישירים או לממונת היוהל"ם ביחידה, ובמקרה בו האירוע כלל את המפקד הישיר – יוכל החייל לפנות, באמצעות ממונת היוהל"ם, למפקד בדרגה הגבוהה יותר או לכל גורם פיקודי רלוונטי אחר.

חשוב לדעת, שצה"ל מנחה בחומרה רבה את מפקדיו שלא להפעיל שום סוג של לחץ על חייל או חיילת המתלוננים על הטרדה, ואסור להם לשדל את החייל להגיש תלונה או להימנע מכך.

במקרה שהחייל יעדיף זאת, בכל יחידה ובסיס צבאי ישנו גורם האחראי על בריאותם הגופנית והנפשית של החיילים (רופא צבאי, חובש או קצין בריאות הנפש). כאנשי רפואה, גורמים אלו אמונים גם הם על רווחת החיילים ויכולים לשמש ככתובת שתסייע לחייל ותפנה אותו לגורמי הסיוע הרלוונטיים.

מתוך הבנה שלעיתים יעדיפו הנפגע או הנפגעת מענה דיסקרטי יותר, חיצונית ליחידה הצבאית שבה הם משרתים, הקים צהל את "מרכז ההתמודדות והתמיכה" – מרכז מהו"ת. מרכז מהו"ת הוא יחידה הפועלת מטעם הצבא, ותפקידה להעניק תמיכה וסיוע לכל חייל או חיילת המתמודדים עם פגיעה על רקע מיני, מקרי אלימות במשפחה או מצבי היריון בלתי מתוכנן.

אנשי המקצוע הפועלים ממרכז מהו"ת מציעים ליווי, ייעוץ והדרכה אישית כמו גם טיפולים רגשיים וסיוע לנפגעים בכל כלי שעומד לרשותם. חשוב לדעת שמלבד העמדת הפוגע לדין פלילי, או לחילופין לדין משמעתי כאשר נסיבות האירוע אינן מאפשרות העמדה לדין פלילי, זאת כדי להעניש ולהרתיע מפני הישנות מקרים כאלו, חייל או חיילת שנפגעו במסגרת שירותם הצבאי מהטרדה מינית זכאים לתבוע גם פיצויים כספיים בגין הפגיעה הנ"ל.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הטרדה מינית בצבא?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!