מאמרים

בכיר ברבנות נעצר על ידי להב 433 בחשד לשוחד

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

מספר עובדים ברבנות נחקרו, חלקם נעצרו, על ידי יחידת להב 433 ובשיתוף רשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון. העובדים נחקרו בחשד לעבירות שוחד ועבירות מס, כאשר ברשות חלקם אותרו סכומי כסף גדולים במזומן. עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, מציג את הפרשיה:

Lahav 433

חשד לעבירות שוחד במערך הכשרות ברבנות הראשית

הותר לפרסום, בכיר במערך הכשרות ברבנות הראשית נעצר יחד עם מספר עובדים נוספים וזאת בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. העובדים עוכבו לחקירה פלילית במשרדי להב 433, חלקם נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים בבית המשפט.

פעולות החקירה שנעשו על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל”כ) מעלות, בשלב זה, חשד לפיו החשודים קידמו אינטרסים עסקיים של יבואני בשר וקידמו את בקשותיהם לייבוא בשר כשר מחו”ל בתמורה לתשלום סכומי כסף גדולים כשוחד.

דרישה לתשלום שוחד עבור היתר כשרות

עוד הותר לפרסום, כי בביתם של חלק מעובדי הרבנות אותרו סכומי כסף גדולים במזומן מבלי שיש לסכומים אלו תיעוד, לא הונפקו בגינם חשבוניות ואין להם הסבר מניח את הדעת. החקירה הפלילית המסועפת נעשתה בשיתוף פעולה עם יחידת החקירות של רשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון.

על פי החשד, העובדים דרשו מבעלי עסקים בענף הקמעונאות לשלם סכומי כסף גדולים כשוחד על מנת לקדם את בקשותיהם לייבוא בשר כשר מחו”ל. מעבר לכך שמדובר בעבירת שוחד והפרת אמונים, הרי שישנו היבט מיסויי מובהק, חשד לעבירות מס חמורות וצפי לניהול הליכי שומה אזרחית והטלת עיצומים כספיים על החשודים. בכל מקרה של זימון לחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה לצורך קבלת ייעוץ וליווי לחקירה.

עבירות צווארון לבן ושוחד ברבנות הראשית

עבירת השוחד ועבירת הפרת האמונים מהוות עבירות מסוג “צווארון לבן”, עבירות בעלות אופי כלכלי מובהק אשר נעשות על רקע עסקי, פוליטי או כלכלי תוך הפגנת תחכום וניצול של מעמד, כוח וקשרים.

סעיף 290 לחוק העונשין עוסק בעבירת השוחד וקובע:

“290. (א)  עובד הציבור הלוקח שוחד בעד פעולה הקשורה בתפקידו, דינו – מאסר עשר שנים או קנס שהוא אחד מאלה, הגבוה מביניהם…”

הנה כי כן, מדובר בעבירה חמורה ביותר שעשויה להוביל למאסר בפועל לתקופה ממושכת של עד 10 שנים.

סעיף 284 לחוק העונשין עוסק בעבירת המרמה והפרת האמונים של איש ציבור:

“284. עובד הציבור העושה במילוי תפקידו מעשה מרמה או הפרת אמונים הפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשה כנגד יחיד, דינו – מאסר שלוש שנים.”

עבירה זו, לצד עבירת השוחד, מהוות עבירות צווארון לבן מהחמורות ביותר בספר החוקים. לא מעט אנשי ציבור לשעבר, שרים, ואף ראש ממשלה אחד – נשלחו למאסר בפועל כתוצאה מהרשעה בעבירות פליליות מסוג זה.

עורך דין מומחה בעבירות שוחד, הלבנת הון וצווארון לבן

עורכי הדין במשרד שאול-רן ושות’ יוצאי הפרקליטות, התביעה המשטרתית ורשות המיסים, בעלי ניסיון רב וותק של מעל 20 שנה בניהול תיקים מורכבים, לרבות תיקי צווארון לבן מתוקשרים, תיקי הלבנת הון וייצוג חשודים ונאשמים בעבירות שוחד. אנו מייצגים באופן סדיר בכירים, מנכ”לים, סמנכ”לים, ראשי מועצות ואנשי ציבור בהליכים משפטיים בפני רשות המיסים, רשות לאיסור הלבנת הון, רשות ניירות ערך ולהב 433.

בין היתר, ייצגנו בתיק הדגל של הרשות לאיסור הלבנת הון ולהב 433 “תיק 4000” הידוע גם בכינויו “פרשת בזק” במסגרתו נחקרו ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו, בנו ויועציו בחשד למרמה, הפרת אמונים ועבירות נוספות תוך חשד לקשירת קשר עם שאול אלוביץ’, בעל השליטה בקבוצת “בזק”.

חייג עכשיו