חוסר עניין לציבור

חוסר עניין לציבור מוכר בחוק בתור אחת מהעילות לסגירת תיק פלילי. שם העילה הוחלף וכיום הוא "נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין". במקרים מסוימים, חוסר עניין לציבור יכול לשמש אף כסיבה לאי פתיחה בחקירה מלכתחילה. עו"ד אלעד שאול מסביר:

 

העילות לסגירת תיק פלילי

החוק הישראלי מכיר בשלוש עילות סגירה מרכזיות: חוסר אשמה, חוסר ראיות וחוסר עניין לציבור. שני המצבים הראשונים, מתמקדים בכך שאין מספיק ראיות להגשת כתב אישום:

 1. חוסר אשמה:

  סעיף 62(ב)(4) לחוק סדר הדין הפלילי קובע שאם הסבירות שאדם ביצע עבירה נמוכה התיק יסגר מחוסר אשמה. כשתיק נסגר בחוסר אשמה פלילית, הוא נמחק מהמרשם הפלילי לחלוטין, כלומר – אין עבר פלילי במקרה זה.

 2. חוסר ראיות:

  סעיף 62(ב) לחוק קובע שאם הוחלט שאין מספיק ראיות להגשת כתב אישום, ייסגר התיק בעילת חוסר ראיות מספיקות. במצב זה החשוד אינו נקי מכל אשמה, ולכן יישאר לו רישום משטרתי של תיק סגור.

 3. חוסר עניין לציבור:

  סעיף 62(א) לחוק קובע שאם יש מספיק ראיות להעמיד לדין, אך התובע סבור שאין עניין ציבורי בניהול ההליך הפלילי – יורה על סגירת התיק. גם במצב זה נותר רישום שמטרתי של תיק סגור שעלול להפריע לחשוד בעתיד.

 

איך ניתן למחוק רישום של תיק סגור?

סגירת תיק מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור מותירה רישום פלילי. לא ניתן לקבל תעודת יושר עם תיקי משטרה סגורים. במצב זה חשודים רבים חשים מקופחים משום שלטענתם הם לא ביצעו כלל את העבירה ואין סיבה שיהיה להם רישום פלילי. במקרה כזה ניתן לפנות בבקשה מנומקת לשינוי עילת הסגירה. החוק מאפשר לחשוד לערור על ההחלטה לסגור את התיק נגדו ולבקש לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה.

אם הבקשה נדחית, ניתן לערור פעם נוספת לפרקליטות המדינה ולאחר מכן להגיש עתירה לבג"צ.

 

מקרים בהם לא יסגר תיק בחוסר עניין לציבור

בפסק דין גנור נפסק שבחקירה פלילית נגד איש ציבור, נקודת המוצא היא שיש עניין ציבורי. החלטה לא להגיש כתב אישום נגד איש ציבור בשל חוסר עניין לציבור יכולה להיות בלתי סבירה ולהתבטל בבג"צ. מקרים נוספים בהם לא יסגר תיק בחוסר עניין לציבור:

 1. עבירות אלימות במשפחה:

  בקשת מתלוננת בעבירת אלימות במשפחה לסגור את התיק נגד בעלה לא תהווה עילה יחידה לסגירת התיק. החוק יוצא מנקודת הנחה שמי שחוותה אלימות מבן זוגה כמעט תמיד תבקש שלא להעמידו לדין.

 2. עבירות מין במשפחה:

  כמו בעבירות אלמות גם בעבירות מין בקשת הקורבן לסגירת התיק לא תהווה סיבה יחידה לכך.

 

החשש הוא שמתלוננת חוזרת בה לא משום שהחשוד לא ביצע את העבירה, אלא בשל לחצים שמופעלים עליה. לחצים אלו יכולים להיות חיצוניים – מצד החשוד, או פנימיים – בשל רגשות המתלוננת כלפי החשוד.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

כיצד נקבע האם יש או אין עניין לציבור?

קיימים שיקולים רבים שאמורים להנחות את הפרקליטות מתי יש עניין לציבור להגיש כתב אישום. באופן כללי השאלה היא אם תצמח לחברה תועלת מהעמדת החשוד לדין ומה יהיה הנזק אם לא יעמוד לדין.

רשימת שיקולים לקביעה האם קיים עניין לציבור:

 • חומרת וסוג העבירה – עבירות חמורות מצדיקות הגשת כתב אישום והגנה על הציבור.
 • קורבן ספציפי – אם קיים קרבן ספציפי למשל בעבירה של תקיפה או גניבה.
 • יעילות – ההליך הפלילי יקר ומורכז – יש לחשוב אם יעיל להגיש כתב אישום בנסיבות העניין.
 • משך הזמן שעבר – העניין הציבורי פוחת ככל שחולף הזמן.
 • נסיבות אישיות של החשוד – קיימת נטייה להתחשב בנסיבות אישיות של חשוד, כמו למשל מצב בריאותי, עבר פלילי, מצב משפחתי, גיל וכדומה.
 • הרתעת הציבור – האם העמדה לדין תגרום להרתעה הציבור מביצוע עבירות דומות?

 

אחת הדוגמאות המרכזיות לסגירת תיק בעילת חסור עניין לציבור היא שיכחת ילדים ברכב. אנו נתקלים בתופעה המצערת בכל שנה ולעיתים לא ברור מדוע ההורים לא מועמדים לדין. נקבע שאין אינטרס בהעמדה לדין שכן אף הורה לא שכח ילד ברכב בכוונה כך שהעמדה לדין לא תרתיע את הציבור.

 

כמה תיקים נסגרים בשל חוסר עניין לציבור?

על פי נתוני משרד המשפטי 80% מהתיקים שנפתחים נגד חשודים במדינת ישראל נסגרים. קרוב ל- 25% מכלל התיקים נסגרים בעילת "חוסר עניין לציבור". משמע אחד מכל ארבעה תיקים פליליים נסגר בעילת חוסר עניין לציבור.

 

באילו מצבים לא תיפתח חקירה נגד חשוד?

לאחר חקירת החשוד במשטרה נפתח לו תיק פלילי. עם זאת, לפעמים מוגשת תלונה במשטרה והמשטרה מחליטה בכלל לא לחקור את החשוד.

יש להבדיל בין שתי סוגי עבירות:

 • בעבירה מסוג פשע: עבירות חמורות ביותר שהעונש עליהן הוא מעל 3 שנות מאסר – המשטרה חייבת לפתוח בחקירה.
 • בעבירות חטא או עוון: קיים שיקול דעת לקצין משטרה בדרגת פקד אם לפתוח בחקירה או לא לחקור.
 • במקרה שהוגשה תלונה והמשטרה החליטה לא לחקור, המתלונן רשאי לערור על ההחלטה ולבקש לפתוח בחקירה.

 

הסיבה המרכזית לאי פתיחה בחקירה היא חוסר עניין לציבור או "מכלול הנסיבות אינו מצדיק פתיחה בחקירה". כספי הציבור מממנים את חקירת המשטרה ואין עניין לציבור בבזבוז כספי ציבור על חקירות סרק. דוגמה טובה לכך היא תלונה בעניין סכסוך ירושה שמתברר בבית משפט אזרחי.

 

הגשתי תלונה והחשוד לא נחקר בשל חוסר עניין לציבור – יש מה לעשות?

בהחלט. לפי סעיף 63 לחוק המשטרה מחויבת להודיע למתלונן על סגירת התיק מבלי שחקרה את החשוד. כמו כן עליה לנמק את ההחלטה ולהסביר מדוע לא חקרה. לפי סעיף 64, המתלונן יכול להגיש ערעור על החלטה זו לפרקליטות שתבחן את ההחלטה. אם הפרקליטות תדחה את ערר המתלונן ניתן לעתור לבית המשפט העליון (בג"צ).

 

מדוע שונה השם מחוסר עניין לציבור לנסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין?

כדי לא לפגוע ברגשות הציבור. לאורך השנים מתלוננים רבים חשו פגועים בשל סגירת התיק בעילת חוסר עניין לציבור. למשל אדם שהותקף והתיק נגד התוקף נסגר יכול לחוש פגוע מכך שה"ציבור" לא מתעניין במקרה. לכן הוחלט בשנת 2018 לשנות את המושג 'חוסר עניין לציבור' ולהחליפו במושג 'נסיבות העניין לא מתאימות להעמדה לדין'. זאת, מתוך התחשבות כאמור בקורבנות ובמטרה להרחיב את מכלול הנסיבות שיאפשרו את סגירת התיק.

5 מתוך 5 - (8 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חוסר עניין לציבור?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה