שוד מזוין

סעיף 402 לחוק העונשין

עבירת השוד מנויה בסעיפים 402, 403 ו-404 לחוק העונשין והיא אחת העבירות החמורות בספר החוקים. כפועל יוצא מכך רף הענישה בגין עבירת השוד גבוה בהחלט. עבירת השוד כה חמורה בעיני המחוקק ומערכת המשפט הישראלית, שאפילו הניסיון לביצוע שוד זוכה לרף ענישה גבוה במיוחד.

 

מה העונש על עבירת שוד?

ישנן שלושה סעיפים בחוק העונשים העוסקים בעבירת השוד, ועל כן העונש של עבירות שוד משתנה בין סעיף לסעיף ונע בין 7 ל-20 שנות מאסר. סעיף 402 עוסק בעבירת השוד הקלאסית, זו במסגרתה מבצע העבריין אקט אלים או מאיים לבצע אותו במהלך גניבה של נכס. העונש בגין עבירת השוד ה"קלאסית" הוא עד 14 שנות מאסר.

סעיף 402(ב) עוסק בעבירת השוד בנסיבות מחמירות או "שוד מזוין"; זו במסגרתה מתבצע השוד כאשר העבריין חמוש בנשק או בכל כלי שעשוי לסכן את הקורבן. כמו כן, אם מבוצע עבירת שוד בחבורה והקורבן הותקף, או כאשר במסגרת השוד הופגנה אלימות של ממש כלפי הקורבן והוא הוכה או נפצע.

העונש בגין עבירת ה"שוד המזוין" הוא עד 20 שנות מאסר. סעיף 403 עוסק בניסיון לבצע שוד, וקובע בצידו עונש של עד 7 שנות מאסר. אם ניסיון השוד נעשה בחבורה, תוך הפעלת אלימות, או תוך שימוש בנשק – העונש יעמוד על עד 20 שנות מאסר. נשאלת השאלה, מה ההבדל בין עבירת השוד לבין ניסיון לביצוע שוד? ניסיון שוד יתממש כאשר העבריין תוקף את הקורבן לשם השלמת מעשה השוד, אך ללא הצלחה.

כך למשל כאשר הקורבן מגן על רכושו והעבריין לא מצליח להוציא את הרכוש ממנו חרף התקיפה. סעיף 404 עוסק בעבירת דרישת נכס באיומים, היא עבירה מקבילה לעבירת השוד, פחותה מעט בחומרתה, ובצידה עונש מאסר של עד 10 שנות מאסר.

 

מה ההבדל בין עבירת שוד, עבירות שוד בנסיבות מחמירות, ניסיון שוד ודרישת נכס באיומים?

סעיף 402 לחוק הוענשין מגדיר "שוד":

"הגונב דבר, ובשעת מעשה או בתכוף לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס כדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, הרי זה שוד, ודינו של השודד מאסר ארבעה-עשרה שנים".

זו עבירת השוד הקלאסי במסגרתו העבריין מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס לסוגיה על מנת לגנוב חפץ מסוים מבעליו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה ההבדל בין עבירת שוד ובין גניבה?

בדרך כלל, גנבה מתבצעת בחדרי חדרים, בסמוי מן העין ומבלי להתעמת עם בעל הרכוש, בעוד שעבירת השוד מתאפיינת בעימות אלים מול בעל הרכוש ולקיחתו בכוח.

 

סעיף 402(ב) מגדיר "שוד בנסיבות מחמירות":

"היה השודד מזויין בנשק או במכשיר שיש בהם כדי לסכן או לפגוע, או שהיה בחבורה, או שבשעת השוד או בתכוף לפניו או לאחריו הוא פצע אדם, הכהו או השתמש באלימות אחרת כלפי גופו, דינו מאסר עשרים שנים".

בשונה מעבירת השוד ה"רגילה", שוד בנסיבות מחמירות מתאפיין בשימוש בנשק או בכל מכשיר שעשוי לסכן או לפגוע כגון אקדח, סכין, מברג, אלה, אגרופן וכדומה. כמו כן, ביצוע עבירת שוד בנסיבות מחמירות בחבורה מהווה נסיבה מחמירה שכן עצם ההתארגנות העבריינית מהווה נסיבה מחמירה שמעידה על המסוכנות ועל התעוזה של השודדים.

 

סעיף 403 מגדיר "ניסיון שוד":

"התוקף אדם לשם שוד, דינו מאסר שבע שנים; ואם נעברה העבירה בנסיבות כאמור בסעיף 402(ב), דינו מאסר עשרים שנים". כאשר עבריין תוקף אדם לשם שוד, אך לא מצליח להשיג את הרכוש המבוקש בסופה של תקיפה – מדובר בניסיון שוד אשר לצידו עונש מאסר מרתיע וממושך.

כאשר מדובר בניסיון שוד בנסיבות מחמירות, תוך שימוש בנשק, בחבורה או בהפעלת אלימות ופציעה – הענישה היא כמו בביצוע שוד מושלם לכל דבר וזאת לאור המסוכנות הגבוהה שנשקפת מעבריינים נועזים המבצעים נסיונות שוד בחבורה, כאשר הם חמושים ותוך הפעלת אלימות קשה.

ישנן עבירות שוד נוספות כגון סחיטה באיומים שיכולות להתפרש בנסיבות דומות כאשר השוני הוא שבסחיטה באיומים לרוב לא מופעל כוח, בעוד שבמהלך שוד ישנו אפקט מובהק של אלימות.

 

זומנתי חקירת משטרה בחשד לשוד, מה עלי לעשות?

חייג לעו"ד פלילי מיד העוסק בתחום של עבירות שוד! השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא החקירה במשטרה. בשלב זה מתגבש החשד לביצוע עבירת שוד, המשטרה מסמנת חשודים וגובה ראיות להוכחת אשמתם בעבירה פלילית. לחוקרי המשטרה ידע רב וניסיון בהתמודדות עם חשודים ונחקרים בעולם של עבירות שוד, הם יודעים כיצד ללחוץ על הנחקר, "למשוך אותו בלשון" ולגרום לו להודות – לעתים בדברים שמעולם לא עשה.

מעבר לכך, כל מה שתגיד בחדר החקירות ומחוצה לו מתועד ועשוי לשמש נגדך בבית המשפט. פליטת פה ולו הקלה ביותר עשויה להיזקף לחובתך. לכן, מיד עם הזימון לחקירה בתחנת משטרה הדבר הטוב ביותר שתוכל לעשות הוא לפנות לייעוץ לפני חקירה עם עורך דין פלילי מומחה, בטלפון 03-7775555.

כאשר נחקר חשוד בעבירת שוד ינסו החוקרים קודם כל להוכיח שהנחקר היה בזירת האירוע או בסמוך לה, כך למשל שאלה פשוטה כגון "היית ברחוב x אתמול בלילה?" יכולה לסבך את הנחקר ולהוביל למעצרו, שכן הודאה בנוכחות בזירה מחזקת את החשד, ואילו הכחשה בלתי מבוססת עשויה להתברר כשקר, אשר אף הוא מחזק את החשדות.

לאחר מכן, יבקש החוקר לקשור בין הנחקר ובין ביצוע השוד עצמו, בינו ובין המעורבים הנוספים בחקירה ואף בין הנחקר ובין ראיות של ממש שקיימות בתיק. כך, אם יודה הנחקר שהוא מכיר את אחד המעורבים או את הקורבן, הדבר עלול חזק את הראיות נגדו. חקירת משטרה היא מעמד מלחיץ, אדם אשר נמצא תחת לחץ מתקשה להגן על עצמו, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחשוד נטול השכלה משפטית ונעדר ניסיון בהליך הפלילי.

חוקר המשטרה עשוי לבצע "תרגילי חקירה" לנחקר ובין היתר לומר לו שהוא צולם בזירה, שיש למשטרה טביעות אצבע שלו ושיש עדי ראייה שראו אותו מבצע את העבירה. שים לב, במקרים רבות לחוקר המשטרה מותר לשקר לך! כנחקר, עליך לדעת כיצד לצפות את התנהלות החוקר ואיך להתמודד איתה.

שים לב, עבירת שוד היא אחת החמורות בספר החוקים ולכן חקירה במשטרה בגין עבירת שוד עשויה להוביל למעצר ממושך, הגשת כתב אישום ומאסר ממושך בפועל. אשר על כן, אם נלקחת לחקירה דבר ראשון שמור על זכות השתיקה ודרוש לשוחח עם עורך דין מיד ולקבל ייעוץ לפני חקירה!

 

כתב אישום בגין עבירות שוד

כתב אישום בגין עבירות שוד יתנהל בבית המשפט המחוזי או בבית המשפט השלום, בהתאם לסעיף העבירה, לחומרתה ולשיקול הדעת של הפרקליט המטפל בתיק. בדרך כלל, כתב אישום בעבירות שוד בחבורה או כל עבירת שוד בנסיבות מחמירות יוגש לבית המשפט המחוזי – בימ"ש העוסק בתיקים מורכבים וחמורים במיוחד שבגינם עשוי הנאשם לרצות עונשי מאסר ארוכים.

במידה שקיבלת כתב אישום בעבירת שוד, זכותך לעיין בחומר הראיות המצוי בתיק החקירה וחובתך להיות מיוצג על ידי עורך דין, שכן מדובר בעבירה ברת מאסר. במקרה זה מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה בעבירות שוד ואלימות על מנת להתייעץ, להבין את זכויותיך ולהגן על חירותך.

הענישה בגין עבירת השוד היא מחמירה ונעה בין שבע שנות מאסר ועד עשרים שנות מאסר. ככל שתקדים לפנות לעו"ד פלילי כך יוטב לך ויגבר הסיכוי לשמור על זכויותיך.

 

עורך דין פלילי עבירת שוד

עו"ד אלעד שאול בעל משרד עורכי דין פליליים מהמובילים בישראל. עורכי הדין שאול וצוות המשרד יוצאי רשויות התביעה, ייצגו את המדינה כתובעים בהליך הפלילי מטעם פרקליטות מחוז תל אביב ופרקליטות מחוז מרכז. במהלך השנים ייצג המשרד אין ספור לקוחות נורמטיביים אשר נחקרו או הואשמו בעבירות אלימות שונות, לרבות ייצוגם בהליכי המעצר.

במשרד מספר עורכי דין פליליים מן השורה הראשונה אשר מעניקים שירות איכותי בתחום של עבירות שוד, נחוש ויעיל בכל רחבי הארץ, ובמקרים דחופים גם 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.

5 מתוך 5 - (6 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא שוד מזוין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!