מאמרים

סירוב לבדיקות שתן בצבא לאיתור סמים

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

מתי מותר לסרב לבדיקת שתן בצבא?

אחד המעמדים המלחיצים ביותר לחייל בצה”ל היא חקירת מצ”ח או פעולת מנע יחידתית לאיתור חיילים אשר משתמשים בסמים קלים (כגון מריחואנה, קנאביס, חשיש ודומיהם).

על מנת להתמודד היטב עם חקירת מצח כזו, על החייל לדעת את זכויותיו.

האם לתת בדיקות שתן לחוקר משטרה צבאית? האם מותר לי לסרב למסור בדיקת שתן? עו”ד פלילי אלעד שאול, מומחה במשפט פלילי צבאי, מסביר כיצד להתמודד עם חקירת מצח בגין שימוש בסמים.

סירוב לבדיקות שתן בצבא לאיתור סמים

פעולת מנע לאיתור סמים על ידי משטרה צבאית חוקרת (מצ”ח)

כחלק מדרישות הצבא, חל איסור על חייל להשתמש בסמים מכל סוג ובין היתר גם לעשן סמים “קלים” כגון גראס, מריחואנה, קנביס, חשיש וכדומה.

על מנת להילחם בתופעת החיילים אשר צורכים סמים מבצעת מצ”ח בדיקות שתן אקראיות לאיתור חיילים המשתמשים בסמים בזמן השירות הצבאי.

במהלך אותן בדיקות שגרתיות, נקראים מספר חיילים, ולעיתים מספר גדול של חיילים, להתכנס באולם מסוים בבסיס בטענה כי תתקיים “הדרכה” או “הרצאה”, וכאשר יתכנסו כל החיילים יצוצו לפתע חוקרי משטרה צבאית, יסגרו את הדלתות יאספו את תעודות החוגר מכל הנוכחים במקום ויבקשו ממספר חיילים לגשת ולבצע בדיקת שתן בליווי חוקר מצ”ח שאם לא כן לא יוחזר להם החוגר, הם ייענשו, לא יצאו הביתה ושלל איומים בלתי חוקיים בעליל.

בכל היתקלות עם מצ”ח, פנה מיד לצורך יעוץ עם עורך דין צבאי בטלפון 03-7773333 ודע את זכויותיך.

האם מותר לחייל לסרב למסור שתן לחוקר מצ”ח במסגרת פעילות מנע אקראית?

התשובה היא כן! חשוב לדעת, אין חובה למסור שתן לשוטר משטרה צבאית במסגרת בדיקה מניעתית אקראית.

גם אם השוטר מאיים עליך שאי מסירת דגימת שתן מהווה הודאה מצידך על שימוש בסמים, הדבר פשוט לא נכון.

חשוב להדגיש, סירוב לתת שתן בפני מצ”ח בבדיקה אקראית הוא לא הודאה בשימוש בסמים בזמן השירות הצבאי.

יתרה מכך, סירוב חייל לתת דגימת שתן במסגרת בדיקה מניעתית לא תשמש כראייה נגדו בשום פנים ואופן ואין לסירוב זה כל השלכה משפטית לרעת החייל.

שים לב! המשטרה הצבאית לא תמיד מתנהלת על פי הנהלים, לכן עליך לדעת את זכויותיך. גם אם השוטר ינזוף בך ויאיים עליך שאתה עתיד להכנס לכלא אם לא תמסור בדיקת שתן – דע כי זכותך לסרב לבדיקת שתן אקראית.

בית הדין הצבאי מורה על ביטול כתבי אישום במקרים רבים בהם הוגש אישום נגד חיילים בגין סירוב למסור דגימת שתן במסגרת בדיקה שגרתית של מצ”ח.

אין שום סיבה למסור בדיקת שתן כאשר אינך מחויב מבחינה חוקית לעשות כן, גם אם כלאו אותך בחדר יחד עם חבריך ליחידה, מנעו ממך לצאת מהחדר וסרבו להחזיר לך את החוגר עד שתבצע בדיקת שתן – בדיקת שתן בלתי חוקית, דינה להתבטל.

האם מותר לחייל לסרב למסור שתן במסגרת חקירת מצ”ח?

התשובה היא כן! גם אם חייל עוכב לחקירה ואף אם נעצר ונחקר במשטרה הצבאית בגין חשד לשימוש בסם או בחשד לכל עבירת סמים אחרת, אין הוא מחויב למסור בדיקת שתן לחוקרי מצ”ח ויש לו את הזכות המלאה לסרב.

על החוקר להציג בפני הנחקר צו קש”ב לפיו החייל מחויב למסור בדיקת שתן, ורק אז יאלץ החייל לתת שתן.

חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי כבר בשלב הזה על מנת להבין האם זכותך לסרב למסור שתן, או שעליך לתת דגימה בכפוף לאמור בחוק.

שים לב, סירוב לתת בדיקת שתן במקום שבו אתה חייב למסור שתן – מהווה הודאה בשימוש בסמים, לכן חובה להתייעץ עם עו”ד פלילי המומחה בדיני צבא על מנת לוודא שהסירוב שלך למסור בדיקת שתן מגובה בהוראות החוק והפסיקה ולא יהיו לכך השלכות חמורות לאחר מכן.

בדיקת שתן שנלקחה מחייל בניגוד לחוק, בלחץ, כפיה או איומים מצד מצ”ח

גם אם נלקחה ממך בדיקת שתן ויצאה בדיקת שתן מלוכלכת (סלנג לפיו נמצאו שרידי סם בבדיקת השתן), עורך דין צבאי מטעמך יכול להוכיח שבדיקת השתן נלקחה שלא כדין, ועל כן עשוי להפוך את בדיקת השתן לבלתי קבילה בבית הדין הצבאי.

שים לב, אפילו אם חתמת על מסמך לפיו אתה מסכים לתת בדיקת שתן וכי לא כפו עליך או לחצו עליך – יכול עורך הדין הצבאי מטעמך להוכיח שהחתימה בלתי קבילה, שלא הוסברו לך זכויותיך ובין היתר הזכות לסרב לבדיקת שתן בצבא, ולפיכך תבוטל בדיקת השתן ולא יהיה לה משקל במשפט הצבאי.

ביטול ראייה כזו יוביל בסבירות גבוה לקריסת התיק מבחינה ראיתית, ביטול כתב האישום נגד החייל, וסיום ההליך ללא השלכות משפטיות וללא רישום פלילי צבאי או אזרחי.

מתי צריך למסור בדיקת שתן בצבא?

יש למסור בדיקת שתן אך ורק כאשר קצין שיפוט בכיר במשטרה הצבאית, המכונה גם קש”ב, יוצא צו המחייב אתכם למסור בדיקת שתן. קצין שיפוט בכיר הוא קצין מצ”ח בדרגת רב סרן ומעלה.

חשוב להדגיש, קש”ב לא יכול להוציא צו המחייב חייל למסור בדיקת שתן סתם כך.

על הקש”ב להפעיל שיקול דעת ולהצביע על יסוד סביר לחשד כי החייל עשה שימוש בסמים. משמעות הדבר, היא שעל מצ”ח להראות שצו הקש”ב ניתן לאחר שהתקבל מידע מודיעיני המצביע על כך שהחייל צורך סמים, או שיש אינדיקציה ממשית אחרת המקימה חשד סביר נגד החייל.

סירוב למסור דגימת שתן בניגוד לצו קשב מהווה הודאה על שימוש בסמים ולה השלכות פליליות כאשר במרבית המקרים מוגש כתב אישום צבאי על שימוש בסמים והתיק גורר רישום פלילי מופחת לצד עונשי מאסר כאלו ואחרים.

הוצא נגדך צו קצין שיפוט בכיר המחייב אותך למסור בדיקת שתן? פנה מיד אל עורך דין צבאי פלילי אשר יסייע לכם להבין את זכויותיכם.

דע לך, ישנן סיבות מוצדקות לאי מסירת בדיקת שתן גם כאשר ניתן נגדך צו קש”ב. בין היתר, החייל יכול להוכיח שנבצר ממנו למסור שתן בגלל סיבה רפואית, או שלא יכל למסור שתן עקב בעיה נפשית מסוימת.

לבסוף, עורך דין צבאי מטעמך יכול לבחון את חוקיות צו קש”ב שניתן נגדך, לבחון האם הוא הוצא תוך יסוד סביר לחשד, האם הוסברו לך זכויותיך והאם ניתנה לך ההזדמנות להסביר את גרסתך ולהפריך את החשד נגדך.

עורך דין צבאי פלילי מומחה

עורך דין צבאי אלעד שאול, יוצא פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), מייצג חיילים חשודים ונאשמים בהליך הפלילי בצה”ל.

במשרדנו עורכי דין צבאיים מומחים המעניקים טיפול משפטי וייעוץ 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, באופן פרטי, ומייצגים בעשרות הליכים פליליים בבתי הדין הצבאיים השונים ברחבי הארץ.

חייג עכשיו