תקיפה על ידי שניים או יותר 382(א)

בסימן ח' לחוק העונשין, העוסק בעבירות תקיפה, קיימת מעין היררכיה בין העבירות. הסעיף הראשון, 378, הוא הסעיף שמגדיר מהי תקיפה, מבלי לייחסה לעבירה. לאחר מכן סעיף 379 מגדיר את עבירת הבסיס- "תקיפה סתם". כלומר, אם מתקיימות היסוד הנפשי, ההתנהגות והנסיבות הבסיסיות, ללא כל נסיבות מחמירות, העונש יהיה עד שנתיים מאסר.

סעיף 380 מוסיף החמרה לעונש הקבוע בסעיף 379. אם בנוסף להתנהגות ולנסיבות, התקיימה גם התוצאה "חבלה של ממש", העונש יוכל להיות עד 3 שנים. כפי שבסעיף 380 התווספה תוצאה שגורמת להחמרת העבירה, בסעיף 381(א) מתווספות נסיבות המחמירות את העבירה. כלומר, סוגים שונים של תקיפות. אם עבירת התקיפה מבוצעת על מנת לבצע פשע או גניבה או כדי להתנגד למעצר או למנוע מעצר- העונש יהיה עד 3 שנים.

בסעיף 382(א) מתווספות עוד נסיבות מחמירות, כשנקבע שאם התקיימו יסודות העבירה לפי סעיפים 379 או 380 בידי יותר ממבצע אחד, העונש מוכפל. לפיכך, סעיף 382(א) מהווה דוגמה לעבירה שלא ניתן לנתח ולהסביר מחוץ להקשר של הסימן. כדי להבין את העבירה בנסיבות מחמירות, ראשית יש להבין מהי עבירת התקיפה?

 

מהי תקיפה?

בהתאם לסעיף 378, תקיפה היא "המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה; ולענין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גאז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות."

ניתן לראות שההגדרה מורכבת ממספר חלקים. בהינתן שכולם מתרחשים, זוהי תקיפה. ראשית מתוארת התנהגות שעלולה להיחשב תקיפה. המשותף לכל ההתנהגויות- מכה, נגיעה, דחיפה והפעלת כוח, הוא שכולן פיזיות. כלומר, התקיפה לא יכולה להיות נפשית או רגשית.

עם זאת, ההגדרה של הפעלת כוח היא מאוד רחבה. היא אומנם פיזית בלבד, אך כוללת הפעלה של כל דבר או כל חומר, אם הופעלו בצורה שיכולה לגרום נזק או אי נוחות. גם דרישת הנזק ממוקמת בסף נמוך מאוד, שכן אפילו האפשרות לגרימת אי נוחות נחשבת הפעלת כוח.

אלמנט נוסף של הגדרת התקיפה הוא חוסר בהסכמה. לחוסר בהסכמה חשיבות מכרעת, במיוחד בהתחשב בכך שהגדרת ההתנהגות רחבה מאוד. ללא התחשבות בהסכמה, כל מגע יכול להיחשב תקיפה. חוסר הסכמה כולל גם הסכמה שהושגה בתרמית. לדוגמה, מצב שבו יש הסכמה לסוג אחד של מגע ובפועל מתבצע מגע אחר או הפעלת כוח פיזי רב יותר מהמוסכם.

 

"שלא כדין"- יש אפשרות לתקוף מישהו שכן כדין?

כדי לבצע עבירה לפי סעיף 382(א) צריכים להתקיים הנסיבות לפי סעיף 379 או סעיף 380. כלומר, "תוקף שלא כדין (…)" או חבלה ממשית. כאמור, ההגדרה של תקיפה רחבה מאוד. ככזאת, היא עלולה לכלול גם מקרים יומיומיים שמבחינה אינטואיטיבית לא נדמה שאפשר לקרוא להם תקיפה. כמו לדוגמא טיפול של פרמדיק במטופל חסר הכרה.

יש מגע פיזי והפעלת כוח, כמו ביצוע החייאה או עירוי, והמטופל חסר הכרה ועל כן לא יכול לתת את הסכמתו לטיפול. האם זו תקיפה? לפי ההגדרה של סעיף 378 נדמה שכן. האם זה אומר שאפשר לתבוע את הפרמדיק? לא בהכרח…. כיוון שקיים חוק שעוסק במקרים הללו. בנסיבות אחרות אותן פעולות עלולות להיחשב תקיפה, אבל כאשר מדובר בפרמדיק שמטפל בחולה חסר הכרה, קיים היתר בדין ועל כן זו אינה תקיפה.

וזו החשיבות של הנסיבה "שלא כדין", שכן היא מאפשרת להחריג מההגדרה מקרים מסוימים כך שלא ייחשבו תקיפה. ללא ההיתר בדין, אם היה אפשר לתבוע על טיפול של פרמדיק, היו נפגעים המון חיי אדם. יש אינטרסים מוגנים שחשובים יותר מאחרים, ובכדי להגן עליהם הדין מאפשר להחריג נסיבות מסוימות, אף שנכללות בהגדרה של תקיפה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מהי חבלה של ממש? ומה ההבדל בינה לבין סתם חבלה?

נזכיר שבכדי לעמוד בתנאים של סעיף 382(א) יש לבצע תקיפה סתם, או תקיפה הגורמת חבלה ממשית. תקיפה סתם מוגדרת כתקיפה "שלא כדין". אך מהי תקיפה הגורמת חבלה ממשית? סעיף 34כד הוא סעיף ההגדרות, ובו נקבע כי חבלה היא "מכאוב, מחלה או ליקוי גופניים, בין קבועים ובין עוברים". כמו כן, מוגדרים גם חבלה חמורה וחבלה מסוכנת, אך אין הגדרה למונח חבלה ממשית.

ניתן לראות שההגדרה של חבלה מתכתבת עם ההגדרה של תקיפה. תקיפה מגדירה התנהגות של הפעלת כוח פיזי, ואילו חבלה מגדירה את התוצאה של ההתנהגות שכזאת. כלומר, בסעיף 380 יש דרישה גם להתנהגות וגם לתוצאה. גם ביצוע של תקיפה וגם גרימת נזק. המונח "חבלה של ממש" נתון לפרשנות שיפוטית ויכול לכלול מגוון רחב של נזקים פיזיים בדרגות חומרה שונות. כמו כן, חומרת הנזק הפיזי תשפיע על חומרת העונש שייקבע.

 

ביצוע בצוותא – זה משנה אם שניים או יותר ביצעו יחד את העבירה?

כעת, לאחר ההבנה של יסודות עבירת התקיפה, ניתן להבין את החשיבות של ביצוע בצוותא. כלומר, ביצוע תקיפה סתם או תקיפה הגורמת חבלה ממשית בידי שנים או יותר.

כשמתקיים ביצוע עבירה בצוותא אין חשיבות אם כל המעשים נעשו ביחד, או שכל מבצע היה אחראי לחלק מהעבירה. כלומר, בוחנים אם כולם יחד עמדו ביסודות העבירה, ולא כל אחד בנפרד. זאת מתוך היגיון שרואה את הביצוע בצוותא כגוף אחד עם מספר זרועות, כך שכל מבצע תורם את חלקו בביצוע העבירה. כולם יחד גרמו לתוצאה להתרחש. העונש על ביצוע בצוותא של תקיפה הוא כפול מהעונש הרגיל- ויכול להגיע עד 6 שנות מאסר.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תקיפה על ידי שניים או יותר 382(א)?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה