זימון לחקירה במשטרה בטלפון | זימון טלפוני לחקירה

זומנתי לחקירה במשטרה בטלפון, האם אני חייב להגיע? מה המשמעות של חקירה במשטרה והאם יפתחו לי תיק פלילי? חקירה פלילית היא לעולם אירוע קשה, מורכב, לא נעים וכרוך בסיכון ממשי לפגיעה בשם הטוב ובחירותו של אדם. עו"ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין אלעד שאול ושות', עונה על כל מה שצריך לדעת:

 

זימנו אותי לחקירה במשטרה בטלפון – אני חייב להתייצב?

זימון לחקירה במשטרה בטלפון מחייב התייצבות? עקרונית כן. אין חובה מפורשת בחוק להתייצב לחקירה במשטרה, ביחוד כאשר הזימון נעשה טלפונית. עם זאת, סירוב להתייצב לחקירה במשטרה עשוי להוביל להוצאת צו מעצר, הגעת ניידת משטרה למקום המגורים או מקום עבודת החשוד והבאתו לחקירה בניגוד לרצונו כעצור.

חשוב לדעת – חקירה במשטרה מובילה לפתיחת תיק פלילי נגד הנחקר, ועלולה לגרום נזק משמעותי לשמו הטוב ולחירותו. כך למשל, בסיום הליך החקירה התיק מועבר לתובע משטרתי או פרקליט, שבוחן את חומר הראיות ויכול להחליט על העמדת החשוד לדין והגשת כתב אישום פלילי.


 

התקשרו אלי מהמשטרה והזמינו אותי לעדות – האם אני עומד להחקר?

הניסיון מלמד שבחלק גדול מהמקרים, חוקרי המשטרה נמנעים מלספר בטלפון לנחקר שהוא עתיד להחקר ולכן מוסרים לו שהוא מזומן "למסור עדות" בלבד ולא זימון לחקירה במשטרה. מדוע השוטר מסתיר את העובדה שהנחקר מזומן לחקירה תחת אזהרה ומטעה את הנחקר? ישנן כמה סיבות עיקריות:

  1. על מנת לגרום לחשוד לחשוב שהוא מגיע לעדות בלבד – ולהפתיע אותו בזמן אמת.
  2. על מנת להקטין את הסיכוי שהחשוד יתייעץ עם עורך דין לפני החקירה.
  3. על מנת להקטין את הסיכוי שהחשוד ישבש את החקירה, יפנה לעדים נוספים או ימלט.

 

אם כן, זימון טלפוני על ידי שוטר למתן "עדות" עלול להתברר בסופו של דבר כזימון מתוכנן מראש לחקירה באזהרה בחשד לביצוע עבירה פלילית. ההמלצה היא להתייעץ עם עורך דין פלילי מיד לאחר קבלת שיחת הטלפון מהמשטרה.

 

מה אני צפוי לחוות במהלך החקירה?

חקירה פלילית היא אירוע קשה, לא נעים ומלחיץ ביותר. לחוקרי המשטרה יש "ארגז כלים" מקצועי ובו כלים מתוחכמים שתכליתם להוציא את האמת מהנחקר, במקרה הטוב, או לגרום לאדם חף מפשע להודות, במקרה הרע. בין הכלים הללו ניתן למנות את תרגילי החקירה הבאים:

  1. שוטר טוב – שוטר רע: חוקר אחד מקשה על הנחקר, צועק עליו, מגדף אותו, משפיל אותו – ולאחר מכן מגיע "שוטר טוב" אשר גורם לחשוד להרגיש בנוח ולשתף פעולה.
  2. מדובבים: הפגשת הנחקר עם חשודים או עצורים אחרים (חלקם שוטרים סמויים) שינסו לדובב את הנחקר ולהוציא ממנו הודאה בביצוע העבירה במסגרת שיחה שנראית תמימה לחלוטין.
  3. איומים: במסגרת החקירה עשוי הנחקר לספוג איומים במעצר, איום שיזרקו אותו לכלא, יקחו לו את הילדים, יפסיד את עבודתו – אלא אם ישתף פעולה עם המשטרה.
  4. הפעלת לחצים: ישנם מגוון כלים שתכליתם לגרום לנחקר להישבר ולמסור גירסה שתואמת את התיזה של החוקר המשטרתי.
  5. שקרים והבטחות: חוקר המשטרה עלול להבטיח הבטחות ללא כיסוי ואף לשקר לנחקר על מנת לשכנע אותו להודות בביצוע העבירה.

 

כל אלו, ועוד אירועים רבים ומגוונים, צפויים לך כנחקר במהלך החקירה המשטרתית.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

איך להגן על עצמי מפני חקירה משטרתית?

הדרך היחידה היא לפנות בדחיפות לייעוץ עם עו"ד פלילי מומחה! עורך הדין מכיר את כל תרגילי החקירה האפשריים ובמסגרת הייעוץ יחשוף בפניך את כל הקלפים והסודות של חוקרי המשטרה. יתרה מכך, ייעוץ לפני חקירה מגלה לנחקר את כל זכויותיו במהלך החקירה הפלילית ובניהן "הזכות לשמור על שתיקה", "הזכות להימנע מהפללה עצמית", ו-"זכות ההיוועצות עם עורך דין" לפני החקירה.

ישנן זכויות רבות נוספות לנחקר ועלייך לדעת אותן בטרם הגעתך לתחנת המשטרה.

 

האם ייקחו ממני טביעות אצבע ויצלמו אותי למאגר החשודים של המשטרה?

פקודת מטא"ר (המטה הארצי) מספר 14.05.04 קובעת:

"הנסיבות שבהן רשאי שוטר המוסמך לכך ליטול מאדם אמצעי זיהוי או להורות על נטילה כאמור
בידי בעל מקצוע רפואי הן אלה:
(1) האדם חשוד בעבירה, והוא נחקר עליה באזהרה;
(2) האדם נאשם בעבירה;
(3) האדם הורשע בעבירה בישראל;
(4) האדם הורשע מחוץ לישראל ונושא את עונשו בישראל"

על פי הנחיות המשטרה המובאות לעיל, שוטר רשאי ליטול מחשוד בעבירה אמצעי זיהוי ובניהן טביעת אצבע ואף צילומי פנים.

 

האם מותר לי לסרב למסור טביעות אצבע וצילומי פנים?

פקודת המטא"ר קובע את הנוהל במקרה בו אדם מסרב למסור טביעת אצבע או צילומי פנים שיכללו במאגרי המשטרה:

"(1) טביעת אצבעות או תצלום – השוטר יבקש את אישור הקצין המורשה לנטילה ללא הסכמה ולשימוש בכוח סביר, אם יידרש כזה."

משמעות הדברים היא, כי אדם רשאי לסרב למסור טביעות אצבע וצילומי פנים, אולם הוא בחלק גדול מן המקרים ניתן לגבות ממנו את אמצעי הזיהוי תוך הפעלת כוח סביר עליו. לעניין זה, נטילת טביעות צבע תוך הפעלת כוח על החשוד, וצילום החשוד בניגוד לרצונו ותוך העמדתו בכוח אל מול המצלמה.

 

האם חקירה במשטרה משאירה רישום פלילי?

חקירה במשטרה יכולה להוביל להגשת כתב אישום, הרשעה פלילית ורישום פלילי אותו קשה מאוד למחוק. בד בבד, מיד עם חקירת החשוד תחת אזהרה נפתח לחובתו תיק פלילי המהווה רישום פלילי משטרתי מסוג מב"ד (תיק ממתין לבירור דין). עם רישום מסוג זה, עשוי האדם להתקשות במציאות עבודה.

4.8 מתוך 5 - (17 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא זימון לחקירה במשטרה בטלפון | זימון טלפוני לחקירה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה