מכירת אלכוהול לקטינים

מכירת אלכוהול לקטינים – סעיף 193א לחוק העונשין

מה אומר החוק על מכירת אלכוהול לקטינים? סעיף 193א לחוק העונשין קובע כי חל איסור מוחלט על מכירת אלכוהול לקטינים או אספקת אלכוהול לקטין שטרם מלאו לו 18 שנים. בגין מעשים אלו עלול אדם לעמוד לדין פלילי ולספוג עונשים שונים ובניהם עונשי מאסר וקנסות כספיים לצד הרשעה פלילית.

כיצד להתמודד עם חקירה במשטרה בגין מכירת אלכוהול לקטין? האם ניתן לבטל כתב אישום על מכירת משקה משכר לקטין? והאם ישאר רישום פלילי בסופו של התהליך? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה במשפט פלילי מסביר כיצד לשמור על חפותך ואיך להתמודד עם עבירת מכירת בקרב קטינים.

 

מה העונש על מכירת אלכוהול לקטין או אספקת אלכוהול לקטין?

  • סעיף 193א לחוק העונשין מחולק למספר חלקים ועוסק במספר עבירות שלכל אחת מהן רף ענישה אחר.
  • סעיף 193א(א) קובע שבגין עידוד או שידול קטין לצרוך אלכוהול ישנו עונש מאסר של שלושה חודשי מאסר בפועל לצד קנסות כספיים.
  • סעיף 193א(ב) לחוק קובע כי בגין מכירת משקאות משכרים ישנו עונש מאסר של שישה חודשי מאסר בפועל לצד קנסות כספיים.

 

בעלי עסקים שבבית העסק שלהם נמכר משקה משכר לקטין או סופק אלכוהול לקטין עשויים לעמוד לדין ואף לעמוד בפני הליכים משמעתיים, ביטול רישיון העסק ועוד. רשויות המדינה הכריזו מלחמה כנגד נגע הסמים והאלכוהול בקרב קטינים במדינת ישראל ועל כן בתי המשפט רואים בחומרה כל סיוע, שידול, עידוד, אספקה או מכירת אלכוהול למי שטרם מלאו לו 18 שנים.

 

לא ידעתי שהקונה קטין, אני פטור מעונש?

לא בהכרח! סעיף 193א(ג1) לחוק קובע:

(ג1) בעל עסק או מי שעובד בעסק שבו נמכרים משקאות משכרים, אשר מכר, הגיש או סיפק משקה משכר לקטין בניגוד להוראות סעיפים קטנים (א1) עד (ב), חזקה כי היה מודע לכך שמכר, הגיש או סיפק משקה משכר לקטין, אלא אם כן הוכיח, ברמת ההוכחה הנדרשת במשפט אזרחי, שהקטין הציג לו תעודה מזהה כאמור בסעיף קטן (ג), ולפיה הוא אינו קטין.

משמע, קיימת חזקה משפטית לפיה אדם אשר מוכר או מגיש אלכוהול לקטין יודע שמדובר בקטין ועל אותו אדם החובה להוכיח שהקטין הציג לו תעודה מזהה שמוכיחה כי הוא לא קטין. זאת אומרת, לא ניתן לטעון סתם כך "לא ידעתי שהוא קטין" אלא יש להוכיח שהקטין הציג תעודה והטעה את המוכר.

סעיף 193א(ג) קובע:

(ג) בעל עסק או מי שעובד בעסק שבו נמכרים משקאות משכרים, רשאי לדרוש מאדם המבקש שיספקו לו משקה משכר, שיציג לו תעודה בה ניתן לוודא את גילו. סעיף זה מקנה למי שרשאי למכור אלכוהול את הזכות לדרוש מהקונה הצגת תעודה מזהה לפיה ניתן לוודא שהקונה אינו קטין. כפי שניתן לראות, האחריות לוודא שהקונה לא קטין היא על המוכר!

 

מכירת אלכוהול לסוכן משטרה שהתחזה לקטין

משטרת ישראל מפעילה סוכנים סמויים על מנת להיאבק בתופעת מכירת אלכוהול לקטינים בקיוסקים ובפיצוציות. רוב הנחקרים והנאשמים בחשד למכירת אלכוהול לקטין מכרו או הגישו אלכוהול לסוכן משטרתי אשר נראה חזותית, לטענת המשטרה, כקטין וכי מוכר האלכוהול לא ביקש תעודת זהות ובעצם לא ווידא שהקונה אינו קטין.

במקרים אלו המשטרה עשויה לפעול באופן אסור בשיטת " סוכן מדיח" למשל, או בשיטות אסורות אחרות ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי מיד עם קרות המקרה ולפני החקירה במשטרה, וזאת על מנת למסור גרסה טובה שתשמור על זכויותיך.

כך למשל, יש לבחון האם הסוכן המשטרתי באמת קטין או שמדובר באדם שכל אדם סביר היה חושב שהוא בגיר מבחינה חזותית? כמו כן יש לבחון האם הסוכן קיבל לידיו בפועל משכה אלכוהולי והאם המכירה או ההגשה תועדה במצלמת וידאו, שאם לא כן התיק עשוי לקרוס מבחינה דיני הראיות.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

איך להימנע ממכירת אלכוהול לקטין?

חוק העונשין מטיל אחריות על בעל עסק ועל מוכר אלכוהול לבדוק את תעודת הזיהוי של אדם אשר רוכש אצלו אלכוהול. החוק מעניק למוכר את הסמכות לדרוש תעודת זיהוי ואף לסרב למכור אלכוהול לאדם שלא מציג תעודת זהות כדי להימנע מתופעת מכירת אלכוהול לקטינים.

לפיכך ההמלצה היא תמיד לבדוק תעודת זהות בעת מכירת אלכוהול, על אחת כמה וכמה לקונים בעלי חזות צעירה. אם הלקוח לא הציג תעודת זהות או סרב לבקשתכם – לא למכור ולא להגיש לו אלכוהול.

 

חקירה במשטרה בגין מכירת אלכוהול לקטינים

ישנם טיעונים שנחקר חייב לטעון בעת חקירה במשטרה בחשד להגשה או מכירת משקאות משכרים, מנגד, יש טענות שאסור לחשוד לטעון, טענות שעשויות לסבך אותו בפלילים ולהוביל להעמדה לדין ולענישה פלילית. כמו כן, יש לא מעט פרמטרים שצריך לבדוק במהלך החקירה המשטרתית אשר עשויים להוביל לסגירת התיק ולמחיקתו מהמרשם הפלילי.

לשם כך, חובה לפנות לעורך דין פלילי, להתייעץ ולנקוט פעולות משפטיות על מנת לשמור על חפות הנחקר ולגרום לסגירת התיק ללא העמדה לדין. נחקרים רבים סוברים שיוכלו להתמודד לבד עם חוקרי המשטרה בשיטת "סמוך עלי יהיה בסדר", אולם הנחקרים לא לוקחים בחשבון שמהעבר השני עומד חוקר משטרה מנוסה, נחמד ככל שיהיה, שתפקידו להפוך תיקים לכתבי אישום, וכן – גם בתיקים שנראים על פניו "קלים".

לצורך כך מותר לחוקר המשטרה להפעיל מגוון פעולות חקירה ותרגילי חקירה ואף לשקר לנחקר ולעודד אותו להודות. זומנת לחקירה במשטרה? פנה לעו"ד לייעוץ משפטי בתחום מכירת אלכוהול לקטינים.

 

כתב אישום על מכירת אלכוהול לקטינים

התנהלות הנחקר בחקירת המשטרה ולאחריה תשפיע השפעה מכרעת על הסיכוי שיוגש נגדו כתב אישום. עד להגשת כתב האישום ניתן להגיש באמצעות עו"ד פלילי בקשה לסגירת תיק המשטרה ובכך להימנע מההליך הפלילי. אם בקשה כזו לא הוגשה, או הוגשה וסורבה – יש להתמודד בפני הליך משפטי פלילי ולהתגונן מפני כתב אישום.

מדינת ישראל מפעילה את הרשות החוקרת, משטרת ישראל, וכן את הרשות התובעת בתיקים מעין אלו – מפלגת התביעות הפליליות של המשטרה. בתום חקירת משטרה התיק עובר למפלג התביעות לעיונו של תובע, עו"ד במקצועו. התובע בוחן את חומר הראיות ומחליט האם יש מקום להעמיד את החשוד לדין. כבר כאן יש לוודא שעורך דין פלילי מטעמך משכנע את התובע לגנוז את התיק.

אף אם הוגש כתב אישום בגין מכירת אלכוהול לקטין, ניתן לבוא במגעים עם התביעה במטרה להוביל לביטול כתב האישום, סיום ההליך באי הרשעה פלילית או הסכמה על הסדר טיעון מקל שלא כולל ענישה כבדה.

 

עו"ד פלילי מנוסה בתחום מכירת אלכוהול לקטינים

כותב המאמר הוא עורך דין פלילי אלעד שאול, סנגור פלילי ובעל משרד עורכי דין פליליים הממוקם בתל אביב ומייצג חשודים ונאשמים בכל רחבי הארץ בנאמנות וביעילות. עורך דין פלילי שאול בעברו ייצג את מדינת ישראל בהליכים פליליים והתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב. נחקרת בחשד למכירת אלכוהול לקטין? הוגש נגדך כתב אישום בנושא זה? אתה מוזמן לפנות למשרד עורך דין פלילי אלעד שאול לייעוץ ראשוני ללא עלות.

משרדנו הראשי ממוקם בתל אביב ואנו מייצגים בכל רחבי הארץ.

4.8 מתוך 5 - (26 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מכירת אלכוהול לקטינים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה