החזרת רישיון נשק

החזרת רישיון נשק שבוטל על ידי המשרד לביטחון פנים היא משימה לא פשוטה, בין אם מדובר בביטול הרישיון בהמלצת משטרת ישראל, משרד הבריאות או בשל כישלון במבחנים הפסיכולוגיים למאבטחים. בעל רישיון נשק שרישיונו בוטל על ידי פקיד הרישוי, זכאי להגיש ערר על ההחלטה בתוך 45 ימים.

הערר יועבר לוועדת ערר המורכבת בעיקרה מהממונה על פקיד הרישוי והיא תדון בו ותקבל החלטה. אם רישיון הנשק לא הוחזר במסגרת הערר, לאזרח נשארה אפשרות אחרונה והיא הגשת עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי.

ביטול רישיון נשק על ידי פקיד הרישוי

תחום רישוי כלי הירייה מוסדר במדינת ישראל דרך חוק כלי ירייה משנת 1949, החוק קובע שאין לשאת נשק ללא רישיון ומסמיך את השר לביטחון פנים למנות פקידי רישוי שיעסקו במתן רישיונות נשק, הטלת הגבלות עליהם או ביטולם.

החוק גם מחייב רופא, פסיכולוג, עובד סוציאלי, קצין בריאות נפש, משטרת ישראל וצה"ל – לדווח לפקיד הרישוי על כל חשש מפני מסוכנות של אדם המחזיק כלי ירייה ברישיון, כדי שיוכל לבטל את הרישיון ולמנוע את הסיכון לציבור. פקיד הרישוי יכול להורות על ביטול הרישיון על סמך המלצה של גורמים המכונים "גורמים ממליצים" ובניהן משטרת ישראל. המלצת המשטרה לביטול הרישיון היא הסיבה העיקרית לביטול רישיונות נשק במדינת ישראל.

 

באילו מקרים משטרת ישראל תמליץ על ביטול רישיון נשק?

המשטרה ממליצה כמעט באופן אוטומטי לבטל את רישיון הנשק של אדם שנחקר במשטרה תחת אזהרה בנימוק כללי של "מסוכנות לשלום הציבור". לאור התנהלות המשטרה, נוצר מצב שכל אדם יכול להגיש תלונה במשטרה נגד אדם אחר ולהוביל, כמעט בוודאות מוחלטת, לביטול הרישיון שלו.

כשמדובר ברישיון נשק פרטי נגרם לחשוד נזק שהוא בעיקר כספי וירייה בתחושת הביטחון האישי, אך כשמדובר בבעל נשק אירגוני שמשתמש בנשק לצורכי עבודתו – נגרם נזק כלכלי עצום שברוב המקרים גם מוביל לפיטורין מהעבודה. אדם הנושא נשק אישי או רישיון לנשק ארגוני מטעם מקום העבודה עלול לאבד את רישיונו מיד עם זימונו לחקירה במשטרה, או זמן קצר לאחר מכן.

כאשר חשוד נחקר תחת אזהרה, משטרת ישראל מעבירה מידע על כך למשרד לביטחון הפנים ולאגף לרישוי כלי ירייה. תוך ימים ספורים פקיד רישוי כלי ירייה בוחן את תיקו של בעל הרישיון, מקבל מידע מקצין משטרה ומקבל החלטה לעניין ביטול רישיון הנשק וחיוב החשוד בהפקדת האקדח בתחנת המשטרה לאלתר.

כאשר מדובר בעבירת אלימות, סמים, איומים ועבירות נוספות – מעבירה המשטרה לאגף הרישוי הוראה לביטול רישיון האקדח של החשוד, במקרים כאלה פקיד הרישוי לא מפעיל שיקול דעת והוא מורה על ביטול הרישיון באופן מידי.

ההמלצה האוטומטית של המשטרה לבטל את הרישיון לכל אדם שנחקר באזהרה זכתה לביקורת נוקבת בבתי המשפט שדנים בתיקים אלו במסגרת עתירות מנהליות שהגשנו להחזרת רישיון נשק. על פי הפסיקה, המשטרה צריכה להפעיל שיקול דעת ולהקפיד שלא להמליץ לבטל רישיונות באופן אוטומטי.

גם פקיד הרישוי לא מקפיד לבקר את שיקול הדעת של המשטרה לצערנו, מקבל את המלצתה באופן אוטומטי ומבטל רישיונות באופן סיטונאי. לכן מומלץ להגיש ערר בבקשה להחזיר את רישיון הנשק באמצעות עורך דין מומחה לרישוי כלי יריה בלבד, שכן הרוב המוחלט של עררים שמוגשים באופן עצמאי או על ידי עורכי דין שלא מבינים בתחום – נדחים.

 

החזרת רישיון נשק באמצעות הגשת ערר

לקוח המשרד, מאבטח מוערך במשרד הביטחון ולוחם במילואים ביחידה מובחרת בצבא, זומן לחקירת משטרה לאור תלונת שווא מצד זוגתו לשעבר. מיד לאחר מכן נשלל רישיון הנשק הארגוני שלו והוא הושעה מהעבודה. ליווינו את הלקוח בהליכי החקירה במשטרה, הגשנו בקשה להימנע מהגשת כתב אישום ולסגירת התיק בעילת חוסר אשמה.

במקביל הגשנו לממונה על פקיד הרישוי ערר על ההחלטה לבטל את הרישיון ודרשנו להחזיר את רישיון הנשק בדחיפות כדי לאפשר ללקוח לשוב לעבודה. לשמחתנו הערר התקבל, משטרת ישראל שינתה את המלצתה והלקוח חזר לעבודה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

החזרת רישיון נשק באמצעות עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי

לקוחות רבים פונים למשרד אלעד שאול ושות׳ עורכי דין בעקבות ביטול רישיון נשק פרטי או ארגוני ואנו מגישים עבורם ערר לממונה על פקיד הרישוי. במקרים בהם הממונה דוחה את הערר, אנו בוחנים את סיכויי ההצלחה להגשת עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בדרישת להחזרת רישיון נשק וחיוב המשרד לביטחון פנים בהוצאות משפט.

ישנן מספר הלכות מרכזיות שנוגעות לתחום רישוי כלי הירייה והחזרת רישיונות דוגמת פסק הדין בג"צ 799/80 פנחס שללם נגד המשרד לביטחון פנים שנדון בבית המשפט העליון ובו נקבע שלא ניתן לבטל רישיון נשק קיים אלא אם פקיד הרישוי התרשם שמחזיק הרישיון מסוכן לציבור ברמה גבוהה שלא מותירה "מקום לספקות סבירים".

בתי המשפט המחוזיים שדנים בעתירות מנהליות מצטטים את פסק דין שללם גם היום בחלוף 40 שנה ואילו משטרת ישראל ופקידי הרישוי ממשיכים להתעלם ולבטל רישיונות נשק בקצב מסחרר ובלי להפעיל שיקול דעת.

לטעמנו התנהלות זו נועדה לצמצם את כמות האקדחים שמוחזקים על ידי הציבור מתוך "שיטת מצליח" שלוקחת בחשבון שמרבית בעלי האקדח שיאבדו את הרישיון שלהם, לא יטרחו להגיש ערר ולאחריו להגיש עתירה מנהלית, על העלויות הכרוכות בה. יחד עם זאת, לקוחות שרוצים "ללכת עד הסוף" נהנים ממלחמה חסרת פשרות בעתירה מנהלית ובמקרים רבים, בהחזרת האקדח.

באחת העתירות שהגשנו והתקבלה, חייב כבוד השופט אברהם יעקוב מבית המשפט המחוזי מרכז את המשרד לביטחון פנים להחזיר ללקוח המשרד את כל הרישיונות שהיו ברשותו (רישיון פרטי, רישיון ארגוני ורישיון מדריך ירי) וחייב את המדינה לשלם 15,000 ש"ח הוצאות משפט.

בתיק זה גרושתו של הלקוח הגישה נגדו 5 תלונות שווא במשטרה בטענה לאלימות כלפיה וכלפי ילדיהם הקטינים, חלק מהתונות נסגרו בחוסר אשמה וחלק אחר בחוסר ראיות. למרות זאת בית המשפט הורה על החזרת רישיון נשק ללקוח וקיבל את כל טענותינו. לעיון בפסק הדין ניתן ללחוץ כאן: עת"מ 7920-08-20 אבי דואק נגד המשרד לביטחון פנים – אגף רישוי כלי יריה (ניתן בתאריך 15.9.2020).

 

הגשת ערר לאחר 45 יום – זה אפשרי?

אגף רישוי כלי ירייה מקפיד על מועדים וזמנים וברוב המקרים לא יסכים לקבל ערר שהוגש לאחר שחלפו 45 ימים. מנגד, אנו מכירים מספר "טריקים" שמחייבים את אגף הרישוי לקבל את הערר גם אם חלף זמן סביר אחרי 45 הימים.

יש לבדוק מה המועד המדויק שההודעה על ביטול הרישיון התקבלה אצלך ובאיזה דרך היא נשלחה, לצד מספר נתונים נוספים שיכולים להשפיע על המועד האחרון להגשת ערר. גם אם חלף פרק זמן משמעותי, אנו מוצאים פתרונות להחזרת רישיון הנשק תוך שימוש בכלים יצירתיים מהמשפט המנהלי.

 

החזרת רישיון נשק שלא חודש במועד

סוג נוסף של ביטול רישיון נובע מאי חידוש במועד של הרישיון, מה שמוביל בעצם להחזקת אקדח ללא רישיון, שעלולה להוות עבירה פלילית. תקנות ההכשרה בנושא החזרת רישיון עסק שנכנסו לתוקף בשנת 2018 מחייבות כל בעל רישיון לערוך ריענון במהלך השנה השנייה לאחר חידוש הרישיון.

בפועל, צריך לחדש רישיון אחת לשלוש שנים ולבצע הכשרת ריענון במהלך השנה השנייה לאחר החידוש. מי ששכח לחדש את הרישיון או לבצע הכשרה, הרישיון יבוטל מיד. בחלק מהמקרים מדובר בבעיה לא פשוטה מכיוון שאין לבעל הרישיון שבוטל תבחין (למשל, אם הוא נשא אקדח מתוקף הוראות מעבר). גם במקרים אלו אנו מוצאים דרכים לשכנע את המשרד לביטחון פנים לחדש את הרישיון ולהחזיר את האקדח לבעליו.

 

ביטלו לי את הרישיון לנשק, מה עושים?

פונים אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני, יחד נוכל להעריך את הדרך הנכונה לפעול ונצא לדרך שבסופה אנו מקווים שנוכל לסייע בהחזרת רישיון הנשק שלך, קיצור תקופת הביטול או החזרה שלו בתנאים מגבילים שלכל הפחות יאפשרו לכם לחזור לעבודה.

אגף רישוי כלי יריה במשרד לביטחון פנים הוא אחד ממשרדי הממשלה הקפדניים והקשוחים במדינת ישראל והתנהלות מולם בעררים והליכים להחזרת רישיון נשק, מצריכים מומחיות משפטית וגיבוש אסטרטגיה נכונה. אנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים או לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ובמידת הצורך, נקיטת הליכים להחזרת הרישיון שבוטל.

4.4 מתוך 5 - (11 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא החזרת רישיון נשק?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
דרך המלך היא באמצעות הגשת ערר בתוך 45 יום מיום שהרישיון בוטל. אל תתפתו להגיש ערר באופן עצמאי, הסיכוי שהוא יתקבל נמוך מאוד. יש לפנות לקבלת ליווי משפטי במסגרת הערר כדי לשמור על סיכויים להחזרת רישיון הנשק שלכם.
קרוב ל-100% מהנחקרים במשטרה מקבלים הודעה על ביטול הרישיון שלהם בתוך חודש עד שלושה חודשים ממועד החקירה. אם נחקרת במשטרה ועוד לא בוטל לך הרישיון, אנו מציעים לך לפעול בדחיפות באמצעות עורך דין כדי לסגור את התיק הפלילי שנפתח נגדך עוד לפני שהרישיון יבוטל.
כן. הצלחנו בעשרות מקרים להחזיר רישיונות של אזרחים ששכחו לחדש או לא ביצעו בזמן את ההכשרה הדרושה.
אם הערר שהוגש על ביטול הרישיון נדחה, השלב הבא הוא ניסוח והגשת עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי. מדובר בתהליך מורכב שמתקבל רק במקרים מתאימים ולאחר מלחמה עיקשת. אם הגשת ערר והוא נדחה, פנה אלינו כדי שנוכל לבחון את הסיכוי להחזיר את רישיון הנשק שלך.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
רישוי כלי יריה

תחום רישוי כלי ירייה בישראל מוסדר בחוק כלי הירייה, תש"ט-1949. אגף רישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים מרכז ומפקח על התחום. פקיד הרישוי רשאי לאשר או לדחות בקשה למתן רישיון

קרא עוד
ביטול רישיון נשק

עורך דין לרישוי נשק רישיון לשאת אקדח, בין אם נשק אישי ובוודאי כאשר מדובר בנשק ארגוני – הוא עניין בעל משמעות רבה במדינת ישראל ובמצב הבטחוני השורר כאן בעשורים האחרונים.

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה