השארת ילד ללא השגחה והזנחה

השארת ילד בלי השגחה, הזנחת ילדים ונטישת מושגחים

ככלל, ילדים זקוקים להשגחה של אחראי על מנת להישאר שלמים ובריאים. אמנם ישנם ילדים הנראים כעצמאים יותר או בוגרים יותר מאחרים, אך נוכח חווית החיים הקצרה שלהם וכן גילם הצעיר הם מחוסרי כלים ומיומנויות הנחוצים להתנהלות הבטוחה והטובה ביותר. על כן, קמה חובה להורים, ולכאלו שיש להם אחריות כלפי ילדים, להשגיח על הילדים שנמצאים תחת חסותם.

חוק העונשין, תשל"ז-1977 מעגן את חובת ההשגחה ואוסר על הזנחת ילדים ועל הזנחת כאלו שאינם מסוגלים לתפקד לבדם ולדאוג לצורכי חייהם. תחת סימן ו' לחוק, העוסק בעבירות כלפי קטינים ונכים, ישנם שלושה סעיפים רלוונטיים. סעיף ראשון הוא 361, האוסר על השארת ילד בלי השגחה, או השארת ילד כשהמטרה היא לנטוש אותו.

על מנת שתקום עבירה שכזו, יש דרישה שגילו של הילד יהיה פחות מ-6 שנים, ושבאי ההשגחה יש סיכון לחיי הילד, פגיעה בחיי הילד או סכנה לפגיעה ממשית בילד. המיוחד בסעיף 361 הוא שאין הוא מדבר דווקא על הוריי הילדים, אלא מקים אחריות כללית. על כן, לדוגמה גננת שהשאירה ילד ללא השגחה, במידה המסכנת אותו, עשויה להיות מואשמת בהתאם לסעיף זה.

על מנת להרשיע אדם בעבירה זו יש להוכיח את קיומם של שני יסודות העבירה, היסוד העובדתי והיסוד הנפשי. מבחינת היסוד העובדתי, יש להראות כי מדובר בילד מתחת לגיל 6, וכי האדם האחראי השאיר אותו ללא השגחה ראויה, באופן המסכן אותו או פוגע בו. חשוב שיהיה קשר אחראי בין השניים, שכן אם ילד עזב ילד אחר לבדו אין אנו עוסקים בעבירה זו.

מבחינת היסוד הנפשי, אזי בהתאם לאופי הרחב של העבירה, החוק קובע מדרג. ככלל, אם האדם השאיר ללא השגחה את הילד תוך מודעות לכך, דינו יהיה מאסר של 3 שנים. אם היסוד הנפשי בהשארת הילד ללא השגחה הוא כוונה לנטוש את הילד, העבירה חמורה יותר. יחד עם זאת, החוק מודע לאפשרות שהאדם השאיר את הילד ללא השגחה בלי כוונה לכך, אלא ברשלנות, וזו תהיה עבירה שחומרתה פחותה.

סעיף נוסף הוא 362, העוסק בהזנחה של ילדים ושל מושגחים נוספים. הסעיף מגדיר מיהו "מושגח" – קטין שטרם מלאו לו 16 שנים, או קטין שמלאו לו 16 שנים או אדם בגיר שלא מסוגל לספק את צורכי חייו. סעיף 362(ב) קובע שקמה עבירה פלילית במידה שהורה של מושגח כזה לא סיפק לו את צרכיו החיוניים לשמירה על בריאותו ושלומו, כגון לבוש, מזון, מקום לישון וכדומה.

זאת, אלא אם ההורה הצליח להוכיח כי כן נקט באמצעים הסבירים לסיפוק צרכים אלו, בהתאם לנסיבות המקרה. סעיף 362(ג) קובע חובה דומה לזו של ההורה כלפי אדם המחויב על פי הסכם או על פי דין לספק לקטין או לאדם שאינו יכול לספק לעצמו את צורכי חייו.

לדוגמה, אפוטרופוס של אדם אחר על פי חוק. גם בסעיף זה ניתנת לאדם האחראי האפשרות להראות כי נקט באמצעים הסבירים כן לספק את צורכי החיים החיוניים לאדם עליו הוא משגיח, ובמידה שיוכיח זאת, לא תקום לו אחראיות פלילית. סעיף רלוונטי נוסף הוא סעיף 363 לחוק, העוסק בנטישת מושגחים.

סעיף 363(א) אוסר על הורה של מושגח להשאיר אותו אצל אדם שלא מסכים להשגיח ולספק לו את צרכיו, וכן אוסר על הורה לסרב לקבל להשגחה את המושגח שלו, מידי אדם שלא חייב להשגיח עליו. כמו כן, סעיף 363(ב) קובע איסורים שכאלו כלפי אדם המחויב על פי דין למושגח, כדוגמת האפוטרופוס.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

העונשים על העבירות – הנחיות פרקליט המדינה

העבירות שפורטו לעיל מהוות קשת רחבה של עבירות, מהשארת ילד בלי השגחה ברשלנות ובשוגג, עד להזנחת ילד במטרה לנטוש אותו. בהתחשב בכך, ישנה קשת של עונשים פוטנציאליים. על השארת ילד ללא השגחה, בהתאם לסעיף 361, העונשים נעים בין שנה ל5 שנות מאסר. על השארה ברשלנות האדם עשוי לקבל עד שנה מאסר, על השארה רגילה עד 3 שנות מאסר, ועל השארה בלי השגחה במטרה לנטוש את הילד עד 5 שנות מאסר.

העונש על הזנחת ילדים או מושגחים, לפי סעיף 362 הוא מאסר של עד 3 שנים. נטישה של מוזנח, לפי סעיף 363, עונשה יהיה בהתאם לחומרה. אם מדובר ב363(א), העוסק בהשארת המושגח אצל אדם אחר או סירוב לקבלו, עונש המאסר יהיה עד שישה חודשים. אם עולה נטישה של ממש, העונש יהיה מאסר של עד 3 שנים.

מלבד המספרים הקבועים בחוק, בית המשפט מבקש לבחון כל מקרה לגופו כאשר הוא בא לגזור את העונש. בהנחיות פרקליט המדינה האחרונות בנושא נקבעו מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון בעת העמדה לדין של ההורים על הזנחת ילדיהם או השארת ילדיהם בלי השגחה. שיקול ראשון הוא גילו של הילד, כך שככל שהילד צעיר יותר על ההורים חובה גדולה יותר להשגיח עליו.

שיקול נוסף הוא היכן הילד הושאר ללא השגחה, כאשר מקומות כמו כבישים או מקורות מים נחשבים למסוכנים יותר מהשארת הילד לבד בחדרו בבית. בנוסף, על בית המשפט לבחון מה הייתה ההסתברות שהסיכון לילד אכן יתממש. ככל שההסתברות גבוהה יותר כך הייתה יותר אחראיות על ההורה. שיקול אחרון הוא פרק הזמן שהילד היה ללא השגחה – האם מדובר בדקות ספורות או בשעות ארוכות, וכדומה.

לבסוף, בהנחיות יש התייחסות ספציפית להורים שגרמו ברשלנות למותם של ילדיהם. בהתחשב בגודל האסון, ובכך שמדובר ברשלנות חד פעמית מצד ההורים, על בית המשפט לבחון אם יש אינטרס ציבורי בכלל להעמיד את ההורים לדין, ואם תהיה תועלת בכך.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא השארת ילד ללא השגחה והזנחה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה