התנהגות פסולה במקום ציבורי

מטרתו של חוק העונשין במדינה, ובדומה לה מטרתה של מערכת האכיפה, היא לשמור על הסדר הציבורי התקין; להצליח במניעת עוולות, ולמעשה במניעת גל דבר או גורם העשוי להשפיע על הסדר הציבורי לרעה ולהוות מטרד. 

 

מתי זה קורה?

רובנו המוחלט נתקל או נחשף דרך התקשורת כל יום לאירועים או מקרים אשר עשויים להוות מטרד, כאשר חלק נרחב מתוך דברים אלו מוגדר בצורה ממשית בחוק כמטרד ציבורי. הגדרתם בחוק מקנה כלים לציבור לתבוע אכיפתם והפסקתם, ועל ידי כך להביא למניעה של מטרדים אלו.

בדומה להגדרת המטרד לציבור בחוק העונשין על מנת לאכוף מטרדים שונים לציבור לפי סעיף 215, הגדיר המחוקק בסעיף 216 מה תחשב התנהגות פסולה במקום ציבורי. גם במקרה זה, מטרת המחוקק היא לאפשר לרשויות השונות לאכוף, לשפוט ולהרשיע על סמך התנהגות פסולה לתפיסתו.

 

מהי התנהגות פסולה?

אם כן, התנהגות פסולה מוגדרת כאמור בסעיף 216(א), תחת סימן י"א העוסק במטרדים, ומספקת לנו רשימת התנהגויות שהרשעה לפיהן תוביל לעונש של עד 6 חודשי מאסר בפועל:

  • מי שהתנהג בצורה פרועה, או מגונה במקום ציבורי.
  • מי שגרם לקטין שעוד לא הגיע לגיל 16 לקבץ נדבות או לפשוט יד במקום ציבורי, או מי שמשכנע קטין לכך.
  • מי שפעל בעצמו כמקבץ נדבות או כפושט יד, או שפעל בניסיון להשיג תרומות מכל סוג, וזאת תוך שהוא שיקר או רימה את התורמים.
  • מי שהתנהג בצורה העשויה להביא להפרת השלום במקום ציבורי.
  • מי שנתפס מסתובב בחצרים או בסמוך להם, או בסמוך לדרכים ולכבישים או למקום ציבורי, כשניתן להסיק מהנסיבות שהוא נמצא שם לטובת מטרה פסולה או אסורה.
  • בנוסף, בסעיף 216(ב) מוגדרת התנהגות העשויה לגרור עונש מאסר בפועל של עד חודש, והיא קיבוץ נדבות או פשיטת יד תוך חשיפת מומים או פצעים, ולחלופין תוך הטרדת העוברים והשבים.

 

חלק מההגדרות מצומצמות וניתנות להבנה יחסית בקלות, ואולם, חלקן עמומות במיוחד ולא במקרה. למשל סעיף 216(א)(5), הנוגע לשיטוט בקרבה לחצרים, בנסיבות שניתן להסיק בגינן שמטרת השיטוט פסולה או אסורה, מקנה למשטרה סמכות לעצור הלכה למעשה כל אדם על סמך נסיבות שלדעתם מביאות למסקנה שהוא שם מסיבה אסורה.

חשוב להבין, כי מטרת החיקוק הייתה ראויה, למנוע מאנשים לבצע פשעים, ולעצור אותם כבר בשלב המקדים. אולם, הלכה למעשה, הסעיף מביא למקרים רבים החושפים בחלקם התנהלות הנשענת על סטיגמות גזעניות, העושות שימוש בהנחות לא רלוונטיות כדי להסיק שאנשים מסוימים נוכחים בשכונות מסוימות לטובת מטרות אסורות או פסולות.

סעיף זה פותח פתח למי שחושד שסביבו אנשים בעלי מטרות אסורות להגן על עצמו טרם פעולתם, אך מהצד השני, מוליד עילות רבות להגשת תלונות ואף לעיתים תביעות לפיצויים כנגד המשטרה, ולכן ככל שנתקלתם בסיטואציה שבה המשטרה כשלה לדעתכם בהתנהגותה, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום וזאת על מנת שייעץ לכם בקשר לזכויותיכם על סמך פרטי המקרה.

 

הגדרת מקום ציבורי

סעיף 34כד לחוק העונשין מכיל הגדרות רבות, ובתוכן הגדרת המושג "מקום ציבורי". לפיו, מקום ציבורי יהיה כל דרך, כל בניין, או כל מקום שיש אליו בזמן ביצוע העבירה גישה לציבור, הנגזרת מזכות או מרשות, כאשר אין משמעות אם כניסה למקום כרוכה בתשלום או לא. בנוסף, יחשב כל בניין או מקום כלשהוא המשמש בעת ביצוע העבירה להתקהלות ציבורית ממניעי דת.

גם בעניין זה, ניתן לראות שהאמור בחוק במקומות מסוימים מפורש וברור, ובמקומות אחרים ניתן לכמה סוגי פרשנות. יש לציין כי לרוב בתי המשפט יעדיפו בפרשנות מרחיבה יותר, כלומר כזו שבמקרי ספק תכלול מקומות שונים תחת ההגדרה של "מקום ציבורי", וזאת בהתאם לתכלית החוק, המבקש למנוע התנהגויות פסולות בציבור אף כשאין ספק לגבי אפיון המקום.

כך למשל, בהגדרת המושג "פומבי" בחוק, מקום ציבורי יוגדר כמקום בו אדם יכול לראות את המעשה שבוצע מכל מקום שהוא, כלומר אין ממש הגדרה מוחלטת הנוגעת בהכרח לזהות המקום לעניין זה. ככלל, במקומות בהם החוק מאפשר פרשנות מרחיבה שכזו, מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע בעל ניסיון, וזאת על מנת שידע לבסס טענתכם בהתאם לספרות ולפסיקה, ולא רק בהסתמך על עמימות החוק.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

סוגי התנהגויות פסולות במקום ציבורי

כאמור, התנהגויות פסולות במקום ציבורי מוגדרות חוק, ולצידן מוגדר כי העונש על הרשעה בגין התנהגות זו עשוי להגיע עד ל-6 חודשי מאסר בפועל. ניתן לאפיין את רוב ההתנהגויות כמטרדים לציבור, ואין זה מפתיע לאור שיוכם לסימן זה בחוק.

בשלב זה יש להדגיש, כי באשר לעבירת השוטטות בסמוך לחצרות, דרכים או כבישים, כדי לעצור חשוד יכולים השוטרים להסתמך על החוק היבש לכשעצמו, אך כדי להרשיע בעבירה יש להוכיח שהמעשה אכן היה גורם לעוולה או לפגיעה למספר כלשהוא של אנשים. כך, בבית המשפט זכאי מי שנעצר בגין חשדות על סמך הסעיף לחזקת חפות.

מנגד, אם מעשיו של אדם הובילו לתוצאה של גרימת נזק, גם בהיעדר כוונתו, יחשב הדבר כמטרד לציבור על אף שלא רצה בכך הנאשם. לכן בפרט בדיונים מסוג זה בבית המשפט, יש להגיע עם אסטרטגיה סדורה, ולהבין כיצד להתנהל אל מול האישומים הרלוונטים בחכמה, ותוך מזעור הנזקים.

 

העונש על התנהגות פסולה במקום ציבורי

העונשים המנויים בחוק העונשין מבטאים ברובם המכריע עונשי מקסימום, כלומר ענשים שעד אליהם יכול שופט לפסוק על עונש מאסר. במקרה של התנהגות ציבורית פסולה במקום ציבורי העונש המקסימלי הינו 6 חודשי מאסר בפועל בהתאם לסעיף 216(א), כאשר על הרשעה בעבירה לפי סעיף 216(ב) – פשיטת יד או קיבוץ נדבות תוך הטרדה או חשיפת מומים או פצעים ניתן להטיל חודש מאסר.

אולם, יש לזכור שמדובר בעונש לכל עבירה בנפרד, ולכן סך העונשים יחד עשוי להיות גבוה יותר. כמו כן, יש לזכור כי מלבד עונשי מאסר רשאי בית המשפט להטיל עיצומים כספים שונים בהתאם לנסיבות המקרה, חומרתו, תדירותו, והוכחת התביעה על נזקים ממשיים שנגרמו בעקבותיו.:

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא התנהגות פסולה במקום ציבורי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!