בריחה ממשמורת חוקית

בדין הישראלי, כמו כמעט בכל מדינה אחרת, ישנה אופציה להגביל את חירותו של אדם על ידי מעצר, בכדי שיתאפשר ביצוע תקין של הליך המשפט שלו. כיוון שמדובר באופציה שעומדת למדינה על פי חוק – הבריחה מהמשמורת אינה חוקית, ועשויה לגרור עונשים. כך גם המסייע לבריחה שכזו עשוי לקבל עונש.

כיוון שמעצר כזה יכול להימשך זמן לא מבוטל גם במקרים בהם האדם בסוף לא יורשע, וכן כיוון שמדובר בשלילה מוחלטת של החירות – זכות יסוד במדינת ישראל – חשוב לדעת מה הדין הקשור במשמורת החוקית, בבריחה ממנה ובסיוע לבריחה שכזו.

 

מהי משמורת חוקית?

משמורת חוקית הינה שלילה של חירותו של אדם, לתקופה מסוימת שמוגדרת מראש, במטרה לאפשר הליך פלילי באופן תקין וללא הפרעות. ככלל, משמורת משמעה סמכות לשלול מאדם את החירות שלו לתקופה מסוימת, והיא מוגדרת בתקנות סדר הדעין הפלילי תחת סמכויות אכיפה, והמשמורת היא חוקית ככל שהיא נקבעה לפי צו בית משפט. באם אדם נעצר שלא תחת צו כזה, יכול להיווצר מצב בו המעצר אינו חוקי.

כך, במשמורת יכולים להיות הן עצורים והן אסירים. כיוון שהמשמורת נעשית מכח חוק, ישנו איסור על הימלטות מהמעצר. האיסור תקף גם כשמדובר במעצר בית, אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי, או בריחה במצב בו האסיר נמצא בחופשה.

משמעות הדבר הוא כי החובה קיימת גם כשאדם נמצא בפועל במאסר, וגם כאשר באופן זמני הוא יוצא ממנו – אם למשל הוא נמצא בחופשה או מועבר בין מתקני כליאה שונים. בשני המצבים המשמורת חלה והבריחה ממנה אסורה.

בחוק העונשין, החוק המסדיר את המותר והאסור בתחום הפלילי, ישנה התייחסות מפורשת לבריחה ממשמורת חוקית, ובהמשך אף ישנה התייחסות לסיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

הסעיפים הרלוונטיים הם 257-259. ס' 257 קובע שמי שבורח ממשמורת חוקית בה הוא נתון עקב עבירה פלילית דינו מאסר שבע שנים אם הוא מואשם או מורשע בפשע, או שלוש שנים בכל מקרה אחר (כך, יתכן למשל שעונשו של אדם שנמצא בבחינה פסיכיאטרית ולא מואשם באף עבירה יהיה לשלוש שנים). חשוב לשים לב שהענישה של שבע השנים קיימת גם אם האדם רק מואשם וטרם הורשע.

העובדה שהחוק עצמו מגדיר את הבריחה באחד מסעיפיו כעבירה פלילית בפני עצמה, זאת אומרת בנפרד מהעבירה שבגינה הוא נאשם או הורשע, מלמדת את החומרה בה המערכת רואה את הבריחה ממשמורת חוקית.

חשוב לזכור כי ישנם מצבים בהם המשמורת מלכתחילה אינה חוקית ואינה נעשית לפי צו בית משפט. במקרים כאלה ככל שאדם יברח מהמשמורת יתכן שבית המשפט יקבע שהבריחה אינה מהווה עבירה לפי ס' 257 כיוון שהאדם לא היה נתון תחת משמורת חוקית כלל.

 

סיוע לבריחה ממשמורת חוקית

לאור החומרה הרבה בה הדין הישראלי מתייחס לבריחה ממשמרת, המתבטאת בענישה, ישנו גם איסור על סיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

כך גם עבירה זו מוגדרת כעבירה פלילית, ומופיעה בסעיף 258 לחוק העונשין. לפי סעיף זה מי שמסייע לאסיר או לעצור לברוח או לנסות לברוח ממשמורת חוקית דינו מאסר שבע שנים, וכך גם מי שמכניס או גורם שיוכנס דבר לבית סוהר כדי להקל על בריחתו של אסיר או עצור דינו מאסר שבע שנים גם כן.

על אף שהמחשבה האינטואיטיבית היא סיוע לאדם הבורח ממעצר או כליאה, בית המשפט דן לעיתים גם במקרים בהם מדובר בסיוע לבריחה מבית חולים פסיכיאטרי. כך למשל נקבע עונש מאסר על תנאי במקרה בו אדם סייע לאח שלו לברוח מבית חולים פסיכיאטרי כאשר הוא אושפז לצורך הסתכלות לאחר עבירת רכוש שביצע.

במקרה זה מדובר היה באדם שהצליח לעזור לאח שלו לברוח מבית החולים הפסיכיאטרי, ובזמן זה האח גם ביצע מספר עבירות רכוש. התביעה הדגישה את חומרת עבירת הסיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

מקרה נוסף אירע בעניין אמיר חילף. שם מדובר היה באדם שרצח את אמיר ולאחר מכן בתום דיון בבית המשפט נמלט מהמקום על אופנוע, בריחה אשר תוכננה טרם הדיון בבית המשפט. במקרה ההוא היה אדם שחיכה לרוצח על אופנוע כך שהם יכלו לברוח מיד בתום הדיון. ארבעה ימים לאחר מכן הרוצח נתפס, אך המסייע טרם נתפס.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

טענות הגנה למסייע

לצד הללו, למסייע ישנה אופציה להציע טענות הגנה. ראשית כאמור לעיל יש לזכור שלעיתים כלל לא מדובר במשמורת חוקית, ואז גם הסיוע לבריחה אינו מהווה עבירה. אחת הדוגמאות הינה נאשם שסייע לאחיו לברוח ממעצר בבית חולים פסיכיאטרי. שם נקבע כי העונש ההולם הוא חודשי מאסר ספורים, כאשר גם אותם ניתן לרצות בעבודות שירות, לבין שנה של מאסר בפועל.

במקרה זה טען הנאשם שהמעשה נעשה תוך היענות לבקשה של האח וללא תכנון מוקדם וכן כי רף החומרה נמוך, ולפיכך העונש המתאים הינו מאסר על תנאי בלבד. כמו כן הוא ביקש שתהיה התחשבות במצבו הבריאותי. כמו כן ניתן להעלות טענות הגנה הרלוונטיות לדין הפלילי בכלל, ולא באופן ספציפי לעבירות אלה. כך לדוגמה ניתן לטעון טענות הגנה הקשורות בקטנוּת, במצב נפשי שאינו מאפשר העמדה לדין, וכד'.

בתיק בשם ת"פ 2359/96 למשל, טען מערער על הרשעה בסיוע לבריחה ממשמורת חוקית שכן בשלב בו חולץ האדם שהיה במשמורת מידי השוטרים מעמדו היה של "מעוכב" ולא במעמד של "עצור" או "אסיר". לפיכך לטענתו אין הוא עומד בדרישות ס' 258 לחוק העונשין.

בעניין זה קבעו השופטים שס'258 אכן אינו הסעיף החל בעניין. כך, הסעיף הרלוונטי הוא סעיף הדן בהברחת אדם, ס' 259(2), אשר מתייחס למי שמבריח או לחילופין מנסה להבריח אדם ממשמורת חוקית, סעיף שבו אין התייחסות לאסיר או עצור.

 

ההמלצה – הסתייעות בעורך דין

כפי שניתן לראות בקלות, תחום הבריחה ממשמורת חוקית וכן הסיוע לבריחה שכזו מורכב וסבוך, וכולל מצבים אפשריים רבים וטענות הגנה מורכבות. זאת, לאור החשיבות הגדולה שרואה המערכת בכך שאדם אשר הוחלט שצריך לשהות תקופה מסוימת במעצר או במאסר אכן יישאר במעצר או במאסר ולא תתאפשר לו היציאה משם.

בהתאם לחשיבות הרבה שרואה המחוקק בתחום – גם הסנקציה המלתווית לבריחה כזו יכול להגיע לשנות מאסר רבות. לאור כל אלה, ככל שהואשמת באחת מהעבירות הרלוונטיות או שנחקרת במשטרה בגינן, חשוב ביותר להסתייע בבעל מומחיות בתחום. כך, תוכל למנוע טעויות שמקורן בחוסר היכרות עם הדין ועם הפסיקה הרלוונטית, טעויות אשר יכולות להוביל לסנקציות חמורות ביותר. אולי יעניין אתכם גם :סחיטה בפייסבוק

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא בריחה ממשמורת חוקית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד בין החריפים בארץ. נלחם עם השיניים (והשכל) כדי להוציא אותך מכל צרה!
Tomer A.
Tomer A.
08:09 24 Jul 24
שירות מצויין !שנון, חברותי והכי חשוב - מקצוען !
Marom A.
Marom A.
08:00 24 Jul 24
עו"ד בהחלט מקצועי. יחס מאוד מקצועי. בעל ידע רב
Orit E.
Orit E.
07:36 24 Jul 24
העו"ד מספר 1
הדר ו.
הדר ו.
07:16 24 Jul 24
אלוף העולם בהתגלמותו
Ygal T.
Ygal T.
07:01 24 Jul 24
משרד עו״ד הכי מיקצועי שתכירו. אמין עם שרות ברמה הכי גבוהה שיש!!
Dor M.
Dor M.
06:57 24 Jul 24
תותח!!!
Yinon B.
Yinon B.
06:54 24 Jul 24
אני ממליץ בחום רב על עו"ד אלעד שאול.אדם רב תושייה, חכם מאוד, נבון, ויעיל מאוד מאוד.ממליץ בכל פה
מאור ו.
מאור ו.
06:50 24 Jul 24
אדם מיוחד עם ידע מדהים והמון אכפתיות ורצון לעזור בגובה העיניים.. תצליח תמיד
נטלי ס.
נטלי ס.
06:48 24 Jul 24
העו"ד בתחום הפלילי הכי מקצועי שיש.
אור ל.
אור ל.
06:47 24 Jul 24
משרד איכותי ורציני. בקיאים בחומר החוקתי ברמה גבוהה. אדיבים ושמחים לענות לשאלות. בהחלט משרד שאפשר לסמוך עליו. המשיכו כך! עלו והצליחו!
Eilon H.
Eilon H.
06:45 24 Jul 24
עו"ד ברמה גבוההמתן שירות אישי ואיכותי.
Renana Amiel Ben H.
Renana Amiel Ben H.
06:45 24 Jul 24
שירות מקצועי ביותר ואדיבות רבה,יחסי אנוש מעולים.ממליצה בחום.
תהל ע.
תהל ע.
06:41 24 Jul 24
עו״ד אלוף משכמו ומעלה וכל מילה מיותרת!
Meital D.
Meital D.
06:41 24 Jul 24
איש נדיר וטובנהנה לעקוב אחריו
חזקי ג.
חזקי ג.
06:39 24 Jul 24
ע"וד דין אם לב ונשמה נותן הרבה מעבר לע"וד אין עלייך תודה אלעד שאול
ישי ר.
ישי ר.
06:10 24 Jul 24
אלעד היקר ושות' מקצועיים ביותר בתחום. השירות אדיב, מסביר הכל באופן מפורט ומאפשר ללקוח להבין את התיק ואת ההשלכות של כל צעד שיעשה.מי שכבר נכנס לסיפור שמצריך עו"ד בסמיכות אליו, שיזכור את השם אלעד שאול, וכבר חצי מהבעיה נפתרה.מומלץ בחום.
אוהד כ.
אוהד כ.
05:55 24 Jul 24
עורך דין שאול ממה שלמדתי להכיר ולעקוב עורך דין רציני שחושב מחוץ לקופסא ותמיד דואג ללקוחות שלו ותמיד יעשה הכל בשבילם במסגרת החוק בכל שעה .
דודו ס.
דודו ס.
05:37 24 Jul 24
חד כמו תער, שירות מקצועי, מספר 1 בתחום.
דוד ה.
דוד ה.
05:14 24 Jul 24
עו''ד מהשורה הראשונה, אנושי ומקצוען!מומלץ ביותר
מנדי ב.
מנדי ב.
04:56 24 Jul 24
מקצוען, חד וברור. כל מה שצריך מעו"ד בתחום הזה.מומלץ!
בן פ.
בן פ.
04:53 24 Jul 24
מקצועי ורהוט , שנון ובעל קריזמה שחסרה לכמה מעו״ד שאני מכירה
Shira C.
Shira C.
04:43 24 Jul 24
בכל יום רואים אלפי עורכי דין אבל לא בכל יום רואים עורך דין שתופס את תשומת הלב שלך, שמדבר ממקום כנה ואמיתי, שמשדר רצינות חכמה ומקצועיות, אחד כזה שעושה למקצוע עריכת הדין שם טוב.מבחינתי ככה צריך להיות הסטנדרט של כל עורך דין, קודם כל בנאדם אחרי זה עורך דין ממולח מקצוען. תודה שבאנו.
Gal B.
Gal B.
00:08 24 Jul 24
מספר 1 בתחומו! עו״ד מקצועי, יסודי ואנושי.נותן שירות ברמה גבוהה וקפדנית, ממליצה בחום.
אורלי ג.
אורלי ג.
23:30 23 Jul 24
אם אתם מחפשים עו״ד מבריק, מקצועי, סופר שירותי וכנה אלעד זה האיש!ממליץ בחום.
Zevi P.
Zevi P.
23:14 23 Jul 24
אלוף, קשוב, ומקצועי
לאה מ.
לאה מ.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מקצוען שנותן את האמת בפרצוף בלי מסכות.
שמואל ב.
שמואל ב.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מס׳ 1!!!!!🏆
rozan A.
rozan A.
22:50 23 Jul 24
נאמן לדרכו, ולטובת עמו. בין העו"ד הבודדים עם עקרונות שלא מתייפיפים.
שרה ש.
שרה ש.
22:41 23 Jul 24
מקצועניות וכנות
ריקי רוזנפלד // א.
ריקי רוזנפלד // א.
22:40 23 Jul 24
עורך דין ענייני שלא מפחד להגיד את האמת גם אם היא כואבת!
ori Z.
ori Z.
22:40 23 Jul 24
משדר ידע רב ומקצועיות
ruchami E.
ruchami E.
22:33 23 Jul 24
אלוף!!
Batsheva B.
Batsheva B.
22:25 23 Jul 24
משרד של מקצוענים
שמעון ב.
שמעון ב.
22:21 23 Jul 24
כריש ללא ספק
מיכל ק.
מיכל ק.
22:00 23 Jul 24
לא צרכתי את שירותיו של אלעד שאול כעו״ד אך התרשמתי מתכונותיו הבולטות שודאי מעידות על בעל המקצוע שהוא. ניכר שמדובר באדם ישר והגון.
Shira B.
Shira B.
21:58 23 Jul 24
אלעד היקר עורך דין הגון וישר,פניתי אליו לצורך ייעוץ וקיבלתי מענה מהיר, חד ומקצועי ביותר.ממליצה בחום רב!
keren S.
keren S.
21:55 23 Jul 24
מקצוען, יסודי ואנושי!
Roni C.
Roni C.
21:53 23 Jul 24
לא תמצאו בן אדם ישר אמין ומקצועי כמו אלעד!שווה כל שקל!
נתן ל.
נתן ל.
21:45 23 Jul 24
עו״ד אלעד וירטואוז, מקצועי, יסודי, חד וידען!!ובי באופן אישי הוא מעורר השראה רבה..
רינת בן ש.
רינת בן ש.
21:45 23 Jul 24
אין כמו אלעד. איש יקר, ישר ואמיתי עם הלב במקום הנכון.
Dan S.
Dan S.
21:44 23 Jul 24
מספר 1
lulu
lulu
21:37 23 Jul 24
עו"ד מקצועי חד מיומן ואמין! שאפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. ממליצה בחום!
נוי נ.
נוי נ.
21:33 23 Jul 24
עורך דין פלילי מהמקצועים שיש!
אליהו ז.
אליהו ז.
21:29 23 Jul 24
עו"ד מספר 1 בתחומו ומעבר לכל בנאדם ישר שמדבר בגובה העיניים לא תתחרטו
Alon K.
Alon K.
21:29 23 Jul 24
רמה אחת מעל כולם 🏆מומלץ בחום!!
Shimon D.
Shimon D.
21:29 23 Jul 24
עו"ד אלעד שאול, ערכי, מוסרי ענייני ,מקצועי ומדוייק. 🎯
אלין י
אלין י
21:25 23 Jul 24
אמנם לא הייתי לקוחה שלו, אך כעוקבת באינסטוש התרשמתי מאוד מהשירות המעולה שהוא מעניק ללקוחותיו ומהיותו אדם אינטליגנטי ומרשים. אלעד משדר מקצועיות ובקיאות בתחום המשפטי, ומצטייר כאדם נעים ומסביר פנים. אז אם אתם מחפשים עו"ד פלילי תותח עם יחס אישי ואנושי, נראה כי עו"ד אלעד הוא הבחירה הטובה ביותר!!!
הודיה א.
הודיה א.
21:22 23 Jul 24
היי,שירות מדהים ומקצועי!אדם אנושי,מקצוען ברמות ועושה את עבודתו על הצד הטוב ביותר❤️🫶
חזן א.
חזן א.
21:22 23 Jul 24
שילוב מנצח של מסירות, רגישות, אינטליגנציה ומקצועיות שיא. אפשר לסמוך עליו בלב שקט.
Yael M.
Yael M.
21:19 23 Jul 24
אלעד שאול הינו עו״ד מצויין אשר שמו הולך לפניו, אם תצטרכו את שירותיו - אתם בידיים טובות! אדם משכמו ומעלה.
ליאל ר.
ליאל ר.
21:18 23 Jul 24
מקצועיות ואמינות שיא, לצד יחס מכיל ומכבד.
יוסי בן ח.
יוסי בן ח.
21:17 23 Jul 24
מקצועי מאוד, הפליליסט הטוב ביותר בפער.
גיא ש.
גיא ש.
21:16 23 Jul 24
עו''ד אמין, מקצועי ויסודי.אחד לדןר!
Miri V.
Miri V.
21:13 23 Jul 24
עו"ד תותח!
שמעון מ.
שמעון מ.
21:12 23 Jul 24
עו״ד אלעד שאול מקצועי ובעל ניסיון רב!! ממליצה
חלי ע.
חלי ע.
21:11 23 Jul 24
עורך דין אלוף ומקצועי שהוא קודם כל בן אדם טוב.מומלץ!!!
שני נ.
שני נ.
21:10 23 Jul 24
עו"ד מצוין, מבריק ומוכשר..
Amiel L.
Amiel L.
21:05 23 Jul 24
עורך דין מקצועי ברמות, אחלה יחסי אנוש יודע לעשות את העבודה!ממליץ בחום
גל כ.
גל כ.
21:00 23 Jul 24
עו''ד מקצועי ואמין ממליץ בחום
יצחק ז.
יצחק ז.
20:59 23 Jul 24
אלעד איש חד, עבודה יסודית בלי לפספס כלום בדרך.ישר כח
ishaia R.
ishaia R.
20:54 23 Jul 24
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!