תביעה על סחיטה באיומים

סחיטה באיומים נחשבת לעבירה פלילית על פי חוק העונשין. הנסחט יכול לפנות לקבלת טיפול משפטי מעורך דין מומחה לעבירות סחיטה ובמקרים מתאימים להגיש תלונה במשטרה, לאחר חקירת המקרה ניתן להגיש תביעה על סחיטה באיומים, בין אם הוגש כתב אישום על ידי המדינה ובין אם לא. ההליך הפלילי מנוהל על ידי המדינה כנגד הנאשם בסחיטה וקורבן העבירה אינו צד להליך. העונש  על סחיטה באיומים מסתכם במאסר בין 7 ל- 9 שנים.  מאמר זה מתעמק בנבכיות המשפטיות סביב תביעות בגין סחיטה באיומים בישראל. אנו בוחנים את מרכיבי העבירה, נטל ההוכחה, ההגנות העומדות לרשות הצדדים הנאשמים ותפקידו ההכרחי של היועץ המשפטי בהבטחת הליכים הוגנים ושמירה על הצדק.

 

מהי עבירת סחיטה באיומים?

קורבן שנפגע מעבירת סחיטה באיומים עלול לסבול נזקים שמתבטאים בהשחתת רכוש, נזקי גוף ונפש, כאב וסבל, טראומה  נפשית, חרדות ונזק כספי משמעותי. הדין מאפשר לנפגע לתבוע פיצוי כספי בגין נזקיו, בין אם לאחר ההליך הפלילי עצמו על ידי "תביעה אזרחית נגררת להליך פלילי", או במסגרת של תביעה אזרחית נפרדת. כמו כן, לבתי המשפט הדנים בהליך הפלילי נגד הסוחט יש סמכות לחייב את הנאשם במסגרת העונש שמוטל עליו, לשלם לקורבן פיצויים בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מהמעשה הפלילי.

קבלת פיצוי בגין סחיטה באיומים במסגרת מו"מ ובלי בית משפט

הדרך האהובה עלינו ביותר לקבלת פיצויים מהסוחט, היא במסגרת משא ומתן לפני נקיטת הליכים משפטיים. הגשת תביעה לבית המשפט כרוכה בעלויות רבות והיא אורכת זמן. במקרים רבים, פנייה שלנו אל הסוחט בהתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, לאחר שחשפנו את זהותו ואנו מחזיקים נגדו בראיות מרשיעות בעבירת סחיטה באיומים – הסוחט מחליט לשלם פיצוי משמעותי לנסחט, מבלי לערב את המשטרה או את בתי המשפט. 

 

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

אדם שנפגע מעבירת סחיטה באיומים יכול לתבוע את הנאשם לאחר שהורשע בכתב אישום פלילי, בתביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים. מדובר בתביעה לתשלום פיצויים כספיים ממי שהורשע בהליך הפלילי. בית המשפט יקבע את סכום הפיצויים לפי הנזק ממנו סבל הנפגע ומבלי שיהיה צורך להוכיח מחדש שהסחיטה התבצעה. 

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים תוגש ותנוהל בפני בית המשפט ששפט בהליך הפלילי עצמו ובאותה ערכאה ומסתמכת על קיומה של ההרשעה. במסגרת התביעה בית המשפט לא יעסוק באחריות של הנאשם אלא בנזק שהוא גרם לנפגע. 

עם זאת, חשוב להדגיש שניתן להגיש תביעה נגררת בתוך 90 ימים בלבד מהרגע בו הפך פסק הדין הפלילי לחלוט, זאת אומרת מרגע שכבר לא ניתן לערער עליו עוד. 

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים  לא ניתן להגיש נגד גורמים נוספים שהיו מעורבים בסחיטה באיומים אלא כנגד הנאשם שהורשע בלבד.

 

תביעה אזרחית נפרדת לבית המשפט 

אם החלטתם שלא לפתוח בהליך פלילי נגד הסוחט ולא לערב את המשטרה, ניתן גם לתבוע אותו בהליך אזרחי נפרד באמצעות עורך דין מומחה לסחיטה באיומים. במסגרת תביעה אזרחית רגילה ניתן להרחיב את מעגל הנתבעים ולהוסיף נתבעים פוטנציאליים  כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח (בעלי "כיס עמוק") כך שמגדילים את הסיכוי לקבל פיצוי.

ואם כן ננקטו הליכים פליליים והנאשם הורשע, אך כבר חלפו 90 הימים מהפיכת פסק הדין בתיק הפלילי לחלוט, ולא הוגשה תביעה אזרחית נגררת בפלילים, יוכל הנפגע מהעבירה לתבוע פיצויים בגין הנזק שנגרם לו במסגרת תביעה אזרחית רגילה בעילה נזיקית. תביעת הנזיקין תעשה שימוש בעובדות שנקבעו בפסק הדין של התיק הפלילי. התביעה תנוהל בערכאה האזרחית המתאימה לפי גובה הסכום הנתבע (התביעה תנוהל בפני שופט אחר ולא בפני השופט שדן בתיק הפלילי). 

הפיצוי הוא נגזרת של הנזק או הסבל שנגרם לנפגע, יחד עם זאת, ישנם גם פיצויים ללא הוכחת נזק – למשל מכוח פגיעה בפרטיות, לשון הרע או הטרדה מינית שבוצעה במהלך הסחיטה.  התובע יוכיח את היקף הנזק שנגרם לו כדי שבית המשפט יקבע את הפיצוי המתאים. במסגרת תביעה כזו אפשרי לתבוע את מי שביצע את העבירה גם אם אין נגדו הרשעה בתיק הפלילי. כמו כן אפשרי שהפיצויים יהיו גבוהים יותר מהפיצויים במסגרת תביעה נגררת להליך פלילי. 

תביעה אזרחית ניתן להגיש ברוב המקרים בתוך 7 שנים.

 

פיצויים עונשים כחלק מההליך הפלילי עצמו 

חשוב לציין כי סעיף 77 לחוק העונשין קובע כי בית המשפט מוסמך לחייב את מי שהורשע לשלם לקורבן פיצויים במסגרת ההליכים הפלילים, גם אם הקורבן לא תבע אותו בהליך אזרחי:

"(א) הורשע אדם, רשאי בית המשפט לחייבו, בשל כל אחת מן העבירות שהורשע בהן, לשלם לאדם שניזוק על ידי העבירה סכום שלא יעלה על 258,000 שקלים חדשים לפיצוי  הנזק או הסבל שנגרם לו".

פיצויים על פי חוק העונשין הם מוגבלים לסכום המקסימלי שבית המשפט יכול לפסוק. 

עם זאת, עצם פסיקת פיצויים בהליך הפלילי, לא מונעת גם הגשת תביעה אזרחית לתשלום פיצויים בגין נזקים.  

פיצויים עונשיים נקבעים אחרי שהוערכו הנזקים. גובה הפיצויים לא מגלם את הנזק שנגרם לנפגע והם לא נועדו להשיב את מצב הנפגע לקדמותו. הם מהווים למעשה חלק מהעונש ונועדו בעיקר למטרה של הרתעה. 

 

לסיכום

לנפגע בעבירה של סחיטה באיומים עומדות מספר אפשרויות לתבוע פיצויים בגין נזקים שסבל כתוצאה ממעשה העבירה. יש באפשרותו להגיש תביעה אזרחית נגררת לפלילים, תביעה אזרחית נפרדת לבית המשפט, או להיפרע את נזקיו באמצעות פיצויים עונשים  הקבועים בחוק. 

עורך דין אלעד שאול מומחה לייצוג נפגעי עבירה, ועוסק רבות בייצוג של נפגעים בערכאות השונות. הוא  מלווה את לקוחותיו  בנאמנות ומסירות, ובמטרה לשמור על האינטרסים והזכויות שלהם. אם נפגעת כתוצאה מסחיטה באיומים,  אל תהסס לפנות למשרד עו"ד אלעד שאול. מובטח כי זכויותיך המשפטיות ישמרו, ותזכה לפיצוי הולם לנזקים שנגרמו לך  במסגרת טיפול משפטי מסור ומקצועי מהמעלה הראשונה. 

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תביעה על סחיטה באיומים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!