מסיבות טבע מחתרתיות: האם זה פלילי?

בתחילת חודש ספטמבר 2020 מצא יואב צפריר, צעיר בן 19, את מותו במהלך בילוי במסיבת טבע מחתרתית שהתקיימה ללא אישור הרשויות. מוות מיותר, שיכול היה להימנע לו רק מארגני המסיבה היו פועלים לקבלת האישורים הדרושים על כל הכרוך בהם. עו"ד אלעד שאול, עורך דין פלילי, מסביר האם קיום מסיבת טבע מחתרתית היא מעשה פלילי?

 

מות הצעיר במסיבת הטבע שנערכה ללא אישור

מות הצעיר בנסיבות טרגיות לא מנעה ממארגני מסיבות טבע אחרים לקיים מסיבה נוספת, כשבוע לאחר האסון, סמוך לישוב שוהם. גם מסיבה זו נערכה ללא אישורי המשטרה, אישורי כבאות, המועצה המקומית ומגן דוד אדום. בשונה מהאירוע הטראגי בו מצא יואב צפריר את מותו, הפעם משטרת ישראל עשתה כל שביכולתה לאתר את מיקום המסיבה, איתרה את מארגן המסיבה, קנסה אותו ופיזרה את החוגגים.

אחת הדרישות הבסיסיות לקיום מסיבת טבע מאורגנת ו/או כל אירוע ובו התקהלות המונית – היא נוכחות מספקת של גורמי הצלה ומגן דוד אדום. הדבר חשוב למקרה שיצטרך פינוי של אחד המבלים בין אם בשל החום הכבד, או חלילה שימוש בסמים הנהוגים במסיבות מעין אלו (כגון אסיד, MDMA, אקסטזי וכדומה).

מארגן המסיבה נקנס וקיבל דו"ח על התקהלות בשטח בניגוד להנחיות משרד הבריאות. לצד הדו"ח עוקב מארגן המסיבה על ידי המשטרה בגין הפעלת עסק בלתי חוקי.

 

האם מארגן המסיבה אשם בגרימת מוות ברשלנות?

בהחלט יתכן! אדם המארגן מסיבה בלתי מוסדרת, בתנאים בלתי סבירים, תוך התקהלות רבה וללא נוכחות של גורמי ההצלה – מסתכן בחקירה פלילית ובהאשמה בגרימת מוות ברשלנות. רשלנות מוגדרת בחוק העונשין כ-"נטילת סיכון בלתי סביר להתרחשות התוצאה או לגרימת הסכנה כאמור".

עם קיום מסיבת טבע ללא אישורים, תוך ניסיון עיקש להסתיר את מיקום המסיבה, בידיעה שבמקום נעשה שימוש מאסיבי בסמים מסוגים שונים, תחת השמש הקופחת ובהיעדר גישה או נוכחות של כוחות הצלה – מדובר בנטילת סיכון בלתי סביר על חשבונם של משתתפי המסיבה.

אמנם, במרבית מסיבות הטבע האירוע עובר ללא אובדן חיים – אך מספר פעמים בשנה אנו עדים למסיבות שמסתיימות באורח טראגי. מארגני המסיבות נחקרים במשטרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות, לעיתים מועמדים לדין ומרצים עונשי מאסר.

 

הפעלת עסק בלתי חוקי

סעיף 14 לחוק רישוי עסקים קובע שהפעלת עסק ללא רישיון היא עבירה פלילית שדינה עונש מאסר של עד 18 חודשים מאחורי סורג ובריח.

בחיפוש בכליו של מארגן המסיבה נמצאה מחברת ובה תיעוד לסכומים ששילם או התעתד לשלם עבור אנשי מקצוע שונים על מנת לקיים המסיבה. בכליו של שותפו נמצאו גם צמידים עם מספרים סידוריים שחולקו למבלים במסיבה. אלו כמובן מעלים חשד סביר לכך שמארגן המסיבה ניהל בעצם עסק בלתי חוקי.

ניהול עסק באופן לא חוקי ובעצם ללא רישיון מהווה עבירה פלילית שלה נלווה הליך פלילי שמתחיל בחקירה במשטרה, הגשת כתב אישום והעמדה לדין. במקרה הנ"ל קיים חשד סביר שמארגן המסיבה הפעיל עסק ללא רישיון ואף ללא אישורים הכרחיים ממשטרת ישראל, מכבי אש, הרשות המקומית בשוהם ועוד.

פעילות של ניהול עסק ללא רישיון עלולה להוביל לצו סגירה של העסק, הטלות קנסות כבדים ולהותיר את בעל העסק עם רישום פלילי. קיימים כמובן מקרים ובהם ניהול רחב של עסק כזה עלול גם להוביל להטלת עונשי מאסר בפועל של עד שנה וחצי.הגשת כתב אישום

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עבדתי במסיבת טבע, האם אני חשוף להליך פלילי?

בהחלט! חוק רישוי העסקים חל גם על עובדי העסק ומטיל עליהם אחריות לניהול עסק ללא רישיון. בפועל, העובדים יכולים להיות מואשמים ולעמוד לדין תחת אשמה של ניהול עסק ללא רישיון.

עבירה נוספת מכוח רישוי עסקים היא מניעת כניסה לבית עסק של מי שמוסמך לערוך ביקורת מכוח החוק על מנת לבחון אם בית העסק עומד בתנאי הרישיון. לא אחת אני נתקל בחקירות פליליות שנפתחות כנגד עובדים במקומות בילוי שמונעים מפקחים לבצע את עבודתם מכוח חוק רישוי עסקים. אקט נוסף הנחשב לעבירה פלילית הוא סירוב להציג את רישיון העסק בפני בעלי התפקיד.

מי שממשיך בהפעלת עסק ללא רישיון לאחר שהוצא נגדו צו בית משפט המורה על הפסקת פעילות העסק הלא חוקי עלול למצוא עצמו במאסר בפועל של עד שנתיים.

 

אני רוצה לארגן מסיבת טבע מה עלי לעשות?

ראשית, עליך להכיר את הוראות החוק בנוגע לארגון אירועים המוניים, לפעול על מנת לקבל את כל האישורים הדרושים ולוודא שהמקום בטיחותי וערוך לקבלת קהל בכמות המותרת ברישיון שקיבלת.

 

התקהלות בלתי חוקית בתקופת משבר הקורונה

למול משבר הקורונה שפקד את ישראל, מתחילת השנה נחקקו מספר חוקים חדשים ובהם כמה עבירות פליליות חדשות שנועדו לבלום ולמנוע את התפשטות המחלה. בין היתר, קיומן של מגבלות ואיסורים על התקהלות המונית, כמו זו שקורית בדרך כלל במסיבות טבע מחתרתיות.

החוק בישראל מגדיר התקהלות כ"שהייה בסמיכות של מספר אנשים". באותה מסיבת טבע מחתרתית נחשפו השוטרים להתקהלות של מבלים רבים בשטח פתוח. בניגוד להנחיות משרד הבריאות המתירות עד 20 אנשים בשטח פתוח, במקום שהו מאות רבות של חוגגים.

קיום מסיבת טבע מחתרתית, לצד העובדה שהיא טומנת בתוכה גם השתלטות על שטח, לא מוגדרת כהתקהלות מותרת שניתן לאשרה. השוטרים שהגיעו למקום היו כמובן רשאים להורות על פיזור ההתקהלות ואף לקנוס את הנוכחים, וכך היה. נקראת לחקירה בגין קיום אירוע או התארגנות בלתי חוקית? עבירה על חוק רישוי עסקים? אנו לרשותך בכל עת!

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מסיבות טבע מחתרתיות: האם זה פלילי??
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!