בידוי ראיות

עבירת בידוי ראיות מעוגנת בס' 238 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ועוסקת ביצירה של ראיה בדויה, משמע שאיננה אמיתית, ובעצם השימוש בראיה מסוג זה הן בהליך שיפוטי והן במסגרת חקירה משטרתית. חשוב לדעת כי עבירה זו הינה חמורה מאוד, והיא מסווגת כעבירה מסוג "עוון".

העונש שנקבע בחוק על עבירת בידוי ראיות הינו עד חמש שנות מאסר. קביעה זו מבטאת את החומרה שהמחוקק רואה בעבירת בידוי הראיות. החומרה של עבירת בידוי הראיה מתבטאת בכך שבשל זיוף הראייה בית המשפט והגוף החוקר מתקשים להגיע לחקר האמת. לפיכך, היא מביאה לעיוות הדין, לתוצאות שאינן אמיתיות או צודקות וכן עלולה לפגוע באמון הציבור במערת המשפט בכללותה.

 

מה המשמעות של בדיית ראיה?

תחילה, נסביר מהי ראיה בהליך הפלילי. על מנת לבסס אשמה של חשוד, או במצב ההפוך לנקותו מהחשדות העומדים נגדו, נדרשת התביעה (בסיוע גורמי החקירה שאמונים על המקרה) לבנות תשתית ראייתית שתוכיח את טענתם. לעיתים, ראיה אחת יכולה להטות את הכף לכל כיוון. למשל, שערה שנמצאת בזירת העבירה ויכולה לקשור את החשוד במעשה אל הזירה יכולה להוות מעין ראית מפתח שתסייע בהרשעתו של הנאשם.

מנגד, זיוף ראייה שתנקה את החשוד לחלוטין ותביא לזיכויו אף היא משמעותית ומשפיעה על הכרעת הדין הסופית. בשל החשיבות הרבה שיש לראיות בהליך החקירתי והשיפוטי, מובן מדוע קיימת עבירה זו ומדוע עונשה חמור. המחוקק מעוניין למנוע מצבים אלו ולהרתיע אנשים מזיוף ראיה או משימוש בראיה מזויפת, למרות המחשבות והסיבות שיכולות לגרום להם כן לעשות זאת.

 

מה המטרה של עבירת בידוי ראיה? או – מדוע היא נחקקה?

המטרה המרכזית של עבירת בידוי ראיה היא למנוע שיבוש של המשפט ולהגן על טוהר ההליך השיפוטי ככל הניתן. עבירה זו הינה חלק ממכלול עבירות רחב יותר המפורט בהרחבה בפרק ט' בחוק העונשין ועוסק ב"פגיעות בסדרי השלטון והמפשט". עבירת בידוי הראיות מגנה מפני יצירת ראיות כוזבות ומגנה מפני השפעה לא הוגנת על ההליך המשפטי שמתנהל.

 

מהי ראיה לפי הפרשנות שניתנה למונח בפסיקת בית המשפט?

לפי הפסיקה, מתוך דבריו של כבוד השופט בדימוס קדמי, בדיית ראיה זה למעשה יצירה של ראיה – מוחשית, מופשטת או מילולית. היא יכולה למעשה להיות כמעט כל דבר, גם אם היא איננה נחשבת "ראיה קבילה" ואף אם היא לא הוגשה כלל לבית המשפט בהליך השיפוטי. עליה להיות בעלת יכולת השפעה על תוצאות הדיון, בין במישרין או בעקיפין, ולהוליך שולל את אנשי החוק והשופטים.

כל עוד הראיה איננה מהווה עדות שקר או הדחה לעדות שקר, ובתוספת הכוונה הפלילית הנדרשת כמפורט בהמשך, ניתן יהיה לראות את המעשה כבידוי ראיה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה התביעה נדרשת להוכיח בעבירת בידוי ראיות?

עבירת בידוי ראיות הינה עבירה התנהגותית. זאת אומרת, אין דרישה לתוצאה מסוימת שתיגרם בשל זיוף הראייה, אלא עצם זיופה ו/ או השימוש בה יכולים להספיק על מנת לקיים את יסודות העבירה העובדתיים. על כן, גם אם בית המשפט או הגוף החוקר לא עשה שימוש בראייה כלל, ואפילו אם היא לא הוגשה אליו כאמור, עדיין יהיה ניתן להרשיע את הנאשם בביצוע העבירה.

בבחינת היסוד הנפשי של החשוד, על התביעה לפעול בשני מישורים במקביל. במישור ההכרתי, עליה להוכיח שהנאשם – המזייף או המשתמש – היה מודע בעת מעשיו לכל רכיבי היסוד העובדתי, ההתנהגות והנסיבות, זאת אומרת שמתקיימת בו "מחשבה פלילית". במילים פשוטות ובקצרה, עליהם להראות שהנאשם מודע לכך שהוא מזייף ראיה או שהוא משתמש בראיה מזויפת.

במישור זה ניתן יהיה אף להשתמש בדוקטרינת "עצימת העיניים", במידה ולא יהיה ניתן להוכיח מודעות מצד הנאשם. דוקטרינה זו יכולה לסייע בהרשעתו. לפי החוק והפסיקה, עצימת עיניים (בתנאים הנדרשים) שקולה למודעות.

במישור החפצי, על התביעה להראות שהנאשם פועל במעשיו מתוך "כוונה להטעות רשות שיפוטית או ועדת חקירה בהליך שיפוטי". זאת אומרת, על הנאשם לרצות במעשיו להטעות את בית המשפט, או את הגוף החוקר כחלק מההליך השיפוטי. במידה והנאשם איננו פועל מתוך כוונה, לא ניתן יהיה להרשיע אותו בעבירת בידוי ראיות.

 

באיזה עבירות אנשים בודים ראיות?

למרות מה שאתם ככל הנראה חושבים, שהעבירה מתבצעת בהיקשר של עבירות חמורות בלבד, דעו שאין זה המצב. לעיתים, אנשים נורמטיביים לחלוטין מזייפים ראיה גם על מנת לפטור עצמם או את הקרובים להם מהסתבכות בעבירות פשוטות. עבירת בידוי ראיות היא למעשה עבירה נלווית, היכולה להתקיים במקביל לכל סוג של עבירה אחרת – קלה כבחמורה – שהאדם עצמו או אדם אחר מבצעים.

לסיכום

עבירת בידוי ראיה היא עבורה חמורה מאוד, וחלה על מזייף ראיה או משתמש בראיה מזויפת, בהליך שיפוטי או בשלב החקירות, הפועל מתוך כוונה לשבש את ההליך השיפוטי. בידוי ראיה הינו בעל השפעה משמעותית על הכרעת הדין, משום שראיה אחת יכולה להטות את הכף לזיכוי או להרשעה. בחיקוק עבירה זו, המחוקק ביקש להגן על ההליך המשפטי התקין ולמנוע מצבים של עיוות דין ופגיעה באמון הציבור בו.

אולי יעניין אתכם גם: שימוע לפני הגשת כתב אישום

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא בידוי ראיות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!