שימוש ברכב ללא רשות במשפט הישראלי

שימוש ברכב ללא רשות הבעלים של הרכב הוא עבירה פלילית במשפט הישראלי, לפי חוק העונשין, תשל"ז – 1977. העבירה נקראת בקיצור לעתים "שבל"ר". הסעיף אוסר על כך הוא סעיף 413ג לחוק. האיסור מופיע תחת סימן ה' 1, העוסק בעבירות בקשר לרכב, הנמצא תחת פרק י"א, שעניינו עבירות בתחום פגיעות ברכוש. מדובר בעבירה פלילי הנחשבת במשפט הישראלי לעבירה בדרגה של עוון.

לפי הסעיף, העבירה של שימוש ברכב ללא רשות משמעותה נהיגה ברכב, שימוש ברכב, או העברה של רכב ממקום מסוים למקום אחר, ללא רשות של בעלי הרכב. "בעל הרכב" מוגדר כאדם שמחזיק ברכב בדין, כלומר הבעלים החוקי של אותו הרכב. מבחינת הרכב עצמו, החוק מגדיר רכב ככלי שנע על ידי כוח מכני או כלי שנגרר על ידי רכב אחר.

משמעות ההגדרה היא שהאיסור על שימוש ברכב ללא רשות כולל גם איסור על שימוש במתקנים נגררים למיניהם ללא רשות, וכן שימוש באופניים, תלת אופן, אופנוע וכלים נוספים, בתנאי שיש להם מנוע עזר המניע אותם. מבחינת לשון החוק, לא מצוין הבדל בין השימושים בכלים השונים, לדוגמה שימוש באופנוע ללא רשות או שימוש במכונית או כלי נגרר.

מבחינת חומרת העבירה, סעיף 413ג כולל בתוכו שתי דרגות חומרה. אם אדם השתמש ברכב ללא רשות ונטש אותו לאחר מכן באותו מקום ממנו לקח את הרכב, או במיקום הקרוב לכך, עונשו מאסר של עד 3 שנים. אם השתמש ברכב ללא רשות ונטש אותו במקום אחר, ולא בקרבת מיקום הלקיחה, חומרת העבירה גבוהה יותר, ועונשו הפוטנציאלי הוא מאסר של עד 5 שנים.

אופי העבירה דומה לעבירת הגניבה, וניתן להתבלבל בין השתיים. עם זאת, ההבדל החשוב הוא נטישת הרכב המתואר בסעיף 413ג. גניבה של רכב מטרתה לא להחזיר את הרכב לבעליו כלל, בין אם הוא יימכר לאדם אחר ובין אם הגונב ישתמש בו בעצמו. בניגוד לגניבה, בעבירת השימוש ברכב ללא רשות המטרה היא השימוש עצמו ברכב, ולא לקיחתו באופן קבוע.

 

יסודות העבירה של שימוש ברכב ללא רשות – מתי אדם יורשע בעבירה?

על מנת להאשים אדם ולהרשיע אותו בעבירת השימוש ברכב ללא רשות יש להראות כי יסודות העבירה, הנדרשים לפי הסעיף בחוק, מתקיימים באותו המקרה. לעבירה הפלילית יש יסוד עובדתי ויסוד נפשי. התביעה, המייצגת את המדינה, צריכה להוכיח את התקיימות היסודות הללו.

בהתחשב בעונש המאסר, הנחשב לסנקציה חמורה נוכח הפגיעה החמורה בזכות לחירות של האדם הנאסר, על התביעה להוכיח כי האדם אשם וביצע את העבירה מעל לכל ספק סביר. רמת ה"מעל לכל ספק סביר" משמעותה להוכיח כי הסבירות שהאדם אכן ביצע את מה שהוא מואשם בו היא מעל ל-95%.

מבחינת העבירה הספציפית הנ"ל, היסוד העובדתי הנדרש מורכב מהתנהגות האדם ומנסיבות נדרשות. ההתנהגות שיש להוכיח היא נהיגה, שימוש או העברה של הרכב ע"י האדם. הנסיבות הנדרשות הן שאכן יהיה רכב שנעשה בו שימוש, ושהבעלים החוקי של הרכב לא נתן את רשותו לנהיגה, לשימוש או להעברה של הרכב. בנוסף, אם הוכח כי אכן התקיימו ההתנהגות הזו והנסיבות, יש להראות היכן השאיר את הרכב לאחר השימוש, על מנת לקבוע את חומרת העבירה.

מבחינת היסוד הנפשי של שימוש ברכב ללא רשות, יש להראות כי האדם שהשתמש ברכב מודע לכך רכיבי העבירה. משמע, על התביעה להראות כי הייתה לאדם מודעות להתנהגותו, כלומר שהוא נוהג, משתמש או מעביר כלי רכב כלשהו, ושהדבר נעשה ללא רשותו של הבעלים של הרכב.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

העונש על שימוש ברכב ללא רשות

העונש הקבוע בחוק בסעיף 413ג הוא עונש מאסר. כפי שפורט לעיל, אם האדם נטש את הרכב באותו מקום או במקום קרוב, העונש הוא עד 3 שנות מאסר, ואם נטש את הרכב במקום אחר עונשו עד 5 שנות מאסר. בנוסף לעונש המאסר, בית המשפט עשוי לפסול את רשיונו של עובר העבירה, כאשר אורך הפסילה יהיה פסילה של מינימום שישה חודשים.

כמו כן, אם לאדם עובר העבירה כלל אין רישיון, בית המשפט עשוי לפסול את רשיונו ל-3 שנים, נוכח החומרה של נהיגה גם בלי רישיון וגם בלי רשות ברכב שלא שלו. ככלל, גזירת עונשו של האדם העובר עבירה פלילית במשפט הישראלי נעשה במספר שלבים, כאשר בית המשפט הוא האחראי לבחינת השלבים השונים, לפסיקת פסק הדין ולבסוף לגזירת גזר הדין, שהוא העונש של האדם.

בשלב הראשון, לפי סעיף 40 ג' לחוק העונשין, בית המשפט קובע מתחם ענישה. מתחם ענישה הוא טווח של העונשים, מהקל לחמור, שייתכן שהאדם יקבל, בהתאם לעבירה שאותה ביצע ולנסיבות השונות. מתחם הענישה נקבע לפי העונש הקבוע בחוק, לפי מדיניות הענישה הנהוגה במדינה על העבירה הספציפית המדוברת, לפי הערכים החברתיים והציבוריים שנפגעו בביצוע העבירה, ועוד.

לאחר מכן, בית המשפט בוחן נסיבות שעשויות להקל או להחמיר את העונש שייגזר. מדובר בנסיבות הקשורות לעבירה עצמה, כמו השאלה אם האדם בעל רישיון או לא, וכן בנסיבות שאינן קשורות לעבירה עצמה. נסיבות כאלו יכולות להיות היעדר עבר פלילי, או לחלופין עבר פלילי עשיר, ההשפעה שתהיה לעונש על האדם ועל משפחתו, ונסיבות שונות ונוספות.

בשלב האחרון, לאחר קביעת מתחם הענישה ובחינת הנסיבות, בית המשפט יגזור את עונשו של האדם על עבירת השימוש ברכב ללא רשות. אם זו העבירה היחידה בה הוא מואשם, העונש לא יהיה מעל הרף של 3 שנות מאסר או 5 שנות מאסר, בהתאם לעבירה שבה הואשם. לאחר מתן פסק הדין וגזר הדין, שהוא העונש, יש לאדם זכות לערער.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא שימוש ברכב ללא רשות במשפט הישראלי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!