התנהגויות הנחשבות הטרדה מינית

הטרדה מינית היא שם מסגרת למגוון רחב של התנהגויות בעלות אופי כפייתי בהקשר מיני. האיסור על הטרדה מינית עוגן לראשונה בחקיקה רק בשנת 1988 במסגרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. בשנת 1998 נחקק החוק למניעת הטרדה מינית, כאשר סעיף 3 לחוק מגדיר חמישה סוגים של התנהגויות המהוות הטרדה מינית, שבגינן יקוטלג אדם כמי שביצע הן עבירה פלילית והן עוולה אזרחית.

 

סחיטה באיומים

סעיף 3(א)(1) לחוק קובע כי סחיטה באיומים, כמשמעותה בסעיף 428 לחוק העונשין, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשות הוא בעל אופי מיני, מהווה הטרדה מינית. סחיטה מינית יכולה להיות שימוש במידע מיני – למשל, איום לעשות שימוש בסרטונים או תמונות בעלות אופי מיני כנגד המצולם/ת כמו הפצת אותם תכנים, או שהיא יכולה להיות סחיטה לשם ביצוע מעשה מיני – למשל, אמירות כגון "אם תסרבי לקיים עמי יחסי מין, אפטר אותך"; "אם לא תתני לי לגעת לך בחזה לא אמליץ עלייך לקידום" וכדומה.

ואכן, פעמים רבות סחיטה מינית מתרחשת במקום העבודה, כאשר קיימים יחסי מרות בין הסוחט לנסחט. עובדים ועובדות מוצאים עצמם מאולצים לבצע פעולות מיניות כאלו ואחרות על מנת להבטיח את המשך עבודתם במקום התעסוקה, וכמובן בשביל להבטיח את אפשרות קידומם. במקרים רבים אחרים, סחיטה מינית נעשית על ידי בן/בת הזוג. עונש המאסר המקסימלי בגין סחיטה מינית עומד על 7 שנות מאסר.

 

מעשה מגונה

סעיף 348 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 קובע כי מעשה מגונה הוא "מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים" שנעשה ללא הסכמה חופשית ובוגרת של אחד מהצדדים למעשה. מדובר בקשת רחבה של מעשים אסורים, החל מהתערטלות בציבור ועד לאוננות.

הפסיקה הישראלית יצקה תוכן למושג "מעשה מגונה". בע"פ 616/83 פליישמן נ' מדינת ישראל, השופט דב לוין קבע כי מדובר ב"מעשה אשר יש בו על פניו אלמנט של מיניות גלויה, ואשר על פי אמות מידה אובייקטיביות של מתבונן מן הצד, של האדם הממוצע, ייחשב לא הגון, לא מוסרי, לא צנוע".

עבירת המעשה המגונה מוגדרת כעבירה פלילית בעלת דרגות חומרה משתנות, וזאת על פי נסיבות ביצועה. העבירה הקלה ביותר היא מעשה מגונה בהסכמה, המלווה בעונש מאסר של 3 שנים; חמור יותר הוא מעשה מגונה שלא בהסכמה ותוך שימוש בכוח, המלווה בעונש מאסר של 7 שנים; והחמור ביותר הוא מעשה מגונה בנסיבות מחמירות, המלווה בעונש מאסר של 10 שנים.

יש לציין כי מעשה מגונה מהווה עבירה פלילית הנושאת עונש מאסר, גם אם המעשה נעשה בהסכמה – וזאת, לו ההסכמה הושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה, או כאשר ההסכמה הושגה מידי קטין שגילו לא עולה על 14 שנים כקבוע בסעיף 348 לחוק העונשין.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

הצעות והתייחסויות חוזרות ונשנות

החוק מתייחס לשתי התנהגויות נוספות העולות כדי הטרדה מינית.

האחת היא מתן הצעות חוזרות ונשנות לאדם אחר שנושאות אופי מיני, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי הוא לא מעוניין בהצעות אלו – במילים מפורשות או בהתנהגות חד משמעית כמו אמירה מפורשת להפסיק את ההצעות המדוברות או אמירות המעידות על היעדר רצונו של המוטרד להיעתר להצעות; וכן עזיבת החדר, התחמקות ברורה ויצירת מרחק פיזי ברור של המוטרד מן המטריד.

ההצעות יכולות להיעשות בעל פה או בכתב, ולכלול ביטויים שאינם בהכרח בעלי אופי מיני מפורש אלא כאלו שלאור הנסיבות מתפרשים ככאלה. כאשר הדבר נעשה במסגרת יחסי מרות, מדובר בעבירה חמורה יותר.

ההתנהגות השנייה הינה התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניותו של אדם, באופן שמבזה או משפיל אותו. כאשר הדבר נעשה תוך ניצול יחסי מרות, טיפול, תלות או חינוך, המעשה אף חמור יותר והמוטרד איננו צריך להראות שהוא לא מעוניין בהן.

התייחסויות אסורות שכאלו יכולות להיעשות בכתב, בעל פה, או בהתנהגות, ובעידן הדיגיטלי גם על ידי הצגת תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני – למשל, בדיחות חוזרות ונשנות הנושאות אופי מיני שנעשות על חשבון המוטרד, סיפורים של ממונה בעבודה על יחסי מין שקיים, שאלות על חוויות מיניות או הרגלים מיניים, ועוד התייחסויות רבות אחרות.

במידה ואלו נעשות במסגרת מקום העבודה או מוסד הלימודים, ההתייחסויות למיניותו של אדם נחשבות כהטרדה מינית גם אם הן לא מופנות אליו ישירות אלא לאנשים בסביבתו. כל עוד ההתייחסויות הללו מעוררות את תשומת ליבו של אדם אחר באופן שיוצר סביבת עבודה/לימודים עוינת, מדובר בהטרדה מינית.

 

פרסום תמונות וסרטונים

בתיקון מס' 10 לחוק, שנכנס לתוקף בשנת 2014, נקבע בסעיף 3(א)(5א) לחוק כי פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום, מהוות הטרדה מינית.

בעידן האינטרנטי, הטרדות מיניות שכאלוה הפכו לתופעה מטרידה ונפוצה ביותר. כיום לא קיימת הגדרה מפורשת לפעולות העולות כדי "פרסום", אך מקרים מובהקים כגון הפצת סרטונים ותמונות בעלות אופי מיני ברשתות החברתיות בהחלט עשויות להיחשב כפרסום. במקרה אחר נקבע כי פרסום נחשב גם מצב בו מפיץ התמונה/הסרטון מעלה את החומרים לתיקיית רשת משותפת, שלמשתמשים אחרים יש גישה אליה.

העונש המקסימלי על הפצת תמונה או סרטון בעל אופי מיני ללא הסכמתו של המצולם עומד על 5 שנות מאסר. יחד עם זאת, החוק מעניק הגנה לנאשמים בהפצת סרטונים ותמונות מיניות במידה והפרסום נעשה בתום לב; נעשה למטרה כשרה; או שיש בפרסום עניין ציבורי שמצדיק אותו בנסיבות העניין.

 

נפגעת מהטרדה מינית – מה יש לעשות?

במידה ואתם מרגישים כי נפגעתם מינית בדרך כלשהי, ובמיוחד אם הדבר נעשה במסגרת מקום העבודה או על ידי אדם הממונה או אחראי עליכם באופן כלשהו, אנו ממליצים לכם לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ואיכותי מעורך דין המתמחה בייצוג נפגעי ונפגעות הטרדה מינית.

טיפול משפטי ופסיכולוגי נכון עשוי לסייע בקבלת פיצויים המגיעים לכם בגין הפגיעה שחוויתם, וכן למנוע את המשך ההתנהגויות המטרידות בעתיד – הן כלפיכם, והן כלפי אנשים אחרים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא התנהגויות הנחשבות הטרדה מינית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה