בריחה ממשמורת חוקית

בדין הישראלי, כמו כמעט בכל מדינה אחרת, ישנה אופציה להגביל את חירותו של אדם על ידי מעצר, בכדי שיתאפשר ביצוע תקין של הליך המשפט שלו. כיוון שמדובר באופציה שעומדת למדינה על פי חוק – הבריחה מהמשמורת אינה חוקית, ועשויה לגרור עונשים. כך גם המסייע לבריחה שכזו עשוי לקבל עונש.

כיוון שמעצר כזה יכול להימשך זמן לא מבוטל גם במקרים בהם האדם בסוף לא יורשע, וכן כיוון שמדובר בשלילה מוחלטת של החירות – זכות יסוד במדינת ישראל – חשוב לדעת מה הדין הקשור במשמורת החוקית, בבריחה ממנה ובסיוע לבריחה שכזו.

 

מהי משמורת חוקית?

משמורת חוקית הינה שלילה של חירותו של אדם, לתקופה מסוימת שמוגדרת מראש, במטרה לאפשר הליך פלילי באופן תקין וללא הפרעות. ככלל, משמורת משמעה סמכות לשלול מאדם את החירות שלו לתקופה מסוימת, והיא מוגדרת בתקנות סדר הדעין הפלילי תחת סמכויות אכיפה, והמשמורת היא חוקית ככל שהיא נקבעה לפי צו בית משפט. באם אדם נעצר שלא תחת צו כזה, יכול להיווצר מצב בו המעצר אינו חוקי.

כך, במשמורת יכולים להיות הן עצורים והן אסירים. כיוון שהמשמורת נעשית מכח חוק, ישנו איסור על הימלטות מהמעצר. האיסור תקף גם כשמדובר במעצר בית, אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי, או בריחה במצב בו האסיר נמצא בחופשה.

משמעות הדבר הוא כי החובה קיימת גם כשאדם נמצא בפועל במאסר, וגם כאשר באופן זמני הוא יוצא ממנו – אם למשל הוא נמצא בחופשה או מועבר בין מתקני כליאה שונים. בשני המצבים המשמורת חלה והבריחה ממנה אסורה.

בחוק העונשין, החוק המסדיר את המותר והאסור בתחום הפלילי, ישנה התייחסות מפורשת לבריחה ממשמורת חוקית, ובהמשך אף ישנה התייחסות לסיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

הסעיפים הרלוונטיים הם 257-259. ס' 257 קובע שמי שבורח ממשמורת חוקית בה הוא נתון עקב עבירה פלילית דינו מאסר שבע שנים אם הוא מואשם או מורשע בפשע, או שלוש שנים בכל מקרה אחר (כך, יתכן למשל שעונשו של אדם שנמצא בבחינה פסיכיאטרית ולא מואשם באף עבירה יהיה לשלוש שנים). חשוב לשים לב שהענישה של שבע השנים קיימת גם אם האדם רק מואשם וטרם הורשע.

העובדה שהחוק עצמו מגדיר את הבריחה באחד מסעיפיו כעבירה פלילית בפני עצמה, זאת אומרת בנפרד מהעבירה שבגינה הוא נאשם או הורשע, מלמדת את החומרה בה המערכת רואה את הבריחה ממשמורת חוקית.

חשוב לזכור כי ישנם מצבים בהם המשמורת מלכתחילה אינה חוקית ואינה נעשית לפי צו בית משפט. במקרים כאלה ככל שאדם יברח מהמשמורת יתכן שבית המשפט יקבע שהבריחה אינה מהווה עבירה לפי ס' 257 כיוון שהאדם לא היה נתון תחת משמורת חוקית כלל.

 

סיוע לבריחה ממשמורת חוקית

לאור החומרה הרבה בה הדין הישראלי מתייחס לבריחה ממשמרת, המתבטאת בענישה, ישנו גם איסור על סיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

כך גם עבירה זו מוגדרת כעבירה פלילית, ומופיעה בסעיף 258 לחוק העונשין. לפי סעיף זה מי שמסייע לאסיר או לעצור לברוח או לנסות לברוח ממשמורת חוקית דינו מאסר שבע שנים, וכך גם מי שמכניס או גורם שיוכנס דבר לבית סוהר כדי להקל על בריחתו של אסיר או עצור דינו מאסר שבע שנים גם כן.

על אף שהמחשבה האינטואיטיבית היא סיוע לאדם הבורח ממעצר או כליאה, בית המשפט דן לעיתים גם במקרים בהם מדובר בסיוע לבריחה מבית חולים פסיכיאטרי. כך למשל נקבע עונש מאסר על תנאי במקרה בו אדם סייע לאח שלו לברוח מבית חולים פסיכיאטרי כאשר הוא אושפז לצורך הסתכלות לאחר עבירת רכוש שביצע.

במקרה זה מדובר היה באדם שהצליח לעזור לאח שלו לברוח מבית החולים הפסיכיאטרי, ובזמן זה האח גם ביצע מספר עבירות רכוש. התביעה הדגישה את חומרת עבירת הסיוע לבריחה ממשמורת חוקית.

מקרה נוסף אירע בעניין אמיר חילף. שם מדובר היה באדם שרצח את אמיר ולאחר מכן בתום דיון בבית המשפט נמלט מהמקום על אופנוע, בריחה אשר תוכננה טרם הדיון בבית המשפט. במקרה ההוא היה אדם שחיכה לרוצח על אופנוע כך שהם יכלו לברוח מיד בתום הדיון. ארבעה ימים לאחר מכן הרוצח נתפס, אך המסייע טרם נתפס.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

טענות הגנה למסייע

לצד הללו, למסייע ישנה אופציה להציע טענות הגנה. ראשית כאמור לעיל יש לזכור שלעיתים כלל לא מדובר במשמורת חוקית, ואז גם הסיוע לבריחה אינו מהווה עבירה. אחת הדוגמאות הינה נאשם שסייע לאחיו לברוח ממעצר בבית חולים פסיכיאטרי. שם נקבע כי העונש ההולם הוא חודשי מאסר ספורים, כאשר גם אותם ניתן לרצות בעבודות שירות, לבין שנה של מאסר בפועל.

במקרה זה טען הנאשם שהמעשה נעשה תוך היענות לבקשה של האח וללא תכנון מוקדם וכן כי רף החומרה נמוך, ולפיכך העונש המתאים הינו מאסר על תנאי בלבד. כמו כן הוא ביקש שתהיה התחשבות במצבו הבריאותי. כמו כן ניתן להעלות טענות הגנה הרלוונטיות לדין הפלילי בכלל, ולא באופן ספציפי לעבירות אלה. כך לדוגמה ניתן לטעון טענות הגנה הקשורות בקטנוּת, במצב נפשי שאינו מאפשר העמדה לדין, וכד'.

בתיק בשם ת"פ 2359/96 למשל, טען מערער על הרשעה בסיוע לבריחה ממשמורת חוקית שכן בשלב בו חולץ האדם שהיה במשמורת מידי השוטרים מעמדו היה של "מעוכב" ולא במעמד של "עצור" או "אסיר". לפיכך לטענתו אין הוא עומד בדרישות ס' 258 לחוק העונשין.

בעניין זה קבעו השופטים שס'258 אכן אינו הסעיף החל בעניין. כך, הסעיף הרלוונטי הוא סעיף הדן בהברחת אדם, ס' 259(2), אשר מתייחס למי שמבריח או לחילופין מנסה להבריח אדם ממשמורת חוקית, סעיף שבו אין התייחסות לאסיר או עצור.

 

ההמלצה – הסתייעות בעורך דין

כפי שניתן לראות בקלות, תחום הבריחה ממשמורת חוקית וכן הסיוע לבריחה שכזו מורכב וסבוך, וכולל מצבים אפשריים רבים וטענות הגנה מורכבות. זאת, לאור החשיבות הגדולה שרואה המערכת בכך שאדם אשר הוחלט שצריך לשהות תקופה מסוימת במעצר או במאסר אכן יישאר במעצר או במאסר ולא תתאפשר לו היציאה משם.

בהתאם לחשיבות הרבה שרואה המחוקק בתחום – גם הסנקציה המלתווית לבריחה כזו יכול להגיע לשנות מאסר רבות. לאור כל אלה, ככל שהואשמת באחת מהעבירות הרלוונטיות או שנחקרת במשטרה בגינן, חשוב ביותר להסתייע בבעל מומחיות בתחום. כך, תוכל למנוע טעויות שמקורן בחוסר היכרות עם הדין ועם הפסיקה הרלוונטית, טעויות אשר יכולות להוביל לסנקציות חמורות ביותר. אולי יעניין אתכם גם :סחיטה בפייסבוק

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא בריחה ממשמורת חוקית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה