מאמרים

ראש עירייה בצפון נחקר על ידי רשות הגנת הפרטיות

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

הותר לפרסום: ראש עיריית קרית מוצקין נחקר במשרדי להב 433 בהמשך לחקירת הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים.

החשד: הקמה וניהול של מאגר מידע הפוגע בפרטיות תושבי העיר, פגיעה בפרטיות והפרת אמונים.

עו”ד פלילי אלעד שאול, שותף מייסד במשרד שאול-רן ושות’, משרד המדורג בין המובילים בישראל בתחום עבירות צווארון לבן – מסביר:

Lahav 433

חקירת איש ציבור על ידי רשות הגנת הפרטיות

רשות הגנת הפרטיות היא אחת מרשויות האכיפה והרגולציה הפועלות תחת משרד המשפטים. במסגרת סמכויות רשות הגנת הפרטיות, ניתנות סמכויות אכיפה מנהלית, אכיפה פלילית וסמכויות פיקוח רחבות היקף.

הרשות פועלת להגן על מאגרי מידע ועל פרטיות אזרחי מדינת ישראל הן מול חברות פרטיות, בעלי עסקים ואף מול ראשי מועצות מקומיות, עיריות ומשרדי ממשלה אחרים. כך למשל, רשאים מפקחי רשות הגנת הפרטיות להזמין לחקירה פלילית כל אדם, לרבות איש ציבור, החשוד בפגיעה בפרטיות לפי חוק הגנת הפרטיות.

הפרת הפרטיות על ידי איש ציבור

מתוקף תפקידם, חשופים אנשי ציבור ובניהם ראשי עיריות, ראשי מועצות מקומיות, מנכ”לים ובכירים במשרדי ממשלה ובכירים נוספים – למוקדי כוח ומאגרי מידע.

טיפול רשלני, לא זהיר או פוגעני במאגרי המידע הללו עלול לחשוף את איש הציבור להליכים פליליים בגין פגיעה בפרטיות לפי סעיף 5 לחוק הגנת הפרטיות, עבירהשדינה עד 5 שנות מאסר, כמו כן, הפרת חובת סודיות על ידי מנהל לפי סעיף 16 לחוק הגנת הפרטיות, עבירה שדינה עד 5 שנות מאסר ועבירות שונות בנוגע למאגרי מידע שדינן עד שנת מאסר.

חשוב לציין, עבירות על ידי אנשי ציבור, מעצם טיבן, הן עבירות חמורות ביותר המהוות פגיעת איש הציבור באמון הציבור שניתן בו ואף פוגעת באמון הציבור ברשויות המדינה.

לכן, מתווספות לעבירות לפי חוק הגנת הפרטיות גם עבירות כגון הפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין הקובע עוד של עד 3 שנות מאסר בשל עשיית מעשה, במסגרת מילוי תפקידו של איש הציבור, המהווה מרמה או הפרת אמון הציבור:

“284. עובד הציבור העושה במילוי תפקידו מעשה מרמה או הפרת אמונים הפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשה כנגד יחיד, דינו – מאסר שלוש שנים”

החשדות נגד ראש העירייה החשוד בפגיעה בפרטיות התושבים

כפי שהותר לפרסום, ראש העיר חשוד בכך שהשתמש, לכאורה, במאגרי מידע בלתי חוקיים בהם פרטיהם האישיים של כל תושבי העיר, לצד תיעוד הקשר בין העירייה לבין אותם תושבים כאשר חלקם זכה לסיוע כזה או אחר מבכירים ברשות המקומית.

כמו כן, כלל המאגר פרטים אישיים בהחלט אודות התושבים, השתייכותם הפוליטית ועוד. החשדות נולדו בשל תחקיר עיתונאי שהוביל תלונה מפורטת ליועמ”ש ולמפכ”ל המשטרה, תלונה שהולידה חקירת משטרה בטיפול להב 433 ורשות הגנת הפרטיות.

זו אחת מפרשיות “צווארון לבן” הראשונות בהסיטוריה של מדינת ישראל שהונעו בחסות הרשות להגנת הפרטיות, בשל פגיעה בפרטיותם של אזרחים על ידי אנשי ציבור.

הצורך לשמור על פרטיותם של אזרחים הוא אחד הצרכים המודרניים הבולטים, בשים לב לשיח הציבורי ולביקורת הגואה כנגד חברות ענק דוגמת Google ו-Facebook והתקנת תקנים ורגולציות בינלאומיים כגון תקנות ה-GDPR החלות על האיחוד האירופי וכל מי שמתקשר עם אזרחי האיחוד האירופי בעסקים או במתן שירותים. 

עו”ד פלילי מומחה עבירות צווארון לבן והגנת הפרטיות

עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת שאול-רן ושות’, מומחה במשפט פלילי בדגש על עבירות צווארון לבן, בעל ידע רב ומומחיות ספציפית בדיני הגנת הפרטיות, עבירות סייבר ומחשב.

משרד שאול-רן ושות’ מדורג בין משרדי עורכי הדין הפליליים הבולטים בתחום צווארון לבן על ידי חברת הדירוג BDi, מייצג אנשי ציבור ולקוחות עילית כדבר שבשגרה ובניהם ראשי מועצות מקומיות, אנשי תקשורת, פוליטיקאים ועוד.

החברות המובילות bdi

חייג עכשיו